Mała wspólnota, zarządca a zarząd.

andrzejbandrzejb Użytkownik
edytowano stycznia 2016 w Zarządzanie Nieruchomościami
Proszę o odpowiedz. Mała WM ma licencjonowanego Zarządcę. W umowie jest zapis o tym, że czynności zwykłego zarządu Zarządca wykonuje samodzielnie. A na czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu, wymagana jest zgoda właścicieli lokali wyrażona w formie uchwały.
Rozumie, że zarządca działa jako administrator a do podjęcia uchwały wymagana jest 100% zgoda właścicieli.

Druga sytuacja jest podobna ale dodatkowo jest zarząd.
Czy w małej WM, która ma Zarządcę potrzebny lub wskazany jest zarząd. Jeśli tak, to jaką ilością głosów podejmuje się uchwałę do wykonania czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu?
Dziękuję za odpowiedzi.

Komentarze

  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano stycznia 2016
    Mała WM ma licencjonowanego Zarządcę.
    To jest przerost formy nad treścią - po co, nie potraficie się sami zarządzać? W ostateczności jak się nikomu nie chce można zatrudnić na zlecenie jakiegoś administratora ze znajomością rachunków.
    W umowie jest zapis o tym, że czynności zwykłego zarządu Zarządca wykonuje samodzielnie. A na czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu, wymagana jest zgoda właścicieli lokali wyrażona w formie uchwały.
    Jeżeli to jest rzeczywiście mała wspólnota (do 7 lokali) - to taki zapis jest niezgodny z prawem, nie ma mocy prawnej. Jest totalną b_durą, w małej wspólnocie poza tym nie podejmuje się uchwał.
    Równie dobrze może być w takiej umowie zapis że słońce u was wschodzi na zachodzie.
    Druga sytuacja jest podobna ale dodatkowo jest zarząd.
    To tutaj jeszcze lepiej z tym przerostem formy nad treścią. To kto u Was jest do roboty skoro prawie wszyscy rządzą?
    Brakuje jeszcze abyście wybrali sobie np. "radę wspólnoty".
    Czy w małej WM, która ma Zarządcę potrzebny lub wskazany jest zarząd.
    W małej ani jedno ani drugie nie jest potrzebne.
    Jeśli tak, to jaką ilością głosów podejmuje się uchwałę do wykonania czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu?
    Już pisałem, że w malej nie podejmuje się uchwał bo czynności przekraczające zarząd rzeczą wspólną wymagają zgody wszystkich właścicieli lokali. Natomiast czynności zwykłe wymagają zgody większości udziałów (właścicieli) a nie samodzielnej decyzji zarządcy/administratora nawet z licencją.
    Małą wspólnotę w zakresie zarządzania rzeczą wspólną obowiązują zapisy Kodeksu cywilnego (art. 195-221).
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] andrzejb:[/cite] Mała WM ma licencjonowanego Zarządcę.
    Czy w małej WM, która ma Zarządcę potrzebny lub wskazany jest zarząd.
    Jeśli tak, to jaką ilością głosów podejmuje się uchwałę do wykonania czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu.
    w małej WM obowiązują zapisy k.c. art. od 195 dział Współwłasność i zapisy k.p.c. i tego się trzymajcie , dla 7 lokali nie ma sensu wybierać zarządu WM, bo zarząd na nieruchomością sprawują wszyscy właściciele lokali czy tego chcą czy nie.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] andrzejb:[/cite]

    Druga sytuacja jest podobna ale dodatkowo jest zarząd.
    Czy w małej WM, która ma Zarządcę potrzebny lub wskazany jest zarząd. Jeśli tak, to jaką ilością głosów podejmuje się uchwałę do wykonania czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu?

    Jeżeli właściciele lokali w tzw. małej wspólnocie mieszkaniowej nie zawarli umowy o zmianie sposobu zarządu nieruchomością wspólną, to ten zarząd nie ma racji bytu.

    Sposób podejmowania decyzji dotyczący nieruchomości wspólnej wynika z kodeksu cywilnego i wybór zarządu tego nie zmieni.

    Podstawowa różnica, w porównaniu do dużej wspólnoty mieszkaniowej, jest taka, że w tzw. dużej wybiera się zarząd, który podejmuje samodzielnie decyzje w sprawach zwykłego zarządu a w sprawach przekraczających zarząd zwykły właściciele podejmują uchwały większością głosów liczoną według wielkości udziałów.

    W małej wspólnocie wszystkie decyzje podejmują właściciele, żaden "zarząd" ich w tym nie zastąpi (chyba, że zmienią sposób zarządu zawierając umowę w formie aktu notarialnego, którą winni podpisać wszyscy właściciele lokali).
    W sprawach zwykłego zarządu - konieczna jest zgoda większości, w sprawach przekraczających zarząd zwykłych - zgoda wszystkich właścicieli.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.