Koszty obsługi księgowej. Opłaty bankowe

i-co-ty-na-toi-co-ty-na-to Użytkownik
    [li]Jakie są koszty obsługi księgowej Waszych wspólnot? Kto ją zapewnia i ile ona kosztuje? Moja wspólnota liczy 40 mieszkań. Do niedawna księgową była jedna z właścicielek, teraz wspólnotę obsługuje biuro rachunkowe. W obu przypadkach odpłatnie. Chciałbym porównać ponoszone przez nas opłaty z tymi, jaki ponoszą inne wspólnoty.[/li][li]Jakie są koszty obsługi rachunków bankowych Waszych wspólnot (opłaty za prowadzenie konta, prowizje od operacji, etc.)? Wydaje mi się, że moja wspólnota wybrała dość drogą opcję - chciałbym to sprawdzić.[/li]

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2016
    [cite] i-co-ty-na-to:[/cite]Jakie są koszty obsługi księgowej Waszych wspólnot? Kto ją zapewnia i ile ona kosztuje? Moja wspólnota liczy 40 mieszkań. Do niedawna księgową była jedna z właścicielek, teraz wspólnotę obsługuje biuro rachunkowe. W obu przypadkach odpłatnie. Chciałbym porównać ponoszone przez nas opłaty z tymi, jaki ponoszą inne wspólnoty.
    U mnie jest to koszt zawarty w stawce za administrowanie .
    [cite] i-co-ty-na-to:[/cite]Jakie są koszty obsługi rachunków bankowych Waszych wspólnot (opłaty za prowadzenie konta, prowizje od operacji, etc.)? Wydaje mi się, że moja wspólnota wybrała dość drogą opcję - chciałbym to sprawdzić.
    My mamy internetową bankowość koszty są niewielkie 13 zł/ m-c brutto
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    i-co-ty-na-toi-co-ty-na-to Użytkownik
    edytowano marca 2016
    [cite] KubaP:[/cite]U mnie jest to koszt zawarty w stawce za administrowanie.
    A u mnie nie... I wynosi 300 PLN na miesiąc przy 40 mieszkaniach.
    [cite] KubaP:[/cite]My mamy internetową bankowość koszty są niewielkie 13 zł/ m-c brutto.
    A u mnie w zeszłym roku na opłaty bankowe wydano 1.550 PLN...

    Na marginesie: dodatkowo jeden z członków zarządu co miesiąc pobiera 500 PLN...

    Sąd nie podzielił mojego zdania o braku dbałości o dobro wspólnoty ze strony zarządu.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] i-co-ty-na-to:[/cite]Na marginesie: dodatkowo jeden z członków zarządu co miesiąc pobiera 500 PLN...
    [b]Art. 28[/b]. Właściciel lokalu pełniący obowiązki członka zarządu może żądać od wspólnoty wynagrodzenia odpowiadającego uzasadnionemu nakładowi pracy.
    
  • Opcje
    i-co-ty-na-toi-co-ty-na-to Użytkownik
    edytowano marca 2016
    [cite] KubaP:[/cite]
    [cite] i-co-ty-na-to:[/cite]Na marginesie: dodatkowo jeden z członków zarządu co miesiąc pobiera 500 PLN...
    [b]Art. 28[/b]. Właściciel lokalu pełniący obowiązki członka zarządu może żądać od wspólnoty wynagrodzenia odpowiadającego uzasadnionemu nakładowi pracy.
    
    Tak, wiem. Ale takie wynagrodzenie przyznaje mu wspólnota w drodze uchwały (art. 22 ust. 3 UoWL - jest to czynność przekraczająca zakres zwykłego zarządu). Takiej uchwały nigdy nie podjęto. Pan S. pobiera 500 PLN miesięcznie na mocy umowy zlecenia. Tęże umowę podpisała z nim pani K., drugi członek zarządu. Z kolei Pan S. podpisał z mężem pani K. umowę zlecenie o utrzymanie zieleni, sprzątanie i naprawy.

    Skąd to wiem? Z zeznań złożonych przed tygodniem przez pana S. i panią K. w sądzie. Co sąd na to? Nic.

    Sąd również nic na to, że pani K., ponoć w zarządzie odpowiadająca za sprawy finansowe, zapytana kto zapewnia obsługę księgową wspólnoty, potrafiła tylko podać nazwę ulicy, przy której znajduje się biuro rachunkowe. Numeru nie zna. Nie zna nazwy biura. Nie wie również, kto konkretnie (imię i nazwisko) odpowiada za rozliczenia wspólnoty.

    A pan S., ponoć odpowiadający za "sprawy techniczne", zapytany o to, skąd zna koszt planowanego remontu, powiedział, że "zapytał firmę po sąsiedzku". Drążyłem temat, pytałem o nazwę firmy, adres, nazwisko osoby dokonującej wyceny prac. Pan S. potrafił tylko powiedzieć, że "ten pan przyjechał takim żółtym autem". Pan S. nie zna nazwy firmy, adresu, nazwiska osoby, z którą rozmawiał. Co sąd na to? Nic. Nie dostrzegł braku dbałości o dobro wspólnoty.

    Naprawdę zastanawiam się, czy to mi się nie śni.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    na opłaty bankowe wydano 1.550 PLN.
    W jakim banku macie konto?
    Na opłaty czy podatek od lokat? Bo konto dla wspólnoty kosztuje najwyżej kilkanaście zł miesięcznie
    ingbank.pl/male-firmy/konta-firmowe#tab=1
    aliorbank.pl/wlasna-dzialalnosc/rachunki/rachunek-wspolnota.html
    To wspólnota - nikt inny - decyduje w którym banku chce mieć konto.
  • Opcje
    i-co-ty-na-toi-co-ty-na-to Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] koziorozka:[/cite]
    na opłaty bankowe wydano 1.550 PLN.
    W jakim banku macie konto?
    Na opłaty czy podatek od lokat? Bo konto dla wspólnoty kosztuje najwyżej kilkanaście zł miesięcznie
    PKO BP. Nie wiem, jaki to pakiet, ale z pewnością nie ten dedykowany wspólnotom "Nasza Wspólnota".
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2016
    [cite] i-co-ty-na-to:[/cite]na opłaty bankowe wydano 1.550 PLN.
    PKO BP. Nie wiem, jaki to pakiet, ale z pewnością nie ten dedykowany wspólnotom "Nasza Wspólnota".
    na pewno nie jest internetowe, tylko papierowe, gdzie przelew kosztuje 9 zł/szt., a prowadzenie 40 zł /m-c ... to by się zgadzało.... 10 przelewów papierowych/m-c po 9 zł i 40 /m-c X 12 m-cy ...
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    My mamy PKO BP
    nazwa usługi: iPKO Biznes
    koszt roczny: 340 pln
    w tym jest 12 x 28 pln za prowadzenie i 2 x 2 pln za dwa zlecenia stałe
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.