Odsetki od nieterminowyc zapłat

HebdziaHebdzia Użytkownik
edytowano listopada 2015 w Zarządzanie Nieruchomościami
Proszę o informacje, od osoby zajmującej się księgowością WM, czy nalicza odsetki od nieterminowych zapłat zaliczek na czynsz
Pozdrawiam

Komentarze

  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    We wspólnocie to nie księgowa o tym decyduje, tylko właściciele lub sam zarząd.
    U mnie naliczamy, gdy zaległość przekroczy wysokość 2-miesięcznej zaliczki.
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ...czy nalicza odsetki od nieterminowych zapłat zaliczek na czynsz
    We wspólnocie nie płacą właściciele żadnych czynszów.
    We wspólnocie każdy właściciel ponosi dwa rodzaje kosztów:
    1) zaliczki na koszty zarządu NW
    2) "grzecznościowo" zaliczki na opłaty za lokal
    W tym pierwszym przypadku UoWL określa termin ich zapłaty:
    ...płatne z góry do dnia 10 każdego miesiąca.
    W tym drugim przypadku UoWL nie mówi nic o żadnych terminach - bo nie może jako, że nie dotyczą NW.
  • Opcje
    LaluniaLalunia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Termin wniesienia zaliczki na koszty zarządu w formie bieżących opłat wynika z UWL, a odsetki należne są na podstawie K.c. Zatem zostało to uregulowane ustawowo i odsetki winny być wymagalne i naliczane, niemniej jednak .... :)
    No właśnie, tylko od zaliczek na koszty zarządu. Brak jest zupelnie regulacji na temat terminów zwrotu wydatkow na dostawy dóbr do lokali, które nie stanowią kosztów zarządu (choć są orzeczenia sądowe, ktore tak twierdzą, ale orzecznictwo jest jakie jest). Jeżeli WM posiada regulamin rozliczania takich wydatków, w którym podano terminy wymagalności roszczeń (bądź zaliczek na ten cel) to ma podstawy również do naliczania odsetek od opóźnień tych kwot. Dobrze jak również uregulowano sprawę podziału kwoty wpłaty dokonywanej przez właściciela lokalu czyli co w pierwszej kolejności jest zaspokajane w przypadku dokonywania wpłat na jeden rachunek (koszty zarządu, media, FR, inne)
    Jezeli doszłoby do powództwa w tej sprawie sąd najprawdopodobniej przyznalby rację wspólnocie, bo dłużnik jest winny długu, niemniej jednak ta kwestia też nie jest uregulowana w UWL.
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ...sąd najprawdopodobniej przyznalby rację wspólnocie, bo dłużnik jest winny długu, niemniej jednak ta kwestia też nie jest uregulowana w UWL.
    No to pogdybajmy dalej.
    Jakie i od kiedy ma zapłacić odsetki wspólnota "dłużnikowi" - jeżeli na drugi rok w marcu okazuje się, że tenże rzekomy dłużnik (spóźniał się po kilka dni z zapłatami) ma w rzeczywistości nadpłatę np. 700 zł (zwrot za ogrzewanie) - czyli de facto wspólnota była jego dłużnikiem?
  • Opcje
    LaluniaLalunia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Sędziowie nawet nie rozgraniczają tego, że media nie mieszczą się w zakresie kosztów zarządu, mało tego, że zobowiazanym do ich ponoszenia jest korzystajacy z nich, a nie właściciel lokalu. Takie jest w RP orzecznictwo. Ktoś na tym forum cytował orzeczenia, w których media były uznawane przez sądy jako koszty zarządu. Sędziowie nie maja fachowej wiedzy na temat rozliczeń we WM, a biegli zazwyczaj nie są powoływani, bo skoro dłużnik nie płaci to sprawe przegra, zatem ponoszenie wydatku na bieglego jedynie znacznie zwiekszyloby zobowiązanie, o kwotę znacznie większa niż potencjalne.odrzucenie odsetek. To nie gdybanie, to logika.
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada 2015
    ponoszenie wydatku na bieglego jedynie znacznie zwiekszyloby zobowiązanie, o kwotę znacznie większa niż potencjalne.odrzucenie odsetek. To nie gdybanie, to logika.
    Opowiadasz nie na temat.

    Rzekomy dłużnik wspólnoty płaci regularnie ale np. pod koniec miesiąca albo mniejsze kwoty niż ustalone. Wspólnota nalicza mu za to odsetki od każdego 11-go dnia miesiąca. Ale fakt jest taki, że w momencie naliczania tych odestek np. po 2,50 zł sama wspólnota jest w tym momencie dłużna temu rzekomemu dłużnikowi bo on ma w tym samym momencie już nadpłatę (700 :12 = 58 zł) te właśnie 58 zł w każdym miesiącu.
    Czyli wcale nie gdybając a tylko logicznie myśląc - to rzekomy dłużnik sponsoruje wspólnotę.
    Pytanie jest takie - dlaczego wspólnota ma mu naliczać odsetki i czy powinna w takiej sytuacji a rzekomy dłużnik wspólnocie nie może? A nawet gdyby mógł to absurd goniłby absurd, bo tak wzajemnie by sobie naliczali i wymieniali się odsetkami karnymi?
    Paranoja. Uważam, że w takiej sytuacji naliczanie odsetek właścicielom jest bezsensownym rozwiązaniem.
  • Opcje
    LaluniaLalunia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ustawa mówi wyraźnie: uiszczają zaliczki w formie bieżących opłat. Jeżeli wpłata nie pokrywa tej bieżącej opłaty to odsetki są należne.
    Jeżeli WM nie zwróci (w jakiejkolwiek formie) nadplaty za media można domagac się odsetek ustawowych po 30 dniach od terminu wymagalności.
    Pisałam wcześniej, że brak jest regulacji w zakresie terminów wymagalnosci tych należności, ktore nie stanowią oplaty wynikajacej z UWL.
    Dobrze, jak wspólnoty uregulują to wewnętrznym regulaminem bądź każdego miesiąca wystawiaja dokumenty obciążeniowe (większe wspólnoty) np. z dostepem przez Internet. Najważniejsza jest transparentność, bo wtedy nie ma niedomówień
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W kamienicy czynszowej naliczałbym, zwłaszcza od zaległości od czynszu.:bigsmile:

    We wspólnocie naliczałbym dłużnikowi, który kwalifikowałby się do egzekucji zadłużenia. Nie wszystkim.
    Nie sądzę żeby ktokolwiek w budynku akceptował celowe kredytowanie się kosztem wspólnoty bez tego naliczenia.

    Naliczanie wszystkim na co dzień mijałoby się z celem. Za dużo wzajemnych kompensat co kwartał po rozliczeniu wody. Przeciętny właściciel pogubiłby się i musiałby mi wierzyć w zasadzie na słowo, że ja prawidłowo to wszystko prowadzę w programie. A ja nie chcę żeby miał stale wątpliwości co do własnych pieniędzy.

    Chociaż w mojej spółdzielni nikogo to nie martwi. U nich własnego konta nie rozumieniem, bo są tam co miesiąc jakieś naliczenia związane z odsetkami. Saldo zerowe mam tylko przez chwilę.
  • Opcje
    KonformistaKonformista Użytkownik
    edytowano listopada 2015
    We wspólnocie naliczałbym dłużnikowi, który kwalifikowałby się do egzekucji zadłużenia
    Oczywiste. bardzo logiczne rozwiązanie. U siebie w Statucie określiliśmy ,że naliczanie odsetek leży w gestii Zarządu. Są różne sytuacje życiowe. Miałem dłużnika , który z przyczyn życiowych nie mógł regularnie płacić zaliczek. Dobicie go naliczonymi odsetkami, nie przyniosłoby WM jakichś kokosów, a pomogło mu to w spłacie zadłużenia.
    Ale rozumiem również sytuacje u koziorozki. To taka mobilizacja do regularnych wpłat.
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada 2015
    Lalunia napisała:
    Sędziowie nawet nie rozgraniczają tego, że media nie mieszczą się w zakresie kosztów zarządu...
    To nie jest tak że media nie mieszczą sie w zakresie kosztów zarządu. Wszystko zależy od granicy NW. Jeśli instalacje są częścią NW to i koszty mediów ( chociąż nie wiem dlaczego) są w kosztach zarządu.Tak se panowie sędziowie ustalili. Dla nich nieistotne jest kryterium przeznaczenia mediów.
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Konformista:
    We wspólnocie naliczałbym dłużnikowi, który kwalifikowałby się do egzekucji zadłużenia
    Oczywiste. bardzo logiczne rozwiązanie. U siebie w Statucie określiliśmy ,że naliczanie odsetek leży w gestii Zarządu.
    Jak dla mnie, takie rozwiązanie nie tylko jest nielogiczne, ale wręcz patologiczne. Jak to w gestii zarządu? Temu naliczymy, a tamtemu nie? Sytuacje życiowe sytuacjami życiowymi, a zasady dla wszystkich powinny być jasne i jednakowe.
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie wtedy gdy zasady nagina dłużnik. Gdy z delikwentem nie ma nawet kontaktu, a jego dług jest zmartwieniem innych właścicieli, ale nie jego.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada 2015
    [cite] Hebdzia:[/cite]Proszę o informacje, od osoby zajmującej się księgowością WM,
    czy nalicza odsetki od nieterminowych zapłat zaliczek na czynsz
    Wspólnota może naliczać odsetki tylko od tej części zaliczki, która dotyczy nieruchomości wspólnej , tak wynika z sal sądowych.
    Jest to kłopotliwe dla wspólnot choć możliwe .
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    blazejh:Nie wtedy gdy zasady nagina dłużnik. Gdy z delikwentem nie ma nawet kontaktu, a jego dług jest zmartwieniem innych właścicieli, ale nie jego.
    Ale o co chodzi? Do czego to jest nawiązanie?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.