Rozliczanie ciepła - raz jeszcze

i-co-ty-na-toi-co-ty-na-to Użytkownik
Opis sytuacji:
Wspólnota liczy 40 mieszkań.
W lokalach zainstalowano wodomierze - ciepła woda jest opłacana zgodnie z indywidualnym zużyciem.
Nie ma podzielników ciepła. Opłaty za c.o. są wnoszone ryczałtem.

Pytania:
1. Czy wspólnota powinna posiadać regulamin rozlicznia kosztów ciepła? O ile wiem, to ustawa Prawo energetyczne mówi, że tak. Moja wspólnota go nie ma.
2. Co należy zrobić z powstającymi nadpłatami? Czy zarząd może je przeznaczyć na inny cel bez uchwały wspólnoty? Tak od lat postępuje zarząd mojej wspólnoty, a na zwracaną mu uwagę nie reaguje lub reaguje agresywnie.
3. Jak powinien być opomiarowany węzeł cieplny? O ile wiem, zgodnie z ustawą Prawo energetyczne ciepłomierze powinny być zamontowane przed każdym z wymienników. Moja wspólnota ma indywidualny węzeł z tylko jednym (głównym) ciepłomierzem. Jak w takim razie rozdzielić koszty ciepła na c.w.u. i c.o.? Jak ustalić cenę 1 m3 ciepłej wody?

Komentarze

  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    1. powinna

    2. nadpłaty i niedopłaty podlegają indywidualnemu rozliczeniu, nie można np. sumy nadpłat na cieple po rozliczeniu danego okresu przeksięgować na konto czy cel niezwiany z indywidualnym zużyciem ciepła, taka uchwała będzie nieważna a robienie tego bez uchwały, to rozbój w biały dzień

    3. jeden główny ciepłomierz może być, jeśli są dwa - jeszcze lepiej, ale nawet przy jednym można u was obliczyć koszt podgrzania 1 m3 wody, ponieważ macie przepływomierze ciepłej wody przy lokalach
  • Opcje
    i-co-ty-na-toi-co-ty-na-to Użytkownik
    edytowano marca 2016
    [cite] blazejh:[/cite]2. nadpłaty i niedopłaty podlegają indywidualnemu rozliczeniu, nie można np. sumy nadpłat na cieple po rozliczeniu danego okresu przeksięgować na konto czy cel niezwiany z indywidualnym zużyciem ciepła, taka uchwała będzie nieważna a robienie tego bez uchwały, to rozbój w biały dzień
    Też tak uważam. Jednak moje uwagi są zbywane lub powodują reakcje agresywne. Ostatnio poruszyłem tę kwestię w sądzie. Wniosłem o uchylenie uchwał, w tym: uchwały ws. zatwierdzenia sprawozdania finansowgo, m.in. z tego względu, że nie rozliczało ono dostaw ciepła. W sprawozdaniu była pozycja: WPEC (jako koszt) oraz pozycja: wpłaty od lokatorów (jako przychód). Nic więcej na temat ciepła - brak nawet rozbicia na c.o. i c.w.u. Podczas przesłuchania członek zarządu wytknął mi, że nie chodzę na zebrania (fakt: nie chodzę, bo jestem zakrzykiwany) i dodał: Gdyby pan był na zebraniu, wiedziałby pan, że ja zawsze mówię o c.o. Mówię, że nadpłat na razie nie oddam, bo są inne potrzeby. Właśnie tak to sformułował: "ja", "nie oddam". Co sąd na to? Nic - przegrałem, sąd nie dostrzegł żadnych nieprawidłowości.
    [cite] blazejh:[/cite]3. jeden główny ciepłomierz może być, jeśli są dwa - jeszcze lepiej, ale nawet przy jednym można u was obliczyć koszt podgrzania 1 m3 wody, ponieważ macie przepływomierze ciepłej wody przy lokalach
    W jaki sposób? Trzeba przecież podzielić ilość ciepła zużytego na podgrzanie wody przez ilość wody, by wyznaczyć koszt podgrzania 1 m3. Jeśli nie wiemy, jaka część ciepła została zużyta na wodę, a jaka na c.o., wyliczenie nie jest możliwe.

    Nie można zastosować popularnego podejścia "policzymy w lecie": w lecie całe ciepło zużywa c.w.u., więc wtedy wyznacza się koszt podgrzania 1 m3. Jednak koszt podgrzania wody w lecie i w zimie jest inny, więc takie liczenie jest błędne. Należy znać śedni koszt podgrzania w skali roku, a tego nie wyznaczymy bez ciepłomierza przed wymiennikiem c.w.u.
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Miałem właśnie na myśli uchwycenie tego kosztu na podstawie miesięcy letnich.
    U was nie wchodzi to na razie w grę, skoro administrator "na razie" nawet nie oddaje nadpłat.
    Co znaczy "na razie"? Na razie to jest zwykła kradzież. Miałeś słabą sędzinę więc tego nie wyłapała.

    W sprawozdaniu finansowym niczego się nie rozlicza, a na pewno nie co. Powinna być tam tylko suma kosztów co poniesionych przez wspólnotę w roku oraz suma naliczeń na co lub co+cwu w ujęciu styczeń - grudzień. Inne dane to już tylko w bonusie, więc administrator miał tu rację.

    Ciepło rozliczamy raz lub dwa razy w roku i okres rozliczeniowy dla ciepła nie musi pokrywać się z okresem rozliczeniowym rocznym ujawnionym w sprawozdaniu finansowym.

    Osobiście nie uchyliłbym uchwały dot. sprawozdania, nawet, gdyby nie było w niej w ogóle pozycji dot co - i gdyby miał to być jedyny mankament tego sprawozdania. Podobnie z wodą a także dość podobnie ze śmieciami po reformie.
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano marca 2016
    Wniosłem o uchylenie uchwał, w tym: uchwały ws. zatwierdzenia sprawozdania finansowgo, m.in. z tego względu, że nie rozliczało ono dostaw ciepła.
    Zupełnie niepotrzebnie - bo UoWL nie wymaga uchwały w sprawie przyjęcia sprawozdania finansowego.
    Nawet nigdzie w UoWL nie jest określone jak ma ono wyglądać a wspólnotę nie obowiązuje ustawa o rachunkowości. Sprawozdanie finansowe jako element sprawozdania zarządu może być przedstawione nawet ustnie na zebraniu - jak wynika z orzecznictwa sądów.
    Co do rozliczeń ogrzewania - co wspólnota robione to jest inaczej, bardziej lub mniej dowolnie. Czasami wręcz z sufitu.
    Znam wspólnotę która ma własną kotłownie gazową, dostarcza gaz do kuchenek, podgrzewa wodę w łazienkach i kuchni oraz podgrzewa wodę do c.o. - i nie ma żadnego ciepłomierza. Jedynym przyrządem pomiarowym jest gazomierz na budynku. Na jego podstawie rozlicza się wszystko nawet ogrzewanie za pomocą podzielników.
  • Opcje
    i-co-ty-na-toi-co-ty-na-to Użytkownik
    edytowano marca 2016
    [cite] blazejh:[/cite]Miałem właśnie na myśli uchwycenie tego kosztu na podstawie miesięcy letnich.
    Kiedy wspólnota korzystała z węzła grupowego (3 lata temu), poprosiłem zarząd o pokazanie mi rozliczeń (dostawcą była spółdzielnia, w której budynku znajdował się węzeł). Różnice w kosztach podgrzania wody w miesiącach letnich i zimowych były znaczne. Przyjęcie do rozliczeń w skali całego roku ceny wyznaczonej na podstawie lata spowoduje zaniżanie kosztów c.w.u. i tym samym: zawyżanie kosztów c.o.
    [cite] blazejh:[/cite]Co znaczy "na razie"? Na razie to jest zwykła kradzież. Miałeś słabą sędzinę więc tego nie wyłapała.
    "Na razie" znaczy (w domyśle): dopóki nie odzyskamy pieniędzy od dłużników, dopóki nie ocieplimy budynku, etc. Nie zgadzam się na taką argumentację.
    Sędzina była dobra, kompetentna. Dlatego zupełnie nie rozumiem jej decyzji. Chociaż... w sekretariacie tego wydziału sądu, który prowadził moją sprawę, od lat pracuje jeden z członków wspólnoty. Ale to pewnie bez znaczenia :)
    [cite] blazejh:[/cite]Osobiście nie uchyliłbym uchwały dot. sprawozdania, nawet, gdyby nie było w niej w ogóle pozycji dot co - i gdyby miał to być jedyny mankament tego sprawozdania. Podobnie z wodą a także dość podobnie ze śmieciami po reformie.
    Było więcej mankamentów. Np. pozycja z wynagrodzeniem zarządu (wspólnota nigdy nie podjęła uchwały przyznającej mu prawo do wynagrodzenia), rozliczanie kosztów zarządzania nieruchomością wspólną "po równo na lokal", a nie zgodnie z udziałami, głosowanie wszystkich uchwał wg zasady "jeden głos na kokal", bo "taką zasadę przyjęto w tej wspólnocie" (orzeczenie SN mówiące, że tak nie wolno, nie miało znaczenia).

    Nie mam już siły na dalszą walkę.
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano marca 2016
    Pozostałe podane argumenty do zaskarżenia takiej uchwały są mocne.

    Na pewno nie warto zaskarżać wszystkiego jak leci. Np. uchwał zbędnych lub mało ważnych.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2016
    [cite] i-co-ty-na-to:[/cite]Opis sytuacji:
    Wspólnota liczy 40 mieszkań.
    W lokalach zainstalowano wodomierze - ciepła woda jest opłacana zgodnie z indywidualnym zużyciem.
    Nie ma podzielników ciepła. Opłaty za c.o. są wnoszone ryczałtem.

    Pytania:
    1. Czy wspólnota powinna posiadać regulamin rozlicznia kosztów ciepła? O ile wiem, to ustawa Prawo energetyczne mówi, że tak. Moja wspólnota go nie ma.
    powinna , napisać regulamin pod swoja wspólnotę i przyjąć go uchwałą właścicieli lokali

    [cite] i-co-ty-na-to:[/cite]2. Co należy zrobić z powstającymi nadpłatami?
    Czy zarząd może je przeznaczyć na inny cel bez uchwały wspólnoty?
    Tak od lat postępuje zarząd mojej wspólnoty, a na zwracaną mu uwagę nie reaguje lub reaguje agresywnie.
    należy je bezwzględnie rozliczyć, zwrócić właścicielom lokali , Zarząd nie decyduj o tym, on może jedynie sugerować , ale tylko o nadwyżkach dotyczących części wspólnych.

    [cite] i-co-ty-na-to:[/cite]3. Jak powinien być opomiarowany węzeł cieplny?
    [/quote] opomiarowanie węzła jest tylko w jednym punkcie na wejściu EC do węzła . Dostawcy nie interesuje co Wy z ta energią cieplną zrobicie .

    [cite] i-co-ty-na-to:[/cite]O ile wiem, zgodnie z ustawą Prawo energetyczne ciepłomierze powinny być zamontowane przed każdym z wymienników. Moja wspólnota ma indywidualny węzeł z tylko jednym (głównym) ciepłomierzem.
    pierwszy raz słyszę, że każdy wymiennik powinien posiadać własny ciepłomierz , a gdzie to w którym miejscu PE to jest napisane ?

    [cite] i-co-ty-na-to:[/cite]Jak w takim razie rozdzielić koszty ciepła na c.w.u. i c.o.?
    Jak ustalić cenę 1 m3 ciepłej wody?
    z okresu kiedy wyłączone jest ogrzewanie lokali ...maj-wrzesień.... i średniego miesięcznego zużycia CW; z uwzględnieniem okresu, gdy było grzane w danym miesiącu (pomniejszyć koszty). Zazwyczaj stawki rozliczeniowe ustala się na kosztach zmiennych zakupu energii cieplnej .

    [cite] i-co-ty-na-to:[/cite]Przyjęcie do rozliczeń w skali całego roku ceny wyznaczonej na podstawie lata spowoduje zaniżanie kosztów c.w.u. i tym samym: zawyżanie kosztów c.o.
    a co to za róznica ?
    jakiego rzędu to jest zniekształcenie rozliczenia kosztów ? i tak za wszytko musi zapłacić właściciel lokalu.
    Tworzenie bardzo "akademickich" regulaminów z ...17 wzorami , nie ma sensu, bo mało kto będzie, to rozumiał , a i w sądzie to też trudno wyjaśnić sędziemu.

    [cite] blazejh:[/cite]Ciepło rozliczamy raz lub dwa razy w roku i okres rozliczeniowy dla ciepła nie musi pokrywać się z okresem rozliczeniowym rocznym ujawnionym w sprawozdaniu finansowym.
    Nieprawda , okresem rozliczeniowym jest rok kalendarzowy, a nie inny okres np.: grzewczy
    Art.29. 1a. Okresem rozliczeniowym wspólnoty mieszkaniowej[b] jest rok kalendarzowy[/b].
    
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano marca 2016
    okresem rozliczeniowym jest rok kalendarzowy, a nie inny okres np.: grzewczy
    To jest nieistotny widocznie mankament ustawowy, bo na sędziach nie robi żadnego wrażenia, jeżeli administrator rozlicza właścicieli inaczej.
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Sami stale piszecie że w każdej wspólnocie jest inaczej, a teraz wszystkim zrównujecie okresy rozliczeniowe dla mediów z rokiem kalendarzowym? Przecież to nonsens.
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ...zrównujecie....
    -???
    Jeden gościu zrównuje a to nie wszyscy przecież.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.