Pobierania odsetek od niezapłaconego w terminie czynszu

EvikaEvika Użytkownik
Witam. Czy zarządca może odliczać naliczone odsetki od nieterminowych wpłat , od wpłacanych przeze mnie comiesięcznych zaliczek na koszty utrzymania wspólnoty ? Dostałam właśnie rozliczenie za 2015r i widzę że ostatnie moje wpłaty pomniejszone są o naliczone w danym roku odsetki ? Nie dostałam wcześniej żadnego wyliczenia ani powiadomienia ani wezwania do zapłacenia takowych należności. A druga sprawa podobna, ale dotyczy uregulowania należności za wymianę liczników wody i ciepła. Sytuacja wygląda identycznie. Zarządca odliczył sumę za liczniki od zaliczek na czynsz. Dodam że odnośnie takiego pobierania opłat nie była podjęta żadna uchwała. Czy takie działanie zarządcy jest w zgodzie z prawem ?

Komentarze

  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ...odnośnie takiego pobierania opłat nie była podjęta żadna uchwała.
    Skoro mowa o uchwałach należy rozumieć że mieszkasz w dużej wspólnocie i jest zarząd.
    Czy takie działanie zarządcy jest w zgodzie z prawem ?
    Jeżeli w kwestii naliczania i odliczania odsetek (w dość dziwny sposób) właściciele nie podjęli uchwały regulującej te sprawy - to zarządca /administrator nie ma żadnych podstaw prawnych aby samodzielnie dokonywać tego rodzaju operacji finansowych z pieniędzmi właścicieli.
    I chociaż jest przepis:
    ...Na pokrycie kosztów zarządu właściciele lokali uiszczają zaliczki w formie bieżących opłat, płatne z góry do dnia 10 każdego miesiąca...
    - to nie oznacza że automatycznie od 11-go nalicza się właścicielom odsetki (chyba, że tak sami zadecydowali).
  • Opcje
    EvikaEvika Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Co do formy naliczania jest wszystko ok, natomiast ciekawiła mnie głównie forma pobierania tych odsetek przez samego zarządcę. Jeśli chodzi o naliczanie odsetek od 11-tego, to uchwała mieszkańców była, natomiast nie było żadnej o formie pobierania tych odsetek przez zarządcę. Dla mnie to w ogóle dziwne zachowanie , ponieważ w momencie kiedy zarządca pobiera odsetki z zaliczek na utrzymanie, to znów robi się zaległość, i od tej zaległości przecie znów będzie naliczał odsetki . Kwadratura koła. Wspólnota duża, 93 mieszkania, zarządca ustanowiony notarialnie przez developera, a zarządu nie ma
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lutego 2016
    [cite] Evika:[/cite]Witam.
    - Czy zarządca może odliczać naliczone odsetki od nieterminowych wpłat , od wpłacanych przeze mnie comiesięcznych zaliczek na koszty utrzymania wspólnoty ?'
    jak to odliczać?, zazwyczaj się dolicza odsetki do salda właściciela lokalu .
    Czy u Ciebie na pewno jest Zarządca?, a może jest Administrator i Zarząd WM sokoro podejmujecie uchwały...

    [cite] Evika:[/cite] A druga sprawa podobna, ale dotyczy uregulowania należności za wymianę liczników wody i ciepła.
    Sytuacja wygląda identycznie. Zarządca odliczył sumę za liczniki od zaliczek na czynsz.
    Dodam że odnośnie takiego pobierania opłat nie była podjęta żadna uchwała.

    Czy takie działanie zarządcy jest w zgodzie z prawem ?
    - Nie było takiej pozycji w Planie Remontów na rok 2015, że będą wymieniane przez wspólnotę "podzielniki kosztów" czym są wodomierze i ciepłomierze?
    Pamiętaj, że za wszystkie koszty , jakie są wytworzone przez wspólnotę płacą właściciele lokali

    [cite] Evika:[/cite]Co do formy naliczania jest wszystko ok, natomiast ciekawiła mnie głównie forma pobierania tych odsetek przez samego zarządcę. Jeśli chodzi o naliczanie odsetek od 11-tego, to uchwała mieszkańców była, natomiast nie było żadnej o formie pobierania tych odsetek przez zarządcę.
    zaraz, zaraz... te odsetki to wynagrodzenie dla Zarządcy?
    [cite] Evika:[/cite] Wspólnota duża, 93 mieszkania, zarządca ustanowiony notarialnie przez developera, a zarządu nie ma
    to zmieńcie też notarialne sposób zarządu na właścicielski i po sprawie , wtedy Zarządca zmieni się w Administratora i będzie musiał wykonywać uchwały właścicieli lokali, a nie właściciele lokali wykonywać decyzje Zarządcy
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wspólnota duża, 93 mieszkania, zarządca ustanowiony notarialnie przez developera, a zarządu nie ma
    No cóż - jedyna rada w tej sytuacji: dopóki nie zmienicie sposobu zarządu z powierzonego na własny złożony z właścicieli to deweloper za pośrednictwem zarządcy będzie robił z Wami co mu się podoba a Wam pozostaje tylko płakać i płacić.
  • Opcje
    EvikaEvika Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie no zmiana zarządcy nie wchodzi w rachubę. Prowadzi wspólnotę ok, nie ma się do czego przyczepić Wykonuje uchwały właścicieli,a nie my jego widzimisię. Nie wiedziałam tylko co jak z pobieraniem odsetek. Odsetki nie śa oczywiście żadnym jego wynagrodzeniem, wszystko trafia na konto wspólnoty. a tak na marginesie, to spróbuj zmienić formę zarządu w tak dużej wspólnocie. *80 % mieszkań kupionych na kredyt, mieszkania puszczone na wynajem, a właściciele harują w England. I jak większość zebrać ? Ok, dzięki za próbę podpowiedzi, skoczę do niego sama i posłucham co on ma do powiedzenia w tej kwestii

    Nowy doklejony: 27.02.16 20:09
    gecon- developer już na nas łapy nie trzyma
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lutego 2016
    [cite] Evika:[/cite] a tak na marginesie, to spróbuj zmienić formę zarządu w tak dużej wspólnocie.
    *80 % mieszkań kupionych na kredyt, mieszkania puszczone na wynajem, a właściciele harują w England.
    I jak większość zebrać ?
    nie takie rzeczy się zmieniało , możesz poczytać o tym na tym forum.

    O pełnomocnictwie rodzajowym Ty słyszałaś / czytałaś , o zaprzyjaźnionym ze wspólnotą notariuszu pewnie też nie? :shamed:
    a z tych 20 % (18 osób) na pewno 3 osobowy Zarząd uda się wybrać, jednego przedstawiciela już mamy Evika .
  • Opcje
    EvikaEvika Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Była już kiedyś próba wybrania, jedna osoba się zgłosiła ./ nie evika/ :) Poza tym nikt nie chce zmieniać obecnego zarządcy, bo gościu jest naprawdę ok. Zamknijmy temat. Pozdrawiam
  • Opcje
    PiotrekPiotrek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Evika:[/cite]Witam. Czy zarządca może odliczać naliczone odsetki od nieterminowych wpłat , od wpłacanych przeze mnie comiesięcznych zaliczek na koszty utrzymania wspólnoty ? Dostałam właśnie rozliczenie za 2015r i widzę że ostatnie moje wpłaty pomniejszone są o naliczone w danym roku odsetki ? Nie dostałam wcześniej żadnego wyliczenia ani powiadomienia ani wezwania do zapłacenia takowych należności.

    Może. Podstawą jest art. 481 § 1 kodeksu cywilnego Jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi..
    Tak więc nie jest potrzebna specjalna uchwała, aby takie odsetki pobierać.

    Z kolei kolejność zaliczania wpłat reguluje art. 451 § 3 kodeksu cywilnego W braku oświadczenia dłużnika lub wierzyciela spełnione świadczenie zalicza się przede wszystkim na poczet długu wymagalnego, a jeżeli jest kilka długów wymagalnych – na poczet najdawniej wymagalnego..
    Jeżeli zatem odsetki są długiem "wcześniejszym", a tak zazwyczaj jest, to można zaliczyć wpłatę na poczet odsetek.

    We wspólnocie, w której jestem członkiem zarządu funkcjonuje to podobnie.

    [cite] Evika:[/cite]A druga sprawa podobna, ale dotyczy uregulowania należności za wymianę liczników wody i ciepła. Sytuacja wygląda identycznie. Zarządca odliczył sumę za liczniki od zaliczek na czynsz. Dodam że odnośnie takiego pobierania opłat nie była podjęta żadna uchwała. Czy takie działanie zarządcy jest w zgodzie z prawem ?

    Jeżeli nie była podjęta uchwała, to nie jest.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lutego 2016
    [cite] Piotrek:[/cite]Może. Podstawą jest art. 481 § 1 kodeksu cywilnego Jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi..
    Tak więc nie jest potrzebna specjalna uchwała, aby takie odsetki pobierać.
    można przyjąć i taką narracje , ale jaki jest sens dobijać właścicieli lokali, którzy maja problemy finansowe
    i czy wspólnota może zarabiać na właścicielach lokali naliczając im odsetki ?

    Uważam, że żądanie odsetek karnych należy dochodzić w sprawach o windykację przed sądem.
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Piotrek:[/cite]
    [cite] Evika:[/cite]Witam. Czy zarządca może odliczać naliczone odsetki od nieterminowych wpłat , od wpłacanych przeze mnie comiesięcznych zaliczek na koszty utrzymania wspólnoty ? Dostałam właśnie rozliczenie za 2015r i widzę że ostatnie moje wpłaty pomniejszone są o naliczone w danym roku odsetki ? Nie dostałam wcześniej żadnego wyliczenia ani powiadomienia ani wezwania do zapłacenia takowych należności.

    Może. Podstawą jest art. 481 § 1 kodeksu cywilnego Jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi..
    Tak więc nie jest potrzebna specjalna uchwała, aby takie odsetki pobierać.
    A kto to niby decyduje o tym "może". Czy w takim przypadku jest to czynność zwykła? W przypadku mediów wspólnota nie może uzyskiwać korzyści z tytułu ich dostarczania i pośredniczenia w rozliczeniu.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] tajfun:[/cite] A kto to niby decyduje o tym "może".
    Uważam, że o tym "może" decyduje ogól właścicieli lokali poprzez podjęcie stosownej uchwały
    [cite] tajfun:[/cite] Czy w takim przypadku jest to czynność zwykła?
    Uważam, że nie jest to czynność zwykłego zarządu, bo jest to dodatkowe obciążenie nakładane na właściciela lokalu a te powinny wynikać z uchwały o stawkach służących do naliczenia zaliczek na utrzymanie nieruchomości, a nie z widzimisię pazernych członków Zarządu.
    [cite] tajfun:[/cite] W przypadku mediów wspólnota nie może uzyskiwać korzyści z tytułu ich dostarczania i pośredniczenia w rozliczeniu.
    właśnie ... co zrobić w przypadku, gdy zaliczka jest naliczana, a właściciel nie korzysta z tych mediów, bo wyjechał za granicę i płaci mniejszy wymiar zaliczki, naliczając odsetki karne, karze się go za to, że oszczędza media.

    Polska to dziwni kraj, bo we wspólnotach mieszkaniowych obecny jest duch rodem ze spółdzielczości mieszkaniowej lub podmiotów prawa handlowego.
  • Opcje
    PiotrekPiotrek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] KubaP:[/cite]
    można przyjąć i taką narracje , ale jaki jest sens dobijać właścicieli lokali, którzy maja problemy finansowe
    i czy wspólnota może zarabiać na właścicielach lokali naliczając im odsetki ?

    Uważam, że żądanie odsetek karnych należy dochodzić w sprawach o windykację przed sądem.

    Można (tak jest w mojej wspólnocie) warunkować odpuszczenie odsetek w ramach ugody rozkładającej zobowiązanie na raty - w przypadku dotrzymania jej warunków.
    Ale do tego powinna być już uchwała (tzn. upoważniająca do "odpuszczenia" odsetek).

    Bo tak naprawdę, to zarząd nie tylko może ściągać te odsetki (jak napisałem powyżej), ale nawet musi.
    Wierzytelność wynikająca z odsetek, choć na pierwszy rzut oka mniej "moralna", niż np. wynikająca stricte z niezapłaconych zaliczek na koszty NW, to taka sama wierzytelność wspólnoty, jak każda inna (np. z tytułu opłat za zarząd NW). I tak samo powinna być windykowana.
    Trudno uznać za prawidłowe podejście - "Kowalskiemu umorzymy opłaty, bo go lubimy" albo "Nowakowie są biedni, to nie będą płacić". Może i takie podejście byłoby szlachetne, ale niezgodne z prawem.
    To właśnie zwolnienie z zobowiązania wynikającego z naliczonych wymaga upoważnienia przez właścicieli (u mnie to jest uchwała właścicieli upoważniająca zarząd do zawierania ugód i anulowania odsetek za nieterminowe płatności), ponieważ w ten sposób dochodzi do uszczuplenia ich majątku (współwłasności) o wierzytelność z tytułu odsetek, która im prawnie przysługuje.

    Nowy doklejony: 28.02.16 11:29
    [cite] tajfun:[/cite]
    A kto to niby decyduje o tym "może". Czy w takim przypadku jest to czynność zwykła? W przypadku mediów wspólnota nie może uzyskiwać korzyści z tytułu ich dostarczania i pośredniczenia w rozliczeniu.

    Oczywiście, że jest to czynność zwykłego zarządu, jako „załatwianie spraw związanych z normalną ekploatacją rzeczy, pobieranie pożytków i dochodów, uprawę gruntu, konserwację, administrację i szeroko rozumianą ochronę w postaci różnych czynności zachowawczych, jak wytoczenie powództwa o ochronę własności, posiadanie, o eksmisję, o zapłatę czynszu, odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia mienia lub uszkodzenia rzeczy, zawieranie umów związanych z zarządem i eksploatacją, a także ze sposobem korzystania z rzeczy przez współwłaścicieli.

    To brak windykacji odsetek stanowi czynność przekraczający zwykły zarząd, jako uszczuplenie majątku (współ)właścicieli poprzez brak wykonania należnego im ustawowo prawa.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lutego 2016
    [cite] Piotrek:[/cite]Bo tak naprawdę, to zarząd nie tylko może ściągać te odsetki (jak napisałem powyżej), ale nawet musi.
    nie ma takiej podstawy prawnej , że musi , wręcz przeciwnie orzecznictwo stanowi, że wspólnota nie może zarabiać na właścicielach lokali naliczając im odsetki karne, jak sama (WM) takimi odsetkami nie była ukarana.
    [cite] Piotrek:[/cite] Wierzytelność wynikająca
    Forma "wierzytelność" pojawia się jak sprawa dłużnika trafia do sądu i w tym momencie powinny się pojawić odsetki . Bo tylko sąd jest jedynym upoważnionym do ich przyznania lub nie.
  • Opcje
    EvikaEvika Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ludzie, pytanie brzmiało czy zarządca może sam odpisywać odsetki za opóźnienie w płaceniu zaliczek na koszta utrzymania z tychże zaliczek , a widzę że tu kupa mądrych się odzywa. Jeden o odwołaniu zarządcy i zatrudnieniu go jako administratora. Drugi o ugodach, zwolnieniu i rozłożeniu odsetek na raty etc. etc... PIOTRKOWI dziękuję za konkretne odpowiedzi
  • Opcje
    PiotrekPiotrek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] KubaP:[/cite]
    nie ma takiej podstawy prawnej , że musi , wręcz przeciwnie orzecznictwo stanowi, że wspólnota nie może zarabiać na właścicielach lokali naliczając im odsetki karne, jak sama (WM) takimi odsetkami nie była ukarana.
    Orzecznictwo (i tak zresztą niejednolite - osobiście "obroniłem" w sądzie naliczanie odsetek również od mediów) kwestionujące naliczanie odsetek "karnych" dotyczy ich naliczania od wpłat zaliczek na media (niektóre sądy, np. sąd apelacyjny w Gdańsku - I ACa 1592/11 orzekają, że wspólnota nie ma prawa naliczać odsetek od mediów, chyba że sama zostanie takimi odsetkami obciążona przez dostawcę), natomiast w kwestii zaliczek na poczet kosztów zarządu NW sprawa jest raczej jasna:
    art. 481 § 1. Jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.
    [cite] KubaP:[/cite]Forma "wierzytelność" pojawia się jak sprawa dłużnika trafia do sądu i w tym momencie powinny się pojawić odsetki . Bo tylko sąd jest jedynym upoważnionym do ich przyznania lub nie.
    Oczywisty absurd. Jedynie w przypadku odmowy dobrowolnego uiszczenia długu konieczna jest droga sądowa. Zdecydowana większość długów jest (całe szczęście) regulowana bez udziału sądów.

    Rozumiem, że Ty nie płacisz żadnych faktur dobrowolnie, tylko w każdym przypadku każesz wystawiającemu iść do sądu, bo dopiero wtedy (w Twoim mniemaniu) istnieje wierzytelność, którą obowiązany jesteś uregulować ?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lutego 2016
    [cite] Piotrek:[/cite]
    [cite] KubaP:[/cite]Forma "wierzytelność" pojawia się jak sprawa dłużnika trafia do sądu i w tym momencie powinny się pojawić odsetki . Bo tylko sąd jest jedynym upoważnionym do ich przyznania lub nie.
    Oczywisty absurd. Jedynie w przypadku odmowy dobrowolnego uiszczenia długu konieczna jest droga sądowa. Zdecydowana większość długów jest (całe szczęście) regulowana bez udziału sądów.
    Rozumiem, tak jest u Ciebie, ale to są nieliczne przypadki .
    Żerowanie na właścicielach lokali jest domena SM, rozumiem, że Ty kopiujesz / popierasz takie działanie w swojej WM. Ja mam odmienne zdanie.
    [cite] Piotrek:[/cite]Rozumiem, że Ty nie płacisz żadnych faktur dobrowolnie, tylko w każdym przypadku każesz wystawiającemu iść do sądu, bo dopiero wtedy (w Twoim mniemaniu) istnieje wierzytelność, którą obowiązany jesteś uregulować ?
    a co ma piernik do wiatraka ... co ma faktura wspólnego z zaliczką właściciela lokalu ...
    pierwszy to dokument powstały na bazie prawa handlowego, drugi wynika z UoWL .
    Wspólnoty Mieszkaniowe to szczególny podmiot działający na szczególnych zasadach - brak przepisów wykonawczych do ustawy, te pozostawiono samym właścicielom lokali - uchwały.

    Uważam, że tylko Sąd ma prawo przyznać od dłużnika-właściciela lokalu przyznać/uznać odsetki karne za brak wpłat zaliczek.
    [cite] Evika:[/cite]Ludzie, pytanie brzmiało
    -czy zarządca może sam odpisywać odsetki za opóźnienie w płaceniu zaliczek na koszta utrzymania z tychże zaliczek
    i po co do tego wracasz, dostałaś już odpowiedź we wcześniejszych wpisach . Na podstawie orzecznictwa, uważam, że NIE.
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano lutego 2016
    Drogi Piotrusiu. Art 15 mówi wyłącznie o kosztach zarządu. Praktyka jest taka ( w mojej wspólnocie) Za media fakturę należy zapłacić za dany miesiąc do 15 następnego miesiąca. Zatem , jeśli ktoś zapłaci 12 następnego miesiąca za poprzedni miesiąc to ma zastosowanie art. 481 § 1. czy nie?
    I jeszcze jedno. Mój zarządca, ( 7 wspólnot na osiedlu) w jednej wspólnocie nalicza odsetki a w drugiej NIE. Jeśli to jest czynność zwykła a przepis NIE jest obligatoryjny , bo nie jest, to oczywiście może tak postąpić?
  • Opcje
    PiotrekPiotrek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] KubaP:[/cite] Rozumiem, tak jest u Ciebie, ale to są nieliczne przypadki .
    Pisałem w kontekście całej gospodarki - na szczęście większość długów (szeroko pojętych, np. wynikających z faktur) jest regulowana dobrowolnie. Inaczej życie stałoby się koszmarem, gdyby z każdą taką pierdołą trzeba byłoby latać do sądu...
    [cite] KubaP:[/cite]Żerowanie na właścicielach lokali jest domena SM, rozumiem, że Ty kopiujesz / popierasz takie działanie w swojej WM. Ja mam odmienne zdanie.
    A uważasz, że to jest uczciwe podejście w stosunku do tych, którzy płacą w terminie? W ten sposób stają się "frajerami", którzy kredytują spóźnialskich.
    Sorry, ale ja nie pobłażam w takiej sytuacji, zwłaszcza tzw. "białemu dziadostwu", które kasę ma na nowy samochód, czy wczasy zagranicą, ale na zapłatę opłat za mieszkanie jakoś im "nie starcza".

    [cite] KubaP:[/cite] a co ma piernik do wiatraka ... co ma faktura wspólnego z zaliczką właściciela lokalu ...
    pierwszy to dokument powstały na bazie prawa handlowego, drugi wynika z UoWL .
    To ma wspólnego, że w jednym i drugim przypadku powstaje zobowiązanie (art. 353 par. 1 kc), traktowane w (prawie) taki sam sposób przez kodeks postępowania cywilnego.
    Wierzytelność z faktury wynika z kodeksu cywilnego, podobnie jak w przypadku zaliczek na opłaty we wspólnocie (tytuły prawne mogą być różne, ale chodzi o samo zobowiązanie).[/quote]

    [cite] KubaP:[/cite] Wspólnoty Mieszkaniowe to szczególny podmiot działający na szczególnych zasadach - brak przepisów wykonawczych do ustawy, te pozostawiono samym właścicielom lokali - uchwały.
    Przepisy prawa (w tym kodeksu cywilnego) obowiązują również wspólnoty, nawet jeżeli nie zostały podjęte w tym względzie uchwały (a nawet mają pierwszeństwo w stosunku do ewentualnych uchwał).

    Nowy doklejony: 29.02.16 10:01
    [cite] tajfun:[/cite]Drogi Piotrusiu. Art 15 mówi wyłącznie o kosztach zarządu. Praktyka jest taka ( w mojej wspólnocie) Za media fakturę należy zapłacić za dany miesiąc do 15 następnego miesiąca. Zatem , jeśli ktoś zapłaci 12 następnego miesiąca za poprzedni miesiąc to ma zastosowanie art. 481 § 1. czy nie?
    Zaliczki na poczet mediów wymagalne są (zgodnie z uchwałą właścicieli, a to wspólnota jest podmiotem, który zawarł umowę/y z dostawcami mediów) na mocy uchwały również do 10 każdego miesiąca (przynajmniej u mnie takie uchwały obowiązują). W takim przypadku nie ma znaczenia, kiedy jest płatna faktura. Jest jeszcze Art. 26 ust 2 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków:
    Jeżeli odbiorcą usług jest wyłącznie właściciel lub zarządca budynku wielolokalowegolub budynków wielolokalowych, jest on obowiązany do rozliczeniakosztów tych usług. Suma obciążeń za wodę lub ścieki nie może być wyższa od ponoszonych przez właściciela lub zarządcę na rzecz przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego.
    Ale tutaj jest kwestia dowodowa (zaliczki na media nie obejmują wyłącznie zaliczki na wodę, więc przed sądem można "przypisać" odsetki do innych mediów).
    [cite] tajfun:[/cite] I jeszcze jedno. Mój zarządca, ( 7 wspólnot na osiedlu) w jednej wspólnocie nalicza odsetki a w drugiej NIE. Jeśli to jest czynność zwykła a przepis NIE jest obligatoryjny , bo nie jest, to oczywiście może tak postąpić?
    Jako zarząd/zarządca jesteś obowiązany wykonywać swoje obowiązki z należytą starannością - zarządzasz cudzym mieniem. To obejmuje również zachowanie majątku (w tym wierzytelności prawnie przysługujących wspólnocie) i niedopuszczenie do jego zniszczenia lub utracenia, również na drodze sądowej.

    Przykładowo - jeżeli zostanie zniszczony budynek (np. wykopy na sąsiedniej działce spowodują pękanie fundamentów), to w przypadku odmowy naprawienia szkody przez sprawcę zarząd/zarządca ma obowiązek wystąpienia na drogę sądową (mimo, że żaden przepis nie wskazuje stricte na obligatoryjność pozwów sądowych).
    W przeciwnym wypadku może pojawić się roszczenie o naprawienie szkody (art. 471 kc).

    Podobnie w przypadku wierzytelności przysługujących wspólnocie (w tym z tytułu odsetek ustawowych) - zarząd/zarządca ma obowiązek podjęcia wszelkich prawnie dopuszczalnych działań, mających na celu zachowanie majątku wspólnoty (współwłaścicieli), w ramach wykonywania swoich obowiązków z należytą starannością. Dopiero wola właścicieli (wyrażona poprzez uchwałę) może zwalniać (oczywiście w wyraźnie zakreślonym tą uchwałą zakresie) z tego obowiązku.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano lutego 2016
    [cite] Evika:[/cite]Witam. Czy zarządca może odliczać naliczone odsetki od nieterminowych wpłat , od wpłacanych przeze mnie comiesięcznych zaliczek na koszty utrzymania wspólnoty ? Dostałam właśnie rozliczenie za 2015r i widzę że ostatnie moje wpłaty pomniejszone są o naliczone w danym roku odsetki ? Nie dostałam wcześniej żadnego wyliczenia ani powiadomienia ani wezwania do zapłacenia takowych należności. A druga sprawa podobna, ale dotyczy uregulowania należności za wymianę liczników wody i ciepła. Sytuacja wygląda identycznie. Zarządca odliczył sumę za liczniki od zaliczek na czynsz. Dodam że odnośnie takiego pobierania opłat nie była podjęta żadna uchwała. Czy takie działanie zarządcy jest w zgodzie z prawem ?

    Można z mocy prawa, nie jest do tego potrzebna żadna uchwała. Kiedyś zapadło orzeczenie, jakoby wspólnota mieszkaniowa nie mogła pobierać odsetek za opóźnienie, o ile sama ich nie zapłaciła (chodziło o media), ale to jeden taki przypadek w orzecznictwie a codziennie zapada wiele wyroków w całym kraju dotyczących tej kwestii.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Albo dana czynność jest w zakresie zwykłego zarządu , albo nie jest. Jeśli jest, to wspólnota nie może jej zmieć uchwałą bo uchwały dotyczą czynności wykraczających poza zarząd zwykły. Jeśli nie jest czynnością zwykłą to zarząd nie może jej wykonać bez uchwały.
    Dlatego nie rozumiem orzeczenia sądu który stwierdził że jeśli wspólnota nie podejmie innej uchwały to zarząd może naliczać odsetki. Bo powiedział to:
    Jeśli wspólnota nie podjęła uchwały to jest to czynność zwykła. A jeśli podjęła inna uchwałę to jest to czynność wykraczająca poza zwykły zarząd. Czyli powiedział że uchwałami można zmieniać zakres zwykłych czynność na ...nie zwykłe. Co jest niezwykle dziwne.
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tytułem sprostowania.
    Albo dana czynność jest w zakresie zwykłego zarządu , albo nie jest. Jeśli jest, to wspólnota nie może jej zmieć uchwałą bo uchwały dotyczą czynności wykraczających poza zarząd zwykły.
    Jako że nigdzie nie jest określony katalog czynności zwykłego zarządu (przyjmuje się że są to czynności związane z bieżącym utrzymywaniem nieruchomości) - właściciele mają prawo podejmować uchwały w różnych sprawach - także tych zwykłych.
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano lutego 2016
    [cite] gecon:[/cite]Tytułem sprostowania.
    Albo dana czynność jest w zakresie zwykłego zarządu , albo nie jest. Jeśli jest, to wspólnota nie może jej zmieć uchwałą bo uchwały dotyczą czynności wykraczających poza zarząd zwykły.
    Jako że nigdzie nie jest określony katalog czynności zwykłego zarządu (przyjmuje się że są to czynności związane z bieżącym utrzymywaniem nieruchomości) - właściciele mają prawo podejmować uchwały w różnych sprawach - także tych zwykłych.
    Nie . UoWL mówi inaczej.
    Art. 22
    1.Czynności zwykłego zarządu podejmuje zarząd samodzielnie.
    2.Do podjęcia przez zarząd czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu potrzebna jest uchwała właścicieli lokali wyrażająca zgodę na dokonanie tej czynności oraz udzielająca zarządowi pełnomocnictwa do zawierania umów stanowiących czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu w formie prawem przewidzianej.
    
    Zarząd podmiotowy wybrany na podstawie art 20 wykonuje swoje czynności zarządy zwykłego samodzielnie. To jest wielki ukłon w stosunku do KC. Zarząd , organ wspólnoty działa jak sama wspólnota w zakresie zwykłego zarządu.. Nie może być więc we wspólnocie dwóch wspólnot. Kwestję katalogu co jest a co nie jest rozstrzyga sąd , nie wspólnota. Jest na to wiele przykładów.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lutego 2016
    [cite] Piotrek:[/cite]
    [cite] KubaP:[/cite]Żerowanie na właścicielach lokali jest domena SM, rozumiem, że Ty kopiujesz / popierasz takie działanie w swojej WM. Ja mam odmienne zdanie.
    A uważasz, że to jest uczciwe podejście w stosunku do tych, którzy płacą w terminie? W ten sposób stają się "frajerami", którzy kredytują spóźnialskich.
    Sorry, ale ja nie pobłażam w takiej sytuacji, zwłaszcza tzw. "białemu dziadostwu", które kasę ma na nowy samochód, czy wczasy zagranicą, ale na zapłatę opłat za mieszkanie jakoś im "nie starcza".
    Myślałem, że się wypowiadamy o standardach wspólnot, a nie o wynaturzeniach .
    Uważam, że naliczanie odsetek za nieterminowe opłaty nie powinno mieć miejsca , bo wspólnota nie została powołana do tego aby zarabiać na właścicielach lokali. Od tego jest sąd .

    Jak się trafi takie indywidum, że nie płaci zaliczek, a kupuje sobie samochód to należy mu wytłumaczyć za pomocą sądu, że robi niewłaściwie . Wiedza kosztuje.

    [cite] Piotrek:[/cite]
    [cite] KubaP:[/cite] a co ma piernik do wiatraka ... co ma faktura wspólnego z zaliczką właściciela lokalu ...
    pierwszy to dokument powstały na bazie prawa handlowego, drugi wynika z UoWL .
    To ma wspólnego, że w jednym i drugim przypadku powstaje zobowiązanie (art. 353 par. 1 kc), traktowane w (prawie) taki sam sposób przez kodeks postępowania cywilnego.
    Wierzytelność z faktury wynika z kodeksu cywilnego, podobnie jak w przypadku zaliczek na opłaty we wspólnocie (tytuły prawne mogą być różne, ale chodzi o samo zobowiązanie).

    [cite] KubaP:[/cite] Wspólnoty Mieszkaniowe to szczególny podmiot działający na szczególnych zasadach - brak przepisów wykonawczych do ustawy, te pozostawiono samym właścicielom lokali - uchwały.
    Przepisy prawa (w tym kodeksu cywilnego) obowiązują również wspólnoty, nawet jeżeli nie zostały podjęte w tym względzie uchwały (a nawet mają pierwszeństwo w stosunku do ewentualnych uchwał).

    [/quote] o tym wszystkim co napisałeś decyduje Sąd, a nie jakiś Zarząd WM czy grupa właścicieli lokali , naliczajac karne odsetki za nieterminowe wpłaty.
    ***********************************************************************************************************************************************
    Tytułem sprostowania.
    [cite] gecon:[/cite]Tytułem sprostowania.
    Albo dana czynność jest w zakresie zwykłego zarządu , albo nie jest. Jeśli jest, to wspólnota nie może jej zmieć uchwałą bo uchwały dotyczą czynności wykraczających poza zarząd zwykły.

    Jako że nigdzie nie jest określony katalog czynności zwykłego zarządu (przyjmuje się że są to czynności związane z bieżącym utrzymywaniem nieruchomości) - właściciele mają prawo podejmować uchwały w różnych sprawach - także tych zwykłych.
    "przyjmuje się" - kolejne błędne założenie. Reszta jest konsekwencją błędnego założenia.
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] gecon:[/cite]
    gecon: właściciele mają prawo podejmować uchwały w różnych sprawach - także tych zwykłych.
    tajfun: Nie . UoWL mówi inaczej.
    To jest właśnie ta b_dura - to tak oczywiste jak dwa dodać dwa.

    ===========================
    KubaP; "przyjmuje się" - kolejne błędne założenie.
    Uczyć się, jeszcze raz uczyć aby nie popisywać się nieuctwem.
    "...W piśmiennictwie przyjmuje się, że za czynności zwykłego zarządu uważa się „załatwianie spraw związanych z normalną eksploatacją rzeczy, pobieranie pożytków i dochodów, uprawę gruntu, konserwację, administrację i szeroko rozumianą ochronę w postaci różnych czynności zachowawczych, jak wytoczenie powództwa o ochronę własności, posiadanie, o eksmisję, o zapłatę czynszu, odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia mienia lub uszkodzenia rzeczy, zawieranie umów związanych z zarządem i eksploatacją, a także ze sposobem korzystania z rzeczy przez współwłaścicieli.” (por.: Komentarz do kodeksu cywilnego, wydanie 5, Stanisław Rudnicki, s. 265)..."
    - http://www.zarzadca.pl/abc-wspolnoty/1628-czynnosci-zwyklego-zarzadu-i-przekraczajace-zarzad-zwykly
    :confused::confused::confused:
    Gecon ja bardzo przepraszam, ale ja Ciebie po prostu nie rozumiem.
    Odpowiedz mi na jedno pytanie . Czy w ogóle istnieją czynności zwykle i czynności wykraczające poza zakres czynności zwykłych, czy nie?
    Dla mnie dwa dodać dwa nie zawsze daje cztery i wcale nie jest takie oczywiste. Dla mnie oczywiste jest że dwa dodać dwa to liczba zawarta pomiędzy zero i cztery.
    Zamiast więc wykazywać swoją " bystrość umysłu" i inteligencję pisz tak aby taki debil jak ja to rozumiał.
    Napisz więc jak należy rozumieć ten zapis:
    Art. 22 
     1.Czynności zwykłego zarządu podejmuje zarząd samodzielnie. 
     2.Do podjęcia przez zarząd czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu potrzebna jest uchwała właścicieli lokali wyrażająca zgodę na dokonanie tej czynności oraz udzielająca zarządowi pełnomocnictwa do zawierania umów stanowiących czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu w formie prawem przewidzianej.
    
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Art. 22 w pkt 2 nie wspomina o czynnościach zwykłego zarządu, ale to nie oznacza że nie można również takich czynności regulować uchwałami. Można, a w sprawach wątpliwych nawet trzeba. Najwyżej czasem przybierze to formy radosnej twórczości.

    Moim zdaniem stosowanie odsetek ustawowych to czynność zwykłego zarządu, postawą ich stosowania jest ustawa. I jest to tylko możliwość, przymusu nie ma.

    Stosowanie odsetek umownych, czyli wyższych, przekracza zakres czynności zwykłego zarządu - uchwała.
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano marca 2016
    tajfun: ...ja Ciebie po prostu nie rozumiem.
    Odpowiedz mi na jedno pytanie . Czy w ogóle istnieją czynności zwykle
    Ty nie tylko mnie, ale i innych nie rozumiesz a przede wszystkim siebie.
    Oczywiście że istnieją (jak można mieć wątpliwości w tej sprawie) - ale nigdzie nie są ściśle określone bo taka sama czynność w jednej wspólnocie może być zwykłą a w innej, w innych uwarunkowaniach będzie zaliczana do czynności przekraczających zarząd zwykły.
    wykazywać swoją " bystrość umysłu" i inteligencję pisz tak aby taki **** jak ja to rozumiał.
    Nie da się prościej napisać poniższego zdania:
    gecon: właściciele mają prawo podejmować uchwały w różnych sprawach - także tych zwykłych.
    Masz prawo naigrywać się z czyjeś "bystrości umysłu" - to widocznie cecha Twojej bystrości.

    Czy to samo napisane ciut inaczej, bardziej skomplikowanie - też jest dla Ciebie niezrozumiałe?
    blazejh: Art. 22 w pkt 2 nie wspomina o czynnościach zwykłego zarządu, ale to nie oznacza że nie można również takich czynności regulować uchwałami. Można, a w sprawach wątpliwych nawet trzeba.
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano marca 2016
    Nie zgadzam się z waszą interpretacją art 22.1Nie można rozstrzygać uchwalami czegoś co jest rozstrzygnęte ustawą. Natomiast wątpliwości interpretacyjne związane z ustawa rozstrzyga sąd, a nie wspólnota.
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] tajfun:[/cite]Albo dana czynność jest w zakresie zwykłego zarządu , albo nie jest. Jeśli jest, to wspólnota nie może jej zmieć uchwałą bo uchwały dotyczą czynności wykraczających poza zarząd zwykły. Jeśli nie jest czynnością zwykłą to zarząd nie może jej wykonać bez uchwały.
    Dlatego nie rozumiem orzeczenia sądu który stwierdził że jeśli wspólnota nie podejmie innej uchwały to zarząd może naliczać odsetki. Bo powiedział to:
    Jeśli wspólnota nie podjęła uchwały to jest to czynność zwykła. A jeśli podjęła inna uchwałę to jest to czynność wykraczająca poza zwykły zarząd. Czyli powiedział że uchwałami można zmieniać zakres zwykłych czynność na ...nie zwykłe. Co jest niezwykle dziwne.
    Wspólnota może podjąć taką uchwałę, i nie koliduje to z uprawnieniami zarządu, bo w rzeczywistości sensem takiej uchwały nie jest ingerowanie w katalog czynności zwykłego zarządu. Naliczanie odsetek od nieterminowych opłat jest czynnością zwykłego zarządu, a w jakich okolicznościach wolno to robić, jednoznacznie reguluje kodeks cywilny. Natomiast nie naliczanie odsetek od przeterminowanych opłat, ma innych charakter formalno-prawny niż ich naliczanie. Decyzja o nienaliczaniu odsetek, które zgodnie z prawem należą się wspólnocie, jest de facto decyzją o rezygnacji z roszczeń przysługujących wspólnocie, a taka decyzja wykracza poza czynności zwykłego zarządu.
    Jeżeli więc wspólnota chce zastosować wobec członków wspólnoty swego rodzaju ulgę, polegającą na tym, że termin naliczania odsetek od przeterminowanych należności zostanie przesunięty na dalsze daty, np. naliczanie rozpocznie się od 20-tego każdego miesiąca, zamiast od 11-tego, to taką decyzję może podjąć tylko w drodze uchwały, i wówczas zarząd wspólnoty musi się do niej zastosować, bo rezygnacja z tego roszczenia była wolą wspólnoty. Zarząd nie może kwestionować decyzji wspólnoty o rezygnacji z jakichś roszczeń.
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wątpliwości interpretacyjne na tle art. 22 zawsze będzie budziło to, co jest czynnością przekraczającą zakres, a co jeszcze nie.

    Nie spotkałem się natomiast jeszcze ze stanowiskiem, że wspólnota nie może podejmować drogą uchwały spraw błahych, bo dla uchwał zarezerwowane są kwestie tylko poważniejsze.

    To by może miało jeszcze sens, gdyby katalog czynności przekraczających był zamknięty. Tylko że on nie jest zamknięty.
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano marca 2016
    [cite] blazejh:[/cite]Wątpliwości interpretacyjne na tle art. 22 zawsze będzie budziło to, co jest czynnością przekraczającą zakres, a co jeszcze nie.

    Nie spotkałem się natomiast jeszcze ze stanowiskiem, że wspólnota nie może podejmować drogą uchwały spraw błahych, bo dla uchwał zarezerwowane są kwestie tylko poważniejsze.

    To by może miało jeszcze sens, gdyby katalog czynności przekraczających był zamknięty. Tylko że on nie jest zamknięty.
    Trudna dyskusja. Jeśli każdą czynność można zmienić uchwałą to znaczy że katalog czynności zwykłych ( wszystko jedno czy otwarty , czy zamknięty) w ogóle nie istnieje i art 22.1 i 22.2 jest bez sensu.
    Chyba nie po to ustawodawca wprowadził art22.1 zastępujący art 201 KC
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano marca 2016
    Nadajesz art. 22 przesadne znaczenie jakby zawierał sztywną normę do jednoznacznego zastosowania. Art. 22 czytany w całości może być jedynie wskazówką w interpretacji tego, co może być czynnością przekraczającą, a co zwykłą.

    A ponieważ to wskazanie jest bardzo ogólne, to zupełnie niecelowym byłoby formułowanie w ustawie katalogu czynności nie wymagających uchwały. A także jakiekolwiek wiązanie takich czynności z uchwałami.

    Z tego samego powodu ustawa nie zakazuje uchwalać kwestii błahych.
    Nakazuje jedynie zachowanie formy uchwały dla kwestii ważnych.

    Więc problemem jest i będzie tylko rozgraniczenie jednych od drugich. Tak jak np. w przypadku odsetek, tj. gdy diabeł tkwi w szczegółach.

    W art 22 par.1 dodanie po przecinku: "lub właściciele lokali w formie uchwały" nie zmieniłoby istotnie treści normy zawartej w tym artykule. Byłoby tylko doprecyzowaniem jej treści.
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dzięki blazejh za wypowiedzi. Dzięki za wyrażenie swojego poglądu. Przemyślę to . Dzięki za naukę ( za zmuszenie mnie do refleksji)
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] tajfun:[/cite]Nie zgadzam się z waszą interpretacją art 22.1
    Nie można rozstrzygać uchwalami czegoś co jest rozstrzygnęte ustawą.
    Natomiast wątpliwości interpretacyjne związane z ustawa rozstrzyga sąd, a nie wspólnota.
    I tak i Nie ... nie wszytko UoWL rozstrzyga jednoznacznie, zwłaszcza ws katalogu czynności zwykłych Zarządu WM .

    UoWL jest pierwszą napisaną ustawą dla obywateli , ustawodawca dał im stanowienie prawa wewnętrznego we wspólnocie mieszkaniowej poprzez podejmowanie uchwał właścicieli lokali.
    Sąd jest tylko od tego, aby pilnował , aby nie przeginano i nie obciążano jednej grupy obywateli przez drugą grupę obywateli.

    Niestety wielu prawników nie umie sobie z tym porodzić i wciska działania we wspólnotach w kodeks cywilny , którym posługuje się od wielu wielu lat, żal ich ściska, że nie wydano przepisów wykonawczych do UoWL.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.