zarząd a urzędy

wspólnota 80wspólnota 80 Użytkownik
edytowano października 2009 w Zarządzanie Nieruchomościami
Chodzi o to czy zarząd musi mieć specjalną uchwałę pozwalającą mu na reprezentowanie i załatwianie spraw w urzędach np. urzędzie miasta, CZY JEST TO UREGÓLOWANE W USTAWIE O LOKALACH , CHODZI TU O ART.21

Komentarze

  • Opcje
    themoththemoth Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wydaje mi się że zarząd jest wpisany do KRS i taki wypis z KRS w zupełności wystarczy, ale mogę się mylić. Sam bym się chętnie dowiedział czy dobrze mi się wydaje...
  • Opcje
    Jarek69Jarek69 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] themoth:[/cite]Wydaje mi się że zarząd jest wpisany do KRS
    Wspólnoty i zarząd wspólnoty nie sa wpisywane do KRSów.
    [cite] wspólnota 80:[/cite]czy zarząd musi mieć specjalną uchwałę pozwalającą mu na reprezentowanie
    w sprawach z zakresu zwykłego zarządu zarząd działa samodzielnie.
    W zakresie przekraczających zwykły zarząd musi mieć uchwałę do działania. Zarządowi powierza się realizację uchwał (tym samym reprezentowanie przed urzędami)
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] wspólnota 80:[/cite]czy zarząd musi mieć specjalną uchwałę pozwalającą mu na reprezentowanie i załatwianie spraw w urzędach np. urzędzie miasta, CZY JEST TO UREGÓLOWANE W USTAWIE O LOKALACH , CHODZI TU O ART.21
    Sprawy wspólnot mieszkaniowych reguluje ustawa o własności lokali.
    Art. 21. 1. Zarząd kieruje sprawami wspólnoty mieszkaniowej i reprezentuje ją na zewnątrz oraz w stosunkach między wspólnotą a poszczególnymi właścicielami lokali.
    2. Gdy zarząd jest kilkuosobowy, oświadczenia woli za wspólnotę mieszkaniową składają przynajmniej dwaj jego członkowie.
    3. Zarząd na podstawie pełnomocnictwa, o którym mowa w art. 22 ust. 2, składa oświadczenia w celu wykonania uchwał w sprawach, o których mowa w art. 22 ust. 3 pkt 5, 5a i 6, ze skutkiem w stosunku do właścicieli wszystkich lokali.

    Art. 22. 1. Czynności zwykłego zarządu podejmuje zarząd samodzielnie.
    2. Do podjęcia przez zarząd czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu potrzebna jest uchwała właścicieli lokali wyrażająca zgodę na dokonanie tej czynności oraz udzielająca zarządowi pełnomocnictwa do zawierania umów stanowiących czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu w formie prawem przewidzianej.
    3. Czynnościami przekraczającymi zakres zwykłego zarządu są w szczególności:
    1) ustalenie wynagrodzenia zarządu lub zarządcy nieruchomości wspólnej,
    2) przyjęcie rocznego planu gospodarczego,
    3) ustalenie wysokości opłat na pokrycie kosztów zarządu,
    4) zmiana przeznaczenia części nieruchomości wspólnej,
    5) udzielenie zgody na nadbudowę lub przebudowę nieruchomości wspólnej, na ustanowienie odrębnej własności lokalu powstałego w następstwie nadbudowy lub przebudowy i rozporządzenie tym lokalem oraz na zmianę wysokości udziałów w następstwie powstania odrębnej własności lokalu nadbudowanego lub przebudowanego,
    5a) udzielenie zgody na zmianę wysokości udziałów we współwłasności nieruchomości wspólnej,
    6) dokonanie podziału nieruchomości wspólnej,
    6a) nabycie nieruchomości,
    7) wytoczenie powództwa, o którym mowa w art. 16,
    8) ustalenie, w wypadkach nieuregulowanych przepisami, części kosztów związanych z eksploatacją urządzeń lub części budynku służących zarówno do użytku poszczególnych właścicieli lokali, jak i do wspólnego użytku właścicieli co najmniej dwóch lokali, które zaliczane będą do kosztów zarządu nieruchomością wspólną,
    9) udzielenie zgody na podział nieruchomości gruntowej zabudowanej więcej niż jednym budynkiem mieszkalnym i związane z tym zmiany udziałów w nieruchomości wspólnej oraz ustalenie wysokości udziałów w nowo powstałych, odrębnych nieruchomościach wspólnych,
    10) określenie zakresu i sposobu prowadzenia przez zarząd lub zarządcę, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, ewidencji pozaksięgowej kosztów zarządu nieruchomością wspólną, zaliczek uiszczanych na pokrycie tych kosztów, a także rozliczeń z innych tytułów na rzecz nieruchomości wspólnej.
    4. Połączenie dwóch lokali stanowiących odrębne nieruchomości w jedną nieruchomość lub podział lokalu wymaga zgody właścicieli wyrażonej w uchwale. W razie odmowy zainteresowany właściciel może żądać rozstrzygnięcia przez sąd.
    W sprawach zwykłego zarządu nieruchomością wspólną, zarząd wspólnoty działa samodzielnie, bez uchwały i pełnomocnictwa właścicieli lokali.
    Są to sprawy bieżącego utrzymania nieruchomości w stanie niepogorszonym zgodnie z jej przeznaczeniem.
    Do spraw przekraczających zarząd zwykły (patrz art. 22.3) konieczna jest zgoda i pełnomocnictwo właścicieli lokali, wyrażone w uchwale.
    [cite] themoth:[/cite]Wydaje mi się że zarząd jest wpisany do KRS i taki wypis z KRS w zupełności wystarczy, ale mogę się mylić. Sam bym się chętnie dowiedział czy dobrze mi się wydaje...
    Wspólnota mieszkaniowa nie podlega wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego.
    Zarządu wspólnoty nie znajdziesz w KRS.
  • Opcje
    themoththemoth Użytkownik
    edytowano listopada -1
    no tak... źle mi się wydawało, nawet nie próbowałem się dowiedzieć, teraz mi wstyd. Ale chyba tak by było lepiej, żeby zarządy były wpisywane do KRSu.
  • Opcje
    wmp4wmp4 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    aby wspólnoty i ich zarządy były wpisywane do KRSu , musiały by być osobami prawnymi . niestety nie są i dlatego mają problemy z uzyskaniem niektórych dotacji np. z RPO .
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    aby wspólnoty i ich zarządy były wpisywane do KRSu , musiały by być osobami prawnymi
    Niekoniecznie - np. spółka jawna, partnerska czy komandytowa nie są osobami prawnymi, a ustawa (Kodeks spółek handlowych) nakłada na nie obowiązek wpisu do rejestru przedsiębiorców KRS. Jeśli ustawodawca nałożyłby taki obowiązek na wspólnoty, to byłyby one wpisywane do KRS.
  • Opcje
    wmp4wmp4 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Owner , jak zwykle masz rację

    cytat z wikipedii :
    "Spółka jawna – osobowa spółka prowadząca przedsiębiorstwo pod własną firmą i nie będąca
    inną spółką handlową. Spółka jawna nie posiada osobowości prawnej. Może jednak zawierać umowy, może pozywać i być pozywana. Posiada swój majątek, który stanowią wkłady wniesione do spółki oraz mienie nabyte przez spółkę w czasie jej istnienia."

    jak narazie wszystko podobnie jak wspólnoty . mnie zmylił wpis "nie posiada osobowości prawnej "

    cytat z wikipedii :
    >Dla powstania spółki jawnej wymagane jest wpisanie spółki do KRS Krajowego Rejestru Sądowego. Każdy wspólnik ma prawo i obowiązek zgłosić spółkę do rejestru.<

    ciekawi mnie na ile wymóg wpisania wspólnoty do KRS-u zmieniłby status wspólnoty w
    kontaktach z urzędami ?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.