Zarządca przymusowy - jak zawiązać umowę najmu

Andrzej1984Andrzej1984 Użytkownik
edytowano października 2015 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam, zostałem zarządcą przymusowym nieruchomości. W kamienicy wydzielone są 4 lokale w których dwóch mieszkają współwłaściciele a w pozostałych obce osoby jedynie tam zameldowane. Pytanie jest moje następujące, jak zawiązać z tymi dwoma osobami umowę najmu? Dziękuję za pomoc

Komentarze

  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Pytanie jest moje następujące, jak zawiązać z tymi dwoma osobami umowę najmu?
    A co to obchodzi zarządcę?
    To właściciel lokalu wynajmuje ewentualnie swój lokal a nie zarządca.
    Kto jest właścicielem tych 4 lokali?
  • Opcje
    Andrzej1984Andrzej1984 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Został wyznaczony przez sąd zarządca przymusowy przez sąd. Istnieje kilku współwłaścicieli którzy mają udziały procentowe nieruchomości. W kamienicy w dwóch lokalach mieszkają spadkobiercy a w dwóch pozostałych dzieci osób które miały za "komuny" decyzję do zamieszkania a te które już tam mieszkają tej decyzji nie maja tylko są zameldowani. Dlatego do tych dwóch lokali chcę zawiązać umowę najmu. Mam nadzieję że udało mi się to jakoś to wytłumaczyć. Proszę o pomoc.
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Został wyznaczony przez sąd zarządca przymusowy
    No to wiadomo od pierwszego wpisu.
    Kto wystąpił z wnioskiem o zarządcę przymusowego?
    Jeżeli jesteś zarządcą to rozumiem, że masz jakieś kwalifikacje, więc dalej nie rozumiem na jakiej zasadzie i na jakich podstawach prawnych nie będąc właścicielem tych dwóch lokali prywatnych chcesz je wynajmować?
    Zadaniem zarządcy jest m.in.ustalenie właścicieli lokali i ich udziału w NW i na tej podstawie określenie wysokości ponoszonych opłat. Najemcy nie obchodzą (nie powinni) zarządcy.
    Zarządca przymusowy może wynajmować niepotrzebne pomieszczenia wspólne ale nie lokale prywatne.
    Przecież jest jakiś właściciel tych dwóch lokali.
  • Opcje
    Andrzej1984Andrzej1984 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Do sądu złożyłem osobiście wniosek o ustanowienie zarządcy przymusowego i zostałem nim wyznaczony. Obecnie od kilku lat nikt z współwłaścicieli nie interesuje się nieruchomością (dwóch z nich mieszka poza granicami kraju). Dlatego został złożony taki wniosek aby mógł prawnie pobierać czynsze jak również jak to rozumie w imieniu współwłaścicieli wynajmować lokale. Chodzi o dobro nieruchomości aby dalej nie niszczała. TAk jak tłumaczę są współwłaściciele którzy posiadają np. 1/12 nieruchomości a o wydzielenie już lokali batalia trwa kilka lat i jeszcze kilka potrwa.
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada -1
    złożyłem osobiście wniosek
    Czyli byłeś przedtem ileś tam lat zarządcą tej małej wspólnoty?
    Dlatego został złożony taki wniosek aby mógł prawnie pobierać czynsze jak również jak to rozumie w imieniu współwłaścicieli wynajmować lokale.
    Jakie czynsze? We wspólnocie właściciele płacą zaliczki na koszty zarządu NW i zaliczki na opłaty za lokal.
    Jeżeli w imieniu właścicieli chcesz dysponować ich lokalami (wynajmować je i pobierać w imieniu właścicieli czynsze od najemców) - to masz pełnomocnictwo tych dwóch właścicieli?
    Jeżeli masz to nie ma problemu a jeżeli nie masz to musisz je załatwić i możesz dalej działać.
    o wydzielenie już lokali batalia trwa kilka lat
    To nie wszystkie lokale zostały wyodrębnione?
    Kto jest pierwotnym właścicielem kamienicy?
    Te rzeczy należy ustalić - to podstawa aby cokolwiek można było robić.
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Andrzej1984:[/cite] jak również jak to rozumie w imieniu współwłaścicieli wynajmować lokale.
    Nic podobnego! Widać, że jest to dla ciebie zagadnienie zupełnie nieznane, więc kilka prostych słów wyjaśnienia. Status zarządcy nie daje ci żadnych praw do cudzych lokali, nie możesz ich ani wynajmować, ani nawet nimi zarządzać. Ty zarządzasz wyłącznie nieruchomością wspólną, czyli całością budynku, ale poza prywatnymi mieszkaniami. Do nieruchomości wspólnej zaliczają się m.in.: klatki schodowe, korytarze, dach, ściany zewnętrzne, ewentualnie jakieś pomieszczenia typu suszarnia, pralnia, które służą do użytku wspólnego, wspólna działka gruntu. Piszesz o decyzji o przydziale mieszkań w stosunku do niektórych mieszkańców, to oznacza, że te mieszkania zapewne nadal są własnością gminy. Fakt, że mieszkania gminne nie zostały wyodrębnione nie oznacza, że wspólnota mieszkaniowa ma prawo nimi zarządzać. Za te mieszkania zaliczki na utrzymanie nieruchomości wspólnej powinien płacić właściciel mieszkań, czyli gmina.
  • Opcje
    Andrzej1984Andrzej1984 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zgadza się nie czynsze tylko zaliczki... Wcześniej administrację prowadziła firma "Administrator". 1999r. przekazała jednemu ze współwłaścicieli który mieszkał w jednym z lokali. Pobierał pieniądze od mieszkających tam osób i niewiele robił, a jak zrobił to nad swoją częścią. Zmarł kilka miesięcy temu i osoby które tam mieszkają nie płacą nikomu i chyba im z tym dobrze. Nie muszę mieć pełnomocnictwa tych "dwóch właścicieli" ponieważ ich nie ma. Tak jak tłumaczę na działce o powierzchni x stoi budynek mieszkalny wielorodzinny z 4 lokalami mieszkalnym, a współwłaściciele mają udział procentowy do całej nieruchomości włącznie z budynkiem nie ma właściciela żadnego z lokali.

    Nowy doklejony: 12.10.15 16:21
    Egzo odpowiadam:
    PRZYMUSOWY ZARZĄD NIERUCHOMOŚCIĄ

    W sytuacjach w których współwłaściciele nieruchomości mają zdecydowanie różne poglądy co do sposobu zarządzania wspólną nieruchomością, rodzi się konflikt, rozwiązanie którego współwłaściciele szukają w sądzie, wnioskując o zarządcę przymusowego. W przypadku współwłasności przesłanką do ustanowienia zarządcy przez sąd będzie sytuacja, w której nie można uzyskać zgody większości współwłaścicieli w istotnych sprawach dotyczących zwykłego zarządu albo jeżeli większość współwłaścicieli narusza zasady prawidłowego zarządu lub krzywdzi mniejszość (art. 203 KC). Zarządca może być ustanowiony przez sąd również wtedy, kiedy zarząd wspólnoty nie został powołany, lub pomimo powołania nie wypełnia swoich obowiązków albo narusza zasady prawidłowej gospodarki, wówczas każdy właściciel może żądać ustanowienia zarządcy przymusowego przez sąd, który określi zakres jego uprawnień oraz należne mu wynagrodzenie. Sąd odwoła zarządcę, gdy ustaną przyczyny jego powołania (art. 26 ust.1 Ustawy o własności lokali). Do sprawowania zarządu stosuje się odpowiednio przepisy o zarządzie w toku egzekucji z nieruchomości.

    Zarządca przymusowy jest ustanawiany przez sąd, a podstawą podjęcia czynności takiego zarządcy jest postanowienie sądu. Strona wnioskująca o ustanowienie zarządcy przymusowego, może wskazać kandydata na daną funkcję.

    Współwłaściciele wnioskujący o ustanowienie zarządcy powinny pamiętać, że ustanowienie zarządcy spowoduje ograniczenie ich, jak i pozostałych współwłaścicieli, prawa do zarządu nieruchomością i pobierania pożytków z nieruchomości oraz innych przychodów z rzeczy.

    Nowy doklejony: 12.10.15 16:22
    Dlatego moim zdaniem jako zarządca mam prawo w imieniu współwłaścicieli pobierać pożytki z lokali...

    Nowy doklejony: 12.10.15 16:34
    Jeszcze jeden artykuł Egzo:
    PRZYMUSOWY ZARZĄD NIERUCHOMOŚCIĄ

    W sytuacjach w których współwłaściciele nieruchomości mają zdecydowanie różne poglądy co do sposobu zarządzania wspólną nieruchomością, rodzi się konflikt, rozwiązanie którego współwłaściciele szukają w sądzie, wnioskując o zarządcę przymusowego. W przypadku współwłasności przesłanką do ustanowienia zarządcy przez sąd będzie sytuacja, w której nie można uzyskać zgody większości współwłaścicieli w istotnych sprawach dotyczących zwykłego zarządu albo jeżeli większość współwłaścicieli narusza zasady prawidłowego zarządu lub krzywdzi mniejszość (art. 203 KC). Zarządca może być ustanowiony przez sąd również wtedy, kiedy zarząd wspólnoty nie został powołany, lub pomimo powołania nie wypełnia swoich obowiązków albo narusza zasady prawidłowej gospodarki, wówczas każdy właściciel może żądać ustanowienia zarządcy przymusowego przez sąd, który określi zakres jego uprawnień oraz należne mu wynagrodzenie. Sąd odwoła zarządcę, gdy ustaną przyczyny jego powołania (art. 26 ust.1 Ustawy o własności lokali). Do sprawowania zarządu stosuje się odpowiednio przepisy o zarządzie w toku egzekucji z nieruchomości.

    Zarządca przymusowy jest ustanawiany przez sąd, a podstawą podjęcia czynności takiego zarządcy jest postanowienie sądu. Strona wnioskująca o ustanowienie zarządcy przymusowego, może wskazać kandydata na daną funkcję.

    Współwłaściciele wnioskujący o ustanowienie zarządcy powinny pamiętać, że ustanowienie zarządcy spowoduje ograniczenie ich, jak i pozostałych współwłaścicieli, prawa do zarządu nieruchomością i pobierania pożytków z nieruchomości oraz innych przychodów z rzeczy.

    Nowy doklejony: 12.10.15 16:35
    Jak wynika z przepisów kodeksu postępowania cywilnego, zarządca przymusowy zajętej nieruchomości obowiązany jest przede wszystkim wykonywać czynności potrzebne do prowadzenia prawidłowej gospodarki. Ma on prawo pobierać wszelkie pożytki z nieruchomości, spieniężać je w granicach zwykłego zarządu oraz prowadzić sprawy, które przy wykonywaniu takiego zarządu okażą się potrzebne. W sprawach wynikających z zarządu nieruchomością zarządca przymusowy może pozywać i być pozywany. Sąd może również w treści postanowienia zarówno ograniczyć zakres zwykłego zarządu, jak i poszerzyć uprawnienia zarządcy przymusowego przez powierzenie mu również niektórych czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu. Zarządca przymusowy składa sądowi w wyznaczonych terminach, co najmniej raz w roku oraz po ukończeniu zarządu, sprawozdania ze swych czynności, jak również udokumentowane sprawozdania rachunkowe, które sąd zatwierdza lub odmawia ich zatwierdzenia. Jeżeli zarządca przymusowy bez usprawiedliwionej przyczyny nie złożył w oznaczonym terminie przepisanego sprawozdania lub nie wykonał innych wydanych przez sąd poleceń, może być skazany na grzywnę. Zarządca przymusowy ponosi również odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną na skutek nienależytego wykonywania swoich obowiązków.
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano października 2015
    [cite] Andrzej1984:[/cite]Tak jak tłumaczę na działce o powierzchni x stoi budynek mieszkalny wielorodzinny z 4 lokalami mieszkalnym, a współwłaściciele mają udział procentowy do całej nieruchomości włącznie z budynkiem nie ma właściciela żadnego z lokali.
    W pierwszym poście tłumaczyłeś nieco inaczej:
    W kamienicy wydzielone są 4 lokale w których dwóch mieszkają współwłaściciele
    Rozbiór logiczny tego zdania sugerował, że chodziło o współwłaścicieli lokali, zwłaszcza, że zadajesz pytanie na forum wspólnot mieszkaniowych. Jeżeli jednak nie ma wyodrębnionych lokali, to nie istnieje u was wspólnota mieszkaniowa. Tak na szybko można ci poradzić tyle, abyś po prostu wysłał lokatorom wezwanie do zawarcia umowy najmu, a w razie gdyby nie reagowali, wyślij im wymiar odszkodowania płatnego co miesiąc za bezumowne korzystanie z lokali.
  • Opcje
    Andrzej1984Andrzej1984 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Może faktycznie chaotycznie to wszystko tłumaczyłem ;) właśnie o to mi chodziło dzięki Egzo za odpowiedź!!! Jak widzisz jestem świeży dlatego wolę o wszystko się zapytać... A jaki wymiar odszkodowania mógłbym się od nich domagać gdyby nie reagowali???
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie muszę mieć pełnomocnictwa tych "dwóch właścicieli" ponieważ ich nie ma.
    ...jako zarządca mam prawo w imieniu współwłaścicieli pobierać pożytki z lokali...
    Nie masz takiego prawa.
    Od początku ci to wyjaśniam i Egzo również wyłuszczył ci to jasno:
    Status zarządcy nie daje ci żadnych praw do cudzych lokali, nie możesz ich ani wynajmować, ani nawet nimi zarządzać. Ty zarządzasz wyłącznie nieruchomością wspólną
    Jeżeli nie ma wyodrębnionych lokali to nie istnieje wspólnota mieszkaniowa.
    - ???
    W kamienicy w dwóch lokalach mieszkają spadkobiercy a w dwóch pozostałych dzieci osób które miały za "komuny" decyzję do zamieszkania
    Powtarzam:
    Kto jest pierwotnym właścicielem kamienicy?
    Te rzeczy należy ustalić - to podstawa aby cokolwiek można było robić.
    Do tego należy sprawdzić ile lokali jest wyodrębnionych czyli sprzedanych (2?)
  • Opcje
    Andrzej1984Andrzej1984 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kamienicy należała do mojego dziadka i babci. Po ich śmierci dziedziczą ich synowie których było 4. Obecnie chyba 10 spadkobierców z różnymi udziałami procentowymi. W kamienicy są cztery lokale. Wszyscy mają udziały takie same do gruntu jak i do całości kamienicy. Obecnie trwa sprawa w sądzie aby przydzielić 4 lokale dla czterech głównych spadkobierców (tzn. np. ja z siostra i bratem chcemy jeden lokal, itd co do następnych mniej więcej są podobnego standardu).
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Andrzej1984:[/cite] A jaki wymiar odszkodowania mógłbym się od nich domagać gdyby nie reagowali???
    Odszkodowanie za bezumowne korzystanie z lokalu odpowiada wysokości czynszu, jaki właściciel mógłby otrzymać z tytułu najmu lokalu.
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kamienicy należała do mojego dziadka i babci.
    To trzeba było tak napisać w pierwszym wejściu a nie kamuflować się.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] Andrzej1984:[/cite]Witam, zostałem zarządcą przymusowym nieruchomości. W kamienicy wydzielone są 4 lokale w których dwóch mieszkają współwłaściciele a w pozostałych obce osoby jedynie tam zameldowane. Pytanie jest moje następujące, jak zawiązać z tymi dwoma osobami umowę najmu? Dziękuję za pomoc

    A jaki zakres obowiązków i uprawnień wynika z postanowienia o ustanowieniu zarządcy? Czy jest upoważnienie do wykonywania czynności przekraczających zarząd zwykły nieruchomością? Moim zdaniem zawarcie umowy najmu do takich czynności należy zaliczyć.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    Andrzej1984Andrzej1984 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tak jak podawałem w artykułach na które się powołałem, "...Ma on prawo pobierać wszelkie pożytki z nieruchomości, spieniężać je w granicach zwykłego zarządu oraz prowadzić sprawy, które przy wykonywaniu takiego zarządu okażą się potrzebne...", kolejny mówi "Definicję „pożytków” przynoszonych przez rzecz znajdziemy w art. 53 Kodeksu cywilnego. W przypadku budynków wielomieszkaniowych będzie chodzić głownie o pożytki cywilne, czyli dochody, które rzecz przynosi na podstawie stosunku prawnego. Upraszczając – chodzi o przychody z najmu części budynku, elewacji lub gruntu pod reklamy, parkingi, anteny przekaźnikowe czy drobne usługi...". A zatem moim zdaniem mam prawo pobierać pożytki czyli kwoty z najmu lokali.
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A zatem moim zdaniem mam prawo pobierać pożytki czyli kwoty z najmu lokali.
    Nie!
    Wszystkie obowiązki związane z zarządem przymusowym dotyczą tylko i wyłącznie części wspólnych a nie lokali!!!
    Pożytki (przychody) z najmu lokali ma prawo pobierać tylko i wyłącznie właściciel danego lokalu.
  • Opcje
    Andrzej1984Andrzej1984 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Gecon moim zdaniem się mylisz. Podaj mi artykuł w Kodeksie Cywilnym, cytuję co udało mi się znaleźć, zwróćcie uwagę na słowo NIEWYODRĘBNOIONYCH bo chyba o takich jest mowa w moim zapytaniu: "...zgodnie z art. 19 ustawy o własności lokali liczba lokali wyodrębnionych i lokali niewyodrębnionych, należących nadal do dotychczasowego właściciela, nie jest większa niż siedem, do zarządu nieruchomością wspólną mają odpowiednie zastosowanie przepisy kodeksu cywilnego o współwłasności. Zgodnie z art. 203 kodeksu cywilnego, każdy ze współwłaścicieli może wystąpić do sądu o wyznaczenie zarządcy, jeżeli nie można uzyskać zgody większości współwłaścicieli w istotnych sprawach dotyczących zwykłego zarządu albo jeżeli większość współwłaścicieli narusza zasady prawidłowego zarządu lub krzywdzi mniejszość. Z żądaniem ustanowienia zarządcy występuje się do sądu rejonowego, właściwego według położenia nieruchomości... Ustanowiony zarządca przymusowy obowiązany jest niezwłocznie zgłosić wniosek o ujawnienie zarządu w księdze wieczystej nieruchomości lub w zbiorze dokumentów. Z chwilą uprawomocnienia się postanowienia o powołaniu zarządcy przymusowego, dotychczas funkcjonujący zarząd lub zarządca tracą kompetencje do sprawowania zarządu nieruchomością wspólną, a współwłaściciele mogą używać rzeczy tylko o tyle, o ile nie przeszkadza to wykonywaniu zarządu."

    Nowy doklejony: 12.10.15 19:15
    Dodam jeszcze że na tyle co rozmawiałem z adwokatek który reprezentuje jedną ze stron i mamy podobne stanowisko w pewnych sprawach co do podziału nieruchomości, powiedział że mam prawo a nawet obowiązek zawarcia umowy najmu.
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano października 2015
    Bardzo proszę nie cytuj mi przepisów bo je znam bez cytowania.
    Powtarzam - zarządca przymusowy:
    zostałem zarządcą przymusowym nieruchomości
    - nie ma żadnych uprawnień ani umocowań do zarządzania lokalami prywatnymi!
    Może zajmować się tylko i wyłącznie częściami wspólnymi.
    Jeżeli jakiś lokal jest niewyodrębniony to też ma swojego właściciela i tylko ten właściciel ma prawo wynajmować swój lokal czerpiąc z tego pożytki.
    Ty jako zarządca przymusowy nie możesz!
    Jedyną sytuacją gdzie mógłbyś zajmować się tymi dwoma lokalami (najemcami) byłoby to, że jesteś właścicielem tych dwóch lokali (co chyba nie ma miejsca bo byś napisał) lub posiadasz pełnomocnictwo właścicieli tych dwóch lokali.
    Czynsz najmu od lokatorów tych dwóch mieszkań winien wyegzekwować ich właściciel a ty jako zarządca masz wyegzekwować zapłatę od właściciela(i) należnych opłat za te lokale.
    Może być też tak, że nie jesteś zarządcą przymusowym ale zarządcą sądowym a kamienica wcale nie jest wspólnotą i te dwa inne lokale nie mają współwłaścicieli (jak pisałeś) i żaden lokal nie jest wyodrębniony. Ale to tylko gdybanie wynikłe z niepełnej informacji.
  • Opcje
    Andrzej1984Andrzej1984 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Gecon mimo wszystko uważam że się mylisz, oto jeden z artykułów: http://wspolnotymaleiduze.pl/zarzad-zwykly-i-niezwykly/

    Nowy doklejony: 12.10.15 19:42
    Dokładnie zarządcą sądowym tak jak mówisz tyle że to samo co zarządca przymusowy bo wyznacza go sąd. Tak jak mówiłem już wcześniej żaden z lokali nie ma właściciela.
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano października 2015
    Tak jak mówiłem już wcześniej żaden z lokali nie ma właściciela.
    -???
    W kamienicy wydzielone są 4 lokale w których dwóch mieszkają współwłaściciele a w pozostałych obce osoby jedynie tam zameldowane.
    mimo wszystko uważam że się mylisz, oto jeden z artykułów:
    Nie rozróżniasz widzę zarządu w znaczeniu podmiotowym od zarządu w znaczeniu przedmiotowym, a ja nie mam czasu na naukę podstaw.

    Zarząd przymusowy a zarządca sądowy to dwa rożne byty (jak mawia jeden z użytkowników forum) chociaż obydwu wyznacza Sąd.
    Szkoda tylko, że potrzebowałeś aż tyle wpisów aby przyznać się, że nie zarządzasz wspólnotą ale kamienicą prywatną o nieuregulowanych stosunkach prawno-własnościowych.
    Może ty w ogóle jesteś wyznaczonym zarządcą z art. 931-935 kpc?
  • Opcje
    Andrzej1984Andrzej1984 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Moim zdaniem to są te same byty:
    "Z sądowym zarządem nieruchomością mamy do czynienia wówczas kiedy Sąd wyznacza zarządcę sądowego (przymusowego) w oparciu o:

    art. art. 203 i 269 Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. 2014 poz. 121 z późn. zm) i art. 26 ust.1 Ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz.U. 2000 poz. 80 nr 903 z późn. zm.) – przymusowy zarząd nieruchomością"

    A faktycznie masz rację chodzi kamienice prywatną o nieuregulowanym stosunku prawno-własnościowych.
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano października 2015
    Moim zdaniem to są te same byty
    Proponuję skończyć z tym przekomarzaniem - nie czas na naukę i wykłady więc tylko krótko.

    Z zarządcą sądowym mamy do czynienia w małych wspólnotach oraz w sytuacjach egzekucji.
    k.c.: Art. 203. Każdy ze współwłaścicieli może wystąpić do sądu o wyznaczenie zarządcy,
    k.p.c.: Art.931.§1.Zajętą nieruchomość pozostawia się w zarządzie dłużnika, do którego stosuje się wówczas przepisy o zarządcy.
    §2.Jeżeli prawidłowe sprawowanie zarządu tego wymaga, sąd odejmie dłużnikowi zarząd i ustanowi innego zarządcę; to samo dotyczy ustanowionego zarządcy.
    Natomiast z zarządcą przymusowym mamy do czynienia w dużych wspólnotach:
    UoWL: Art. 26.1. Jeżeli zarząd nie został powołany lub pomimo powołania nie wypełnia swoich obowiązków albo narusza zasady prawidłowej gospodarki, każdy właściciel może żądać ustanowienia zarządcy przymusowego przez sąd.
  • Opcje
    igaiga Użytkownik
    edytowano października 2015
    Andrzej1984

    Z tego co przedstawiłeś,nie macie jeszcze zniesionej współwłasności. Wniosek o zniesienie współwłasności ,jak mniemam został złożony.Oczywiście ,że to Ty jako zarządca sądowy/przymusowy podpisujesz umowę najmu z tzw."przydziałowymi lokatorami".Mało tego,pobierasz czynsze od wszystkich współwłaścicieli i gospodarujesz całą współwłasnością.Zdajesz również sprawozdania do sądu z wykonywania swoich obowiązków .Po zniesieniu współwłasności,każdy z właścicieli będzie dokładnie wiedział ,co do niego należy.
    I wówczas to oni będą decydować o swoich najemcach.

    Na tą chwilę,poczytaj o problemach innych współwłaścicieli i jak należy je rozwiązywać.
    http://prawo-nieruchomosci.krn.pl/Wspolwlasnosc-4_2_16.html
  • Opcje
    Andrzej1984Andrzej1984 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dzięki bardzo Iga!!!
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada -1
    współwłaściciele którzy posiadają np. 1/12 nieruchomości
    Coś ta 1/12 mi znajomo brzmi w kontekście dyskusji na forum także 2/12 itd - czyżby to ta sama kamienica?
  • Opcje
    Andrzej1984Andrzej1984 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jakie miasto?
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano października 2015
    gecon
    zarządca przymusowy (...) nie ma żadnych uprawnień ani umocowań do zarządzania lokalami prywatnymi! Może zajmować się tylko i wyłącznie częściami wspólnymi.
    Lokale w nieruchomości, będącej współwłasnością kodeksową (bez wyodrębnionych lokali) to też części wspólne.
    Zarządca sądowy ma prawo wynajmować lokale i pobierać pożytki.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zarządca sądowy ma prawo wynajmować lokale i pobierać pożytki
    sądowy - tak, ale nie przymusowy
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.