rozliczanie mediów

helenkamhelenkam Użytkownik
edytowano października 2015 w Zarządzanie Nieruchomościami
Jak rozwiązujecie rozliczanie mediów jeśli zmiana właściciela w trakcie roku:

rozliczenie centralnego mamy styczeń- grudzien, lokal wykupiony od gminy z dn. 01-09-2015 i tutaj nie ma problemu gdyż za 8 miesięcy były najemca rozlicza się z gminą a za pozostałe ze wspólnotą
rozliczenie wody; lokal bez wodomierza , gmina płaci wspólnocie stałą zaliczkę na poczet rozliczenia, wspólnota otrzymuje fakturę na róznicę co dwa miesiące i proszę o podpowiedż czy prawidłowe będzie obciążenie właściciela od m-ca stycznia czy też obciążyć trzeba gminę jako własciciela za okres 8 m-cy.

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano października 2015
    Nie ma generalnej zasady , o tym decydują Regulaminy rozliczeń w poszczególnych WM.

    Tak jak jest w regulaminie ...
    A jak rozliczasz koszty utrzymania części wspólnych ? po zebraniu w I kwartale po roku obrachunkowym ? czy z marszu?
  • Opcje
    helenkamhelenkam Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wszystkie koszty rozliczane po roku obrachunkowym, regulamin rozliczeń jest jasny odnosnie centralnego ale nie wody i odprowadzania ścieków. Interesuje mnie Państwa stanowisko czy w rozliczeniu rocznym mogę ująć koszt wody za 12 miesięcy czy też za 8 m-cy obciążyć poprzedniego właściciela czyli gminę. Pozostałe koszty zostaną rozliczone od dnia podpisania aktu notarialnego
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano października 2015
    Ja uważam, że okresem rozliczeniowym jest rok kalendarzowy . Stawki rozliczeniowe należy obliczać z takiego okresu rozliczeniowego.
    Obciążenia kosztowe należy naliczyć na obu właścicieli lokali proporcjonalnie do okresu pozostawania właścicielem lokalu i naliczania zaliczek.

    Gminę za 8 m-cy , a nowego właściciela lokalu za 4 m-ce.
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] helenkam:[/cite]czy prawidłowe będzie obciążenie właściciela od m-ca stycznia czy też obciążyć trzeba gminę jako własciciela za okres 8 m-cy.
    Zdecydowanie: gminę za 8 m-cy - nie ma innej możliwości. Gmina nie może być obciążana za okresy, gdy już nie była właścicielem lokalu.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.