Gwarancja / rękojmia a unikanie odpowiedzialności przez dewelopera

KorabKorab Użytkownik
Mam pytanie odnośnie gwarancji / rękojmi udzielanej przez dewelopera.
Od podpisania aktu notarialnego przeze mnie minęło 17 miesięcy. W bloku mamy halę garażową w której deweloper zamontował kiepskiej jakości oprawy oświetleniowe. Na dzień dzisiejszy nie działa żadna z opraw, które są z tzw. podtrzymaniem bateryjnym na wypadek zaniku napięcia.

Zgłaszaliśmy problem do dewelopera, jednak zgłoszenie zostało odrzucone.
Deweloper argumentuje, że producent opraw daje rok gwarancji na oprawy - a on dodatkowo kupił je pół roku przed oddaniem budynku do użytkowania - więc gwarancja minęła. Wydaje mi się że jest to bez sensu - z przepisów jasno wynikają terminy i nie widziałem tam wyjątków.
Czy ktoś z Was spotkał się z podobną sytuacją?

Komentarze

  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano lutego 2016
    [cite] Korab:[/cite]
    Deweloper argumentuje, że producent opraw daje rok gwarancji na oprawy - a on dodatkowo kupił je pół roku przed oddaniem budynku do użytkowania - więc gwarancja minęła. Wydaje mi się że jest to bez sensu - z przepisów jasno wynikają terminy i nie widziałem tam wyjątków.
    Czy ktoś z Was spotkał się z podobną sytuacją?

    Tak. Ale stwierdziliśmy, że na własny koszt modernizujemy oprawy na oświetlenie LED-owe, przez co zrezygnowaliśmy z gwarancji. Okazało się że można przejść na LED również w oprawach z podtrzymaniem bateryjnym, co nie było takie jasne na początku. I to bym doradzał z wielu powodów.

    Ale jeżeli chcecie dochodzić z gwarancji, to co do zasady masz rację. Na wyposażenie hali, tak jak na jej części konstrukcyjne są 3/5 lat rękojmi. A okres dla gwarancji nie może być krótszy niż ustawowy dla rękojmi.

    Data zakupu opraw nie ma znaczenia, liczymy od daty wydania hali do użytkowania.

    ps. Gdyby deweloper był na prawdę sprytny, to by próbował wykazać że bez cesji od właścicieli wspólnota nie dysponuje samodzielnym roszczeniem. Ale widać nie jest, idzie na rympał najprostszą drogą.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.