uchwały

wspólnota 80wspólnota 80 Użytkownik
edytowano października 2009 w Zarządzanie Nieruchomościami
Kiedy uchwały są ważne, jeżeli popisze większość właścicieli mieszkań, czy uchwała jest ważna gdy podpisze ją tylko 5 osobowy zarząd,

Komentarze

  • Opcje
    Jarek69Jarek69 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    uchwała ma większość jeżeli 5 osobowy zarząd, którego członkowie są właścicielami ma większość udziałów w nieruchomości.
    Generalnie przypadek bardzo rzadki, bo zarząd jako organ nie jest uprawniony do podejmowania jakichkolwiek uchwał.
  • Opcje
    wspólnota 80wspólnota 80 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Właśnie o to chodzi zarząd nie jest organem prawodawczym tylko wykonawczym, zarząd jest 5 osobowy a włascicieli jest 50 i nie ma takiej większości, co zrobić jeśli prezes sam pisze uchwały i daje do podpisania tylko pozostałym członkom zarządu
  • Opcje
    Jarek69Jarek69 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    uchwały są tylko wtedy gdy podpisze ją większość właścicieli.
    inaczej to nie są żadne uchwały.
  • Opcje
    wspólnota 80wspólnota 80 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    znalazłam właśnie informację,że zarząd może podejmować uchwały zarządu czyli zarządzenia, i dotyczyć mogą zwykłego zarządu
  • Opcje
    Jarek69Jarek69 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    to są wewnętrzne ustalenia pomiędzy członkami zarządu o sposobie podejmowania decyzji dotyczących czynności zwykłego zarządu.
    Uchwały to zupełnie inny temat.
    Uchwały właścicieli podejmowane są w sprawach przekraczających zakres zwykłego zarządu

    ustawa mówi:
    Czynności zwykłego zarządu podejmuje zarząd samodzielnie.
    Do podjęcia przez zarząd czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu potrzebna jest uchwała właścicieli lokali wyrażająca zgodę na dokonanie tej czynności oraz udzielająca zarządowi pełnomocnictwa do zawierania umów stanowiących czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu w formie prawem przewidzianej.
  • Opcje
    IZA85IZA85 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    hejka jak juz tak rozmawiacie o uchwałach to ja mam pytanko. Wspólnota mieszkaniowa podpisała uchwałe na wypłate 70% środków zgromadzonych na funduszu remontowymn w tym z pożytkami . Powiedzcie mi proszę w którym momencie następuje obowiązek piodatkowy w momencie podpisania uchwały czy w momencie wypłaty środków na konto właścicieli. ??
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] IZA85:[/cite]hejka jak juz tak rozmawiacie o uchwałach to ja mam pytanko. Wspólnota mieszkaniowa podpisała uchwałe na wypłate 70% środków zgromadzonych na funduszu remontowymn w tym z pożytkami . Powiedzcie mi proszę w którym momencie następuje obowiązek piodatkowy w momencie podpisania uchwały czy w momencie wypłaty środków na konto właścicieli. ??
    Czy ta wypłata to likwidacja funduszu remontowego? Obowiązek podatkowy powstanie wyłącznie w odniesieniu do pożytków, moim zdaniem w momencie wypłaty, ale lepiej będzie wiedział Wwwinyl.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    KubaKuba Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tak jak napisał Zarządca - pożytki będą opodatkowane a zwykłe wpłaty właścicieli nie. Jeżeli te środki na FR to także pożytki na przykład z reklam zwolnione z podatku jako przeznaczone na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych oraz wydatkowane na rzecz członków wspólnoty to zwrot środków funduszu powoduje konieczność zapłaty podatku w części dotyczącej pożytków.
  • Opcje
    wwwinylwwwinyl Użytkownik
    edytowano października 2009
    Zarządca okazał mi zaufanie. Postaram się sprostać.

    Odpowiedź nie jest taka prosta.
    Możemy mieć do czynienia z dwoma różnymi podatkami: CIT i PIT

    Podatek CIT.
    Na pewno pożytki (oraz odsetki od lokat) są opodatkowane.
    Obowiązuje tu zasada memoriałowa.
    Podatek płaci wspólnota za miesiąc/kwartał w którym nastąpiło obciążenie pożytkobiorcy.
    Nie ma znaczenia czy pieniądze do wspólnoty wpłynęły i nie ma znaczenia czy (tak jak w tym przypadku) właściciele sobie te pieniądze zwrócą.

    Podatek PIT. (skomplikowane, ale groźne)
    Do zapłaty tego podatku może dojść, ale tylko w sytuacji gdy saldo funduszu remontowego jakie było na koniec 2006 roku nie zostało do tej pory wydane na remonty.
    Do końca 2006 roku można było odpisywać sobie w ramach ulgi remontowej m. in. wydatki na fundusz remontowy we wspólnocie.
    Skoro wtedy właściciel skorzystał z tej ulgi, a potem się okazuje, że pieniadze te nie zostały wydane na cele remontowe i po paru latach zwrócone ludziom, to fiskus uważa, że te zwrócone pieniądze należy opodatkować.

    Zatem te pieniądze, które równoważą niewydane saldo i przypadają na właściciela - osobę fizyczną powinny zostać opodatkowane podatkiem PIT prze potraktowanie ich jako dochód w roku, w którym zostały otrzymane (zasada kasowa).


    Fiskus stosuje tu zasadę księgową FIFO (First In, First Out - czyli pierwsze przyszło pierwsze wyszło).
    Są oczywiście inne zasady np. LIFO (ostatnie przyszło, pierwsze wyszło), ale uważam, że jeśli w zasadach rachunkowości przyjętych we wspólnocie nie ma na ten temat wzmianki, to urząd skarbowy będzie traktował FIFO jako naturalną.

    Zatem zgodnie z tą zasadą saldo funduszu remontowego na koniec 2006 roku będzie w pierwszej kolejności wydawane na remonty. Po wyczerpaniu tych pieniędzy wydaje sie na remonty kolejno składki z 2007 roku, 2008 roku itd...

    Przykład teoretyczny:

    Saldo FR na koniec 2006 r. 100.000,- zł.
    Po 2006 r. do końca 2008 r. wydano 72.000,- zł.
    Ponieważ w latach 2007 i 2008 były również wpłaty na FR, zatem saldo na koniec 2008 r. wynosi 56.000,- zł.
    Właściciele na zebraniu w I kw. 2009 r. podjęli uchwałę o zwrocie i wypłaceniu sobie wszystkich pieniędzy z FR czyli 56.000 zł.
    Zgodnie z zasadą FIFO te 72.000,- zł wydatków miało źródło we wpłatach dokonanych przed końcem 2006 r. Pozostało niewydane jeszcze 28.000,- zł.
    Skoro właściciel postanowili sobie zwrócić 56.000 zł, to również ww. 28.000 zł (specjalnie tak dobrałem liczby żeby to była połowa).
    Zatem jeśli właściciel Jan Kowalski otrzymał zwrotnie 480,- zł, a w do końca 2006 r. korzystał z ww. ulgi podatkowej, to ma obowiązek w deklaracji podatkowej za 2009 r. pokazać dodatkowo po stronie przychodów pozostałych połowę czyli 240 zł.


    Nie znam na tyle przepisów i nie wiem czy ma obowiązek, ale sobiście uważam, że administrator powinien powiadomić pisemnie fiskusa o dokonanym zwrocie pieniędzy z FR.
  • Opcje
    wwwinylwwwinyl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Osobiście nie widzę potrzeby opodatkowywać podatkiem PIT zwróconych kwot z tyt. pożytków.
    Argumentacja:
    Pieniądze te, które wpłynęły od pożytkobiorców zgodnie z
    Art. 12, pokt. 2 uwl.
    2. Pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem[...]
    zostały wydane w trakcie roku (zgodnie z ww. zasaadą FIFO).
    Uchwała mówiąca o zwrocie właścicielom kwot z tyt. pożytków jest de facto uchwałą nieprecyzyjną. Zwraca się nie pieniądze z pożytków, ale pieniądze stanowiące równowartość otrzymanych pozytków w trakcie roku.
    Pieniądze z pozytków zostały wydane przy najbliższej potrzebie.
  • Opcje
    IZA85IZA85 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Z góry dziękuję za pomoc :)
  • Opcje
    wwwinylwwwinyl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A czemu z góry? :-D
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.