Obsługa księgowa wspólnoty

i-co-ty-na-toi-co-ty-na-to Użytkownik
Kto w Waszych wspólnotach zajmuje się obsługą księgową? Co ona obejmuje? Jaki jest jej koszt?

Moja wspólnota to 40 mieszkań, zarząd tworzą 3 właściciele. Jest obsługiwana przez biuro rachunkowe. Opłata wynosi 300 PLN / miesiąc. Jak to wygląda u Was?

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2016
    [cite] i-co-ty-na-to:[/cite]>Kto w Waszych wspólnotach zajmuje się obsługą księgową?
    >Co ona obejmuje?
    >Jaki jest jej koszt?
    U mnie prowadzenie ewidencji pozaksięgowej WM jest w pakiecie za administrowanie - full wypas... od rejestracji dokumentów kosztowych i należności, rozliczanie, umowy zlecenia, sprawozdawczość, przygotowywanie dokumentów do windykacji, wykonywanie projektu sprawozdania finansowego WM , ect.
    [cite] i-co-ty-na-to:[/cite] Moja wspólnota to 40 mieszkań, zarząd tworzą 3 właściciele.
    Jest obsługiwana przez biuro rachunkowe.
    a Administrator też jest ? jak - Tak, to za ile zł / m-c.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano marca 2016
    I-co-ty-na-to: Opłata wynosi 300 PLN / miesiąc. Jak to wygląda u Was ?
    Nie jest to cena wygórowana. Zarząd u was pracuje społecznie ?
  • Opcje
    i-co-ty-na-toi-co-ty-na-to Użytkownik
    edytowano marca 2016
    [cite] elan124:[/cite]
    I-co-ty-na-to: Opłata wynosi 300 PLN / miesiąc. Jak to wygląda u Was ?
    Nie jest to cena wygórowana. Zarząd u was pracuje społecznie ?
    Nie, zarząd pobiera co miesiąc 500 PLN. Ponadto za obsługę budynku (sprzątanie, drobne naprawy) jest kolejne 500 PLN / miesiąc (te pieniądze otrzymuje mąż członkini zarządu). Do tego 300 PLN za obsługę księgową. Pielęgnacja terenów zielonych, większe naprawy są oddzielnie płatne.

    Poza tym - jak pisałem w wątku https://forum.zarzadca.pl/dyskusja/6921/koszty-obslugi-ksiegowej-oplaty-bankowe/#Item_9 - wspólnota płaci bardzo wysokie prowizje bankowe. W 2014 było to 1.550 PLN, w 2015 już ponad 1.600 PLN. Od 2010 roku prowizje nie spadły poniżej 1.100 PLN za rok i systematycznie rosną - dziwi mnie to w kontekście zewnętrznej obsługi księgowej.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] i-co-ty-na-to:[/cite]
    [cite] elan124:[/cite]
    I-co-ty-na-to: Opłata wynosi 300 PLN / miesiąc. Jak to wygląda u Was ?
    Nie jest to cena wygórowana. Zarząd u was pracuje społecznie ?
    Nie, zarząd pobiera co miesiąc 500 PLN. Ponadto za obsługę budynku (sprzątanie, drobne naprawy) jest kolejne 500 PLN / miesiąc (te pieniądze otrzymuje mąż członkini zarządu). Do tego 300 PLN za obsługę księgową. Pielęgnacja terenów zielonych, większe naprawy są oddzielnie płatne.

    Poza tym - jak pisałem w wątku https://forum.zarzadca.pl/dyskusja/6921/koszty-obslugi-ksiegowej-oplaty-bankowe/#Item_9 - wspólnota płaci bardzo wysokie prowizje bankowe. W 2014 było to 1.550 PLN, w 2015 już ponad 1.600 PLN.
    Od 2010 roku prowizje nie spadły poniżej 1.100 PLN za rok i systematycznie rosną - dziwi mnie to w kontekście zewnętrznej obsługi księgowej.
    a Administrator też jest ? jak - Tak, to za ile zł / m-c.
  • Opcje
    i-co-ty-na-toi-co-ty-na-to Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] KubaP:[/cite]a Administrator też jest ? jak - Tak, to za ile zł / m-c.
    Nie, nie ma administratora.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    I-co-ty-na-to: Moja wspólnota to 40 mieszkań
    To ile razem metrów powierzchni ?
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Studiujesz sprawozdania finansowe z lat?

    Może w pozycję "prowizje bankowe" wliczono koszty obsługi jakiegoś małego kredytu?
  • Opcje
    i-co-ty-na-toi-co-ty-na-to Użytkownik
    edytowano marca 2016
    [cite] elan124:[/cite]
    I-co-ty-na-to: Moja wspólnota to 40 mieszkań
    To ile razem metrów powierzchni ?
    W KW zapisano:

    BUDYNEK MIESZKALNY O POWIERZCHNI RZUTU PRZYZIEMNEGO 581 M2 I KUBATURZE 9751 M3

    Budynek ma 5 pięter (wliczając parter). Czyli powierzchnia to 5 x 581 = 2.905 m2 (nie licząc piwnic).

    Nowy doklejony: 21.03.16 15:00
    [cite] blazejh:[/cite]Studiujesz sprawozdania finansowe z lat?

    Może w pozycję "prowizje bankowe" wliczono koszty obsługi jakiegoś małego kredytu?
    Tak, studiuję sprawozdania (od 6 lat). Wspólnota nie ma żadnego kredytu.
  • Opcje
    LaluniaLalunia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Mam wrażenie, że bardzo dobrze gospodarujecie w swojej wspólnocie. Jedynie rzeczywiście należałoby zapoznać się dokładnie w wydatkami na związanymi z utrzymaniem rachunku bankowego. Opłata ok. 100 PLN miesięcznie oznacza, że pobierana jest zarówno opłata za prowadzenie rachunku oraz za wykonywanie operacji bankowych. Obecnie na rynku oferowane są lepsze warunki. Może wystarczy ponegocjować we własnym banku io zaoferują nowy, tańszy produkt.
    Za usługi księgowe kwota 300 PLN to dobra cena przy 40 lokalach.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.