Wpływ nowelizacji Ustawy o własności lokali na życie wspólnot mieszkaniowych i pracę administratora

Gość Zarzadca.plGość Zarzadca.pl Użytkownik
edytowano stycznia 2016 w Zarządzanie Nieruchomościami
Dzień dobry,<br /><br />Przepraszam, ale nowy sposób traktowania współwłaścicieli mieszkań dotyczy także małżeństw, w których nie zawarto umów o rozdzielności majątkowej. Kodeks rodziny stanowi, że mają równe udziały w lokalu. Nie wiem jakie podstawy prawne ma Państwa opinia prawna w tej sprawie.<br />???<br />Pozdrawiam

Komentarze

  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano stycznia 2016
    ....ale nowy sposób traktowania współwłaścicieli mieszkań dotyczy także małżeństw, w których nie zawarto umów o rozdzielności majątkowej.
    To jest oczywista nieprawda! Wystarczyło uważnie przeczytać linkowany artykuł i brzmienie przepisu.
    Nowy sposób traktowania współwłaścicieli nie dotyczy małżeństw, w których nie zawarto umów o rozdzielności majątku.
    p.s. podziękowanie kliknięte zostało przez pomyłkę. :confused:
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] Gość Zarzadca.pl:[/cite]Dzień dobry,<br /><br />Przepraszam, ale nowy sposób traktowania współwłaścicieli mieszkań dotyczy także małżeństw, w których nie zawarto umów o rozdzielności majątkowej. Kodeks rodziny stanowi, że mają równe udziały w lokalu. Nie wiem jakie podstawy prawne ma Państwa opinia prawna w tej sprawie.<br />???<br />Pozdrawiam


    Wspólność majątkowa małżeńska oznacza, że małżonkowie nie mają udziałów we wspólnym majątku do czasu zniesienia tej współwłasności.
    Współwłasność ta ma charakter niepodzielny, jest to tzw. współwłasność łączna w odróżnieniu do współwłasności ułamkowej.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    Gość Zarzadca.plGość Zarzadca.pl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Mam pytanie, czy faktycznie w obliczu tych zmian, w sytuacji gdy jedno mieszkanie na drodze spadku zostało przekazane trójce rodzeństwa (każdy dostał po 1/3), to teraz każdy z nich powinien głosować, podpisywać listę obecności tylko za siebie - tzn. w 1/3 udziału z udziału ich mieszkania? Czy opłaty też każdy z tej trójki będzie ponosił w wysokości 1/3 kosztów całego mieszkania?
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano stycznia 2016
    Gość Zarzadca.pl (Marko): Mam pytanie, czy faktycznie w obliczu tych zmian...
    Tak - to jest teraz oczywiste - wynika z brzmienia przepisu:
    "...art. 3 ust. 3a: „udział w nieruchomości wspólnej współwłaściciela w częściach ułamkowych wyodrębnionego lokalu odpowiada iloczynowi wielkości jego udziału we współwłasności lokalu i wielkości udziału we współwłasności nieruchomości wspólnej przypadającej na ten lokal”..."
    W linkowanym artykule jest to dobrze wyjaśnione:
    "...Zatem każdy ze współwłaścicieli lokalu głosuje uchwały i ponosi koszty związane z utrzymaniem części wspólnej nieruchomości jedynie w stopniu wynikającym z jego udziału w danym lokalu...
    W przypadkach takich lokali należy wyodrębnić wszystkich ze współwłaścicieli w taki sposób, by każdy z nich otrzymywał naliczenia opłat wyliczone proporcjonalnie do ich udziału, a na listach do głosowania uchwał, każdy ze współwłaścicieli mógł głosować – niezależnie od pozostałych współwłaścicieli – i jego głos miał siłę proporcjonalnie wyliczoną do wysokości jego udziału w lokalu..."
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.