pytanie o ustne zycie w wspolnocie ktorej nie ma

kinderkinder Użytkownik
edytowano stycznia 2016 w Zarządzanie Nieruchomościami
wprowadzam sie do domku 10 rodzinnego na 1 pietro
pytam sie jako nowy lokator -umowa jest podzial (nie na pismie) ze sasiad podemna jest ze mna w sprawach trawnika rur dachu po mojej stronie - okej
klatka jest czescia wspolna oczywiscie
teraz zrobilem dach w jakim sensie prawnym mam domagac sie czesci pieniedzy za dach ????
nie kosi trawy
zalewa piewnice

co z tym zrobic od kogo co wymagac ????

budynek nie posiada zarzadcy nie ma takiej osoby
---mialem problem z pradem na klatce schodoej dzwonie do tauronu a oni prosza o zarzadce budynku -mowie ze nie ma takiej osoby jest chyba gmina oni na to ze dziekujemy
mówie ze panie jest sobota a urzad gminy nie pracuje w sobote wiec zostaje bez pradu na min 2 dni a umoe zaieralem z tauronem u mnie domu bezpieczniki sa szystkie wlaczone oni dziekujemy

jakie mam prawo ?

nie ma zadnego regulaminy nie ma nic - przyslowiowe na gebe

poszedlem ubezpieczyc mieszkanie napotkalem sie na odmowe gdyz powiedzieli mi pan zrobil dach a my nie bedziemy mieli s kogo sciagnac wrazie zalania gdyz tam nie ma pranej wspolnoty

co z tym zrobic ???

Komentarze

  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada -1
    wprowadzam sie do domku 10 rodzinnego na 1 pietro
    pytam sie jako nowy lokator -umowa jest podzial
    Jesteś lokatorem - czyli z kim podpisałeś umowę wynajmu?
    Jeżeli natomiast jesteś właścicielem mieszkania (kupiłeś je) to masz napisane w AN co kupiłeś i od kogo - czy to wspólnota, czy budynek prywatny czy gminny, kto zarządza częścią wspólną itd.
    budynek nie posiada zarzadcy nie ma takiej osoby
    Zarządca budynku to nie jest osoba fizyczna!
    Każdy budynek ma albo właściciela albo zarządcę.
    W wypadku budynku wspólnoty jest właściciel (wszyscy właściciele) w wypadku budynków będących w zarządzie np. spółdzielczych czy gminnych - jest zarządca budynku którym jest spółdzielnia lub gmina.
    jakie mam prawo ?
    Jak będziemy znali odpowiedź na powyższe pytania i dowiemy się jaki jest Twój status to wtedy powiemy Ci jakie masz prawo, bo póki co to może być tylko gdybanie.
  • Opcje
    kinderkinder Użytkownik
    edytowano listopada -1
    mieszkanie kupilem na własność do kapitalnego remontu
    czyli ja kupujacy i sprzedajacy dalej sad notariusz nastepnie gmina

    oczywiscie wyremontowalem po mimo czesci dachu ktora zrobilem sam i innych wspolnych rzeczy za swoje pieniadze
    mieszkanie kupilem od lokatora ktory sprzedal mi to mieszakanie po smierci babci
    w umowie jest tylko wyszczegolnione mieszkanie metry piewnica metry i komorka metry dalej nie widnieje nic rozumiem ze powinien

    rachunki za mieszkanie i podatki place w gminie

    mieszkanie sasiadoi truteniowi wynajmuje użycza matka do ktorej nie ma nikt numeru telefonu
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano stycznia 2016
    [cite] kinder:[/cite]mieszkanie kupilem na własność
    to nie jesteś "lokatorem" tylko właścicielem pełną gębą
    [cite] kinder:[/cite] oczywiscie wyremontowalem po mimo czesci dachu ktora zrobilem sam i innych wspolnych rzeczy za swoje pieniadze
    a uzgodniłeś to wcześniej z WM , innymi właścicielami? Masz na to uchwałę właścicielei lokali, że ci zwrócą / dołożą się do tych remontów ?
    Jak nie, to za sponsorowałeś , to się chwali
    [cite] kinder:[/cite] poszedlem ubezpieczyc mieszkanie napotkalem sie na odmowe gdyz powiedzieli mi pan zrobil dach a my nie bedziemy mieli z kogo sciagnac wrazie zalania gdyz tam nie ma prawnej wspolnoty

    rachunki za mieszkanie i podatki place w gminie
    to tam zapytaj o polisę OC twojej wspólnoty
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada -1
    mieszkanie kupilem na własność do kapitalnego remontu
    czyli ja kupujacy i sprzedajacy dalej sad notariusz nastepnie gmina
    Co w tym wszystkim robi sąd, gmina?
    To było mieszkanie z licytacji?
    Niemożliwie żeby notariusz był na tyle niegramotny spisując taka umowę o jakiej piszesz.
    Ty nie nabyłeś mieszkania - ty nabyłeś prawo własności lokalu (tego mieszkania) wraz z udziałem w części wspólnej (NW) i to musisz mieć napisane.
    Musisz mieć napisane czy piwnica i komórka to pomieszczenia przynależne do lokalu czy wspólne.
    No i najważniejsze, musi być napisane w jakim budynku kupiłeś to mieszkanie, czyj to budynek (SP, Gminy, wspólnoty....) i jak jest sprawowany zarząd rzeczą wspólną.
    10-rodzinny budynek to na pewno wspólnota i to w świetle prawa - duża. Obowiązują zasady opisane w UoWL.
    Musisz poczytać tę ustawę bo to biblia każdego właściciela lokalu.
    zrobilem dach w jakim sensie prawnym mam domagac sie czesci pieniedzy za dach ???
    Nie wiem dlaczego remontowałeś część wspólną - miałeś na to zgodę wspólnoty w postaci uchwały?
    Zapewne nie, bo widać z tego że w tej wspólnocie "rządzi" gmina i szuka jeleni - a nie rządzą właściciele lokali.
  • Opcje
    kinderkinder Użytkownik
    edytowano listopada -1
    sprawa z dachem wyglada tak nademna 50 metrow papy mieszkanie ma 40m 10 m korytarz ktory jest czescia wspolna komin wlaz wentylacja robiona -dach robilem gdyz przeciekala mi woda do domu na nowo polozona gladz wiec nie chcailem miec grzybka

    rynne gdyz wylot rynny konczy sie przy ziemi gdzie byla moja piewnica i po deszczach podchodzila woda i zalewala mi piewnice wiec ja tez zrobilem

    nastepnie ocieplenie wykonalem swojej czesci mieszkania nieruszajac korytarza ktory byl wspolny i tu pojawil sie problem zaczeto mnie wyzywac ze powinienem ocieplic korytarz odmowilem i na komendzie skonczylo sie monitem - cytuje kłutliwy i klopotliwy sasiad wykonal zle docieplenie budynku - TO WAS NAJBARDZIEJ POWINNO SMIESZYC

    kupujac mieszkanie u notariusza podpisalem i zaplacilem nastepnie zapytalem sie sprzedajacego mowiac ty masz juz kase ja mieszkanie co w tym mieszkaniu jest nie tak - odp mi poje....ani sasiedzi i komary latem

    nastepnie mamy suszarnie w której dzwi i okna przez cala zime sa otwarte na roscierz nawet jak jest minus 15 stopni ( na szczescie moje ja mieszkam na 1 pietrze wiec mi nie ziebi od podlogi hehehehhe ale wspolczuje tym z parteru)

    mnie tylko interesuje kto zarzadza takim budynkiem ? gmina ? jak sciana peknie to do ???????kogo ?????


    ODP jak ci na regipsie wiaderko wody sie leje z oczka led to bys nie remontowal dachu czy czekal az wszystko to zacznie puchnac i gnic ?
    Odp jaki zarzad ???? tu jest tak trzeba remontowac przychodza do mnie jak cos sie psuje

    Kiedys w gminie sie pytalem odp mi tak Rzadzi ten ktory ma wieksze mieszkanie --- 50 m jest panem potem 40 jest nizej i 30 m nie ma nic do gadania to sa slowa pani z gminy - ja tego nie zmyslilem
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano stycznia 2016
    mnie tylko interesuje kto zarzadza takim budynkiem ? gmina ? jak sciana peknie to do ???????kogo ?????
    Nikt Ci na forum na to pytanie nie odpowie.
    Ty jako właściciel musisz to wiedzieć.
    No i najważniejsze, musi być napisane w jakim budynku kupiłeś to mieszkanie, czyj to budynek (SP, Gminy, wspólnoty....) i jak jest sprawowany zarząd rzeczą wspólną.
    Jeżeli nie masz w AN tego napisane musisz pójść do wydziału ksiąg wieczystych i zapoznać się z KW tego budynku - w niej musi być napisane kto zarządza NW.
    Natomiast wszelkie sprawy związane z doprowadzeniem budynku do normalności musicie załatwić sami - wszyscy właściciele lokali i współwłaściciele NW (gmina jest prawdopodobnie jednym z właścicieli tak jak i TY) - nikt za Was tego nie zrobi.
    Ja wiem, że to się łatwo mówi na dodatek w sytuacji:
    poje....ani sasiedzi
    - pozostaje mi tylko współczuć a Ty musisz liczyć na to, że w końcu małymi kroczkami grono Twoich zwolenników będzie się powiększać i wtedy już można będzie cuda zdziałać w budynku.
    jak ci na regipsie wiaderko wody sie leje z oczka led to bys nie remontowal dachu czy czekal az wszystko to zacznie puchnac i gnic ?
    Ok w porządku tylko w sytuacji:
    poje....ani sasiedzi
    - nie masz co liczyć na zwrot nawet częściowy kosztów.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kiedys w gminie sie pytalem odp mi tak Rzadzi ten ktory ma wieksze mieszkanie
    Wygląda na to, że mieszkasz w budynku zarządzanym przez wspólnotę właścicieli. Jednak na pewno tylko ty możesz sprawdzić.
    Zapytaj administratora, jaki macie zarząd - właścicielski czy powierzony.
    Bez tej wiedzy nie zrobisz ani kroku dalej.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.