Koszty zarządu nieruchomością wspólną

mordziulkamordziulka Użytkownik
edytowano kwietnia 2016 w Zarządzanie Nieruchomościami
Słuchajcie, ostatnio jeden z lokatorów zwrócił uwagę, że koszt zarządu nieruchomością jest różny (w zależności od metrażu mieszkania) a same koszty zarządu nie są zależne od tegoż metrażu. Padła propozycja aby ujednolicić tą zaliczkę dla wszystkich mieszkańców. Oczywiście większość jest na tak, ale najbardziej tracą na tym mieszkania małe i tu był problem. Teoretycznie uchwała przeszła... Jak jest w waszych wspólnotach?

Komentarze

  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada -1
    jeden z lokatorów zwrócił uwagę, że koszt zarządu nieruchomością jest różny (w zależności od metrażu mieszkania)
    No bo tak powinno być - koszty zarządu ponosi każdy z właścicieli w stosunku do swoich udziałów a udział to nic innego jak powierzchnia (metraż) lokali i pomieszczeń przynależnych do lokali (piwnic itp.).
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano kwietnia 2016
    [cite] mordziulka:[/cite]Słuchajcie, ostatnio jeden z lokatorów zwrócił uwagę,
    a co lokator ma do zwracania uwagi , chyba, że jest pełnomocnikiem właściciela lokalu
    [cite] mordziulka:[/cite]że koszt zarządu nieruchomością jest różny (w zależności od metrażu mieszkania)
    i jest prawidłowość zgodna z art. 12 UoWL
    [b]Art.12. 2[/b]. Pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem, a w części przekraczającej te potrzeby przypadają właścicielom lokali [b][color=#f00]w stosunku do ich udziałów[/color][/b]. [b][color=#00f]W takim samym stosunku właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej w części nie znajdującej pokrycia w pożytkach i innych przychodach[/color][/b].
    
    [cite] mordziulka:[/cite]a same koszty zarządu nie są zależne od tegoż metrażu.
    są zależne od właścicieli lokali , bo to oni "wytwarzają" koszty utrzymanie NW
    [cite] mordziulka:[/cite]Padła propozycja aby ujednolicić tą zaliczkę dla wszystkich mieszkańców.
    mieszkańcy nie płaca zaliczek tylko właściciele lokali niezależnie, czy mieszkają na terenie wspólnoty czy poza nią .
    Po za tym jest to niezgodne z ustawą o własności lokali , ja bym , mając mały udział w NW , zaskarżył taką uchwałę do Sądu, bo narusza moje interesy . Właściciele lokali z dużym udziałem chcą żyć na koszt właścicieli lokali z małym udziałem w NW
    [b]Art. 25. 1.[/b] [font=Georgia][i]Właściciel lokalu może zaskarżyć uchwałę do sądu z powodu jej niezgodności z przepisami prawa lub z umową właścicieli lokali albo jeśli narusza ona zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną lub w inny sposób narusza jego interesy[/i][/font].
    
    [cite] mordziulka:[/cite]Oczywiście większość jest na tak, ale najbardziej tracą na tym mieszkania małe i tu był problem.
    Teoretycznie uchwała przeszła... Jak jest w waszych wspólnotach?
    zgodnie z przepisami ... ci właściciele lokali, co mają duży udział płaca dużo... a ci co mają mały udział płaca małe zaliczki.
  • Opcje
    mordziulkamordziulka Użytkownik
    edytowano kwietnia 2016
    Czyli rozumiem że wasze wspólnoty koszty zarządu płacą w zależności od metrażu.
    Pisząc mieszkańcy miałam na myśli właścicieli...
    [cite] KubaP:[/cite]
    [cite] mordziulka:[/cite]Słuchajcie, ostatnio jeden z lokatorów zwrócił uwagę,
    a co lokator ma do zwracania uwagi , chyba, że jest pełnomocnikiem właściciela lokalu
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W zależeności od metrażu, ścislej - od udziału w nieruchomosci wspólnej. Czyli w proporcji od wielkości lokalu.
    Ustawa nie przewiduje płacenia "od drzwi". Mieliście niezgodnie z prawem.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] mordziulka:[/cite]Czyli rozumiem że wasze wspólnoty koszty zarządu płacą w zależności od metrażu.
    Pisząc mieszkańcy miałam na myśli właścicieli...
    UoWL mówi o płaceniu wg udziału, który wylicza się z sumy powierzchni lokalu + sumy pow. pomieszczeń przynależnych.
    [b]Art.3[/b]. 3. Udział właściciela lokalu wyodrębnionego w nieruchomości wspólnej odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej lokalu wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi. Udział właściciela samodzielnych lokali niewyodrębnionych w nieruchomości wspólnej odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej tych lokali wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi.
    
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.