"Inwestycja" i "remont" mają tożsame znaczenie w prawie cywilnym
Gość Zarzadca.pl
Użytkownik
Temat funduszu remontowego powraca ja bumerang, niemniej jednak błąd leży u podstaw rozumienia tego, czym jest taki fundusz remontowy.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Jest to swego rodzaju rezerwa na przyszłe zobowiązania wynikające z art.12 ust.2 UWL, które powstaną w przyszłości. Nie ma żadnych uregulowan prawnych, które nakazywałyby tworzenie takiego funduszu we WM. Tworzenie jego nakazuje logika, a jest spełnieniem woli wyrazonym w uchwale. WM przechowuje te środki na życzenie właścicieli lokali (uchwała) i naruszyć może je tylko za zgodą tych właścicieli.
Można byłoby twierdzić, że zgromadzone środki na FR stanowią majątek WM pod warunkiem, że WM wykazywałaby je comiesięcznie jako przychód (darowizna na rzecz WM) i opodatkowywała go.
Należy zauważyć, że nie jest to kwota wydatkowana w danym roku na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych, zatem nie mogłaby korzystać ze zwolnienia na podstawie art.17 ust.1 pkt.44) Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W roku ich wykorzystania stanowiłyby koszty podatkowe, jako że pochodziłyby z innych źródeł niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi, ale tak się nie praktukuje (choć dopuszczam, że może tak się również to odbywać)
Należy sie na coś zdecydować - albo środki na FR są majątkiem właścicieli albo wspólnoty ( i to bez przekazywania jakieś darowizny bo nie słyszałem jeszcze o takiej wspólnocie w której właściciele przekazywaliby darowiznę na rzecz wspólnoty).
Pytanie: który wyrok jest "ważniejszy"? SA czy SN?
- Wyrok Sądu Najwyższego z 22.04.2010 r., (sygn. akt V CSK 367/09)
Tak, należy zdecydować jak traktować owe środki przeznaczone na remonty w przyszłości i decyzję w tej sprawie podejmuje ogół właścicleli lokali (WM)
Podałam dwie możliwości traktowania środków zgromadzonych na fundusz celowy nazywany funduszem remontowym i są to:
1. środki będące własnością właścicieli lokali przechowywane przez WM na rachunku bankowym (odrębnym) za zgodą w formie uchwały
2. majątk WM uzyskany z "darowizny" od właścicieli lokali (nie mieli obowiązku wnosić tych kwot, zatem żeby można było mówić o tym, że jest to majątek WM należałoby wykazać ich ptrzychód i opodatkować, czego razcej się nie robi)
Tylko nie pisz że tego wymagają jakieś przepisy - "tego wymaga tylko Twoja interpretacja".
Podobnie jest np. z elewacją. Jest to majątek właścicieli a nie wspólnoty, chyba że właściciele darowizną przekazali elewację do majątku odrębnego wspólnoty aby płacić podatek od dochodów z wynajmu pod np. reklamę.
Tu też na szczęście jeszcze nie wszyscy właściciele we wspólnotach "zdurnieli".
Zatem sąd niesłusznie stwierdził, że FR to majatek WM. Bo majątkiem WM dysponuje zarzad/ca w ramach wykonywania czynności zwykłego zarządu, a FR i elewacja wymagają uchwały na zakres dysponowania nimi
Ja również twierdzę, że fundusz remontowy może być majątkiem wspólnoty mieszkaniowej, ale po opodatkowaniu środków jako przychodu (z darowizny - wersja 2)
SN w uchwale zastosował również sformułowanie "[...]w skład majątku wspólnoty mogą wejść[...]"
Bo "mogą" wcale nie oznacza, że wchodzą.... Oznacza, że mogą.
Zresztą na poparcie twierdzenia należy odnieść się do relacji przedstawionej w kwestii "nieruchomości nabytej za zgodą właścicieli".
To samo dotyczy środków zgromadzonych na funduszu remontowym. Żeby można mówić, że są stanowią one majątek wspólnoty zatem musiałaby zostać nabyte przez WM (darowizna), a nie tylko przechowywane na wyodrębnionym rachunku na poczet przyszłych wydatków.
SN: Zaliczki na koszty zarządu to również zaliczki na fundusz remontowy (jeśli został utworzony). A także pożytki i inne przychody z NW. WCHODZĄ, a nie "mogą wejść".
Do majątku mogą wejść również INNE PRAWA oraz nieruchomość nabyta za zgodą właścicieli lokali. Ale póki co mówimy o zaliczkach na FR
Lalunia: (...)
W uchwale SN nie ma żadnych warunków: wchodzą i tyle. Sąd Najwyższy mówi, że wchodzą, a ty stawiasz warunki: "żeby można było mówić..." Trochę pokory.
Zabawiając się w kalambury można powiedzieć, że pojęcia "przenikają się" i "są tożsame" nie są tożsame. "Przenikają się" oznacza jedynie, że w jakimś zakresie wykazują wspólne cechy, nie mają ostrych granic, ale nie oznacza, że są identyczne - bo i nie są, a zwłaszcza na gruncie ustawy o rachunkowości, gdzie pojęcia inwestycji i remontu są bardzo mocno rozróżniane, inaczej księgowane, inaczej rozliczane. Stwierdzenie, że są to pojęcia "tożsame" jest zbyt daleko idące.
Jeżeli tak samo opodatkujesz przychód z funduszu remontowego to stanie się on majątkiem wspólnoty, bo zostanie nabyty.
Jeżeli WM jedynie przechowuje zgromadzony "kapitał" na rachunku bankowym to stanowią majątek właścicieli lokali, bo nie zostały nabyte, a jedynie przechowywane na podstawie uchwały na przyszłe wydatki.
Potwierdza to uchwała SN poprzez sformułowanie "może".
No i prosty przepis wprost z Ustawy o własności lokali:
Art.12 ust.2
Pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem, a w części przekraczającej te potrzeby przypadają właścicielom lokali w stosunku do ich udziałów[...].
Zatem inne przychody z nieruchomości wspólnej nie wchodzą do majątku WM, ale przypadają właścicielom lokali. Fundusz remontowy na pewno nie służy pokryciu wydatków ponieważ one jeszcze nie wystąpiły.
Brak jest ustawowego obowiązku tworzenia funduszu remontowego we WM zatem wpłaty na ten fundusz stanowią swego rodzaju "nadpłatę", której właściciele lokalu w uchwale zgodzili się dokonywać.
To naprawdę jest proste.
Zaliczki na fr nie są też "pożytkami ani innymi przychodami", o których mówi ustawa o CIT w wyłączeniu (jakiś zupełnie fatalny pomysł).
Bardzo proszę nie opodatkowywać tych przychodów, gdyż nie leży to w interesie wspólnot,
jest sprzeczne z prawem oraz ze zdrowym rozsądkiem.
Jeszcze jakiś dyrektor izby to przeczyta i będziemy mieli zamieszanie.
Jak WM nie nabyła czegoś to nie może tym swobodnie dysponować (jak elewacją).
Nie spotkałam się z tym, żeby jakaś wspólnota opodatkowywała takie wpływy, zatem FR stanowi własność właścicieli lokali, nie majątek wspólnoty (choć zgodnie z Uchwałą SM, mógłby być, jakby został nabyty (otrzymany na własność).
Zresztą wszystkie wpływy wspólnoty to przychody, zaliczki w formie bieżących opłat również ( z tym, że zwolnione z podatku PDOP), zatem zgodnie z art.12 ust.2 UWL służą pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem, a w części przekraczającej te potrzeby przypadają właścicielom lokali w stosunku do ich udziałów
Nowy doklejony: 06.11.15 10:14
I właściciele lokali w formie uchwały podejmują decyzję, czy nadpłaty podlegają zwrotowi (rozliczeniu bieżących opłat, zwrotowi na rachunek, bądź inne) czy też są przekazywane na inny cel. Ale nadal są to środki należące do wąłścicieli lokali. Fundusz remontowy też.