Opłaty za lokal mieszkalny oraz lokal niemieszkalny

ranger2001ranger2001 Użytkownik
edytowano stycznia 2016 w Zarządzanie Nieruchomościami
Dzień dobry,
proszę o wyjaśnienie kwestii możliwości zróżnicowania opłat za powierzchnię lokalu mieszkalnego (mieszkanie) oraz lokalu niemieszkalnego (piwnica).

Moje mieszkanie (50m2) oraz piwnica (7m2) znajduje się we wspólnocie mieszkaniowej oraz istnieje zarządca nieruchomości. Obecnie ponoszę opłaty za powierzchnię użytkową (mieszkanie oraz piwnica razem czyli 57m2) w ramach składki na fundusz remontowy oraz koszty utrzymania nieruchomości wspólnej. Koszty te są takie same bez zróżnicowania na koszty mieszkania i lokalu niemieszkalnego (piwnica).

Czy istnieje możliwość zmniejszenia opłat (składka na fundusz remontowy oraz koszty utrzymania nieruchomości) za lokal niemieszkalny (piwnicę)...?

Komentarze

  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Była już o tym dyskusja. Kwestia była sporna.

    https://forum.zarzadca.pl/dyskusja/6786/
  • Opcje
    LaluniaLalunia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Opłaty do wspólnoty wnoszone są nie za posiadanie mieszkania, piwnicy czy innych, lecz za posiadanie udziału w nieruchomości wspólnej.
    Bez znaczenia pozostaje to w jaki sposób został ten udział ustalony (art.3 UWL), ale skoro już został ustalony to jest podstawą rozliczeń (art.12 ust.2, art.17 UWL)
    Częstokroć zapominacie Państwo, że opłaty wnoszone do WM dotyczą utrzymania nieruchomości wspólnej (poza mediami, itp. gdzie dostawy realizowane są do lokali).
    Zatem wpłacane środki na koszty eksploatacyjne, fundusz remontowy nie mają nic wspólnego ani z lokalem, ani pomieszczeniem przynależnym.
    Mówią w wielkim uproszczeniu: są to koszty bycia udziałowcem nieruchomości wspólnej.
    Zgodnie z art.12 ust.3 UWL uchwała właścicieli może ustalić zwiększenie obciążenia z tego tytułu właścicieli lokali użytkowych, jeżeli uzasadnia to sposób korzystania z tych lokali, a nie można żądać zniesienia współwłasności nieruchomości wspólnej ani zmniejszenia udziału w NW, zatem brak podstaw do roszczenia o obniżenie wysokości ponoszonych wydatków na NW wynikających z posiadanego udziału, a nie lokalu czy piwnicy.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.