Czy można uzależnić pensje administratora od wyników jego pracy?

epseps Użytkownik
edytowano października 2009 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam, jestem przewodniczącym Zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej, mamy problem z aktywnością naszego administratora i proszę o poradę. Umowa o administrowanie jest zawarta aktem notarialnym poparta uchwałą w 2000roku. Określono tam koszty administrowania w tym opłacanie sprzątaczki, konserwatora, koszty przeglądów itd. Nie jesteśmy zadowoleni z jego pracy i chcielibyśmy uzależnić jego wynagrodzenie od wywiązywania się ze swoich obowiązków. Teraz kwotą ustaloną jest 0,95gr/m2 co daje 2400zł. W akcie jest zapis o możliwości zmiany wysokości opłaty administracyjnej poprzez zebranie wspólnoty, ale zakładając, że zostaniemy przy tej stawce czy możliwy jest podział kwoty powiedzmy 2/3 (stała) do 1/3-jako kwota zależna? Jeśli tak to jak to zrobić zgodnie z przepisami? Pozdrawiam wszystkich aktywnych forumowiczów.

Komentarze

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Oczywiście, ale zgodę na taki sposób rozliczeń musi wyrazić też druga strona umowy - administrator.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    KubaKuba Użytkownik
    edytowano listopada -1
    0,95gr/m2 - to bardzo dobra stawka - przy takiej stawce możecie dyktować swoje warunki, ale nie w stosunku do już istniejącej umowy.
    Zakres obowiązków wynika z treści obecnej umowy.
    Należałoby rozwiązać jedną umowę i podpisać drugą.
  • Opcje
    epseps Użytkownik
    edytowano listopada -1
    No właśnie stawka nie mała, ale jak już wcześniej pisałem możliwa jest zmiana za m/kw tylko uchwałą, ale wtedy admin mógłby mieć mniejszą pensję a dalej będzie to samo, bo nie będzie miał "bata" nad głową.
  • Opcje
    TomTomTomTom Użytkownik
    edytowano listopada -1
    zmiana za m/kw tylko uchwałą
    W akcie jest zapis o możliwości zmiany wysokości opłaty administracyjnej poprzez zebranie wspólnoty
    Czy umowa o administrowanie ma taki sam zapis jak w akcie notarialnym, że wystarczy uchwała podjęta na zebraniu do zmiany jego wynagrodzenia?

    Umowa pomiędzy wspólnotą a administratorem ma znaczenie priorytetowe tzn nie można zmienić stawki administratora poprzez wolę właścicieli wyrażoną w uchwale wspólnoty bez pisemnej zgody administratora (aneks do umowy).
  • Opcje
    epseps Użytkownik
    edytowano listopada -1
    hmm... właśnie tego nie wiem, muszę odnaleźć tą umowę i sprawdzić. W akcie notarialnym jest zapis, że zmiana wynagrodzenia może być podjęta wyłącznie zebraniem wspólnoty i stosowną uchwałą. W taki sam sposób administrator od dnia zawarcia aktu notarialnego dostawał podwyżki. Stawki za m/kw zmieniać nie chcemy, myślimy tylko o podzieleniu pensji na kwotę podstawową i premię.
  • Opcje
    epseps Użytkownik
    edytowano listopada -1
    jednak żadnej innej umowy nie było, zostaje więc tylko akt notarialny
  • Opcje
    TomTomTomTom Użytkownik
    edytowano listopada -1
    jednak żadnej innej umowy nie było
    Dziwię się, że administrator działa w waszej wspólnocie bez pisemnej umowy, nie bardzo rozumiem na jakiej podstawie w ogóle pobiera pieniądze a wy jako zarząd to wynagrodzenie mu wypłacacie. Jeżeli nie ma pisemnej umowy to możecie ją z tym administratorem podpisać lub wybrać nowego administratora rozwiązując dotychczasową współpracę zgodnie z przepisami KC.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] eps:[/cite]jednak żadnej innej umowy nie było, zostaje więc tylko akt notarialny
    Umowa była, lecz nie zawarto jej na piśmie.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    epseps Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Taki stan zastałem, jestem w zarządzie drugi rok, powiecie pewnie co robiłeś przez ten rok... No właśnie staram się dojść do ładu i składu, ale nie chcę już narzekać na resztę członków zarządu że sam muszę to wszystko prostować i dochodzić całej prawdy. Czasami mam już dosyć, ale wiem jeżeli odejdę, poddam się to dam satysfakcję administratorowi i facet dopnie swego. Uwierzcie mi troszkę zatruwam jego "spokój".
    Pieniądze pobiera zgodnie z zapisem w akcie notarialnym, upewniałem się od poprzedniego członka zarządu, że nie było dodatkowej umowy, byłem przekonany że jest niepotrzebna.
    Jak wcześniej pisałem w poniedziałek zaczynam szukać następcy.
    Dzięki bardzo za rady i sugestie.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.