Odlaczenie budynku od wspolnej KW

bozenkabozenka Użytkownik
Witam.
Prosze o porade.
Stoi sobie wybudowany nieduzy budynek mieszkalny (przeksztalcony z gospodarczego) na wspolnej nieruchomosci gruntowej.Samodzielny, z wlasnymi przylczami, zupelnie nie jest zwiazany z innym ale na ten momemt jest przynalezny do jednego z lokali polozonego na tej samej nieruchomosci gruntowej w innym budynku.
Czy mozna go wyodrebnic ze wspolnych czesci lokalu jako: samodzielny lokal mieszkalny czy jako dom mieszkany czy jako jeszcze cos innego. Czy bedzie posiadal udzialy wynikajace z samodzielnosci, Jesli juz zostanie prawnie odlaczony od lokalu to jak bedzie sie nazywal?: samodzielnym lokalem, samodzielna nieruchomoscia lokalowa czy samodzielnym budynkiem mieszkalnym. Czy ma prawo do jakiegos udzialu w wspolnym gruncie np. odlaczenie czesci udzialow od lokalu do ktorego przynalezy?.
Wiec skoro mozna go wyodrebnic to logicznym byloby zalozenie KW.
Czy mozna go bedzie sprzedac po wyodrebnieniu?. Czy mozna wyodrebnic taki budynek?
Dziekuje za kazda cenna wskazowke w tym temacie.
Pozdrawiam Bozenka

Komentarze

  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano marca 2016
    Budynek prawnie przynależny do jednego z lokali. Czyli należałoby przeprowadzić podział tego lokalu na dwa odrębne.
    To jest do zrobienia, zaczyna się od zwykłej uchwały, że właściciele zgadzają się na podział.
    Tu poczytaj o takim podziale
    zarzadca.pl/komentarze/1662-podzial-i-polaczenie-lokali-we-wspolnocie-mieszkaniowej
    rp.pl/artykul/261307-Podzial-lokalu-we-wspolnocie-.html#ap-1
    ihouse.pl/news/detal/podzial-lokalu-mieszkalnego-na-dwa-odrebne-lokale-jak-tego-dokonac-/383/2
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2016
    [cite] bozenka:[/cite]Witam.
    Prosze o porade.
    Stoi sobie wybudowany nieduzy budynek mieszkalny (przeksztalcony z gospodarczego) na wspolnej nieruchomosci gruntowej.Samodzielny, z wlasnymi przylczami, zupelnie nie jest zwiazany z innym ale na ten momemt jest przynalezny do jednego z lokali polozonego na tej samej nieruchomosci gruntowej w innym budynku.
    Czy mozna go wyodrebnic
    Oczywiście, że tak.... potrzeba ci tylko uchwała właścicieli lokali na podział i dużżżżżżżżżżżżżo kasy ...


    Z ustawy o własności lokali
    Art. 22.4. Połączenie dwóch lokali stanowiących odrębne nieruchomości w jedną nieruchomość lub podział lokalu wymaga zgody właścicieli wyrażonej w uchwale. W razie odmowy zainteresowany właściciel może żądać rozstrzygnięcia przez sąd.
    
    Art. 5.
    1. Jeżeli powierzchnia gruntu zabudowanego budynkiem, w którym wyodrębniono
    własność lokali, jest większa niż powierzchnia niezbędna do korzystania z niego,
    współwłaściciele mogą dokonać podziału tej nieruchomości.
    
    Art. 22.3. Czynnościami przekraczającymi zakres zwykłego zarządu są w szczególności:
    
    6) dokonanie podziału nieruchomości wspólnej,
    
    9) udzielenie zgody na podział nieruchomości gruntowej zabudowanej więcej niż jednym budynkiem mieszkalnym i związane z tym zmiany udziałów w nieruchomości wspólnej oraz ustalenie wysokości udziałów w nowo powstałych, odrębnych nieruchomościach wspólnych,
    
  • Opcje
    bozenkabozenka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Bardzo dziekuje za informacje.
    Jesli juz zostanie prawnie odlaczony od lokalu to bedzie nazywal sie samodzielnym lokalem, samodzielna nieruchomoscia lokalowa czy samodzielnym budynkiem mieszkalnym.
    Wiec skoro mozna go wyodrebnic to logicznym byloby zalozenie KW.
    Ten budynek jest nasza wlasnoscia, Przedtem istnial jako przynalezny do naszego lokalu. Teraz ma pelna dokumentacje budowlana, wlasne media, i zaswiadczenie o samodzielnosci. Czy po odlaczeniu go nie bedzie partycypowal w kosztal np. remontow drugiego budynku na wspolnej nieruchomosci gruntowej gdzie znajduja sie dwa lokale?
    Jest wspolwlasciciel na naszej nieruchomosci, ktory nie za bardzo sie zgadza na odlaczenie budynku od naszego lokalu. Nie wiem dlaczego bo przeciez po odlaczeniu on niczego ze swych udzialow nie straci. Moze ja zle to sobie tlumacze. Pozdrawiam Bozenka
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] bozenka:[/cite]Czy po odlaczeniu go nie bedzie partycypowal w kosztal np. remontow drugiego budynku na wspolnej nieruchomosci gruntowej gdzie znajduja sie dwa lokale?
    jeżeli będzie to odrębna nieruchomość gruntowa i będzie miała dostęp do drogi publicznej to do Ciebie będzie należało 100 % i nie będziesz ponosić kosztów utrzymania sąsiedniej nieruchomości jak nie będziesz miała wykupionych udziałów w niej np.: pomieszczenie piwniczne.
  • Opcje
    bozenkabozenka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziekuje za informacje.
    Czy moze miec np. dostep do drogi publicznej ustalony w formie sluzebnosci?
    Wiec skoro bedzie samodzielna nieruchomoscia (teraz jest w 100% nasza wlasnoscia) to chyba nie musi ponosic kosztow zwiazanych np z remontami w drugim budynku?.
    Bozenka
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] bozenka:[/cite]Czy moze miec np. dostep do drogi publicznej ustalony w formie sluzebnosci?
    służebność może także być odpłatna
    [cite] bozenka:[/cite] Wiec skoro bedzie samodzielna nieruchomoscia (teraz jest w 100% nasza wlasnoscia) to chyba nie musi ponosic kosztow zwiazanych np z remontami w drugim budynku?
    . Jak będzie to odrębna nieruchomość, to nie będziesz ponosić żadnych kosztów związanych z obcą nieruchomością , ale to jest dłuuuuga droga ...
  • Opcje
    bozenkabozenka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dzieki bardzo.
    Prosze tylko mnie upewnic czy oddzielony budynek jednolokalowy moze byc wyodrebnionym lokalem czy budynkiem mieszkalnym i z jakiego przepisu,ustawy to wynika?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] bozenka:[/cite]Dzieki bardzo.
    Prosze tylko mnie upewnic czy oddzielony budynek jednolokalowy moze byc wyodrebnionym lokalem czy budynkiem mieszkalnym i z jakiego przepisu,ustawy to wynika?
    to będzie budynek
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano marca 2016
    Prosze tylko mnie upewnic czy oddzielony budynek jednolokalowy moze byc wyodrebnionym lokalem czy budynkiem mieszkalnym i z jakiego przepisu,ustawy to wynika?
    Tu Ci nikt wiarygodnie nie odpowie - szukać musisz takich informacji bezpośrednio w swoim urzędzie, który ma swoje mapy, zna teren i sprawy z tym związane.
    Nie będzie to na pewno samodzielny lokal:
    Samodzielnym lokalem mieszkalnym w rozumieniu ustawy jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba bądź zespół izb
    - czy organ zakwalifikuje te budowlę do samodzielnego budynku mieszkalnego to nie wiem, tego w urzędzie musisz się dowiedzieć.
    Pozostaje jeszcze kwestia najważniejsza - grunt (działka) jeżeli tenże lokal jest na działce wspólnoty będącej współwłasnością właścicieli lokali to sprawa się skomplikuje i to dość mocno.
    Sorry że temperuję ten hurraoptymizm, ale życie mnie tego nauczyło.
  • Opcje
    bozenkabozenka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Mnie tez sie wydaje , ze powinien byc to buden skoro namacalnie stoi.
    Mozna mu np. przypisac czesc udzialow z tego lokalu co jest mu przynalezny?

    Nowy doklejony: 13.03.16 15:59
    Gecon mozesz blizej wyjasnic komplkacje zwiazane z gruntem?
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano marca 2016
    Jeżeli jako właściciel lokalu jestem jednym ze współwłaścicieli terenu na którym stoi ten budynek to powiedz mi - w imię czego mam się godzić na uszczuplenie mojej własności i przekazanie (sprzedanie) Tobie? Może ja nie chcę?
    To tylko taki jeden przykład różnych jeszcze przeszkód jakie prawdopodobnie napotkasz.
    ...Nie można przy tym automatycznie przenosić kryteriów wyróżniających pojęcia "potrzeb mieszkaniowych" i "samodzielności" z innych aktów prawnych regulujących problematykę nieruchomości. Kwalifikacja danego budynku do kategorii budynków mieszkalnych - jednorodzinnych musi być dokonywana na gruncie danego stanu faktycznego...
    http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/B7B2F80853
  • Opcje
    bozenkabozenka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Gecon prosze. Jakie uszczuplenie terenu. W tej materii akurat nic sie nie zmieni udzial wspolwlasciciela jak sobie kupil pozostaje w jego wladaniu.
    Tu chodzi o odolaczenie budynku przeksztalconego z gospodarczego (jest on wlasnoscia przypisana i kupiona na wlasnosc) na mieszkalny i to wszystko idzie z udzialow zainteresowanego a nie wspolwlasciciela!
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano marca 2016
    No to znaczy że się nie masz co martwić - napisz tylko nam potem jak Ci poszło.
  • Opcje
    bozenkabozenka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Oczywiscie powiadomie.
    Martwie sie bo wspolwlasciciel nie godzi sie na zadne ruchy w tej sprawie. Jest bardzo uparty. A moze podpowiesz mi czy ma prawo sie na to nie zgadzac?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2016
    Odpowiedź masz tu ...
    https://forum.zarzadca.pl/dyskusja/6917/odlaczenie-budynku-od-wspolnej-kw/#Item_3

    Nadzieja umiera ostania ... jak ja lubię, jak się energię traci na duperele
    Stoi sobie wybudowany nieduzy budynek mieszkalny (przeksztalcony z gospodarczego)
    na wspolnej nieruchomosci gruntowej.

    Oczywiscie powiadomie.
    Martwie sie bo wspolwlasciciel nie godzi sie na zadne ruchy w tej sprawie. Jest bardzo uparty.

    Czy to jest mała wspólnota ? właścicieli jest 2?
  • Opcje
    bozenkabozenka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kubo P.
    Bardzo dziekuje za wszystkie informacje.
    Ps. Jak wiedzial bys wszystko to napewno twoja odp. nie bylaby tak jadowita. Niemniej dziekuje i pozdrawiam
  • Opcje
    bozenkabozenka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witam KubaP.
    No i sam widzisz. Zanim admin. ja wycial zdazylam przeczytac.
    Nie chodzi mi o to zebys mnie klepal po pleckach, a mnie sie odbijalo.
    Po prostu jak mozesz to daj dobra rade.
    Odezwales sie. Wiec mnie nie dobijaj bardziej.
    Miotam sie przy tej sprawie juz dlugo wiec cenna jest dla mnie kazda wskazowka.
    Mozesz to pomoz, jesli nie to dzieki bardzo za wszystko.
    bozenka
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    bozenka - tak ogólnie: na jednej działce może być tylko jedna wspólnota mieszkaniowa.
    Lokal i pomieszczenie przynależne (budynek) możesz podzielić na dwa, ale "oderwanie" tego budynku od wspólnoty wymagać będzie podziału działki - a to proste nie będzie. To chyba o tym pisał gecon.
    Nadal nie wiem, ile lokali jest w twojej wspólnocie?
  • Opcje
    bozenkabozenka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witam koziorozka
    Dzieki za wiadomosc.
    Powiem dokladniej.
    Jest budynek, ktory ma 2 lokale do jednego z nich sprzedano pomieszczenie przynalezne wraz z dodatkowymi udzialami tzn. bud. gosp. Budynek gosp. zostal ze wszystkimi zgodami, projektami, pozwoleniami, mediami, zaswiadczeniami zaadaptowany na cele mieszkalne i dalej jest przynalezny do lokalu .
    Co z tym zrobic? Pozostaje oddzielic go od lokalu skoro jest fizycznie namacalny i mieszkalny.
    bozenka
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jest wspólnota dwulokalowa, będzie trzylokalowa.
    Kłopoty się pojawią, jeżeli obecni dwaj właściciele nie spiszą baaardzo dokładnej umowy.
    Jak nie spiszą, to nowy właściciel trzeciego lokalu (odrębny budynek) będzie zobowiązany do takich samych opłat, jak pozostali.
    A jak w tym odrębnym budynku zacznie przeciekać dach, to wszyscy trzej właściciele powinni zapłacić za remont.
    Tak więc przemyślcie wszystko bardzo dokładnie i spiszcie umowę, najlepiej u notariusza.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.