Zmiana sposobu zarządu nieruchomością wspólną, a termin wypowiedzenia z umowy

szpiegu86szpiegu86 Użytkownik
edytowano października 2015 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witajcie,
Wspólnota uchwałą (zaprotokołowaną przez notariusza) zmieniła sposób zarządu nieruchomością wspólną - odwołała zarząd powierzony firmie, teraz będzie tzw. zarząd właścicielski. Czy poza tą uchwałą, obowiązuje z dniem podjęcia, trzeba wypowiedzieć dotychczasowemu zarządcy umowę o zarządzanie nieruchomością (podpisał ją jeszcze deweloper), która ma wpisany 1-miesięczny okres wypowiedzenia?

Pytam, bo oczywiście na takim stanowisku stoi dotychczasowy zarządca, mało tego w ostatnim możliwym dniu zrobił z konta WM przelew za dwa miesiące do przodu opłaty za zarządzanie (nawet FV za listopad nie wystawił :)

Komentarze

  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano października 2015
    Czy poza tą uchwałą, obowiązuje z dniem podjęcia, trzeba wypowiedzieć dotychczasowemu zarządcy umowę o zarządzanie nieruchomością
    Oczywiście, bo dla firmy zewnętrznej uchwała właścicieli nie jest żadnym dokumentem, to dokument wewnętrzny wspólnoty w którym właściciele określili (zmienili) sposób zarządu tylko - dla firmy (zarządcy) podstawą świadczonej usługi jest umowa i należy oczywiście ją rozwiązać zgodnie z przepisami.
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano października 2015
    Jeżeli taka umowa była, to tak, należy ją wypowiedzieć. Ale najczęściej jest tylko powierzenie zarządu, bez osobnej umowy o zarządzanie. Wtedy zarządca sprawujący zarząd powierzony jest tylko pełnomocnikiem wspólnoty w zakresie, określonym w umowie powierzenia zarządu. Zmiana sposobu zarządu i odwołanie zarządu powierzonego skutkuje wówczas cofnięciem pełnomocnictwa i niczego już wypowiadać nie trzeba.

    W takiej sytuacji uchwała o zmianie sposobu zarządu, zaprotokołowana przez notariusza, wywołuje skutki prawne bezpośrednio dla firmy zarządzającej. Należy przekazać dotychczasowego zarządcy odpis aktu notarialnego z tą uchwałą.

    Jeśli jedynym umocowaniem zarządcy była umowa powierzenia zarządu (pełnomocnictwo dla zarządcy, które on przyjął, podejmując się wykonywania zarządu powierzonego), to nie można powiedzieć, że dla zarządcy "uchwała właścicieli nie jest żadnym dokumentem".

    Sytuacja, gdy jest powierzenie zarządu (najczęściej w aktach notarialnych wyodrębnienia i przeniesienia własności lokali) i oprócz tego umowa o zarządzanie - jest bardzo rzadka. Regułą jest powierzenie zarządu bez dodatkowej umowy z zarządcą, zatem regułą jest też, że uchwała o odwołaniu zarządu powierzonego jest bardzo ważnym dokumentem i dla wspólnoty, i dla zarządcy.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.