Koszt doprowadzenia ciepłej wody w kamiennicy

kobieta_z_pieńkiemkobieta_z_pieńkiem Użytkownik
edytowano października 2015 w Wolne tematy
Dzień Dobry,
Może ktoś z Was orientuję się jaki jest orientacyjny koszt doprowadzenia ciepłej wody w kamiennicy 5 kondygnacyjnej dla 15 lokali. W piwnicy mamy swój własny węzeł C.O.+C.W. Instalacja ma zostać poprowadzona pionowo w kominach wentylacyjnych. Obawiam się, że administrator mając "swojego, sprawdzonego" wykonawcę ma chęć nas nieźle skroić za takową usługę. Będę wdzięczna za jakiekolwiek wskazówki.
Z pozdrowieniami, KzP

Komentarze

  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada -1
    jaki jest orientacyjny koszt
    Wszystko zależy w jakim mieście (regionie) stoi kamienica oraz od całego szeregu różnych czynników i uwarunkowań.
    Obawiam się, że administrator mając "swojego, sprawdzonego" wykonawcę ma chęć nas nieźle skroić za takową usługę.
    A co tu ma "do gadania administrator"???
    Przecież to wy - właściciele decydujecie o tym - administrator może być co najwyżej wykonawcą waszej woli i decyzji.
  • Opcje
    kobieta_z_pieńkiemkobieta_z_pieńkiem Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witam,
    Kamienica znajduje się w trójmieście, wybudowana w latach 50tych, administrator narzuca swoją wolę od zawsze i tak to trwa w najlepsze od 50 lat, bez nadziei na zmianę (no ale to już temat na inny wątek).
    Z pozdrowieniami, KzP
  • Opcje
    LaluniaLalunia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Może należy poprosić administratora o przesłanie zapytania ofertowego do wskazanych przez Państwa firm zajmujących się tym zakresem robót budowlanych.
    Uzyskacie w ten sposób konkretne oferty.
    Należy narzucić wszystkim ofertującym takie same warunki jak czas wykonania, parametry materiałowe, okres gwarancji, serwis gwarancyjny, może inne, a wtedy będą porównywalne.
    Administrator winien spełnić wolę właścicieli lokali, gdyż doprowadzenie ciepłej wody do lokalu stanowi ulepszenie, zatem nie mieści się w granicach czynności zwykłego zarządu (w skrócie: utrzymanie w niepogorszonym stanie).
    Zatwierdzenie zakresu robót budowlanych i wykonawcy, a także sposobu finansowania i innych, należy do właścicieli lokali i wymaga uchwały.
  • Opcje
    kamil_wkamil_w Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Proponuję podejść do tematu następująco:

    1. sporządzić projekt doposażenia instalacji w ciepłą wodę (chyba, że już go macie),

    2. opublikować ogłoszenie w stosownym miejscu (nie wiem, skąd jesteś, ale niektóre samorządy publikują w Internecie ogłoszenia wspólnot - tak jest np. w Warszawie i z doświadczenia wiem, że ten system dobrze się sprawdza i ułatwia pracę)

    albo:

    poszukać odpowiednich firm w Internecie i zaprosić do złożenia oferty.

    Zwróćcie też uwagę na jakość komponentów: producenta rur, zaworów odcinających i regulacyjnych, wodomierzy, itp. Pomiędzy produktami różnych firm mogą być spore różnice

    Najlepszym wyjściem jest zdobycie opinii z kilku niezależnych źródeł (np. projektant, instalatorzy) i określenie tych parametrów z góry. Niektórzy wykonawcy bardzo oszczędzają pod tym względem i stosują najtańsze komponenty.

    Dopiero na tej podstawie można otrzymać porównywalne oferty. Pamiętaj również, że to nie administrator, ale Wy ostatecznie decydujecie o wyborze wykonawcy. Miejcie jednak na uwadze, że najtańsza, niekoniecznie musi być najlepsza.

    PS. Nie wolno prowadzić instalacji w kanałach wentylacyjnych. Jedyna możliwość: na wierzchu, albo w dedykowanych szachtach.
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Lalunia: Należy narzucić wszystkim ofertującym takie same warunki jak czas wykonania, parametry materiałowe, okres gwarancji, serwis gwarancyjny, może inne
    Nie do końca się z tym zgadzam. Tzn., parametry techniczne oczywiście dobrze jest narzucić (najlepiej w formie dokumentacji projektowej), a potem konsekwentnie wymagać, nie zgadzając się na podmianki na etapie realizacji, natomiast co do okresu gwarancji, to lepiej uczynić go jednym z kryteriów wyboru oferty, zamiast narzucać sztywny czas. Można określić min. oczekiwany okres gwarancji - powiedzmy - na 3 lata, a dodatkowy czas, to dodatkowe punkty dla oferenta.
    kamil_w: Zwróćcie też uwagę na jakość komponentów: producenta rur, zaworów odcinających i regulacyjnych, wodomierzy, itp. Pomiędzy produktami różnych firm mogą być spore różnice
    Producent/firma produkująca ma akurat w tym konkretnym przypadku drugorzędne znaczenie. Wprawdzie pomiędzy producentami zawsze występują różnice cenowe, ale są one pomijalne w odniesieniu do tego samego wykonania materiałowego. Znacznie istotniejszy jest wybór samego materiału i technologii, ponieważ to właśnie tu zasadzają się podstawowe różnice cenowe i techniczne, a możliwości jest bez liku: stal ocynk., stal nierdzewna, polipropylen, miedź, PEx, PVC, i tym podobne, połączenia skręcane, lutowane, zaciskane/zaprasowywane, zgrzewane, klejone i tak dalej. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, ale najczęściej zaczyna się właśnie od tego, a kończy się... jak zwykle, czyli na PP, jako rozwiązaniu najtańszym i z najniższej półki.
    W piwnicy mamy swój własny węzeł C.O.+C.W.
    Skoro macie węzeł c.w.u., to zakładam, że macie też instalację c.w.u., a jeśli jest istniejąca instalacja c.w.u., to najprościej jest poprowadzić nowe przewody po starych trasach, wykorzystując już istniejące przejścia przez ściany i stropy. Chyba, że chcecie ze względów estetycznych ukryć nową instalację, to można to zrobić prowadząc przewody w bruzdach ściennych, co jednak wymaga dodatkowych nakładów.
  • Opcje
    kobieta_z_pieńkiemkobieta_z_pieńkiem Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dzień Dobry,
    Jestem pod wrażeniem Waszej fachowej wiedzy, nie liczyłam na taki odzew i konkretne rady. Bardzo dziękuję. Uzbrojona w takie informację mogę śmiało podjąć ustalenia z administratorem co do dalszych kroków. Póki co rozmowa z nim wyglądała tak: "jest kasa, robimy, robimy, mamy wykonawcę, projekt jest niepotrzebny"
    Systematyzując:
    -nie zgadzać się na jakiekolwiek roboty bez projektu,
    -zobowiązać administratora do zebrania ofert,
    -rozstrzygnąć oferty, sugerując się okresem gwarancji, a nie ceną.

    PS. Nie wolno prowadzić instalacji w kanałach wentylacyjnych. Jedyna możliwość: na wierzchu, albo w dedykowanych szachtach.
    kamil_w - nawet w tych kanałach wentylacyjnych, które nie będą już wykorzystywane?

    Z pozdrowieniami, KzP
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano października 2015
    kobieta_z_pieńkiem: nawet w tych kanałach wentylacyjnych, które nie będą już wykorzystywane?
    Kanały wentylacyjne, które przestają pełnić funkcję kanałów wentylacyjnych, nie są już kanałami wentylacyjnymi : ). Możesz w nich prowadzić, co chcesz. Warunek jest taki, że te kanały stają się rzeczywiście zbędne.
    rozstrzygnąć oferty, sugerując się okresem gwarancji, a nie ceną.
    Bez przesady. Cenę jak najbardziej należy brać pod uwagę. Chodzi jednak o to, żeby nie uczynić z ceny jedynego kryterium wyboru. Dobrze też zwrócić uwagę na referencje / historię oferenta i opinie o nim.
    Komentarz edytowany wp44
  • Opcje
    LaluniaLalunia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Żeby cenowo oferty mogły być porównywalne ten sam, minimalny okres gwarancji, warto jest podać w zapytaniu. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby zasugerować otwarość na wydłużenie tego okresu. Może to być jeden z tematów podczas prowadzenia negocjacji. nalezy pamietać, że nie mamy do czynienia z przetargiem, zatem oferty podlegają negocjacji.
    Zebranie ofert ma na celu oszacowanie przyszłych kosztów - nie dokonanie wyboru wykonawcy, stąd założenie dokładnie tych samych warunków.
    To negocjacje z dostawcą usługi mogą doprowadzić do oferty, która zostanie zaakceptowana.
    Ale oczywiście każdy ma swoje metody. najważniejsze, żeby przyniosły oczekiwany skutek :)
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Lalunia: Żeby cenowo oferty mogły być porównywalne ten sam, minimalny okres gwarancji, warto jest podać w zapytaniu
    Oferty nie muszą być cenowo porównywalne. Wspólnym mianownikiem powinien być wyłącznie aspekt techniczny wynikający wprost z dokumentacji projektowej. Pozostałe sprawy, takie jak: gwarancja, cena, termin realizacji, referencje, reputacja, przygotowanie techniczne oferenta, sposób i terminy płatności itp, to powinny być zmienne. Oczywiście dla każdego parametru dobrze jest określić warunki brzegowe, jak na przykład wspomniany min. okres gwarancji, czy max. termin realizacji.
    Zebranie ofert ma na celu oszacowanie przyszłych kosztów - nie dokonanie wyboru wykonawcy, stąd założenie dokładnie tych samych warunków
    Zebranie ofert ma na celu poznanie dokładnych i rzeczywistych kosztów oraz dokonanie wyboru wykonawcy. Założenie tych samych warunków raczej błędne.

    Pozdrawiam.
  • Opcje
    LaluniaLalunia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Niezmiennie uważam, że w pierwszej weryfikacji ofert muszą one być porównywalne pod tymi względami, które wymieniłam wcześniej, w tym okresie gwarancji.
    Należy pamiętać, że im dłuższa gwarancja tym cena wykonania może być większa, zatem żeby oferty były porównywalne kilka parametrów musi być narzuconych, w tym okres gwarancji (rekojnia na roboty budowlane to 5 lat, zatem można założyć taki sam okres gwarancji). Cena jest niezwykle istotnym elementem wyboru oferty, gwarancja również, zatem powinny iść w parze.

    W drodze negocjaci można żądać od oferentów więcej, w tym wydłużenia okresu gwarancji, polisy OC, zabezpieczenia wykonania przedmiotu umowy, zabezpieczenia usunięcia wad i usterek w okresie gwarancji i rękojmi, liberalniejszych warunków gwarancji, bezpłatnych przeglądów gwarancyjnych, i innych. Bardzo istotne znaczenie mają referencje wykonawcy i należy pokusić się o wykonanie telefonu do kilku wystawców tych referencji, bo wszystko co załatwicie "PRZED" zaskutkuje "PO" wykonaniu (bo PO to działanie WM będzie raczej bierne).

    Oczywiście każdy negocjator ma swoje sposoby.
    Podpowiadam tylko co można zrobić, czego oczekiwać i w jaki sposób przeprowadzić proces weryfikacyjny, bez odnoszenia się do sposóbów innych uzytkowników forum.
    Należy to wszystko odnieść do własnych warunków, które często narzucają pewne ograniczenia (np. inny wykonawca dał gwarancję na "coś", co zostanie naruszone podczas wykonywania instalacji, ale w ramach gwarancji wyraża zgodę na jej zachowanie pod warunkiem, że wykonwcą tej instalacji będzie podmiot, który on zaakceptuje)
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] kobieta_z_pieńkiem:[/cite]Dzień Dobry,
    Może ktoś z Was orientuję się jaki jest orientacyjny koszt doprowadzenia ciepłej wody w kamiennicy 5 kondygnacyjnej dla 15 lokali. W piwnicy mamy swój własny węzeł C.O.+C.W. Instalacja ma zostać poprowadzona pionowo w kominach wentylacyjnych. Obawiam się, że administrator mając "swojego, sprawdzonego" wykonawcę ma chęć nas nieźle skroić za takową usługę. Będę wdzięczna za jakiekolwiek wskazówki.
    Z pozdrowieniami, KzP
    tak z praktyki wg cen około wspólnotowych - jeden pion (cw + cyrkulacja) , dla jednej kondygnacji, trzeba liczyć z materiałem 1200 zł netto.
    Masz trzy piony i 5 kondygnacji to 1200 X 3 X 5 = 18.000 zł
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Lalunia:Niezmiennie uważam, że w pierwszej weryfikacji ofert muszą one być porównywalne pod tymi względami, które wymieniłam wcześniej, w tym okresie gwarancji.
    Niezmiennie uważam, że muszą być porównywalne pod tymi względami, które ja wymieniłem wcześniej. Okres gwarancji powinien być jednym z parametrów / kryteriów oceny, przy czym dobrze jest określić wartość minimalną, np. 3 lata.
  • Opcje
    kobieta_z_pieńkiemkobieta_z_pieńkiem Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dzień Dobry,
    Moi drodzy, pragnę donieść, że jestem po zebraniu, na którym to administracja raczyła nam oświadczyć, że projekt na doposażenie instalacji w ciepłą wodę to wyrzucanie pieniędzy w błoto (sic!). Po czym przedstawiono nam kosztorys (jeden, jedynej słusznej firmy) na kwotę 3 krotnie wyższą o której pisał KubaP. Zebranie zakończyło się na zmuszeniu administratora do przegłosowania uchwały o konieczności sporządzania projektu. Uff, długa droga przed nami.
    Z pozdrowieniami, KzP
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano listopada 2015
    Kobieta, możecie też zrobić tak, żeby koszty projektu oferenci ujęli w swoich ofertach. Generalnie są dwie szkoły: pierwsza, w której projekt dostarcza wykonawcy inwestor, a który został wykonany przez niezależnego projektanta na zlecenie inwestora) i druga, w której projekt dostarcza wykonawca, czyli inwestor zleca projekt wraz z realizacją. Obie szkoły mają wady i zalety, ale ja osobiście skłaniam się ku drugiej szkole, z różnych względów.

    Czy projekt jest wyrzucaniem pieniędzy w błoto? Można dyskutować. Takie proste instalacje, jak c.w.u. rzeczywiście można zrobić bez projektu, przy założeniu, że wykonawca ma jakie takie pojęcie o sprawie. Ale... wg mnie wielokrotnie większe marnotrawstwo jest wtedy, kiedy jest tylko jedna firma, zwłaszcza zaprzyjaźniona z administratorem. Nie muszę wyjaśniać, dlaczego.
    kobieta_z_pieńkiem: przedstawiono nam kosztorys (jeden, jedynej słusznej firmy)
    No, ale to chyba Ty i twoi sąsiedzi jesteście właścicielami i współwłaścicielami tego budynku, więc co to znaczy "przedstawiono nam"? To Wy przedstawcie administratorowi trzy inne kosztorysy i każcie mu je wziąć pod uwagę.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] wp44:[/cite]
    kobieta_z_pieńkiem: przedstawiono nam kosztorys (jeden, jedynej słusznej firmy)
    No, ale to chyba Ty i twoi sąsiedzi jesteście właścicielami i współwłaścicielami tego budynku, więc co to znaczy "przedstawiono nam"?
    To Wy przedstawcie administratorowi trzy inne kosztorysy i każcie mu je wziąć pod uwagę.
    ależ jak to? przecież ja płacę i wymagam - takie jest stanowisko właściciela lokalu ... płynące z tego forum . Nic własnej inwencji, tylko krytykanctwo Administratora .
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.