zadłużenie wobec WM za wodę i ścieki

piotr6piotr6 Użytkownik
edytowano grudnia 2015 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam
szukam dobrej rady co zrobić z dwoma właścicielami lokali którzy od roku zalegają z wpłatą za wodę i ścieki ,zaznaczam że jesteśmy Małą WM SZEŚCIU Właścicieli nie mamy zarządu ja jako osoba dobrej woli zgodziłem się na zebraniu wszystkich właścicieli Uchwałą że społecznie bez brania wynagrodzenia zobowiązuję się do prowadzenia dokumentów nic po zatem . I teraz od roku mamy problem bo zalegają nam za wodę dwóch właścicieli a reszta musi pokryć ich zobowiązanie jako WM bo w wodociągach mamy tak podpisana umowę że rozlicza sie tylko WM nie indywidualnie właściciel ,jest zobowiązany wpłacać na konto WM wyliczoną z pod licznika zużyta wodę ale to nic nie daje śmieją się jak inni opłacają poniesione przez nich koszty ,proszę o pomoc co zrobić w takiej patowej sytuacji dodam że zadłużenie jednego właściciela 2500zł drugi 1200zł
czekam na pomoc z waszej strony jak rozwijając tą sprawę

Komentarze

  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Windykacja z grubsza wygląda tak:
    1. Wezwanie do zapłaty na piśmie - polecony z potwierdzeniem odbioru (nie muszą odbierać, ty dla spokojności dwa razy wyślij). Kwota zaległości, termin zapłaty, powiadomienie, że potem jest sąd.
    2. Sąd - najszybciej elektroniczny.
    3. Komornik.
    Na jakim jesteś etapie?

    I może ktoś podpowie, czy dla mediów można naliczać odsetki ustawowe, bo coś mi się majaczy, że chyba nie. Ale może dłużnicy tego nie wiedzą? Napisać możesz, najwyżej nie wyegzekwujesz. Aha, i uprzedź, że dojdą też koszty sądowe.
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ...od roku zalegają z wpłatą za wodę i ścieki
    ...co zrobić w takiej patowej sytuacji dodam że zadłużenie jednego właściciela 2500zł drugi 1200zł
    Pytanie zadane co najmniej rok za późno.
    Natychmiast należy wdrożyć w życie poniższe dwa artykuły (chociaż pierwszy powinien od razu pomóc) UoWL które dotyczą także małych wspólnot - tj. art. 15 i 16.
    Z pozwem w postępowaniu upominawczym na podstawie art. 15 może wystąpić jakikolwiek właściciel na podstawie art. 209 Kc.
    Sąd wyda bardzo szybko nakaz zapłaty(nawet elektronicznie) obydwu dłużnikom i ...zobaczysz czy się będą śmiali wtedy gdy nie uregulują długu i dostaną pismo od komornika.
  • Opcje
    piotr6piotr6 Użytkownik
    edytowano grudnia 2015
    Tak tylko mamy tutaj problem że nasze rozliczenie jest tylko zwykła kartka którą ja wystawiam za ilość m3 zużycia wody nie mogę wystawiać faktury vat bo WM nie ma zarządu bo jest 6 osobowa gdyby było 7 właścicieli sprawa by była prosta a tak jest problem powiadomienie spróbuję wysłac tylko jakie terminy są w takich przypadkach czy mogę dac termin natychmiastowy do uregulowania zaległości czy tez 7dni zaznaczam tez że zadłużenie jest tez za eksploatację lokalu (czynsz) który tez nie płaci czy mogę to razem w piśmie do niej napisać o uregulowanie

    Nowy doklejony: 08.12.15 19:59
    [cite] gecon:[/cite]
    ...od roku zalegają z wpłatą za wodę i ścieki
    ...co zrobić w takiej patowej sytuacji dodam że zadłużenie jednego właściciela 2500zł drugi 1200zł
    Pytanie zadane co najmniej rok za późno.
    Natychmiast należy wdrożyć w życie poniższe dwa artykuły (chociaż pierwszy powinien od razu pomóc) UoWL które dotyczą także małych wspólnot - tj. art. 15 i 16.
    Z pozwem w postępowaniu upominawczym na podstawie art. 15 może wystąpić jakikolwiek właściciel na podstawie art. 209 Kc.
    Sąd wyda bardzo szybko nakaz zapłaty(nawet elektronicznie) obydwu dłużnikom i ...zobaczysz czy się będą śmiali wtedy gdy nie uregulują długu i dostaną pismo od komornika.

    gecon
    bardzo bardzo bym cie prosił byś opisał mi krok po kroku co mam zrobić i jak bo za bardzo w tych "artykułach" się nie widze bardzo bym cie prosił jeżeli możesz mi pomuc
    napisz na : p_opoczynski@op.pl
    czekam na e-mali
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano grudnia 2015
    Ja nie udzielam porad mailowych (tego typu), z prostej przyczyny - nie jestem prawnikiem.
    Jestem takim samym właścicielem lokalu jak każdy inny.
    Jak widać z Twoich dotychczasowych wpisów, mam wątpliwości w tej chwili - czy sam sobie w ogóle poradzisz.
    Ja bym Ci radził abyś poprosił któregoś z miejscowych zarządców (z innych wspólnot) aby ci pomógł lub w ostateczności pójść do jakiegoś radcy prawnego lub nawet adwokata aby Ci pomógł załatwić tę sprawę (oczywiście koszty do odzyskania poprzez dłużników), bo mając niewielką wiedzę teoretyczną o praktycznej nie mówiąc, możesz zawalić sprawę a jest dość prosta do wyegzekwowania.
    p.s. Tutaj na forum są też zarządcy (licencjonowani) którzy ćwiczyli takie rzeczy (Egzo, cdn) więc na pewno się odezwą i Ci też poradzą konkretnie.
  • Opcje
    piotr6piotr6 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dzięki poczekam na rady a jutro napiszę do nich o uregulowanie zaległości wobec WM i wyślę poczta za potwierdzeniem odbioru dam termin 7dni jeżeli nie będzie żadnych wpłat z tego tytułu ponownie im wyślę bym miał podkładkę ze nic z pisma sobie nie robią wtedy dam do Sądu z art 209
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2015
    [cite] piotr6:[/cite]zukam dobrej rady co zrobić z dwoma właścicielami lokali którzy od roku zalegają z wpłatą za wodę i ścieki ,

    Tak tylko mamy tutaj problem że nasze rozliczenie jest tylko zwykła kartka którą ja wystawiam za ilość m3 zużycia wody
    no i bardzo dobrze . Przecież rozliczenie zwłaszcza za wodę i ścieki to tylko arytmetyka z poziomu szkoły podstawowej .
    W pozwie trzeba to tylko dobrze policzyć i udowodnić. Trzeba też mieć dowód, że dłużnik otrzymał to rozliczenie skutecznie doręczone.
    Jak to mówią prawnicy sięgnąć trzeba do samego dna szamba przedstawiając dowody w sprawie.
    [b]Art. 209.[/b]
    Każdy ze współwłaścicieli może wykonywać wszelkie czynności i dochodzić wszelkich
    roszczeń, które zmierzają do zachowania wspólnego prawa.
    
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ...napiszę do nich o uregulowanie zaległości wobec WM i wyślę poczta za potwierdzeniem odbioru dam termin 7dni jeżeli
    Dokładnie tak!
  • Opcje
    piotr6piotr6 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tak postanowiłem zrobić jak mi doradzacie tylko ? jak dam do Sądu bo sam wystąpię bo nie myślę za kogoś pokrywać z moich dochodów ich kosztów eksploatacji lokalu ani poboru wody ,jak długo to będzie rozpatrzone przez Sąd .
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Poczytaj chociażby tutaj to się dowiesz wszystkiego:
    https://www.e-sad.gov.pl/default.aspx?AspxAutoDetectCookieSupport=1
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] piotr6:[/cite]Tak postanowiłem zrobić jak mi doradzacie tylko ? jak dam do Sądu bo sam wystąpię bo nie myślę za kogoś pokrywać z moich dochodów ich kosztów eksploatacji lokalu ani poboru wody ,jak długo to będzie rozpatrzone przez Sąd .
    niekoniecznie, możesz pozostałych współwłaścicieli wskazać, jako świadków w sprawie...
  • Opcje
    malgicmalgic Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Z pozwem w postępowaniu upominawczym na podstawie art. 15 może wystąpić jakikolwiek właściciel na podstawie art. 209 Kc.

    Właśnie przygotowuję się do złożenia wniosku o nakaz zapłaty, i zastanawiałam się nad kwestią uprawnienia do tej czynności. Naszą wspólnotą zarządza 3 osobowy zarząd. Do skutecznego oświadczenia woli potrzeba podpisu 2 członków. Dysponuję podpisem elektronicznym i chciałam wystąpić solo w imieniu wspólnoty z wnioskiem do e-sądu, przy czym mam co do tego wątpliwości prawne. Czy ja dobrze rozumiem że w świetle przytoczonego art. 209 Kc mogą złożyć taki wniosek sama???
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada -1
    art. 209 Kc mogą złożyć taki wniosek sama???
    Nie!
    Ten artykuł dotyczy małej wspólnoty (piotr6)
    W dużej wspólnocie taka jak Twoja - macie zarząd czyli musi to być duża wspólnota - na podstawie art. 15 UoWL w związku z art. 21 UoWL występuje z takim wnioskiem reprezentant wspólnoty czyli zarząd.
  • Opcje
    piotr6piotr6 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    gecon
    Pisałem ze jesteśmy Małą WM 6 właścicieli i nie ma żadnego zarządu ,wszyscy decydują z właścicieli jeżeli coś mamy do zrobienia w WM ja jedynie zgodziłem sie na prowadzenie dokumentacji tej WM czyli jestem do wszystkiego załatwiam wszystko co mogę
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano grudnia 2015
    Pisałem ze jesteśmy Małą WM 6 właścicieli
    No wiem o tym, nawet przywołałem to w swojej odpowiedzi:
    dotyczy małej wspólnoty (piotr6)
    - (pewnie słowo piotra6 byłoby bardziej zrozumiałe sorry) na wpis użytkownika malgic, który nie zrozumiał mojego wpisu o art. 209 kc.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    napiszę do nich o uregulowanie zaległości wobec WM
    Pisz i licz dokładnie, bo potem ci się te wyliczenia przydadzą do sądu.
    Zaległości:
    Zaległe zaliczki na utrzymanie nieruchomości wspólnej:
    1. z 1 lipca 2014 = 125 zł + 12, 3 zł (odsetki ustawowe do 1 grudnia 2015)
    2. z 1 sierpnia + odsetki
    3. z 1 września....
    Na dole: suma zaległych zaliczek plus suma odsetek ustawowych = razem zaległość na 1 grudnia 2015 wynosi 1234 zł

    Media
    1. woda zużyta od 1 lipca 2014 do 1 grudnia 2015 - litrów, opłaty, wyliczenie, razem zaległość na 1 grudnia 2015 wynosi ...

    Ja bym dała termin 2 tygodnie, bo jak czekałeś rok, to teraz 7 dni cię nie zbawi.
    W drugim piśmie termin 7 dni i info, że do długu doliczasz koszty powiadomień i potem składasz sprawę do sądu = koszty mu się zwiększą.

    Kalkulator odsetek ustawowych masz tu
    http://www.finanse.mf.gov.pl/pp/kalkulatory/kalkulator-odsetek-ustawowych
    U mnie informowało się (czas przeszły, teraz nie ma dużych zaległości), że odsetki są wyliczone na podstawie
    rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 16 grudnia 2014 r. w sprawie wysokości odsetek ustawowych (Dz. U. z 2014 r. poz. 1858) jako odszkodowanie za zwłokę w spełnianiu należnych świadczeń pieniężnych.
    Działa ;)
  • Opcje
    mireksmireks Użytkownik
    edytowano listopada -1
    dot art 209 KC Jako ''JAKIKOLWIEK WŁAŚCICIEL"" wystąpiłem do sądu z pozwem przeciwko jednemu z właścicieli o zwrot należności za bezprawnie zamontowane zadaszenia balkonowe na konto FR wspólnoty/
    {doprowadziłem do uchylenia uchwały wspólnoty w sprawie montażu wspomnianych zadaszeń finansowanych z fund.rem wspólnoty SO Zielona Góra sygn.akt IC 495/12 z dn.15-04-2013 }.Sprawę przegrałem ponieważ
    ''JAKIKOLWIEK WŁAŚCICIEL'' nie może wystepować z takimi roszczeniami w stosunku do innego właściciela bez legitymacji wspólnoty czyli uchwały bądź innego pełnomocnictwa, podstawa prawna --jakieś, nie znam nr ale to wiedza uzyskana od prawnika orzeczenie Sądu Najwyższego w składzie 7 sedziów
  • Opcje
    LaluniaLalunia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    No bo do występowania za wspólnotę jest uprawniony jedynie zarząd, a zarządca (art.18 ust.1 UWL) tylko w przypadku nadania mu takiego uprawnienia przez właścicieli lokali.
    Właściciel lokalu, czyli udziału w NW, ma prawo do kontroli działalności zarządu, ale pozbawiony jest prawa do występowania za WM bądź w jej imieniu i na rzecz, chyba, że posiadałby pełnomocnictwo od właścicieli lokali.
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano listopada -1
    koziorozka:
    że odsetki są wyliczone (...) jako odszkodowanie za zwłokę w spełnianiu należnych świadczeń pieniężnych
    Odsetki za zwłokę to nie jest odszkodowanie - proszę nie wprowadzać zamętu. Może się zdarzyć sytuacja, że wspólnocie będą przysługiwały zarówno odsetki, jak i odszkodowanie. Tak reguluje te kwestie kodeks cywilny:
    Art. 481. § 1. Jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.

    § 2. Jeżeli stopa odsetek za opóźnienie nie była z góry oznaczona, należą się odsetki ustawowe. Jednakże gdy wierzytelność jest oprocentowana według stopy wyższej niż stopa ustawowa, wierzyciel może żądać odsetek za opóźnienie według tej wyższej stopy.

    § 3. W razie zwłoki dłużnika wierzyciel może nadto żądać naprawienia szkody na zasadach ogólnych.
    Przykład: wspólnota z braku środków nie zapłaciła w terminie za dostawę wody i została obciążona przez dostawcę odsetkami za zwłokę. Wówczas ma podstawy nie tylko do naliczania odsetek właścicielom lokali, którzy zalegają z opłatami za wodę, ale też do żądania naprawienia przez nich szkody, czyli zwrotu odsetek, które wspólnota zapłaciła dostawcy.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zwykle nie odpowiadam, gdy zarzuty nie dotyczą tematu wątku - tu o tym, jak windykować.
    Dziś wyjątkowo.
    Czy odsetki są rodzajem odszkodowania, czy nie - nie dyskutuję. Wyjaśniam tylko, że posłużyłam się określeniem z oficjalnej strony ministerstwa finansów. Dla mnie autorytet wystarczający.
    http://www.finanse.mf.gov.pl/pp/kalkulatory/kalkulator-odsetek-ustawowych
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2015
    [cite] koziorozka:[/cite]Zwykle nie odpowiadam, gdy zarzuty nie dotyczą tematu wątku - tu o tym, jak windykować.
    Dziś wyjątkowo.
    Czy odsetki są rodzajem odszkodowania, czy nie - nie dyskutuję. Wyjaśniam tylko, że posłużyłam się określeniem z oficjalnej strony ministerstwa finansów. Dla mnie autorytet wystarczający.
    http://www.finanse.mf.gov.pl/pp/kalkulatory/kalkulator-odsetek-ustawowych
    Odsetki od zaległości można naliczyć tylko od tej części zaliczki dotyczącej nieruchomości wspólnej .
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Odsetki od zaległości można naliczyć tylko od tej części zaliczki dotyczącej nieruchomości wspólnej .
    Też tak pamiętam, ale nie pamiętam dlaczego nie można od mediów. Było jakieś orzeczenie, interpretacja?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2015
    [cite] koziorozka:[/cite]
    Odsetki od zaległości można naliczyć tylko od tej części zaliczki dotyczącej nieruchomości wspólnej .
    Też tak pamiętam, ale nie pamiętam dlaczego nie można od mediów. Było jakieś orzeczenie, interpretacja?
    bo media nie są związane z zarządzaniem nieruchomością wspólną, tylko z utrzymaniem lokalu
    i tu nic do tego wspólnocie czyli właścicielom lokali , koszty muszą być rozliczone do zera, wg zasad obowiązujących dla danej wspólnoty , niekoniecznie wg regulaminu.
    Nadwyżki zwrócone właścicielom a niedobory niezwłocznie (jakoś to dziś brzmi dziwnie!!!! ) wpłacone na konto WM np. w ciągu 7 dni.

    Jeżeli WM nie rozliczyła mediów to nie może naliczać odsetek.

    Orzeczenia były , ale czy to jest ważnie: gdzie i kiedy, one dotyczyły konkretnych podmiotów.

    http://www.zarzadca.pl/komentarze/1907-wspolnota-mieszkaniowa-nie-ma-prawa-naliczac-odsetek-za-media
    [b]Sąd Apelacyjny w Gdańsku w wyroku z dnia 21 marca 2012 r., sygn. akt: I ACa 1592/11[/b], przedstawił pogląd, że wspólnota mieszkaniowa nie ma uprawnień do obciążania właścicieli lokali odsetkami ustawowymi od nieterminowych wpłat za media dostarczane do lokali.
    
  • Opcje
    cdncdn Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KubaP:
    bo media nie są związane z zarządzaniem nieruchomością wspólną, tylko z utrzymaniem lokalu
    A jaki to ma związek z kwestią odsetek? Prawo do naliczania odsetek wynika z kodeksu cywilnego, który nie ogranicza tego prawa do zaliczek na NW.

    Pojedynczy wyrok z Gdańska to nieporozumienie. Sąd nie uzasadnił swojej tezy. Nie, bo nie - i już.
  • Opcje
    LaluniaLalunia Użytkownik
    edytowano grudnia 2015
    Jeżeli dochodzi do rozliczenia dostawy mediów (zgodnie z wewnętrznym regulaminem) to wystawiana jest nota księgowa (faktura, paragon). W tej można zawrzeć termin wymagalności, bo doszło do świadczenia (dostawa) i należne jest świadczenie wzajemne (zapłata). Wtedy można dochodzić odsetek na zasadach ogólnych.
    W przypadku zaliczek na media nie ma w tym zakresie uregulowań, chyba, że wewnętrzne, zaakceptowane przez WM.
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano grudnia 2015
    Kuba P;
    Pojedynczy wyrok z Gdańska to nieporozumienie. Sąd nie uzasadnił swojej tezy. Nie, bo nie - i już.
    Sąd Gdańskie tego nie uzasdnił, ale w innej sprawie Sąd Apelacyjny w Gdańsku zmienił zdanie i przyznał racje powodowi że jesli instalacje mediów są częścią NW to koszty mediow też zalicza się do NW i odsetki w tym przypadku są dozwolone.
    Takie odsetki traktuje sie jako rekompensatę za straty wspolnoty. Bo np: wspolnota zmuszona do zapłaty za media musiała wykorzystać środki na konserwację i nie mogla naprawić cieknącego dachu, co spowodowało zalanie ścian i konieczność ich remontu.
    Inna natomiast sprawą ( co często podkreślam) jest stan faktyczny w którym koszty mediów zalicza sie do kosztów lokali.W takim przypadku wspólnota nie ma prawa wykorzystywania środków przeznaczonych na NW na inne cele.
    W takim przypadku wspolnota nie powinna płacić za takich dłużników, bo jak słusznie zauważył Sąd Gdański nie jest ona oraganem zbowiązanym do tego i jak zauważył inny sąd WM nie może używaś środków gromadzonych na NW na inne cele, a opłatę wraz z odsetkami jakie naliczył dostawca wnieść po windykacji długu.

    Sąd Gdański nie uzasadnił swojej tezy chociaż mógł ( albo nie kumaty) . Przecież odsetki do dochód wspolnoty, a wspolnota nie może uzyskiwać dochodów z pośrednictwa mediów.Co jest napisane w jakims tam punkcie ustawy energetycznej.Chociaż w tej konkretnej sprawie nie miałby racji, bo instalacje były części NW.
  • Opcje
    KonformistaKonformista Użytkownik
    edytowano listopada -1
    piotr6 - ja rozumiem ,że to nie wymyśliłeś? Od 5 lat jesteś na forum, a zadajesz pytania jak gimnazjalista.
    ja jako osoba dobrej woli zgodziłem się na zebraniu wszystkich właścicieli Uchwałą że społecznie bez brania wynagrodzenia zobowiązuję się do prowadzenia dokumentów nic po zatem
    A jakie prowadzisz dokumenty? Zacytuj nam jej treść.
    bo w wodociągach mamy tak podpisana umowę że rozlicza sie tylko WM nie indywidualnie właściciel
    A kto ją podpisal w imieniu waszej WM? Poszliście tam WSZYSCY?
    A ustaliliście jakieś zaliczki? Była jednomyślność?
    A moja rada. Tych 4 uczciwych, poprosi Pana Jasia spod budki z piwem ,żeby im za 500 zł, zrobił 6 indywidualnych instalacji wodociągowych. I niech sobie pójdą do wodociągów podpisać umowę.
    p.s. Tutaj na forum są też zarządcy (licencjonowani) którzy ćwiczyli takie rzeczy (Egzo, cdn) więc na pewno się odezwą i Ci też poradzą konkretnie.
    Również czekam na to z niecierpliwością. :bigsmile::bigsmile::bigsmile:
  • Opcje
    piotr6piotr6 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Konformista:[/cite]piotr6 - ja rozumiem ,że to nie wymyśliłeś? Od 5 lat jesteś na forum, a zadajesz pytania jak gimnazjalista.
    ja jako osoba dobrej woli zgodziłem się na zebraniu wszystkich właścicieli Uchwałą że społecznie bez brania wynagrodzenia zobowiązuję się do prowadzenia dokumentów nic po zatem
    A jakie prowadzisz dokumenty? Zacytuj nam jej treść.
    bo w wodociągach mamy tak podpisana umowę że rozlicza sie tylko WM nie indywidualnie właściciel
    A kto ją podpisal w imieniu waszej WM? Poszliście tam WSZYSCY?
    A ustaliliście jakieś zaliczki? Była jednomyślność?
    A moja rada. Tych 4 uczciwych, poprosi Pana Jasia spod budki z piwem ,żeby im za 500 zł, zrobił 6 indywidualnych instalacji wodociągowych. I niech sobie pójdą do wodociągów podpisać umowę.
    p.s. Tutaj na forum są też zarządcy (licencjonowani) którzy ćwiczyli takie rzeczy (Egzo, cdn) więc na pewno się odezwą i Ci też poradzą konkretnie.
    Również czekam na to z niecierpliwością. :bigsmile::bigsmile::bigsmile:



    Tak zgadza sie jestem na forum od pięciu lat ale to nie znaczy że wszystko przerobiłem ?
    umowę podpisaliśmy wszyscy z wodociągami
    rozliczamy ją następująco że WM opłaca za wodę i rozlicza z pod liczników właścicieli, ile zużyli za tyle muszą wpłacić na konto WM
    Widzisz gdy by było takie to łatwe nie dopytywał bym się na forum o podpowiedz to po pierwsze !
    WM małej do 6 właścicieli to jet tak jak jest dobrze to wszyscy ci klaszczą ,a jak jest zle to olewają ciebie i to co chcesz (czyli zadłużenia )
    gdyby było notarialnie podpisane że prowadzę rozliczenie WM przez wszystkich u notariusza to zapewniam cię bym nigdy nie prosił o pomoc na forum ale takiego zapisu nie ma w naszej WM bo nikt na takie rzeczy sie nie zgodzi z właścicieli ,prowadzę to bagno bo nie ma kto tym sie zająć i tak się męczę już kilka lat sądami nic nie wskórałem a posyłałem już nie jednego właściciela ,to teraz wynajęli lokale i maja problem z głowy raz płacą raz nie kiedy napisze pismo o uregulowanie zaległości to po nich spływa kiedy dam do Sądu to potrafią wpłacić 70% zadłużenia przed rozprawą i Sąd uwzględnia to ze nie mieli za co uregulować zobowiązań i nakazuje uregulowanie w danym terminie pozostałości a oni i tak olewają i tak do okola Macieju i też bym był mądry tak jak ty gdyby był zarząd WM ale go nie ma i basta.
    Odnośnie dokumentacji to prowadzę całą włącznie z rozliczeniem WM w skarbówce .
    Dodam jeszcze iż Małe WM RZADZĄ SIĘ NA INNYCH PRAWACH tu wszyscy muszą wyrazić zgodę na wszystko co chcesz zrobić jeżeli jeden nie wyrazi zgody to nie możesz nic i tu są porąbane te przepisy które wiele utrudniają to tyle
  • Opcje
    KonformistaKonformista Użytkownik
    edytowano listopada -1
    piotr6 - im więcej piszesz, tym coraz mniej Ci wierzę. Chyba się już sam pogubiłem, gdzie jest fikcja a gdzie prawda?
    powiadomienie spróbuję wysłac tylko jakie terminy są w takich przypadkach czy mogę dac termin natychmiastowy do uregulowania zaległości czy tez 7dni
    i tak się męczę już kilka lat sądami nic nie wskórałem a posyłałem już nie jednego właściciela
    Wtedy wiedziałeś jaki są terminy?
    Tak tylko mamy tutaj problem że nasze rozliczenie jest tylko zwykła kartka którą ja wystawiam za ilość m3 zużycia wody nie mogę wystawiać faktury vat bo WM nie ma zarządu bo jest 6 osobowa gdyby było 7 właścicieli sprawa by była prosta
    A kto Ci powiedział ,że duże WM wystawiają faktury VAT? U mnie w 40-lokalowej WM to też jest tylko kartka papieru, a w wielu WM korzystających ze stron internetowych zapis elektroniczny.
    gdyby było notarialnie podpisane że prowadzę rozliczenie WM przez wszystkich u notariusza to zapewniam cię bym nigdy nie prosił o pomoc na forum
    Oj Piotr - zamotaleś się całkowicie.
    ja jako osoba dobrej woli zgodziłem się na zebraniu wszystkich właścicieli Uchwałą
    Jak wszystkich - to umową. Czyli jesteś na podstawie tej umowy osobą sprawującą zarząd w waszej WM. Jak nie macie tej umowy spisanej i podpisanej, to wyrwij z zeszytu kartkę, napisz na niej np. Przekazanie zarządu rzeczą wspólna Panu Piotrowi z przykładowym tekstem - w dniu x na spotkaniu (zebraniu) właścicieli członków WM Y ustalono jednogłośnie przekazanie zarządu Panu P. za dwadzieścia zl wyrob dwie pieczątki - nagłówkową i imienną, i je przystaw i podpisz. zapewniam Cię ,że nawet sąd tego nie zakwestionuje. Swoją drogą ciekaw jestem jak uzyskaliście REGON, NIP, założyliście konto bankowe. Chodziliście tak w szóstkę do wszystkich instytucji?
    Dodam jeszcze iż Małe WM RZADZĄ SIĘ NA INNYCH PRAWACH tu wszyscy muszą wyrazić zgodę na wszystko co chcesz zrobić jeżeli jeden nie wyrazi zgody to nie możesz nic i tu są porąbane te przepisy które wiele utrudniają to tyle
    Szkoda tylko ,że na tym "specjalistycznym forum" najczęściej wypowiadają się laicy. Podawanie w tym przypadku art. 209 kc to jakieś NIEPOROZUMIENIE. Proponuję zapoznać się z komentarzem do tego artykulu. On dotyczy innych czynności prawnych.
    W tym przypadku ma zastosowanie art. 201 kc. I można to zrobić nie wstając od komputera. A od egzekucji jest KOMORNIK.
    jeżeli jeden nie wyrazi zgody to nie możesz nic i tu są porąbane te przepisy które wiele utrudniają
    Chyba ułatwiają? Większość zwraca się do sądu, i decyzje wydaje praktykant-referendarz sądowy
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2015
    [cite] cdn:[/cite]KubaP:
    bo media nie są związane z zarządzaniem nieruchomością wspólną, tylko z utrzymaniem lokalu
    A jaki to ma związek z kwestią odsetek? Prawo do naliczania odsetek wynika z kodeksu cywilnego, który nie ogranicza tego prawa do zaliczek na NW.

    Pojedynczy wyrok z Gdańska to nieporozumienie. Sąd nie uzasadnił swojej tezy. Nie, bo nie - i już.
    to tylko przykład , zacznij ryć po forach prawniczych, a wyroków będziesz miał tyle, że cię przygniotą

    cdn, że ty je naliczasz, jak leci, to twój biznes i twojej WM , wspólnota mieszkaniowa nie może zarabiać na właścicielach lokali naliczając im jak leci odsetki karne , bo ona nie jest od tego

    [cite] Lalunia:[/cite]Jeżeli dochodzi do rozliczenia dostawy mediów (zgodnie z wewnętrznym regulaminem) to wystawiana jest nota księgowa (faktura, paragon).
    Lalunia . halo , halo tu ziemia .... we wspólnocie noty księgowe nie służą do rozliczania mediów.

    [cite] Konformista:[/cite]
    A kto ją podpisal w imieniu waszej WM? Poszliście tam WSZYSCY?
    widzisz jak mało wiesz , a rżniesz specjalistę od rozliczeń , zawierania umów , ect.
    Szkoda tylko ,że na tym "specjalistycznym forum" najczęściej wypowiadają się laicy.
    
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    piotr6piotr6 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Panowie i Panie widzę że na temat WM każdy wie najlepiej nawet więcej niż dobry prawnik a co drugi uważna ze inni są laiki
    dziwie sie ze część na tym forum nie rozumie czym jest mała WM i czym się różni od dużej WM




    Konformista:

    A kto ją podpisal w imieniu waszej WM? Poszliście tam WSZYSCY?
    widzisz jak mało wiesz , a rżniesz specjalistę od rozliczeń , zawierania umów , ect.

    Szkoda tylko ,że na tym "specjalistycznym forum" najczęściej wypowiadają się laicy.
    UoWL ; UoGN ;pozory mylą

    Widzę że nie masz żadnego pojęcia na ten temat ,a szkoda bo rżniesz Greka ale nic ci z tego nie wychodzi przeczytaj posty od pierwszego a potem się rozpisuj a nie pisz pierdoł i proszę ograni się
    o to tylko cię proszę
  • Opcje
    KonformistaKonformista Użytkownik
    edytowano listopada -1
    piotr6 - jak kończą się argumenty zaczynają się inwektywy.
    Może znajdzie się jedna osoba na tysiąc na tym forum, która uwierzy, że sześciu właścicieli poszło do wodociągów i podpisało tak IDIOTYCZNĄ umowę. I teraz wodociągi spisują jeden licznik główny i wysyłają sześć faktur do wszystkich członków WM, albo może tylko do tego pierwszego na liście? Żeby dyskutować o jakimś problemie trzeba mieć minimum wiedzy.
    Sensownie wypowiedział się jedynie mireks, ale "fachowcy" przemilczeli to, bo to było wbrew ich poglądom.
    Poradzilem Ci co trzeba w takim przypadku robić, a Ty tak piszesz
    kiedy dam do Sądu to potrafią wpłacić 70% zadłużenia przed rozprawą i Sąd uwzględnia to ze nie mieli za co uregulować zobowiązań i nakazuje uregulowanie w danym terminie pozostałości a oni i tak olewają i tak do okola Macieju i też bym był mądry tak jak ty gdyby był zarząd WM ale go nie ma i basta.
    Nic się nie da zrobić, musisz się wyprowadzić.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2015
    [cite] piotr6:[/cite]Tak zgadza sie jestem na forum od pięciu lat ale to nie znaczy że wszystko przerobiłem ?
    umowę podpisaliśmy wszyscy z wodociągami
    bo tak się robi w małych wspólnotach, umowy na obsługę podpisują wszyscy właściciele lokali , bo to oni sprawują zarząd nad nieruchomością.
    [cite] Konformista:[/cite]
    Może znajdzie się jedna osoba na tysiąc na tym forum, która uwierzy, że sześciu właścicieli poszło do wodociągów i podpisało tak IDIOTYCZNĄ umowę.
    jak mozna być tak ślepym ...
    W małych miejscowościach tak się dzieje , bo urzędnicy wodociągów też przejrzeli na oczy i ich prawo też obowiązuje .

    Bo kto miałby pokrywać UCHYBY ?( różnicę między wodomierzem głównym, a summą zużycia na wodomierzach lokalowych)
  • Opcje
    KonformistaKonformista Użytkownik
    edytowano listopada -1
    jak mozna być tak ślepym ...
    Ty nie potrafisz normalnie dyskutować?
    Obecnie 99% nowych lokali ma wodomierze indywidualne na klatkach schodowych. I kto pokrywa UCHYBY? WODOCIĄGI? Teoretycznie. Straty ujmą w nowych stawkach.
    A jak ja podpisywałem umowę z wodociągami za WM , to zawsze jest jakiś konsensus. Wodociągi zyskują darmowego poborcę opłaty, ale tracą np. u mnie 39 abonamentów miesięcznych.
    Dlaczego, nowy właściciel lokalu, przychodzi do wodociągów i nikt mu nie robi laski z podpisaniem umowy na dostarczanie wody? Bo ma do tego prawo, a przecież z chwilą wykupu pierwszego lokalu powstała tam już WM? Ale funkcjonować ona być może zacznie za dwa, trzy tygodnie. I co ludzie będą bez wody?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Konformista:[/cite]
    jak mozna być tak ślepym ...
    Ty nie potrafisz normalnie dyskutować?
    przestań mnie pomawiać, bo nie masz podstaw do tego, jak czegoś nie rozumiesz to zapytaj.
    [cite] Konformista:[/cite]Obecnie 99% nowych lokali ma wodomierze indywidualne na klatkach schodowych. I kto pokrywa UCHYBY? WODOCIĄGI? Teoretycznie. Straty ujmą w nowych stawkach.
    kolejny strzał i pudło ... świat WM nie skalda się z tych nowych , a i na tych nowych wodomierze są usytuowane w lokalach, by ograniczyć starty na cyrkulacji
    [cite] Konformista:[/cite]A jak ja podpisywałem umowę z wodociągami za WM , to zawsze jest jakiś konsensus.
    na jakiej podstawie to uczyniłeś
    [cite] Konformista:[/cite]Wodociągi zyskują darmowego poborcę opłaty, ale tracą np. u mnie 39 abonamentów miesięcznych.
    widzę, że nie znasz ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.
  • Opcje
    piotr6piotr6 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    widzę że z myśleniem u ciebie jest ciężko nie obchodzi mnie co u ciebie napisze ci jeszcze raz ?
    rozliczenie wody prowadzą wodociągi maja wodomierz główny i z tego nas rozliczą nie obchodzą ich pod liczniki ?
    podpisaliśmy umowę i wszyscy właściciele sie zgodzili by to WM rozliczała sie z głównego wodomierza kropka.
    do 2007 robione to było tak iż wodociągi spisywali licznik główny i spisywali pod liczniki każdego i robione było przez nich rozliczenie indywidualnie każdego z właścicieli fakturą Vat natomiast ubytki były rozliczane na koniec roku przez wodociągi i dzielone było na sześć właścicieli i tak było i było dobrze ale WM chciała uniknąć dodatkowej opłaty 2zł za odczyt każdego z liczników suma była 12zł ,i zerwała tamtą umowę i podpisała nową że sama rozliczać będzie pod liczniki miedzy sobą by było taniej o te 12zł na co wodociągi się zgodzili a teraz nie chcą odwrotu do poprzedniego rozliczenia bo nie chcą mieć moli na głowie lepiej jak mole będzie miała WM TYLE ?
    I NIE MA INNEJ MOŻLIWOŚCI !!!!
    Jedynie jest taka iż z łącza do budynku można poprowadzić indywidualnie nowe podłączenie dla właścicieli którzy płacą ,wtedy można indywidualnie podpisać nową umowę rozliczenia !
    a oni mogą wtedy odciąć wodę dłużnikom
    inaczej musimy płacić jako podmiot WM i h
    j ich odchodzi kto płaci a kto nie taka jest pisemna odpowiedz z wodociągów

    i nie wpajaj mi co i po co i jak u ciebie bo to nie ma znaczenia












    5
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2015
    piotr6 do koga ta powyższa mowa ?
    WM chciała uniknąć dodatkowej opłaty 2zł za odczyt każdego z liczników suma była 12zł
    chytry 2 razy traci , komu to przeszkadzało , a teraz musisz się Ty z tym bujać ....
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] piotr6:[/cite]Dodam jeszcze iż Małe WM RZADZĄ SIĘ NA INNYCH PRAWACH tu wszyscy muszą wyrazić zgodę na wszystko co chcesz zrobić jeżeli jeden nie wyrazi zgody to nie możesz nic i tu są porąbane te przepisy które wiele utrudniają to tyle
    Nie na wszystko wszyscy muszą wyrażać zgodę w małej wspólnocie. Odpowiedź na twój problem już została podana: art. 201 k.c. Właściciele dysponujący większością udziałów niech ci wystawią pisemne upoważnienie do reprezentowania wspólnoty mieszkaniowej przed sądami i organami egzekucyjnymi w sprawach o dochodzenie roszczeń wspólnoty.
  • Opcje
    piotr6piotr6 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    nie muszą wystawiać mi upoważnienia ja występuje sam bo mam takie prawo jako właściciel

    Nowy doklejony: 16.12.15 16:31
    [cite] KubaP:[/cite]piotr6 do koga ta powyższa mowa ?
    WM chciała uniknąć dodatkowej opłaty 2zł za odczyt każdego z liczników suma była 12zł
    chytry 2 razy traci , komu to przeszkadzało , a teraz musisz się Ty z tym bujać ....

    No tak jak opisujesz teraz się bujam jak małpa na gałęzi i nic nie mogę zdziałać ,jedynie Sąd ale i do niego muszę wystąpić jako właściciel bo inni olewają wszystko a chcieli by złoty raj ale do Sądu nie pójdą i tak to jest w małych do 6 właścicieli w WM A JA NIE MYŚLĘ PŁACIĆ ZA MENELI I POKRYWAĆ WSZYSTKIE ICH ZOBOWIĄZANIA
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.