Sposób głosowania

autograf78autograf78 Użytkownik
edytowano kwietnia 2016 w Zarządzanie Nieruchomościami
Jako właściciel zgłosiłem na zebraniu wniosek ażeby podjąć uchwałę źe nad uchwałami na dzisiejszym zebraniu będziemy głosować w/g zasady źe na kaźdego właściciela przypada jeden głos. Anrt.23.p.2 uchwaby o w.l. Na wniosek gminy propozycja nie przeszła gdyź tłumaczono to źe gmina jest w/g udziałów w mniejszości i źeby taką uchwałę wprowadzić musi być stu proc. obecność na zebraniu. Stan faktyczny jest następujący.Wspólnota liczy 10 właściciel.Gmina ma 459/1000 udziałów a 9 właścicieli w sumie 541/1000 czy te rozumowanie jest słuszne.CZY ŹEBY WPROWADZIĆ UCHWAŁĘ ŹE NA KAŹDEGO WŁAŚCICIELA PRZYPADA JEDEN GŁOS W NASZYM PRZYPADKU MUSI BYĆ 100% OBECNOŚCI.pozdrawiam.

Komentarze

  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano kwietnia 2016
    CZY ŹEBY WPROWADZIĆ UCHWAŁĘ ŹE NA KAŹDEGO WŁAŚCICIELA PRZYPADA JEDEN GŁOS W NASZYM PRZYPADKU MUSI BYĆ 100% OBECNOŚCI. ...gmina jest w/g udziałów w mniejszości i źeby taką uchwałę wprowadzić musi być stu proc. obecność na zebraniu.
    Nie, no oczywista nieprawda!
    Proszę uważnie wczytać się co na ten temat mówi UoWL.
    Art. 23.
    2. Uchwały zapadają większością głosów właścicieli lokali, liczoną według wielkości udziałów, chyba że w umowie lub w uchwale podjętej w tym trybie postanowiono, że w określonej sprawie na każdego właściciela przypada jeden głos.
    To jest pierwszy sposób: umową lub normalną uchwałą jeżeli uzyska większość (ponad 50% udziałów) 'ZA' wprowadza się takie glosowanie 1/1. Czyli wystarczyło w tej konkretnej sytuacji że na sali było ZA właścicieli posiadających razem ponad 50% udziałów. I tu po części gmina ma rację powinno być tych 9 właścicieli (i wszyscy 9 powinni zagłosować ZA) żeby mogli podjąć uchwałę. 9 to nie 100% ale też wystarczyłoby jakby z gmina i jeden-dwóch właścicieli zagłosowali ZA i ...już by była większość.
    2a. Jeżeli suma udziałów w nieruchomości wspólnej nie jest równa 1 albo większość udziałów należy do jednego właściciela bądź gdy obydwa te warunki spełnione są łącznie, głosowanie według zasady, że na każdego właściciela przypada jeden głos, wprowadza się na każde żądanie właścicieli lokali posiadających łącznie co najmniej 1/5 udziałów w nieruchomości wspólnej
    To drugi sposób, ale w waszej sytuacji nie do zastosowania ponieważ suma udziałów równa się "1" ani też jeden z właścicieli nie posiada większości udziałów (pozycji dominującej).
    Wynika z tego, że gmina coś wie że dzwonią ale nie wie w którym kościele.
    Komentarz edytowany gecon
  • Opcje
    autograf78autograf78 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wpis gecona cenny.dlaczego takie małe zainteresowanie tym tematem?gecon doprecyzuj ostatnie zdanie.
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada -1
    gecon doprecyzuj ostatnie zdanie.
    Gdy przedstawiciel gminy na zebraniu mówił coś o 100% obecności mógł mieć na myśli że:
    - albo wszyscy właściciele zawierają umowę o zmianie sposobu sprawowania zarządu w ten sposób że uchwały będą głosowane 1/1.
    - gdy gmina jest przeciw to aby na zebraniu podjąć uchwałę o głosowaniu 1/1 musiałoby stawić się pozostałych 9 właścicieli
    - w sytuacji gdy gmina jest ZA głosowaniem 1/1 wystarczy jeszcze tylko 1-2 właścicieli aby taka uchwała została podjęta.
    Reasumując: 100% zgoda jest wymagana wtedy gdyby właściciele chcieli zmienić sposób zarządu (bo zmiana trybu głosowania jest zmianą sposobu zarządu) niejako na stałe do czego potrzebna jest umowa wszystkich 10 właścicieli.
  • Opcje
    autograf78autograf78 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy jest zgodne z uchwałą o wł.lokali następujące działanie.?zarząd wsp. przed zebraniem, w drodze indywidualnego zbierania głosów przedstawia uchwałę podpisaną przez 9 właścicieli /ZA/ źe na najbliższym zebraniu przy podejmowaniu uchwał stosuje się zasadę źe na jednego właściciela przypada jeden głos./trudno jest osiągnąć na zebraniu 100% obecność/
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Oczywiście, sam fakt podjęcia uchwały w ten sposób jest zgodny z prawem natomiast nie powinna taka uchwała dotyczyć wszystkich podejmowanych uchwał. UoWL dość wyraźnie określa że:
    ...w uchwale podjętej w tym trybie postanowiono, że w określonej sprawie na każdego właściciela przypada jeden głos.
    Spotkać się jednak można (był chyba nawet jakiś wyrok) że w tym trybie (po takiej uchwale) można wszystkie uchwały na zebraniu podejmować - orzecznictwo jest w zasadzie zgodne co do tego, że we wspólnotach nie tyle są istotne błędy formalne przy podejmowaniu uchwał ile to czy miały wpływ na wynik głosowania. Żaden sąd nie uchyli uchwały podjętej niezgodnie z czymś tam jeżeli uzyskała ona zdecydowaną większość i strona nie potrafiła udowodnić wpływu tej niezgodności na wynik głosowania.
  • Opcje
    autograf78autograf78 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    /gecon/dziękuję za odpowiedzi z komentarzami które popieram.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] autograf78:[/cite]Jako właściciel zgłosiłem na zebraniu wniosek ażeby podjąć uchwałę źe nad uchwałami na dzisiejszym zebraniu będziemy głosować w/g zasady źe na kaźdego właściciela przypada jeden głos.

    Anrt.23.p.2 uchwaby o w.l. Na wniosek gminy propozycja nie przeszła gdyź tłumaczono to źe gmina jest w/g udziałów w mniejszości i źeby taką uchwałę wprowadzić musi być stu proc. obecność na zebraniu.

    Stan faktyczny jest następujący.
    Wspólnota liczy 10 właściciel.Gmina ma 459/1000 udziałów a 9 właścicieli w sumie 541/1000 czy te rozumowanie jest słuszne.
    CZY ŹEBY WPROWADZIĆ UCHWAŁĘ ŹE NA KAŹDEGO WŁAŚCICIELA PRZYPADA JEDEN GŁOS W NASZYM PRZYPADKU MUSI BYĆ 100% OBECNOŚCI.pozdrawiam.
    Mylisz pojęcia ...

    Głosowanie nad wnioskiem podlega takiemu samemu prawu, jak inne głosowanie.
    Najpierw należy glosować udziałami wniosek, że na każdego właściciela przypada jeden głos. Nie mam wymogu, aby przy głosowaniu byli obecni wszyscy ( 100% właścicieli ) wystarczy, że jeden właściciel będzie posiadał ponad 50 % pełnomocnictw liczonych udziałami.

    Przed każda uchwała należy te czynność głosowania nad wnioskiem głosowania 1:1 powtórzyć .
    [b]Art. 23.[/b] 1. Uchwały właścicieli lokali są podejmowane bądź na zebraniu, bądź w drodze indywidualnego zbierania głosów przez zarząd; uchwała może być wynikiem głosów oddanych częściowo na zebraniu, częściowo w drodze indywidualnego ich zbierania.
    
    2. [b][color=#f00]Uchwały zapadają większością głosów właścicieli lokali, liczoną według wielkości udziałów,[/color][/b] chyba że w umowie lub [color=#00f]w uchwale podjętej w tym trybie postanowiono[/color], że w określonej sprawie na każdego właściciela przypada jeden głos.
    
    2a. [b]Jeżeli suma udziałów w nieruchomości wspólnej nie jest równa 1 albo większość udziałów należy do jednego właściciela bądź gdy obydwa te warunki spełnione są łącznie, głosowanie według zasady, że na każdego właściciela przypada jeden głos, wprowadza się na każde żądanie właścicieli lokali posiadających łącznie co najmniej 1/5 udziałów w nieruchomości wspólnej.
    [/b]
    2b. Jeżeli lokal jest przedmiotem współwłasności w częściach ułamkowych, współwłaściciele celem oddania głosu przypadającego na ich lokal w głosowaniu prowadzonym według zasady, że na każdego właściciela przypada jeden głos, obowiązani są ustanowić w formie pisemnej pełnomocnika. Ustanowienia pełnomocnika współwłaściciele lokalu dokonują większością głosów liczoną według wielkości udziałów we współwłasności lokalu.
    
    3. O treści uchwały, która została podjęta z udziałem głosów zebranych indywidualnie, każdy właściciel lokalu powinien zostać powiadomiony na piśmie.
    
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.