Głosowanie nad uchwałą poprzez oświadczenie woli złożone na oddzielnej kartce

MandSMandS Użytkownik
edytowano listopada 2015 w Zarządzanie Nieruchomościami
W mojej wspólnocie właśnie głosujemy nad zmianą zarządcy. I jedna sąsiadka, nie wiadomo dlaczego, złożyła głos poprzez napisanie na czystej kartce, że w uchwale nr ..... z dnia ..... głosuje "za". I podobno zaraz po zaniesieniu tej kartki do członka zarządu wyjechała. Na druku uchwały podpisu nie złożyła. I tak się zastanawiam czy głos tak oddany jest w ogóle ważny? Czy ktoś może spotkał się z taką sytuacją. Byłabym wdzięczna za każdą odpowiedź.

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada 2015
    [cite] MandS:[/cite]W mojej wspólnocie właśnie głosujemy nad zmianą zarządcy. I jedna sąsiadka, nie wiadomo dlaczego, złożyła głos poprzez napisanie na czystej kartce, że w uchwale nr ..... z dnia ..... głosuje "za".
    I podobno zaraz po zaniesieniu tej kartki do członka zarządu wyjechała.
    Na druku uchwały podpisu nie złożyła. I tak się zastanawiam czy głos tak oddany jest w ogóle ważny?
    Czy ktoś może spotkał się z taką sytuacją.
    oczywiście, że jest ważny ...
    jest to głos oddany na indywidualnej karcie do głosowania i należy go traktować,
    jak złożenie podpisu (głosu) na zbiorczej karcie do głosowania.

    Jasno wynika, że wyraziła swoją wolę, a o to chodzi w głosowaniu.
  • Opcje
    MandSMandS Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziękuję za odpowiedź.
    Teoretycznie tak i niby wszystko jasne ale jest wyrok Sądu Administracyjnego w Warszawie z 04.07.2014 sygn. akt. VI ACa 1630/13, który stwierdza iż:
    "Przepis art. 23 u.w.l. co prawda nie określa sposobu, w jaki należy dostarczać karty do głosowania, lecz karta taka stanowi niewątpliwie jedyny i wyłączny dowód złożenia oświadczenia woli obejmującego akt głosowania na takiej karcie poprzez złożenia podpisu przez osobę uprawnioną, co wyklucza możliwość zastępowania jej jakimkolwiek substytutem tego aktu woli. Dla stwierdzenia prawidłowości głosowania nad uchwałą w ten właśnie sposób, konieczne jest zatem dostarczenia karty do głosowania w oryginale, chociażby już po jego zakończeniu, byleby na tej podstawie możliwe było stwierdzenie, iż w określonej dacie (dacie głosowania), uprawniony dokonał aktu głosowania opatrując ją własnoręcznym podpisem. Oddanie głosu za pomocą karty do głosowania jest bowiem oświadczeniem woli pochodzącym od danej osoby, zaś brak na karcie do głosowania jej podpisu stanowi nieusuwalną przeszkodę w uznaniu, iż takowe oświadczenie zostało złożone."
    I stąd też moje wątpliwości czy głos tak oddany jest ważny.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada 2015
    [cite] MandS:[/cite]ale jest wyrok Sądu Administracyjnego w Warszawie z 04.07.2014 sygn. akt. VI ACa 1630/13, który stwierdza
    czy on dotyczy twojej wspólnoty ? sądy są niezawisłe i nie lubią, jak ktoś próbuje się powoływać na wyroki inne niż te, które feruje Wyskoki Sąd.

    Tego należy się trzymać w życiu"
    [i]Dla stwierdzenia prawidłowości głosowania nad uchwałą w ten właśnie sposób, konieczne jest zatem [b]dostarczenia karty do głosowania w oryginale[/b], chociażby już po jego zakończeniu, byleby [u]na tej podstawie możliwe było stwierdzenie[/u], iż w określonej dacie (dacie głosowania), [b]uprawniony dokonał aktu głosowania opatrując ją własnoręcznym podpisem.[/b][/i]
    
    [cite] MandS:[/cite] na czystej kartce, że w uchwale nr ..... z dnia ..... głosuje "za"
    Oddanie głosu za pomocą karty do głosowania jest bowiem oświadczeniem woli pochodzącym od danej osoby, zaś brak na karcie do głosowania jej podpisu stanowi nieusuwalną przeszkodę w uznaniu, iż takowe oświadczenie zostało złożone."
    
    I stąd też moje wątpliwości czy głos tak oddany jest ważny.
    jak podpisał sie pod treścią uchwały na odrębnej karcie , to skąd ta niepewność?
  • Opcje
    MandSMandS Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Mojej nie dotyczy. I to też nie jest dokładnie tak, że sądy nie lubią jak się powołuje na wyroki innych sądów. Oczywiście, że są niezawisłe jednak w praktyce często wzorują się na wydanych już wyrokach sądów wyższych instancji. A wyroków Sądów Apelacyjnych o tezach jakie przytoczyłam wyżej znalazłam parę i to z ostatnich 3 lat. Oczywiście wszystko zależy od stanu faktycznego. A że mam bardzo napiętą sytuację we wspólnocie to wolałabym upewnić się, że taki głos mogę policzyć.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Oczywiście, że są niezawisłe jednak w praktyce często wzorują się na wydanych już wyrokach sądów wyższych instancji
    mam odmienne doświadczenie
  • Opcje
    MandSMandS Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Właśnie na tej odrębnej kartce nie ma treści uchwały. Jest tylko nr i data i stwierdzenie "jestem za". Stąd właśnie te wątpliwości.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada 2015
    Oczywiście wszystko zależy od stanu faktycznego.
    i o to sie własnie rozchodzi że dobry sąd sam rozważy, co wg niego jest zgodne z prawem.
    A że mam bardzo napiętą sytuację we wspólnocie to wolałabym upewnić się, że taki głos mogę policzyć.
    nie mozna wyniku nad uchwała mieć na ciut ciut powyżej 50% .. U mnie staramy sie zebrać głosy do ok 60 % za , licho nie śpi.
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] MandS:[/cite]Właśnie na tej odrębnej kartce nie ma treści uchwały. Jest tylko nr i data i stwierdzenie "jestem za". Stąd właśnie te wątpliwości.
    Czy ta karta została podpisana przez osobę głosującą? Bo jeżeli nie, to głos nie został oddany. Napisanie jakiejś treści na kartce to jedno, a podpisanie się pod tą treścią to co innego.
  • Opcje
    MandSMandS Użytkownik
    edytowano listopada -1
    U mnie przeważnie głosów jest ok 58% i to wystarczy. Choć rzeczywiście licho nie śpi ;-).
    Treść na kartce napisana jest przez jedną osobę, a podpis złożyła inna. Widać to wyraźnie. Różni się nie tylko długopis ale też charakter pisma. I w związku z tym, że ta osoba do tej pory podpisywała się na uchwałach parafą, a tu jest cały podpis składający się z imienia i nazwiska ciężko mi stwierdzić, czy to na pewno ona się podpisała.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada 2015
    [cite] MandS:[/cite]U mnie przeważnie głosów jest ok 58% i to wystarczy.
    Treść na kartce napisana jest przez jedną osobę, a podpis złożyła inna. Widać to wyraźnie.
    w tej konkretnej sytuacji ja bym tego głosu nie zaliczył, jako głos ważny . Masz spory zapas % ...
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada 2015
    Gra nie warta świeczki - należy zaliczyć ten głos.
    W razie drążenia tematu w sądzie, w obawie o jakąś odpowiedzialność osoba oświadczy, że to jej podpis a długopis musiała zmienić bo jej się tusz skończył, lub też że treść napisała jej sekretarka (córka, syn...) a ona tylko podpisała.
    Głosowanie jest oświadczeniem woli właściciela i jak jeszcze członek zarządu, który otrzymał tę kartkę poświadczy, że tak ten właściciel (ka) oddał ten głos (wyraził w ten sposób swoją wolę) to każdy sąd potraktuje to jako głos prawidłowo oddany za uchwałą.
    p.s. nie macie ważniejszych problemów we wspólnocie?
  • Opcje
    MandSMandS Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Hmmmm, potwierdzasz moje wątpliwości. Dzięki. Muszę się z tym "przespać". Może coś jeszcze jutro uda mi się wyszukać w komentarzach.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    każdy sąd potraktuje to jako głos prawidłowo oddany za uchwałą.
    ja bym taki pewien nie był.
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ja bym do tej pani zadzwonił i wręcz podziękował za głos i oznajmił jej, że zaliczam. I wskazał ewentualnie mankamenty oddania tego głosu.
    Nie zaliczysz - może mieć o to pretensje.
    Głos z własnoręcznym podpisem jest ważny.
  • Opcje
    LaluniaLalunia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] MandS:[/cite]W mojej wspólnocie właśnie głosujemy nad zmianą zarządcy. I jedna sąsiadka, nie wiadomo dlaczego, złożyła głos poprzez napisanie na czystej kartce, że w uchwale nr ..... z dnia ..... głosuje "za". I podobno zaraz po zaniesieniu tej kartki do członka zarządu wyjechała. Na druku uchwały podpisu nie złożyła. I tak się zastanawiam czy głos tak oddany jest w ogóle ważny? Czy ktoś może spotkał się z taką sytuacją. Byłabym wdzięczna za każdą odpowiedź.
    Jeżeli właścicielka lokalu złożyła podpis na karcie do głosowania (którą sama utworzyła, co nie jest błędem, gdyż ustawa nie reguluje sposobu oddawania głosu) należałoby uznać, że głos jest ważny. Należy przez to rozumieć, że głosowanie odbyło się z udziałem głosów zbieranych indywidualnie, zatem o treści podjętej uchwały każdy właściciel lokalu powinien zostać powiadomiony na piśmie (art.23 ust.3 UWL).
    W przypadku ewentualnego wniesienia powództwa o nieistnienie tej uchwały na podstawie art.189 k.p.c. ze wskazaniem, że powodem jest błędne przeliczenie głosów (głos oddany na kartce) sąd wtedy rozstrzygnie, czy głos był ważny czy też nie. Można w takim przypadku powołać tę właścicielkę na świadka, a sąd winien przychylić się do wniosku i taki dowód dopuścić. Jeżeli właścicielka lokalu wyraziła taką wolę znaczy to tyle, że oddała ważny głos.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.