Ile czasu na zarejestrowanie wspolnoty

lukrecjuszlukrecjusz Użytkownik
edytowano października 2015 w Zarządzanie Nieruchomościami
Mam pytanie, wspólnota powołała nowy zarząd.Ile czasu Zarząd ma od momentu podjęcia uchwały o jego powołaniu na formalne czynności typu rejestracja wspólnoty, rachunek bankowy NIP, REGON etc.? czy jest to jakiś określony czas od daty uchwały czy mogą się i 5 lat organizować? :-)

Komentarze

  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Te wszystkie formalne czynności związane z rejestracją wspólnoty dokonuje pierwotny właściciel nieruchomości z chwilą sprzedaży (wyodrębnienia) pierwszego lokalu.
    Jeżeli tego nie zrobił to znaczy, że właściciele np. płacili zaliczki jemu na konto a nie na konto swoje, wspólnoty. Jeżeli tego nie zrobiono i jako wspólnota funkcjonowaliście "na lewo" to zarząd winien jak najszybciej naprawić dotychczasowe zaniechania.
    Prawo mówi o jednym terminie - do 14 dni od momentu powstania wspólnoty (wyodrębnienia pierwszego lokalu) - a nie wyboru zarządu - wspólnota ma obowiązek dokonać zgłoszenia do Głównego Urzędu Statystycznego o nadanie REGON-u.
    Podstawa Prawna: ustawa z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] lukrecjusz:[/cite]Mam pytanie, wspólnota powołała nowy zarząd.
    Ile czasu Zarząd ma od momentu podjęcia uchwały o jego powołaniu na formalne czynności typu rejestracja wspólnoty, rachunek bankowy NIP, REGON etc.?
    czy jest to jakiś określony czas od daty uchwały czy mogą się i 5 lat organizować? :-)
    niezwłocznie !!!
  • Opcje
    KonformistaKonformista Użytkownik
    edytowano października 2015
    Prawo mówi o jednym terminie - do 14 dni od momentu powstania wspólnoty (wyodrębnienia pierwszego lokalu) - a nie wyboru zarządu - wspólnota ma obowiązek dokonać zgłoszenia do Głównego Urzędu Statystycznego o nadanie REGON-u.
    Podstawa Prawna: ustawa z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej.
    A można by tak dokładniej wskazać ten przepis???
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A można by tak dokładniej wskazać ten przepis???
    A co - to tak ciężko sobie znaleźć mając go podanego?

    Ech... polecam art. 30 ust.1 ppkt 1 w zwiazku z art 42 ust.1 ppkt 2; ust. 3, 5 i 6.
  • Opcje
    KonformistaKonformista Użytkownik
    edytowano listopada -1
    No teraz to już wiem ,że Ty nie wiesz o co chodzi.
    Wg Ciebie WM staje się podmiotem gospodarki narodowej, to następne pytanie - jaką prowadzi działalność gospodarczą, wymień odpowiedni numerek z KRD - podyskutujemy.
    Te wszystkie formalne czynności związane z rejestracją wspólnoty dokonuje pierwotny właściciel nieruchomości z chwilą sprzedaży (wyodrębnienia) pierwszego lokalu.
    A jakim prawem ma to zrobić jak nie jest już właścicielem ale jedynie współwłaścicielem???
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano października 2015
    Konformista: Wg Ciebie WM staje się podmiotem gospodarki narodowej,
    Nawet nie przeczytałeś podanych art., art. a piszesz b_dury - nieładnie!
    Art. 42. 1. Krajowy rejestr urzędowy podmiotów gospodarki narodowej, zwany
    dalej „rejestrem podmiotów”, obejmuje:
    1) osoby prawne;
    2) jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej;
    Chyba nie muszę przypominać elementarza - czym jest wspólnota?
    Jest jednostką niemającą osobowości prawnej!
    A jakim prawem ma to zrobić...
    art. 42
    6. Wniosek o wpis do rejestru podmiotów składa się w urzędzie statystycznym
    województwa właściwym dla siedziby albo miejsca zamieszkania podmiotu – w
    terminie 14 dni od zaistnienia okoliczności uzasadniających wpis .... Do wniosku dołącza
    się dokumenty określone przepisami innych ustaw, potwierdzające powstanie
    podmiotu.
    ..
    Art. 4. 1. Dotychczasowemu właścicielowi nieruchomości przysługują co do niewyodrębnionych lokali oraz co do nieruchomości wspólnej takie same uprawnienia, jakie przysługują właścicielom lokali wyodrębnionych
    Jest jeszcze Art. 18. 1. UoWL na podstawie którego w tej pierwszej umowie określa się, kto zarządza powstałą wspólnotą.

    Kolego - Konformista - jeżeli z tak podstawowymi elementami masz problemy interpretacyjne to nie bierz się za pouczanie i ruganie innych.
  • Opcje
    KonformistaKonformista Użytkownik
    edytowano listopada 2015
    gecon - widzę ,że reprezentujemy inne poziomy wiedzy na temat WM.
    Więc jeszcze powtórzenie pytania - jaki rodzaj działalności gospodarczej (przeważającej) zglasza WM?
    Jest jeszcze Art. 18. 1. UoWL na podstawie którego w tej pierwszej umowie określa się, kto zarządza powstałą wspólnotą.
    Więc jest brak wpisu, co świadczy ,że jest zarząd właścicielski. Widzialeś kiedyś na oczy ten druk zgłoszenia? (...) Jaki adres siedziby nowego podmiotu gospodarczego podaje deweloper : swój domowy, swój firmowy, pierwszy z brzegu?
    Myślę ,że nie będziesz miał problemów z tak podstawowymi elementami interpretacyjnymi?
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano października 2015
    Rozmawiacie o wypełnianiu RG-1? Tu nie ma pola do interpretacji. Tak to jest z drukami, że gdy wypełnia wspólnota, to czasem głupio to wygląda. Ważne że dla urzędników ma sens.

    W polu Wykonywana Działalność z powodzeniem możemy wpisać "68.33.1 USŁUGI ZARZĄDZANIA NIERUCHOMOŚCIAMI ŚWIADCZONE NA ZLECENIE". Ani to działalność gospodarcza, ani wspólnoty i ani przeważająca, ale nic sensowniejszego tam nie pasuje. A coś wpisać trzeba, bo nie przyjmą wniosku.

    W polu nr 52. - jakby kto się głowił, jak ja swego czasu - wpisujemy : "100% krajowych osób fizycznych"

    Jeżeli zarząd jest powierzony, to deweloper poda jako adres wspólnoty, adres swojej siedziby. Adresu z budynku raczej nie poda.

    Wszystko co dostaje z GUS-u numer REGON to podmioty gospodarki narodowej. Zbójeckie prawo państwa do zbierania statystyk.

    BTW: Problem GUS-u ze wspólnotami jest taki, że one trochę GUS-owi ze statystyk uciekają i może to jest też przyczyną, że często zapomina o nich ustawodawca.
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano października 2015
    blazejh:
    Rozmawiacie o wypełnianiu RG-1?
    Nie, o RG-OP.
    blazejh:
    "68.33.1 USŁUGI ZARZĄDZANIA NIERUCHOMOŚCIAMI ŚWIADCZONE NA ZLECENIE".
    Prawie dobrze. Powinno być: "6832Z Zarządzanie nieruchomościami wykonywane na zlecenie".
    blazejh:
    W polu nr 52. - jakby kto się głowił, jak ja swego czasu - wpisujemy :
    Nic tam nie wpisujemy, nawet gdyby ktoś się głowił, bo w formularzu RG-OP nie ma takiego pola. Jest ich tylko 24.
    blazejh:
    Zbójeckie prawo państwa do zbierania statystyk.
    Zbójeckie? Porąbało cię?
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano października 2015
    RG-OP służy tylko do zmiany wpisu lub wykreślenia. Bardzo rzadko się zdarzy że ktoś ze wspólnoty go będzie wypełniać. Raczej nigdy się nie zdarzy. Więc ta wnikliwa dyskusja dotyczy druku podstawowego. Wody z mózgu autorowi wątku nie róbcie, bo on złoży co najwyżej RG-1.
    Państwo zbiera dane o wspólnotach, choć niewielki z tego robi pożytek. Nie trzeba się od razu z tego powodu frustrować.
  • Opcje
    LaluniaLalunia Użytkownik
    edytowano października 2015
    http://stat.gov.pl/cps/rde/xbcr/poznan/ASSETS_Usluga_UrzStat_Poznan_11.pdf
    Oczywiście jak to u nas, określenie "w ciągu 14 dni od daty zaistnienia okoliczności uzasadniających wpis" (art.42 ust.6 ustawy o statystyce publicznej dalej: USP) jest "średnio" precyzyjne.

    Na podstawie art.46 USP Rada Ministrów wydała "Rozporządzenie z dnia 27 lipca 199r. w sprawie sposobu i metodologii prowadzenia rejestru [...]", w którym w §11 zamieszczono definicje dat, i tak:
    §11 Za daty wpisywane w rejestrze podmiotów przyjmuje się:
    1) datę powstania podmiotu - datę wpisu do rejestru lub ewidencji w organie rejestrowym lub ewidencyjnym albo datę powołania lub rozpoczącia działalności w przypadku podmiotu nie podlegającego wpisowi do rejestru lub ewidencji,
    2/ datę rozpoczęcia działalności - datę dokonania pierwszej czynności w zakresie działalności, dla której prowadzenia podmiot powstał lub został powołany.


    Ponieważ WM nie podlega wpisowi do rejestru i ewidencji pierwszą czynnością w zakresie działaności WM wydaje się być wybór osoby lub podmiotu zarządzającego, gdyż bez tego WM nie jest w stanie wykonywać jakichkolwiek czynności w zakresie działności, bo niby jak? (wymóg z §11 ust.2 wymienionego rozporządzenia). W przypadku WM powyżej siedmiu lokali zarząd nieruchomością wspólną reguluje to UWL w Rozdziale 4, a w przypadku mniejszych zapisy Kodeksu cywilnego. Wydaje mi się zatem, że to data wyboru zarządu/zarządcy/zarzadzającego stanowi podstawę do twierdzenia, że WM dokonała pierwszej czynności, czyli zaistniały okoliczności uzasadniające wpis.
  • Opcje
    KonformistaKonformista Użytkownik
    edytowano października 2015
    I to są glosy rozsądku, a nie pouczeń jak gecona.
    Oczywiście WSZYSTKIE WM w naszym pięknym kraju mają wpisane ten rodzaj działalności 6832Z. Tak samo jak WSZYSCY ZARZĄDCY prowadzący dg.
    Ani to działalność gospodarcza, ani wspólnoty i ani przeważająca, ale nic sensowniejszego tam nie pasuje. A coś wpisać trzeba, bo nie przyjmą wniosku.
    ,
    Święta racja. Ja się cieszę ,że nie natrafiłem dotychczas na jakiegoś służbistę w GUS-ie ,który nie wszczął postępowania dyscyplinarno-karnego za potwierdzanie nieprawdy w dokumentach. Wszystkie WM w naszym pięknym kraju nie prowadzą żadnej dg, wiec nie stają się podmiotami gospodarki narodowej.

    gecon - Ty nie rozumiesz art. 42
    tam nie ma nic o WM i być nie może. Jest o 2) jednostki organizacyjne niemające
    osobowości prawnej;
    czyli coś tam o związkach wyznaniowych, stowarzyszeniach ,partiach (mogę się tu trochę mylić bo wymieniam z glowy, czyli z niczego) które taką działalność prowadzą. Tam jest też o osobach fizycznych, ale nie zwykłych Kowalskich ale o osobach prowadzących dg.
    Państwo zbiera dane o wspólnotach, choć niewielki z tego robi pożytek. Nie trzeba się od razu z tego powodu frustrować.

    blazej - racja, to tylko idiotyczna interpretacja przepisów i strata papieru. Chciałem wyrejestrować WM z tego rejestru. NIEWYKONALNE. Przedsiębiorca może zawiesić lub zlikwidować realną dg , WM nie może tej fikcyjnej, dopóki nie zostanie fizycznie rozwiązana. ABSURD.
    Identycznie jest z NIP-em. Jeżeli nie jesteśmy płatnikiem podatku nie musimy się rejestrować, jak staniemy się - proszę bardzo. I te idiotyczne formularze CIT-8. Ale chyba wszystkim to pasuje, urzędnikom US również, bo jeszcze ich rozwiążą.
    Obowiązujące więc prawo w RP nie zobowiązuje WM do 'REJESTRACJI". Ale zmusza je do tego życie. Idźcie do banku założyć konto firmowe na WM. POWODZENIA.
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano października 2015
    Lalunia: Ponieważ WM nie podlega wpisowi do rejestru i ewidencji pierwszą czynnością w zakresie działaności WM wydaje się być wybór osoby lub podmiotu zarządzającego, gdyż bez tego WM nie jest w stanie wykonywać jakichkolwiek czynności w zakresie działności, bo niby jak? (wymóg z §11 ust.2 wymienionego rozporządzenia). W przypadku WM powyżej siedmiu lokali zarząd nieruchomością wspólną reguluje to UWL w Rozdziale 4, a w przypadku mniejszych zapisy Kodeksu cywilnego. Wydaje mi się zatem, że to data wyboru zarządu/zarządcy/zarzadzającego stanowi podstawę do twierdzenia, że WM dokonała pierwszej czynności, czyli zaistniały okoliczności uzasadniające wpis.
    W przypadku małych wspólnot nie ma żadnego wymogu wybierania (powierzania) zarządu!
    Więc argument że dopiero od tego momentu trzeba rejestrować jest nieprawdziwy.
    Wyraźnie pisze, że od momentu powstania, a nie od momentu pierwszej czynności zarządzajacej.
    Konformista: to tylko idiotyczna interpretacja przepisów i strata papieru.
    Zaczyna się negowanie wszystkich i wszystkiego bo najm.......szy zmienił nicka i logowanie - aż znowu go nie wyrzucą za wulgaryzmy i personalne ataki. Niestety język knajacki pozostał bo ciężko wyplenić nawyki.
    Zwracam ci MirekL - nierealisto tylko uwagę, że w razie braku poprawy zgłoszę Adm. łamanie regulaminu forum i kolejne twoje wcielenie będzie miało krótki byt.
  • Opcje
    KonformistaKonformista Użytkownik
    edytowano listopada 2015
    (...)
    Lalunia wskazała wyraźny przepis prawny i go logicznie uzasadniła. Zgodziłbym się z tą tezą, gdyby rzeczywiście istniał obowiązek prawny uzyskania tego wpisu. I ja również tak postąpiłem najpierw REGON, NIP później konto bankowe. Ale z perspektywy czasu moja wiedza się rozszerzyła o praktykę dnia codziennego a nie wiedzę z Wikipedii. I ja nie namawiam do niezakładania konta bankowego WM, to konto, jak i również posiadanie tych numerków jest "korzystne" dla WM. Pisze to na podstawie sytuacji w znanej mi WM dużej, bo 9-lokalowej, która te wszystkie czynności dokonała po 12 latach. I nikt ich nie ukarał, nikt się nie zdziwił, dlaczego dopiero teraz. I jak znam życie istnieje jeszcze wiele tysięcy WM bez tych numerków.
    Lukrecjusz zadał proste pytanie, a jaką uzyskal odpowiedź?
    Te wszystkie formalne czynności związane z rejestracją wspólnoty dokonuje pierwotny właściciel nieruchomości z chwilą sprzedaży (wyodrębnienia) pierwszego lokalu.
    To są domniemywania, nieoparte na przepisach prawa.
    Jeżeli tego nie zrobił to znaczy, że właściciele np. płacili zaliczki jemu na konto a nie na konto swoje, wspólnoty
    Tak się dzieje w 90% inwestycji deweloperskich.
    Jeżeli tego nie zrobiono i jako wspólnota funkcjonowaliście "na lewo" to zarząd winien jak najszybciej naprawić dotychczasowe zaniechania.
    Co to znaczy działali " na lewo"? To jest podjudzanie do pieniactwa. I znajdzie się zawsze jakiś gecon2, który ulapie się takich tez i konflikt we WM gotowy.
    (...)
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Konformista: wymień odpowiedni numerek z KRD - podyskutujemy
    Z KRD? Podyskutujmy o KRD. Ja znam na przykład taki sympatyczny kraik - KRLD, ale chyba nie o to Ci chodzi.
  • Opcje
    LaluniaLalunia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    gecon
    art.42 ust.6 Ustawy o statystyce publicznej mówi wyraźnie "w ciągu 14 dni od daty zaistnienia okoliczności uzasadniających wpis", a nie jak podałeś we wcześniejszym poście i dalej podtrzymujesz, że od momentu powstania.
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada 2015
    Nie doczytałaś dalej:
    ...Do wniosku dołącza się dokumenty określone przepisami innych ustaw, potwierdzające powstanie
    podmiotu albo podjęcie działalności
    ...
    Obydwa te wyrażenia (powstanie czy podjecie) kojarzą się jednoznacznie z powstaniem wspólnoty a nie z wyborem zarządu jak pisałaś:
    ...data wyboru zarządu/zarządcy/zarzadzającego stanowi podstawę do twierdzenia, że WM dokonała pierwszej czynności, czyli zaistniały okoliczności uzasadniające wpis...
    - bo powtarzam - w małej wspólnocie np. nikt nie powołuje zarządu ani nie określa sposobu zarządu a wspólnota działa od momentu powstania.
  • Opcje
    LaluniaLalunia Użytkownik
    edytowano listopada 2015
    Do wniosku dołącza się dokumenty określone przepisami innych ustaw, potwierdzające powstanie podmiotu albo podjęcie działalności, zmianę cech objętych wpisem albo skreślenie podmiotu.
    To co do wniosku dołącza się ma się trochę nijak do daty zaistnienia okoliczności uzasadniających jego złożenie, czyli w przypadku WM wykonania pierwszej czynności, czym wydaje się być określenie sposobu zarządu.
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano listopada 2015
    blazejh:
    RG-OP służy tylko do zmiany wpisu lub wykreślenia.
    Lalunia:
    blazejh, Lalunia, chwalący Was Konformista - macie przestarzałe informacje.
    Cytowane przez Lalunię rozporządzenie jest już nieaktualne.
    balzejh - formularz wniosku o wpis nowej wspólnoty do rejestru Regon to RG-OP.
    W dniu 8 listopada 2014 r. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu i metodologii prowadzenia i aktualizacji rejestru podmiotów gospodarki narodowej, w tym wzorów wniosków, ankiet i zaświadczeń, oraz szczegółowych warunków i trybu współdziałania służb statystyki publicznej z innymi organami prowadzącymi urzędowe rejestry i systemy informacyjne administracji publicznej (Dz. U. 2014. poz. 1353).

    Jednocześnie został wdrożony nowy system informatyczny rejestru REGON.

    Poniżej zostały przedstawione główne zmiany wprowadzone w rejestrze REGON od 8 listopada 2014 r.:

    - Wprowadzone zostały nowe wzory wniosków o wpis, zmianę wpisu i skreślenie z rejestru REGON, tj. RG-OP „Wniosek o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, o zmianę cech objętych wpisem, o skreślenie wpisu z krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej osoby prawnej, jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej lub jej jednostki lokalnej”
    Źródło: BIP GUS: LINK
    Przepis Rozporządzenia ws. formularza wniosku:
    § 4a. 1. Wpis do rejestru podmiotów oraz zmiana cech objętych wpisem dla podmiotów, o których mowa w § 4 ust. 1, następuje na podstawie wniosków składanych na formularzach:
    1) RG-OP "Wniosek o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, o zmianę cech objętych wpisem, o skreślenie wpisu osoby prawnej, jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej lub jej jednostki lokalnej",

    Konformista:
    gecon - Ty nie rozumiesz art. 42
    tam nie ma nic o WM i być nie może. Jest o 2) jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej;
    czyli coś tam o związkach wyznaniowych, stowarzyszeniach ,partiach (mogę się tu trochę mylić bo wymieniam z glowy, czyli z niczego) które taką działalność prowadzą.
    Ignorancja nie boli, ale to wstyd po tylu latach zarządzania wspólnotą i obecności na forach pisać takie farmazony. Wspólnota mieszkaniowa oczywiście jest jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej.

    Wspólnoty mieszkaniowe są wymienione wprost w rozporządzeniu wykonawczym do ustawy o statystyce publicznej:
    § 8. Forma prawna jest określana dla podmiotów gospodarki narodowej, o których mowa w § 1 pkt 1-3, i kodowana odpowiednio jako podstawowa forma prawna do określenia, czy podmiot jest osobą prawną (kod 1), jednostką organizacyjną niemającą osobowości prawnej (kod 2) czy osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą (kod 9), oraz jako szczególna forma prawna (kod trzyznakowy) dla określenia, czy podmiot jest zaklasyfikowany do jednej z następujących grup: (...)

    13) wspólnoty mieszkaniowe (kod 085),
    Proszę nie powtarzać nieprawdy, że nie ma przepisu, który by nakładał na wspólnoty obowiązek zarejestrowania się w rejestrze Regon.
    Komentarz edytowany cdn
  • Opcje
    LaluniaLalunia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    cdn napisał:
    [...]W dniu 8 listopada 2014 r. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu i metodologii prowadzenia
    Zwracam uwagę na słowo "zmieniające". Oznacza to, że podane przeze mnie rozporządzenie nie zostało uchylone, a jedynie znowelizowane, zatem nadal jest "aktualne", choć ja użyłabym sformułowania obowiązujące.
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Posypuję głowę popiołem. O zmianie z listopada 2014 nie wiedziałem . Sam rejestrowałem we wrześniu 2014.

    Jestem wręcz zbudowany faktem, że nowy formularz zawiera tylko 24 pola.:bigsmile:
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano listopada -1
    lalunia:
    Oznacza to, że
    ...że zalinkowany przez Lalunię formularz RG-1 już nie istnieje. A sprawiła to właśnie nowelizacja rozporządzenia - to ona wprowadziła formularz RG-OP w miejsce RG-1. Wystarczyło przyznać (jak blazejh), że tak jest, a nie iść w zaparte.

    Internet przechowuje mnóstwo śmieci, nieaktualnych przepisów, zdezaktualizowanych (w wyniku zmiany prawa) orzeczeń sądowych, formularzy itp. Nie wystarczy klikać, trzeba wiedzieć, gdzie.
  • Opcje
    LaluniaLalunia Użytkownik
    edytowano listopada 2015
    cdn:
    [...]że zalinkowany przez Lalunię formularz RG-1 już nie istnieje. A sprawiła to właśnie nowelizacja rozporządzenia - to ona wprowadziła formularz RG-OP w miejsce RG-1. Wystarczyło przyznać (jak blazejh), że tak jest, a nie iść w zaparte[...]
    Ale ja nie zalinkowałam formularza RG-1, ale dokument, w którym udzielono odpowiedzi na wiele pytań w temacie wspólnot mieszkaniowych, dużo więcej niż tylko formularz. Dyskusja tyczy się o obowiązku rejestracji nie typie formularza RG. W żadnej swojej wypowiedzi nie podawałam rodzaju formularza zatem nie opowiedziałam się za żadnym z tych.

    @cdn - naciągasz fakty...
    No i skoro tak ładnie pouczasz w sprawie przyznania racji komuś to bardzo poproszę przyznaj mi rację, że wymienione przeze mnie rozporządzenie jest obowiązujące, bądź jak wolisz "aktualne".
    Komentarz edytowany Lalunia
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.