Rozliczanie c.o. i c.w.u.

piotr123piotr123 Użytkownik
edytowano października 2009 w Zarządzanie Nieruchomościami
Wspólnota Mieszkaniowa zlozona z ponad 30 wlaścicieli, której jestem czlonkiem, podjęła w tym roku uchwałę o wykonaniu w ramach środków wpłacanych na fundusz remontowy instalacji c.o. i c.w.u. na budynku, w którym do tej pory funkcjonował indywidualny, zróżnicowany sposób ogrzewania mieszkań. Na potrzeby tej inwestycji zarząd wspólnoty zaciągnął kredyt w banku, który będzie spłacany zaliczkami na fundusz remontowy.

Ponieważ posiadam nowoczesny system ogrzewania i uważam, że jest to rozwiązanie najbardziej ekonomiczne poważnie zastanawiam się nad NIE przyłączaniem się do wykonywanej sieci c.o. i c.w.u.

W regulaminie rozliczania mediów uchwalonym jeszcze kiedy nie myślano o przedmiotowej inwestycji widnieją m. in. zapisy iż:
- instalacja centralnego ogrzewania wraz z grzejnikami stanowi współwłasność właścicieli lokali - członków wspólnoty mieszkaniowej
- rozliczeniu podlegają koszty dostawy ciepła do budynku tj.:
a) rocznej opłaty za zamówioną moc cieplną
b) opłaty zmiennej za dostarczone ciepło
c) opłaty za nośnik ciepła
d) opłaty stałej abonamentowej
e) opłaty stałej za usługi przesyłowe
f) opłaty zmiennej za usługi przesyłowe

Mieszkania przyłączane do sieci mają być podłaczane etażowo, indywidualnie opomiarowane licznikami ciepła (c.o) i wodomierzami (c.w.u.)
Węzeł cieplny wykonany w piwnicach budynku należących do cześci wspólnej będzie własnością PECU
W częściach wspólnych nie będzie grzejników, można jedynie jak sądzę brać pod uwagę straty na izolwanych pionach.

Proszę o podpowiedź, czy i jakimi kosztami mogę być obciążany z tego tytułu przez wspólnotę w przypadku zupełnego nie przyłączenia się do wykonywanych instalacji a jakimi jeśli skorzystam tylko z c.w.u.?
Jaka może być ich orientacyjna wielkość w jednym i drugim przypadku?

Komentarze

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] piotr123:[/cite]Wspólnota Mieszkaniowa zlozona z ponad 30 wlaścicieli, której jestem czlonkiem, podjęła w tym roku uchwałę o wykonaniu w ramach środków wpłacanych na fundusz remontowy instalacji c.o. i c.w.u. na budynku, w którym do tej pory funkcjonował indywidualny, zróżnicowany sposób ogrzewania mieszkań.

    Czy wszyscy właściciele wyrazili zgodę? Moim zdaniem taka uchwała wykracza poza zakres zarządu nieruchomością wspólną, wspólnota mieszkaniowa nie może w ten sposób ingerować w prawo własności poszczególnych właścicieli.
    [cite] piotr123:[/cite]

    W regulaminie rozliczania mediów uchwalonym jeszcze kiedy nie myślano o przedmiotowej inwestycji widnieją m. in. zapisy iż:
    - instalacja centralnego ogrzewania wraz z grzejnikami stanowi współwłasność właścicieli lokali - członków wspólnoty mieszkaniowej

    Nie rozumiem, skoro dotychczas system ogrzewania nie był jednolity (każdy właściciel miał własny, niezależny od wspólnoty), to dlaczego podjęto taką uchwałę?
    Jeżeli rzeczywiście taki jest stan faktyczny (brak jednolitego systemu ogrzewania) to taka uchwała nie wywołała żadnych skutków.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    piotr123piotr123 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W 2008r. została pdjęta uchwała intencyjna o wyposażeniu budynku w instalacje c.o. i c.w.u. z przyłączem do sieci miejskiej. Glosowalo za nią ponad 60% włścicieli mających ponad 70% udziałów. W tym roku w ramach przyjęcia planu remontów na bieżący roku podjeto kolejną uchwałe określajacą kolejne kroki tejże inwestycji tj. projekt, audyt, budowa instalacji. Głosowało za nią ponad 75% właścicieli mających ponad 50% udziałów.

    Przy okazji podniesionych uwag nadmienię, że w sprawie przedmiotowego projektu zawiązała się grupa właścicieli skupiona wokół zarządu wspólnoty i wraz z nim forsująca przedmiotowe plany. Osoby niezdecydowane lub niechętne inwestycji były zastraszane tym iż w przypadku nie właczenia się będą obciążane kosztami remontów i przeglądów kominów jak również jakimiś bliżej niekreślonymi kosztami z tytułu wykonania tejże instalcji na budynku. Stąd cześć z tych osób ostatecznie glosowała za inwestycją.

    Odnośnie drugiego wątku to uchala została podjęta dla potrzeb rozliczania mediów (woda, gaz, prąd) i nieczystości. Domyślam się że zarządca zaproponował uniwersalny regulamin, który obejmował też nieistniejące instalacje c.o. i c.w.u. Jak zauwarzył Zrządca uchwała nie wywoływała dotychczas w tym zakresie żadnych skutków. Pytanie czy będzie je wywoływać teraz i jakie one będą?
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Aby ocenić skuteczność uchwały należałoby zapoznać się z jej treścią.
    Uchwała nie wywołuje obecnie skutków z uwagi na brak jej przedmiotu (instalacji). To wbrew pozorom bardzo skomplikowana sprawa. Wspólnota mieszkaniowa nie może decydować o sprawach niezwiązanych z nieruchomością wspólną, jednak w tym przypadku decyduje - de facto wymusza się na właścicielach, aby najpierw wyłożyli środki na budowę jednolitego systemu ogrzewania a następnie zrezygnowali z własnych systemów grzewczych. Ten drugi aspekt jest niedopuszczalny - taką decyzję mogą podjąć wszyscy a nie większość za wszystkich. Trudno dzisiaj wyrokować, ale Sąd może również uznać, że uchwała o remoncie jest bezskuteczna.
    [cite] piotr123:[/cite] Proszę o podpowiedź, czy i jakimi kosztami mogę być obciążany z tego tytułu przez wspólnotę w przypadku zupełnego nie przyłączenia się do wykonywanych instalacji a jakimi jeśli skorzystam tylko z c.w.u.?
    Jaka może być ich orientacyjna wielkość w jednym i drugim przypadku?

    To pytanie dowodzi tylko na jakie problemy naraża się wspólnota. Nie wyobrażam sobie rozliczania właścicieli na zasadzie - korzystam tylko z tej czy innej części.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    piotr123piotr123 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie napisałem tego wyrażnie, ale w tej chwili sprawa nabrzmiała o tyle, że właśnie jest wykonywana na budynku przedmiotowa instalacja a ja rozpaczliwie szybko szukam informacji jak się w takiej sytuacji zachować.

    Problemów, które kryją się za tą inwestycją jest znacznie więcej niż wynikałoby to tylko z mojego pytania, ale świadomie ich nie podnoszę, gdyż to rozmyłoby sprawę na której najbardziej mi w tej chwili zależy tzn. ewentualnych skutków i kosztów dla mnie, jeśli nie włącze się w te instalacje lub właczę się częściowo (tylko c.w.u.)

    W przypadku zainteresowania kopie stosownych uchwał mogę podesłać w prywatnej korespondencji.
  • Opcje
    PoliterPoliter Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Regulamin rozliczania mediów powinno sie zaskarzyc do sadu w terminie 6 tygodni od jego podjecia, poniewaz odnosi sie on do wspolnego nieistniejacego systemu ogrzewania a nie indywidualnego. Pewnie jest juz po terminie. Rowniez na etapie uprawomocnienia sie pozwolenia na budowe instalacji mozna bylo to skutecznie blokowac wykazujac wlasny uzasadniony interes przed organami administracji panstwowej. Istnieje mozliwosc wzruszenia pozwolenia na budowe ale bez prawnika sie nie obejdzie.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano października 2009
    Można wystąpić do Sądu z powództwem z nakazanie wspólnocie zaniechania realizacji tej adaptacji z wnioskiem o zabezpieczenie poprzez wstrzymanie wykonania prac. Jednak uchwała nie została zaskarżona, Sąd może uznać, że uchwała nie wywołuje skutków, ale także stwierdzić, że podlega wykonaniu wobec niezaskarżenia. Pozew winien być naprawdę dobrze uzasadniony z powołaniem się na orzecznictwo.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    kuba2kuba2 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wszystkie koszty opisane jako "stałe" są dzielone proporcjonalnie do udziałów (lub powierzchni użytkowej mieszkań). Przy 30 mieszkaniach koszty stałe dostarczania energii cieplnej to przynajmniej 1500 zł miesięcznie. Czy ktoś korzysta, czy nie to i tak płaci proporcjonalnie wg udziałów. Tylko koszty zmienne są dzielone proporcjonalnie do wskazań liczników (podzielników) ciepła c.o. i c.w.u.
  • Opcje
    piotr123piotr123 Użytkownik
    edytowano listopada 2009
    Przedmówcy "Zarządca" i "Politer" wskazują kroki prawne które mogłyby wstrzymać lub blokować przedmiotową inwestycję. Chciałbym jednak nadmienić, że z różnych powodów, o których nie warto tu teraz pisać, nie jest to moją intencją.

    Godzę się z faktem, że częściowo sfinansuję wykonywane instalacje (w częściach wspólnych budynku jak i indywidualne w mieszkaniach współlokatorów) w ramach wpłacanych środków na fundusz remontowy, co jak sądzę jest mniej lub bardziej zgodne z zasadami funkcjonowania wspólnot mieszkaniowych. Nawej jeśli jak napisał "Zarządca" powinna w takiej sprawie być jednomyślność a nie zwyczajna większość.

    Nie jestem przeciwny samej inwestycji zdając sobie sprawę, że ujednolicony system ogrzewania jest pod wieloma względami korzystny dla nieruchomości i w obecnej sytuacji, kiedy są już prowadzone prace na budynku nie chciałbym jej blokować.

    Nie jestem zainteresowany przyłączeniem, gdyż proponowane rozwiązania oferują gorszy standard niż ten który obecnie posiadam i jak powściągliwie oceniam koszty utrzymania mieszkania wzrosłyby mi z tego tytułu, co najmniej o ponad 2000 zł w skali roku.

    Chciałbym natomiast zagwarantować sobie możliwość podłączenia się do centralnych instalacji c.o i c.w.u. na budynku w przyszłości (chyba już na własny koszt), kiedy indywidualne nośniki ciepła z których obecnie korzystam będą w niekorzystnych relacjach cenowych lub przy sprzedaży mieszkania zagwarantować taką możliwość nabywcy

    Chciałbym ograniczyć do regulowanego zgodnie z prawem minimum lub wyeliminować zupełnie opłaty za eksploatację systemu c.o. i c.w.u. z sytuacji, gdy nie będę do niego podłączony. Bardzo interesująca jest tu dla mnie wypowiedź "kuba2" i prosiłbym o jej rozwinięcie w takich kwestiach jak:
    - czy rzeczywiście koszty stałe dostarczania energi cieplnej, z której nie korzystam, będą mnie obciążać w wysokości moich udziałów we wspólnocie, spotkałem się na innym forum, że jeśli nie jest się włączonym w instalacje, to z tych kosztów które wymieniłem wyżej cytując regulamin rozliczania mediów żadne nie powinny mnie dotyczyć. Można jedynie rozważać w takim przypadku koszty ogrzewania części wspólnych (w mojej sytuacji barak grzejników w tych częściach) lub straty na instalcji w częściach wspólnych i tu rzeczywiście mogłaby pojawić się jakaś kwota. Pytanie jak i na jakiej podstawie wyliczana?
    - jeśli jednak, to o jakiego rodzaju koszty stałe konkretnie może chodzić
    - i jak oszacować ich wielkość dla danego budynku

    Chciałbym zabezpieczyć dla przyszłych potrzeb i przejąć od wykonawcy materiał na wykonanie wewnętrznej instalacji w moim mieszkaniu, za który i tak płacę w ramach opłat na fundusz remontowy (w ramach którego instalacja wewnętrzna w mieszkaniu jak i zewnętrzna na klatkach i w piwnicach jest wykonywana) i który jak sądzę mi się należy.

    Istotne jest dla mnie jakie kroki formalne powinienem podjąć w obecnej sytuacji aby osiągnąć założone cele.
  • Opcje
    piotr123piotr123 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tytułem uzupelnienia znalazłem w internecie takie informacje

    <"Koszty stałe to opłaty za ciepło poniesione na ogrzanie klatek schodowych, strychów, wózkowni itp. (czyli wspólnych części budynku)., opłatę przesyłową, opłatę abonamentową, czyli opłatę pobieraną przez przedsiębiorstwo ciepłownicze od odbiorcy za "gotowość do świadczenia usług".
    Koszty stałe nie powinny przekraczać 30 % kosztów zużycia ciepła w budynku">

    Mam w związku z tym pytanie:
    Jaka może być wielkość opłaty przesyłowej i opłaty abonamentowej i czy mogą mnie one dotyczyć?
  • Opcje
    PoliterPoliter Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Koszty stale moga siegac 40-50% wszystkich kosztow za ogrzewanie.
    O podziale kosztow i udziale kosztow stalych w rozliczeniu decyduje wspolnota w uchwale "Regulamin rozlieczen CO".

    Tu az prosi sie o umowe (i to najlepiej notarialna), pomiedzy wlascicielami
    gdzie zgodnie ustalone zostana wszystkie warunki przylaczenia, obciazen niepodlaczonego do instalacji lokalu,
    i mozliwosci wlaczenia do wspolnej instalacji dodatkowej powierzchni grzewczej w przyszlosci.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Uważam, że na montaż instalacji powinni się zgodzić wszyscy właściciele i każdy winien z niej korzystać, w przeciwnym razie może dojść do wielu konfliktów we wspólnocie mieszkaniowej.
    Proszę spojrzeć na ten problem w ten sposób, że instalacja ta stanowić będzie współwłasność tych osób, które ją sfinansują.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    piotr123piotr123 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Chciałbym ponowić pytania z mojej pierwszej wypowiedzi z 2 listpoada br.
  • Opcje
    PoliterPoliter Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W linku cennik SPECu http://www.spec.waw.pl/download?file=/user_files//obrazy/pdf_taryfy/tab.3_-_wyciag_z_taryfy_spec_od_09.11.2009.pdf , ale porównaj te stawki w swoim przedsiebiorstwie energetyki cieplnej. Inne miasto, inna kalkulacja ceny. Co do drugiej czesci pytania jak widzisz mam nieco odmienne zdanie niz Zarzadca.
  • Opcje
    piotr123piotr123 Użytkownik
    edytowano listopada 2009
    Dziękuję za link do cennika. Porównałem ceny i wychodzi na to, że te które oferuje mój ZEC oscylują się w górnych przedziałach cen a niekiedy są najdroższe. Jak na stosunkowo nieduże miasto w Polsce to wychodzi drogo.

    Policzyłem również sumę kosztów stałych w odniesieniu do zamówionej mocy cieplnej i w proporcji do moich udziałów we wspólnocie. Gdyby wspólnota chciała mnie obciążyć tymi kosztami to powinny wynieść około 50 zł/m-c za c.o., co niestety w znacznym stopniu niweczyłoby oszczędności uzyskiwane w ramach dotychczasowego systemu ogrzewania. Nie wiem jak wygląda sprawa z c.w.u. i jej rozliczanie. Czy tu jest też jakaś moc cieplna dla budynku?

    Z różnych głosów osób zarządzającymi budynkami docierają do mnie informacje, że koszty stałe rozlicza się zazwyczaj na wszystkich właścicieli proporcjonalnie do ich udziałów. Niewątpliwie jest to słuszne w sytuacji, gdy instalacja została wykonana na etapie wykonania budynku lub później ale za zgodą wszystkich właścicieli i obejmuje wszystkich. Czy nie należałoby jednak odmiennie potraktować sytuację taką jak moja? Czy są tu znane jakieś rozstrzygnięcia?

    Czy mam jakąś szansę skutecznie bronić się przed tymi kosztami, jeśli wspólnota bazując na starym już uchwalonym regulaminie lub uchwalając nowy regulamin rozliczania mediów, nie okaże się równie wspaniałomyślna dla mnie , jak ja dla niej, kiedy podejmowała przedmiotową uchwałę. Jakie kroki należało by podjąć teraz?
    Komentarz edytowany piotr123
  • Opcje
    PoliterPoliter Użytkownik
    edytowano listopada -1
    "Z różnych głosów osób zarządzającymi budynkami docierają do mnie informacje, że koszty stałe rozlicza się zazwyczaj na wszystkich właścicieli proporcjonalnie do ich udziałów. "
    To prawda koszty stale rozlicza sie wedlug udzialu lub wedlug m2. To bedzie wynikac wprost z regulaminu rozliczen CO, który podjeliscie uchwala.

    "Czy mam jakąś szansę skutecznie bronić się przed tymi kosztami,"
    Uwazam, ze jezeli dojdzie do sytuacji, w której wspólnota bedzie obciazac twoj lokal za koszty stale pozostanie niewatpliwie tylko droga sadowa
    i udowadnianie ze:
    1. instalacja nie została wykonana na etapie wykonania budynku i nie ma zgody wszytkich wlascicieli a powinna taka byc
    przy argumentacjh strony przeciwnej, ze:
    1. przeciez ten wlasciciel wyrazil zgode na budowe instalacji w tresci podjetej uchwaly

    Czarny scenariusz: jesli nie teraz to za kilka lat "wspanialomyslnosc" wyjdzie bokiem.
    Nie nalezy podpisywac uchwal, które nie leza w naszym interesie.

    Jakie kroki należało by podjąć teraz?
    "pozytywnie": umowa lub porozumienie na pismie od pozostalych wlascicieli, która okresli sposób korzystania, choc dla mnie to i tak nie trzyma sie kupy.
    Nie widze nic innego poza "negatywnymi" drogami postepowania, których chcesz uniknac tj sprawa sadowa, postepowanie administracyjne
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    przy argumentacjh strony przeciwnej, ze:
    1. przeciez ten wlasciciel wyrazil zgode na budowe instalacji w tresci podjetej uchwaly
    Głosowanie za uchwałą przez właściciela lokalu w niczym nie umniejsza jego prawa do zaskarżenia tejże uchwały jako sprzecznej z prawem lub godzącej w jego interesy.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.