Adaptacja na lokal mieszkalny

kenobiiikenobiii Użytkownik
edytowano kwietnia 2016 w Zarządzanie Nieruchomościami
Szukałem w wielu miejscach, ale paradoksalnie bardzo trudno znaleźć gdziekolwiek odpowiedź.
Posiadam spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu i mam pytanie: czy spółdzielnia mieszkaniowa ma cokolwiek do powiedzenia w sprawie adaptacji na lokal mieszkalny?

Komentarze

  • Opcje
    tradertrader Użytkownik
    edytowano listopada -1
    czy spółdzielnia mieszkaniowa ma cokolwiek do powiedzenia w sprawie adaptacji na lokal mieszkalny?
    jakie pomieszczenie ma być adaptowane?
    kto jest właścicielem pomieszczenia, które ma być adaptowane?
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    czy spółdzielnia mieszkaniowa ma cokolwiek do powiedzenia w sprawie adaptacji na lokal mieszkalny?
    Chodzi o korytarz ?
  • Opcje
    LaluniaLalunia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] kenobiii:[/cite]Szukałem w wielu miejscach, ale paradoksalnie bardzo trudno znaleźć gdziekolwiek odpowiedź.
    Posiadam spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu i mam pytanie: czy spółdzielnia mieszkaniowa ma cokolwiek do powiedzenia w sprawie adaptacji na lokal mieszkalny?
    W takim przypadku właścicielem tego lokalu jest nadal spółdzielnia, a Ty dysponujesz jedynie, bądź aż, prawem własnościowym do lokalu. Niemniej jednak rzecz sama w sobie należy do spółdzielni. Wydaje się zatem, że wszelkie formalności z przekształceniem lokalu winny być dokonywane z udziałem spółdzielni mieszkaniowej jako prawowitego właściciela rzeczy (lokalu).
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] kenobiii:[/cite]Szukałem w wielu miejscach, ale paradoksalnie bardzo trudno znaleźć gdziekolwiek odpowiedź.
    Posiadam spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu i mam pytanie:
    czy spółdzielnia mieszkaniowa ma cokolwiek do powiedzenia w sprawie adaptacji na lokal mieszkalny?
    oczywiście ... to SM decyduje, bo to zmienia jej zasoby lokalowe.
  • Opcje
    kenobiiikenobiii Użytkownik
    edytowano kwietnia 2016
    "[/quote]
    jakie pomieszczenie ma być adaptowane?
    kto jest właścicielem pomieszczenia, które ma być adaptowane?[/quote]"

    Jest to samodzielne pomieszczenie mające status lokalu użytkowego, jak napisałem: posiadam do niego spółdzielcze prawo własnościowe.

    "[/quote] Chodzi o korytarz ?[/quote]"

    Nie, nie chodzi o korytarz, to jest osobny lokal.


    "[/quote]oczywiście ... to SM decyduje, bo to zmienia jej zasoby lokalowe.[/quote]"

    Ale na jakiej właściwie zasadzie zmienia to jej zasoby lokalowe? Nie mówimy o żadnej ingerencji w przestrzeń wspólną.


    "[/quote]W takim przypadku właścicielem tego lokalu jest nadal spółdzielnia, a Ty dysponujesz jedynie, bądź aż, prawem własnościowym do lokalu. Niemniej jednak rzecz sama w sobie należy do spółdzielni. Wydaje się zatem, że wszelkie formalności z przekształceniem lokalu winny być dokonywane z udziałem spółdzielni mieszkaniowej jako prawowitego właściciela rzeczy (lokalu).[/quote]"

    Czyli nie mam niczego do powiedzenia posiadając prawo własności do lokalu? Czy jest jakiś sposób, żeby walczyć ze spółdzielnią w tej kwestii? Bo w obecnym momencie spółdzielnia się nie zgadza na zasadzie "nie, bo nie", przy okazji lecząc swoje kompleksy związane z tym, że ktoś śmiał kupić nieruchomość i próbuje coś z nią zrobić, burząc im ich urojony porządek, bo wcześniej lokal stał pusty.
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada -1
    kenobiii: Czyli nie mam niczego do powiedzenia posiadając prawo własności do lokalu?
    Ty nie kupiłeś lokalu lecz prawo do korzystania z niego bo lokal jest nadal własnością spółdzielni.
    Mieszkanie spółdzielcze własnościowe nie jest nieruchomością a prawem.
    Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego to ograniczone prawo rzeczowe uregulowane przez Ustawę o spółdzielniach mieszkaniowych. Posiadanie go oznacza prawo do korzystania z lokalu oraz rozporządzania nim. Jednak faktycznym właścicielem mieszkania jest spółdzielnia mieszkaniowa. Oznacza to, że niektóre czynności podejmowane w lokalu wymagają zgody spółdzielni. Może to być np. zmiana przeznaczenia lokalu mieszkalnego na użytkowy. Dodatkowo takie mieszkanie może zostać obciążone hipoteką zabezpieczającą długi spółdzielni.

    Prawo własności lokalu mieszkalnego zgodnie z Kodeksem cywilnym oznacza możliwość korzystania z rzeczy zgodnie ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem oraz pobierania pożytków i innych dochodów z rzeczy. Wykonywanie prawa własności jest jednak ograniczone ustawami oraz zasadami współżycia społecznego. Oznacza to w praktyce, że osoba posiadająca prawo własności do lokalu mieszkalnego może nim rozporządzać w dowolny sposób pod warunkiem, że nie narusza praw innych osób.
    Obydwa prawa są zbywalne, dziedziczne i podlegają egzekucji.
  • Opcje
    kenobiiikenobiii Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wszystko jest jasne i wiem o tym, ale to niewiele wnosi do samej sprawy.

    "osoba posiadająca prawo własności do lokalu mieszkalnego może nim rozporządzać w dowolny sposób pod warunkiem, że nie narusza praw innych osób. "

    Tylko, że w tym wypadku mówimy o sytuacji odwrotnej. O przemianowaniu lokalu użytkowego na lokal mieszkalny. I o ile zamiana w drugą stronę (mieszkalny -> użytkowy) w niektórych wypadkach faktycznie mogłaby jakoś naruszać prawa innych osób, bo niektóre działalności są uciążliwe dla sąsiadów, to w jaki sposób miałoby to być w tym wypadku?

    Oraz cały ten tekst to jest mniej więcej to, co można znaleźć w wielu miejscach, ale kompletnie bez żadnych konkretów, na przykład konkretnej podstawy prawnej, która wymagałaby zgody spółdzielni na zmianę przeznaczenia lokalu.
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano kwietnia 2016
    Nie zrozumiałeś odpowiedzi.
    "osoba posiadająca prawo własności do lokalu mieszkalnego może nim rozporządzać w dowolny sposób pod warunkiem, że nie narusza praw innych osób. "
    Ten fragment dotyczy prawa własności lokalu a Ty takiego nie posiadasz.
    Prawo własności uregulowane jest w Kodeksie cywilnym.

    Ciebie dotyczy ten fragment:
    ..niektóre czynności podejmowane w lokalu wymagają zgody spółdzielni. Może to być np. zmiana przeznaczenia lokalu...
    Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu zostało uregulowane w ustawie z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych

    Prostszym rozwiązaniem byłoby wystąpienie do spółdzielni z żądaniem przekształcenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w prawo własności. Po uzyskaniu takiego prawa - stajesz się pełnoprawnym właścicielem tego lokalu i nie musisz się pytać wtedy spółdzielni o zgodę.
  • Opcje
    kenobiiikenobiii Użytkownik
    edytowano kwietnia 2016
    "Ciebie dotyczy ten fragment:

    ..niektóre czynności podejmowane w lokalu wymagają zgody spółdzielni. Może to być np. zmiana przeznaczenia lokalu...

    Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu zostało uregulowane w ustawie z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych"

    W swojej pierwszej wypowiedzi zacytowałeś tekst, który jest na wielu stronach i tak, powołuje się na ustawę podaną przez Ciebie później, ale po przeczytaniu tej ustawy nie widzę ani słowa (wbrew temu, co ten pierwszy tekst twierdzi) na temat zmiany statusu lokalu.


    "Prostszym rozwiązaniem byłoby wystąpienie do spółdzielni z żądaniem przekształcenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w prawo własności. Po uzyskaniu takiego prawa - stajesz się pełnoprawnym właścicielem tego lokalu i nie musisz się pytać wtedy spółdzielni o zgodę."

    Dziękuję za radę, przypomniałeś mi o tym, bo gdzieś to miałem kiedyś w głowie. A możesz mi powiedzieć z jakimi zmianami w praktyce (oprócz stanu prawnego) to się wiąże? Jak wtedy wygląda kwestia czynszu, opłat za media i kto jest wtedy odpowiedzialny za stan budynku, instalacji poza lokalem itp.?
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A możesz mi powiedzieć z jakimi zmianami w praktyce (oprócz stanu prawnego) to się wiąże?
    O najważniejszej różnicy już była mowa - stajesz się właścicielem "pełną gębą" mieszkania i współwłaścicielem części wspólnych. O szeregu innych różnic możesz np. poczytać tutaj:
    http://www.rp.pl/artykul/1080238-Wlasnosc-czy-spoldzielcze-wlasnosciowe-prawo-do-lokalu.html#ap-1
    http://forsal.pl/artykuly/868323,prawo-wlasnosci-a-spoldzielcze-wlasnosciowe-prawo-do-lokalu-czym-sie-roznia.html
    http://porady.domiporta.pl/poradnik/1,126927,6521185,Spoldzielcze_wlasnosciowe_prawo_do_lokalu_a_odrebna.html
    http://inwestycje.pl/nieruchomosci/Prawo-wlasnosci-i-spoldzielcze-wlasnosciowe-prawo-do-lokalu---czy-roznice-sa-istotne;256861;0.html
  • Opcje
    kenobiiikenobiii Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Chodzi mi o zmiany związane na przykład z wysokością czynszu: czy rośnie z tytułu pełnej własności? I co z częściami wspólnymi, funduszem remontowym?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano maja 2016
    [cite] kenobiii:[/cite]Chodzi mi o zmiany związane na przykład z wysokością czynszu:
    czy rośnie z tytułu pełnej własności? I co z częściami wspólnymi, funduszem remontowym?
    jak zostaniesz właścicielem lokal to nie będziesz płacił już czynszu, tylko zaliczki na utrzymanie nieruchomości.

    Wysokość zaliczki będzie wynikała z posiadanego udziału ( utrzymanie NW i FR) i z uchwał, jakie podejmują właściciele lokali (sami sobie te zaliczkę ustalają podejmując stosowne uchwały)

    Jak byłeś członkiem SM to nadal zostań, będziesz miał z tego powodu "fory".
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.