Sprawa śmieci - lokal uzytkowy we wspólnocie

MaltaMalta Użytkownik
edytowano kwietnia 2016 w Wolne tematy
Proszę o pomoc ; posiadam lokal użytkowy 30m2 we wspólnocie mieszkaniowej /parter budynku/ Zarządca wspólnoty nie chce pobierać ode mnie zaliczek za wywóz śmieci bo twierdzi iż prowadzę działalność gospodarczą i muszę podpisać osobną umowę/złożyć deklarację/ w Urzędzie Miasta ; Osobno podpisana umowa jest droga /pojemnik 120l na m-c 15,00/ w stosunku do ilości generowanych śmieci / lokal biurowy 1 osoba w ciągu dnia/
Śmieci wrzucam do wspólnego dużego pojemnika /Wspólnoty/ kosz/20l/ śmieci 1 na m-c ; jeżeli mam do segregowania szkło;plastik czy papier to segreguję wrzucając do pojemników wspólnoty ; ponieważ nie mam możliwości ustawienia swojego kosza 120 l obok lokalu użytkowego;
Nie rozumiem dlaczego Zarządca Wspólnoty nie chce pobierać zaliczek za śmieci od lokali użytkowych /na parterze budynku 7 lokali/ ; czy są na to przepisy ??

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano kwietnia 2016
    [cite] Malta:[/cite]Proszę o pomoc ; posiadam lokal użytkowy 30m2 we wspólnocie mieszkaniowej /parter budynku/ Zarządca wspólnoty nie chce pobierać ode mnie zaliczek za wywóz śmieci bo twierdzi iż prowadzę działalność gospodarczą i muszę podpisać osobną umowę/złożyć deklarację/ w Urzędzie Miasta ;
    wspólnota jest zobowiązana pobierać opłaty związane z odpadami komunalnymi niezależnie od typu lokalu chociaż są Gminy, które rozdzielają opłaty od lokali mieszkalnych i lokali użytkowych.
    [cite] Malta:[/cite] Nie rozumiem dlaczego Zarządca Wspólnoty nie chce pobierać zaliczek za śmieci od lokali użytkowych /na parterze budynku 7 lokali/ ; czy są na to przepisy ??
    są ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w gminach oraz uchwały Rady Gminy
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano kwietnia 2016
    Malta: Zarządca wspólnoty nie chce pobierać ode mnie zaliczek za wywóz śmieci bo twierdzi iż prowadzę działalność gospodarczą i muszę podpisać osobną umowę
    Ten zarządca opowiada (...) Ani ustawa śmieciowa ani UoWL nie różnicuje właścicieli lokali poza jednym wyjątkiem:
    Art. 12.
    2. Pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem, a w części przekraczającej te potrzeby przypadają właścicielom lokali w stosunku do ich udziałów. W takim samym stosunku właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej w części nie znajdującej pokrycia w pożytkach i innych przychodach.
    3. Uchwała właścicieli może ustalić zwiększenie obciążenia z tego tytułu właścicieli lokali użytkowych, jeżeli uzasadnia to sposób korzystania z tych lokali.
    Jesteś takim samym właścicielem lokalu we wspólnocie jak wszyscy pozostali.
    Tym samym wpłacasz zaliczki na koszty zarządu tak samo jak wszyscy pozostali - jeżeli nie było uchwały zwiększającej Twoje zaliczki na koszty zarządu NW.
    Tak samo wnosisz opłaty "za wywóz śmieci" czyli opłatę śmieciową bo to też, jako opłata publicznoprawna jest koszt zarządu.
    Art. 14. Na koszty zarządu nieruchomością wspólną składają się w szczególności:
    3) ubezpieczenia, podatki i inne opłaty publicznoprawne, chyba że są pokrywane bezpośrednio przez właścicieli poszczególnych lokali,
    Zarządca nie jest też od pobierania zaliczek - zaliczki ustalają właściciele odpowiednią uchwałą i wpłacają na konto wspólnoty a zarządca jest tylko fizycznym wykonawcą Waszej - jako właścicieli - woli.
    Porozmawiaj jeszcze raz z zarządcą, że nie ma racji, pokaż mu przepis i zażądaj aby przestrzegał obowiązującego prawa. Jeżeli będzie się upierał i tkwił w swojej g..... (są tacy) i rozmowa nie pomoże - to należy go zwolnić i zatrudnić innego.
    czy są na to przepisy ??
    Przytoczyłem Ci wyżej konkretny przepis UoWL.
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    manman Użytkownik
    edytowano kwietnia 2016
    [cite] gecon:[/cite]Zarządca nie jest też od pobierania zaliczek - zaliczki ustalają właściciele odpowiednią uchwałą i wpłacają na konto wspólnoty a zarządca jest tylko fizycznym wykonawcą Waszej - jako właścicieli - woli.
    Prawdą jest że zarządca nie jest od pobierania zaliczek na śmieci bo to nie są zaliczki tylko opłaty.
    Zarządca jest od zbierania tych opłat.
    Nieprawdą jest że opłatę za śmieci ustalają wlaściciele bo ustala ją w swojej uchwale rada miasta.
    [cite] Malta:[/cite]Zarządca wspólnoty nie chce pobierać ode mnie zaliczek
    Zarządca ma ubowiązek wypełnić deklarację "śmieciową" i złożyć ją w urzędzie a następnie zgodnie z zawartością tej deklaracji wpłacać opłatę "śmieciową" do kasy miasta.
    Jeśli nastąpi jakaś zmiana w podstawie do wyliczenia opłaty za śmieci, zarządca ma dwa tygodnie na złożenie nowej deklaracji.
    To ile poszczególni właściciele mają płacić ustala uchwała rady miasta.
    Właściciele mieszkań płacą w zleżności od tego jaką metodę wybierze rada miasta w swojej uchwale (od powierzchni mieszkania, od zużycia wody, od osoby lub od lokalu).
    Lokale użytkowe płacą od ilości produkowanych śmieci.
    Właściciel lokalu użytkowego musi zadeklarować ile śmieci wyrzuca i taką ilość zarządca wpisze do deklaracji zbiorczej dla budynku.
  • Opcje
    PiotrekPiotrek Użytkownik
    edytowano kwietnia 2016
    [cite] Malta:[/cite]Proszę o pomoc ; posiadam lokal użytkowy 30m2 we wspólnocie mieszkaniowej /parter budynku/ Zarządca wspólnoty nie chce pobierać ode mnie zaliczek za wywóz śmieci bo twierdzi iż prowadzę działalność gospodarczą i muszę podpisać osobną umowę/złożyć deklarację/ w Urzędzie Miasta ; Osobno podpisana umowa jest droga /pojemnik 120l na m-c 15,00/ w stosunku do ilości generowanych śmieci / lokal biurowy 1 osoba w ciągu dnia/
    Śmieci wrzucam do wspólnego dużego pojemnika /Wspólnoty/ kosz/20l/ śmieci 1 na m-c ; jeżeli mam do segregowania szkło;plastik czy papier to segreguję wrzucając do pojemników wspólnoty ; ponieważ nie mam możliwości ustawienia swojego kosza 120 l obok lokalu użytkowego;
    Nie rozumiem dlaczego Zarządca Wspólnoty nie chce pobierać zaliczek za śmieci od lokali użytkowych /na parterze budynku 7 lokali/ ; czy są na to przepisy ??

    Najpierw musisz sprawdzić, jak to jest rozwiązane w Twojej gminie/mieście.

    Gminy mają obowiązek zorganizowania odbioru odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkanych, natomiast w przypadku nieruchomości niezamieszkanych, na których powstają odpady komunalne (czyli m. in. w lokalach użytkowych) rada gminy może podjąć uchwałę, na mocy której będzie odbierać również odpady z nieruchomości niezamieszkanych, ale nie jest do tego zobligowana.
    Jeżeli gmina nie przejmie odbioru odpadów z nieruchomości niezamieszkanych, to ich właściciele są obowiązani do podpisania indywidualnych umów bezpośrednio z przedsiębiorstwami śmieciowymi. Jeżeli taka sytuacja jest w Twojej gminie/mieście, to zarządca ma rację - tyle tylko, że nie powinieneś składać deklaracji w urzędzie miasta, tylko podpisać odpowiednią umowę (tak jak przed lipcem 2013 r.).

    Jeżeli natomiast w Twojej gminie odbiór odpadów z nieruchomości niezamieszkanych przejęła gmina/miasto, to wnoszenie opłat śmieciowych do gminy/miasta jest obligatoryjne (tzn. nie możesz zawrzeć indywidualnej umowy z firmą śmieciową na wywóz śmieci i w związku z tym nie wnosić opłat śmieciowych na rzecz gminy/miasta, za pośrednictwem wspólnoty). Powinieneś złożyć oświadczenie do zarządcy (o ilości i rodzaju powstających w Twojej nieruchomości lokalowej odpadów), a zarządca na jej podstawie powinien sporządzić deklarację dla Twojego lokalu i złożyć ją w urzędzie miasta, a następnie pobierać od Ciebie i przekazywać do miasta opłatę śmieciową. Jest to stan prawny po nowelizacji ustawy "śmieciowej" w lutym 2015 r., bo wcześniej to właściciel lokalu składał bezpośrednio deklarację w urzędzie miasta/gminy (może ten Twój zarządca przeoczył zmianę??) i wnosił opłatę śmieciową na rzecz miasta/gminy bezpośrednio (nie poprzez wspólnotę).
  • Opcje
    MaltaMalta Użytkownik
    edytowano kwietnia 2016
    Chyba tak dokładnie się stało jak piszesz wyżej ..." zarządca przegapił zmianę" ; złożyłam 2 lata temu deklarację do Urzędu Miasta ; Urząd minimalną wysokość na deklaracji za odprowadzanie śmieci ma 120 l na miesiąc a dla mnie to dużo za dużo ; więc w tym roku wycofałam deklarację i poszłam do zarządcy, żeby on pobierał za śmieci zaliczki i zrobił się problem; dzwoni zarządca do urzedników w Urzedzie Miasta i nie moga się dogadać ;
    taka sama jest sytuacja z wodą ; Proszę jeszcze o podpowiedź : Nr ustawy ???? bo "gecon" pisze Art. 12 ale jakiej ustawy ?
  • Opcje
    MaltaMalta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wiem, że jestem kochana przez mojego Pana ; dzięki śliczne za podpowiedzi ale do tej pory nie korzystałam z tej jak to piszesz "biblli" ale zaraz zacznę bo mnie do drobnych doprowadzą pseudo Zarzadcy !!!
  • Opcje
    PiotrekPiotrek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Malta:[/cite]Chyba tak dokładnie się stało jak piszesz wyżej ..." zarządca przegapił zmianę" ; złożyłam 2 lata temu deklarację do Urzędu Miasta ; Urząd minimalną wysokość na deklaracji za odprowadzanie śmieci ma 120 l na miesiąc a dla mnie to dużo za dużo ; więc w tym roku wycofałam deklarację i poszłam do zarządcy, żeby on pobierał za śmieci zaliczki i zrobił się problem; dzwoni zarządca do urzedników w Urzedzie Miasta i nie moga się dogadać ;
    taka sama jest sytuacja z wodą ; Proszę jeszcze o podpowiedź : Nr ustawy ???? bo "gecon" pisze Art. 12 ale jakiej ustawy ?

    Niestety cała "ustawa śmieciowa" to przykład totalnego bajzlu legislacyjnego, w połączeniu z niekompetencją urzędniczą i "spychologią" stosowaną przez miasta/gminy.
    Urzędnicy w tej sprawie bardzo często przyjmują swoje "widzimisię", sprzeczne z przepisami ustawy. Zarządy wspólnot/zarządcy bronią się z kolei przed skutkami i mamy to co mamy - czyli maksymalny b..el.

    To, co pisze Gecon jest nieistotne dla Ciebie.
    Bardziej istotna z Twojego punktu widzenia jest ustawa śmieciowa (czyli ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach).
  • Opcje
    tattat Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witam
    Też ma działalność we wspólnocie - byli panowie ze Straży Miejskiej i niestety trzeba podpisać umowę z odbiorcą czyli kimś kto je wywiezie. Wspólnota nie pobiera mi za to opłat.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] tat:[/cite]Też ma działalność we wspólnocie - byli panowie ze Straży Miejskiej i niestety trzeba podpisać umowę z odbiorcą czyli kimś kto je wywiezie.
    Wspólnota nie pobiera mi za to opłat.
    a to jest błąd , bo po noweli z 28 listopada 2014 ustawy o utrzymaniu porządku i czystości ...
    powinna pobierać zgodnie uchwałą Rady Gminy.
  • Opcje
    dominika_maddominika_mad Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witam jestem nowym użytkownikiem wiec jeszcze nie wiem jak to działa czytam wątki na forum bo mam kilka problemów w nowej wspólnocie. Zakupiłam lokal użytkowy w stanie surowym i mam dwa pytania dotyczące śmieci:
    1.pytanie : na chwilę obecną nie korzystam ze śmietników ponieważ wszelkie papiery wyrzucam do śmieci u siebie w domu gdzie mieszkam do pojemników - lokal nie działa jeszcze nie prowadzę działalności czy mogę zostać zwolniona z opłat za śmieci.
    2. pytanie : w lokalu będę prowadzila działalność: gabinet weterynaryjny i sama będę musiała podpisac umowę z zakładem utylizacyjnym i na odbiór śmieci czy wówczas też będę ponosiła podwójną opłatę?
    Proszę o pomoc ponieważ mój zarządca twierdzi , że nie może pomniejszyć moje opłaty o koszty związane ze śmieciami....
    Dziękuję Dominika
  • Opcje
    PiotrekPiotrek Użytkownik
    edytowano czerwca 2016
    @dominika_mad
    1) Zasadniczo opłata "śmieciowa" dla nieruchomości użytkowej (nie zamieszkałej) nie zależy od tego, gdzie są wyrzucane odpady, ale gdzie powstają. Jeżeli na nieruchomości powstają odpady, to opłata powinna być uiszczana.
    Inną sprawą jest kwestia "dowodowa", jeżeli odpady są wyrzucane gdzieś indziej.

    2) Umowa z zakładem utylizacyjnym nie dotyczy odpadów komunalnych, tylko tzw. odpadów specjalnych. W przypadku odpadów komualnych opłata się należy (poprzez wspólnotę) urzędowi miasta/gminy.
    Zarządca nie ma czego "pomniejszać", on może dopiero zacząć pobierać opłatę na podstawie złożonej przez Panią deklaracji. Zarządca nie ma prawa pobierać tych opłat "z urzędu".

    Nowy doklejony: 07.06.16 12:06
    [cite] KubaP:[/cite]
    [cite] tat:[/cite]Też ma działalność we wspólnocie - byli panowie ze Straży Miejskiej i niestety trzeba podpisać umowę z odbiorcą czyli kimś kto je wywiezie.
    Wspólnota nie pobiera mi za to opłat.
    a to jest błąd , bo po noweli z 28 listopada 2014 ustawy o utrzymaniu porządku i czystości ...
    powinna pobierać zgodnie uchwałą Rady Gminy.

    Nowela nic nie zmieniła w kwestii nieruchomości niezamieszkanych. Rada gminy może postanowić o odbieraniu odpadów komunalnych z takich nieruchomości, ale nie musi (art. 6c ust. 2 ucpg).
  • Opcje
    dominika_maddominika_mad Użytkownik
    edytowano czerwca 2016
    W chwili obecnej to wogole nic nie wyrzucam bo tam nie działam a tak jak napisałam kartony papierowe po plytkach wywożę do śmietnika w domu gdzie mieszkam ( segregacja odpadow ) nie skladalam deklaracji do zarządu a w rozliczeniu oplat miesięcznym mam pozycje , iż jestem obciazana za wywoz smieci. W przyszłości chciałabym podpisac osobiście umowę na wywoz smieci ponieważ slyszalam , iż gdyby ktos z lokatorów wyrzucil do smietnikow cos co mogloby wskazywać iż pochodzi z mojego gabinetu bo mogłabym ponieść kare nie wiem czy to prawda.

    Nowy doklejony: 07.06.16 12:10
    oczywiście miało być wywożę na bieżąco
  • Opcje
    PiotrekPiotrek Użytkownik
    edytowano czerwca 2016
    [cite] Piotrek:[/cite]
    [cite] dominika_mad:[/cite]W chwili obecnej to wogole nic nie wyrzucam bo tam nie działam a tak jak napisałam kartony papierowe po plytkach wyworze do śmietnika w domu gdzie mieszkam ( segregacja odpadow ) nie skladalam deklaracji do zarządu a w rozliczeniu oplat miesięcznym mam pozycje , iż jestem obciazana za wywoz smieci. W przyszłości chciałabym podpisac osobiście umowę na wywoz smieci ponieważ slyszalam , iż gdyby ktos z lokatorów wyrzucil do smietnikow cos co mogloby wskazywać iż pochodzi z mojego gabinetu bo mogłabym ponieść kare nie wiem czy to prawda.
    Tzw. odpadów specjalnych (domyślam się, że chodzi o odpady weterynaryjne zakaźne, odpady weterynaryjne niebezpieczne, odpady weterynaryjne pozostałe) w ogóle nie może Pani wyrzucać do śmietnika "wspólnotowego" i w związku z tym podpisanie odrębnej umowy jest konieczne per se - bez względu na ryzyko przypisania do Pani gabinetu "cudzych" odpadów wrzucanych przez innych właścicieli .[/quote]
  • Opcje
    dominika_maddominika_mad Użytkownik
    edytowano listopada -1
    No tak oczywiście tylko w chwili obecnej kupiłam lokal użytkowy klade plytki nie wyrzucam smieci a pobierana jest ode mnie oplata - nie prowadze tam działalności i nie wiem kiedy zaczne .... z tego co zrozumiałam jeśli nie zlozylam deklaracji iż wyrzucam smieci to nie powinnam za to placic a zarzadca mówi , że muszę
  • Opcje
    PiotrekPiotrek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] dominika_mad:[/cite]No tak oczywiście tylko w chwili obecnej kupiłam lokal użytkowy klade plytki nie wyrzucam smieci a pobierana jest ode mnie oplata - nie prowadze tam działalności i nie wiem kiedy zaczne .... z tego co zrozumiałam jeśli nie zlozylam deklaracji iż wyrzucam smieci to nie powinnam za to placic a zarzadca mówi , że muszę

    Zarządca może obciążyć Panią w takiej sytuacji tylko przypadającą na Pani lokal (według udziału w nieruchomości wspólnej) częścią opłaty wynikającej z powstawania odpadów na nieruchomości wspólnej (kosze na patio, skoszona trawa, itp.), ale to będą grosze w ujęciu miesięcznym.
    Natomiast nie ma prawa obciążać Pani opłatą za powstające w Pani lokalu odpady.
  • Opcje
    dominika_maddominika_mad Użytkownik
    edytowano listopada -1
    dziekuje umowie się z zarzadca by wyjasnic wszystko i zloze pismo iż nie produkuje odpadow i nie skladalam deklaracji
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada -1
    dominika_mad
    Odp. na pytanie 1) - nie!
    Odp, na pytanie 2) - tak, też!
    W chwili obecnej to wogole nic nie wyrzucam
    To nie ma znaczenia, na dach też nie wchodzisz a płacisz jak każdy na jego utrzymanie.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Piotrek:[/cite]
    [cite] KubaP:[/cite]
    [cite] tat:[/cite]Też ma działalność we wspólnocie - byli panowie ze Straży Miejskiej i niestety trzeba podpisać umowę z odbiorcą czyli kimś kto je wywiezie.
    Wspólnota nie pobiera mi za to opłat.
    a to jest błąd , bo po noweli z 28 listopada 2014 ustawy o utrzymaniu porządku i czystości ...
    powinna pobierać zgodnie uchwałą Rady Gminy.

    Nowela nic nie zmieniła w kwestii nieruchomości niezamieszkanych. Rada gminy może postanowić o odbieraniu odpadów komunalnych z takich nieruchomości, ale nie musi (art. 6c ust. 2 ucpg).
    a czy ja napisałem o nieruchomościach niezamieszkałych ?????
    ja napisałem kto powinien pobierać opłaty za zagospodarowanie odpadów od lokali użytkowych - Wspólnota .

    Jakie ? - a to już na podstawie deklaracji / oświadczenia właściciela lokalu
    [cite] dominika_mad:[/cite]No tak oczywiście tylko w chwili obecnej kupiłam lokal użytkowy klade plytki nie wyrzucam smieci a pobierana jest ode mnie oplata - nie prowadze tam działalności i nie wiem kiedy zaczne ....

    z tego co zrozumiałam jeśli nie zlozylam deklaracji iż wyrzucam smieci to nie powinnam za to placic a zarzadca mówi , że muszę
    no, sama sobie strzeliłaś w stopę nie składając deklaracji , powinnaś złożyć deklaracje tzw. "zerową" ( odpady nie powstają w lokalu)

    a tak na marginesie, gdzie wyrzucasz odpady po budowlane z remontu lokalu?
  • Opcje
    dominika_maddominika_mad Użytkownik
    edytowano listopada -1
    lokal mam w stanie surowym i w chwili obecnej klade płytki i maluje sciany, resztki płytek a jest ich naprawdę mało mam posegregowane a ponieważ mam jeszcze trochę do polozenia to sa zlozone na lokalu bo maga się jeszcze przydac .... dziekuje za odpowiedzi jestem umowiona na spotkanie z zarzadca pozdrawiam
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.