Garaż - jak postępować z lokatorem, który nieprawidłowo parkuje

BliźniakBliźniak Użytkownik
edytowano października 2009 w Zarządzanie Nieruchomościami
Jestem właścicielem jednego z 6-ciu lokali w małej wspólnocie. Posiadamy garaż (zamknięty) na dziesięc wydzielonych na własność stanowisk parkingowych. Dwa stanowiska znajdują sie przy bramie wjazdowej usytuowane wzdłuż ciągu komunikacyjnego. Posiadacz jednego z tych miejsc parkingowych parkuje dwa samochody w poprzek. Jeden z samochodów jest małym pojazdem więc niewiele wykracza poza wyznaczone miejsce. Drugi pojazd wystaje ca. 1,5 m poza wyznaczone miejsce parkingowe utrudniając w ten sposób wjazd do garażu. Właściciel pojazdu nie reaguje na upomnienia Zarządcy twierdząc, iż ma prawo zajmowania powierzchni wspólnej przyległej do miejsca parkingowego w ramach swoich udziałów we współwłasności powierzchni wspólnych. Nie została podjęta odpowiednia uchwała w tej sprawie zazwalająca na takie praktyki. Dodatkowo garaż posiada złą wentylacje grawitacyjną, która była właściwie projektowana dla 8-u stanowisk parkingowych. Zgodnie z Rozporządzenie Ministra Infrastruktury 1) w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie
Dziennik Ustaw z 2002 r. Nr 75, poz. 690
Dziennik Ustaw z 2003 r. Nr 33, poz. 270
Dziennik Ustaw z 2004 r. Nr 109, poz. 1156
§ 108. 1. W garażu zamkniętym należy stosować wentylację:
1) co najmniej naturalną, przez przewietrzanie otworami wentylacyjnymi umieszczonymi w ścianach przeciwległych lub bocznych, bądź we wrotach garażowych, o łącznej powierzchni netto otworów wentylacyjnych nie mniejszej niż 0,04 m2 na każde, wydzielone przegrodami budowlanymi, stanowisko postojowe - w nieogrzewanych garażach nadziemnych wolno stojących, przybudowanych lub wbudowanych w inne budynki,
2) co najmniej grawitacyjną, zapewniającą 1,5-krotną wymianę powietrza na godzinę - w ogrzewanych garażach nadziemnych lub częściowo zagłębionych, mających nie więcej niż 10 stanowisk postojowych,
3) mechaniczną, sterowaną czujkami niedopuszczalnego poziomu stężenia tlenku węgla - w innych garażach, niewymienionych w pkt 1 i 2, oraz w kanałach rewizyjnych, służących zawodowej obsłudze i naprawie samochodów bądź znajdujących się w garażach wielostanowiskowych, z zastrzeżeniem § 150 ust. 5.

W związku z powyższym parkowanie 11-tu pojadzów dodatkowo wymaga dostosowania wentylacji o wydajności zgodnej z wymogami na co musi wyrazić zgodę caławspólnota. Co mam czynić aby problem z parkowaniem '' na dziko'' został uporządkowany.

Komentarze

  • Opcje
    KubaKuba Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Z innego wątku na forum, ale z możliwym zastosowaniem do opisanej sytuacji w sprawie cywilnej przed sądem powszechnym:

    art. 144 KC mówi:
    "Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych".

    Przekroczenie tak ustalanej "przeciętnej miary" prowadzi do niedozwolonego naruszenia prawa własności sąsiada i jest działaniem bezprawnym, stanowiącym podstawę roszczenia negatoryjnego (art. 222 § 2 k.c.).

    Roszczenie negatoryjne - Art. 222 KC § 2. Przeciwko osobie, która narusza własność w inny sposób aniżeli przez pozbawienie właściciela faktycznego władztwa nad rzeczą, przysługuje właścicielowi roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Niestety, wydaje się, że jedynie Sąd może rozwiązać tę sprawę, ponieważ współwłaściciel garażu niewiele sobie robi z uwag zarządcy i pozostałych współwłaścicieli. Należałoby złożyć pozew o wydanie zakazu parkowania.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    KubaKuba Użytkownik
    edytowano listopada -1
    może jeszcze warto spróbować w Straży Miejskiej. Rozmowa strażnika może pomóc szybciej.

    W Wałbrzychu dla przykładu zgłaszanie interwencji Straży Miejskiej obejmuje:

    nieprawidłowe parkowanie na chodnikach, trawnikach, placach zabaw,
    parkowanie na wjazdach (wyjazdach) do posesji, garaży,
    •zastawianie dostępu do okienek piwnicznych, klatek schodowych,
    •uciążliwe naprawy pojazdów na podwórzach posesji,
    •dziury i wyrwy w jezdni, uszkodzone, brudne i nieczytelne znaki drogowe
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Kuba:[/cite]może jeszcze warto spróbować w Straży Miejskiej.
    Na terenie nieruchomości wspólnej Straż Miejska nie podejmie interwencji, bo przekroczyłaby swoje uprawnienia.
  • Opcje
    KubaKuba Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Straż Miejska - tu nigdy nie wiadomo - zgłaszanie interwencji obejmuje też zastawianie dostępu do okienek piwnicznych, klatek schodowych, uciążliwe naprawy pojazdów na podwórzach posesji co wskazuje na interwencje, które nie powinny być w ich uprawnieniach http://je.pl/sr4u
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.