Uczestnictwo mieszkańca wspólnoty w wyborze ofert?

Alek2015Alek2015 Użytkownik
Witam,
Sprawa wyglada tak, że w wspólnocie szykuje się mały remont (koszt kilka tyś zł) i jako mieszkaniec mam wątpliwości co do korzystnego wyboru ekipy remontowej. Nie został ogłoszony przetarg tylko zapytania ofertowe do wybranych firm. Jaka jest możliwość uczestnictwa w wyborze "korzystniejszej oferty"?
Czy jest możliwość aby mieszkaniec wspólnoty (właściciel mieszkania) uczestniczył w wyborach ofert firm remontowych?
Administruje nami spółdzielnia.

Komentarze

  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano marca 2016
    Nie ważne, kto administruje. Ważne, kto zarządza. Skoro zostały wysłane zapytania ofertowe i będzie wybór oferty najkorzystniejszej, to już jest przetarg. W mojej opinii nie ma przeszkód, żebyś uczestniczył w wyborze ofert. Każdy członek wspólnoty ma prawo (i obowiązek) współdziałania w zarządzie nieruchomością wspólną.
  • Opcje
    Alek2015Alek2015 Użytkownik
    edytowano marca 2016
    1.Pytam dlatego, że po telefonie do spółdzielni (która jest administratorem)usłyszeliśmy, że nie mamy prawa uczestniczyć w wyborze oferty, gdyż nie jesteśmy członkami zarządu.
    kto zarządzą? Hmmm chyba spółdzielnia ale we wszystkich pisamch jest "pisane" spółdzielnia... jako administrator.
    Wiem, że mogę usłyszeć na forum, że się nie orientuję... ok zgodze się ale zadaje pytania bo chciałbym coś niecoś się dowiedzieć...
    2.Zakładając, że zarządcą nieruchomości jest również spółdzielnia to czy możemy uczestniczyć w wyborach ofert?? Możemy być słuchaczami-obserwatorami wyboru ofert?
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Pytam dlatego, że po telefonie do spółdzielni (która jest administratorem)usłyszeliśmy, że nie mamy prawa uczestniczyć w wyborze oferty, gdyż nie jesteśmy członkami zarządu.
    Typowy przykład postawienia wszystkiego na głowie w wyniku złego zarządzania przez właścicieli i spółdzielnię.
    Skoro spółdzielnia tylko administruje to jakim prawem zabrania czegokolwiek właścicielom lokali?
    Dlaczego zarząd wspólnoty nie reaguje i pozwala na ten bałagan organizacyjny?
    To spółdzielnia nie powinna uczestniczyć w wyborze ofert lecz właśnie zarząd wspólnoty i ci właściciele którzy chcą brać udział bo im też wolno bo mają takie prawo.
    Możemy być słuchaczami-obserwatorami wyboru ofert?
    Nie - Wy jesteście decydentami a nie obserwatorami czy sluchaczami biernymi.
    To są Wasze pieniądze a nie spółdzielni i tylko Wy macie prawo decydować jak je wydacie a nie spółdzielnia!
    Zarząd wspólnoty winien dać wypowiedzenie spółdzielni z administrowania i poszukać jakiegoś gramotnego administratora (firmy zarządzającej). Tego reliktu przeszłości jakim jest spółdzielnia należy się pozbyć bo będą tylko same kłopoty!
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2016
    [cite] wp44:[/cite]Nie ważne, kto administruje. Ważne, kto zarządza.
    Skoro zostały wysłane zapytania ofertowe i będzie wybór oferty najkorzystniejszej, to już jest przetarg.
    W mojej opinii nie ma przeszkód, żebyś uczestniczył w wyborze ofert.
    Każdy członek wspólnoty ma prawo (i obowiązek) współdziałania w zarządzie nieruchomością wspólną.
    konkurs ofert to nie przetarg ...
    [cite] Alek2015:[/cite]Witam,
    Sprawa wyglada tak, że w wspólnocie szykuje się mały remont (koszt kilka tyś zł) i jako mieszkaniec mam wątpliwości co do korzystnego wyboru ekipy remontowej.
    Nie został ogłoszony przetarg tylko zapytania ofertowe do wybranych firm.
    Jaka jest możliwość uczestnictwa w wyborze "korzystniejszej oferty"?
    "mieszkaniec" to nie ma prawa o decydowaniu chyba że będzie miał pełnomocnictwo właściciela lokalu , ale właściciel lokalu a i owszem art. 27 UoWL
    [cite] Alek2015:[/cite]1.Pytam dlatego, że po telefonie do spółdzielni (która jest administratorem)usłyszeliśmy, że nie mamy prawa uczestniczyć w wyborze oferty, gdyż nie jesteśmy członkami zarządu.
    kto zarządzą? Hmmm chyba spółdzielnia ale we wszystkich pisamch jest "pisane" spółdzielnia... jako administrator.
    jak jest administrator, to i jest Zarząd Wspólnoty , co oni na to?
  • Opcje
    Alek2015Alek2015 Użytkownik
    edytowano marca 2016
    Hmm aktualnie jestem poza mieszkaniem ale wieczorem lub jutro podpytam innych właścicieli mieszkań czy był wybierany jakiś zarząd. Jesłi nie będą potrafili odpowiedzieć napisze pisemko do mojego kochanego administratora, bo kto jak kto ale on powinien wiedzieć :)

    Jeszcze pytanie kto to jest i jaką funkcję pełni przewodniczący wspólnoty?
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada -1
    kto to jest i jaką funkcję pełni przewodniczący wspólnoty?
    Tak się każą nazywać niektórzy członkowie zarządów we wspólnotach.
    Można też spotkać tytuły: prezes wspólnoty, dyrektor wspólnoty itp.
    UoWL nie przewiduje takiego stanowiska ani tytułu - to po prostu wymysł megalomanów i ludzi "chorych na władzę".
    W zarządzie wspólnoty wszyscy członkowie zarządu są równi a decyzje zapadają kolegialnie (nie powinno być prezesów, przewodniczących itp).
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano marca 2016
    KubaP: konkurs ofert to nie przetarg ...
    konkurs ofert to przetarg...
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2016
    [cite] wp44:[/cite]
    KubaP: konkurs ofert to nie przetarg ...
    konkurs ofert to przetarg...
    ... potocznie ...masz racje . W świecie wspólnoty mieszkaniowej to nie to samo.
    [cite] Alek2015:[/cite]Jeszcze pytanie kto to jest i jaką funkcję pełni
    przewodniczący wspólnoty?
    to chłopiec do bicia ....co to za stwór , prawo takich tytułów nie przewiduje ....
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Alek2015 - to nie administrator decyduje co i jak dzieje się we wspólnocie. Decyduje zarząd.
    To czy właściciel będzie uczestniczył w jakimś spotkaniu zarządu (np. dotyczącym wyboru ofert) zależy tylko od członków zarządu.
    Jak cię nie znają, to nie muszą być zachwyceni. Upierdliwy, czepialski, najmądrzejszy z całej wsi sąsiad może im zmarnować spotkanie.
    Tak więc dużo zależy od tego, jakie zrobisz wrażenie i jacy są oni. W tym największy jest ambaras, żeby dwoje... :)
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.