zarzadca nie ma dokumentow odbioru przebudowy

szymborekszymborek Użytkownik
edytowano kwietnia 2016 w Zarządzanie Nieruchomościami
W roku 2008 moja babcia przebudowala wewnetrzna instalacje gazowa, projekt, pozwolenia odbiory posiadam (poniewaz dostalem mieszkanie jako darowizna w 2010 r.) ale tu pojawia sie problem z zarzadca teraz po tylu latach okazalo sie ze nie posiadaja swojego odbioru tej przebudowy, teraz zadaja odemnie rekontroli kominiarskiej, proby szczelnosci gazu, dopiero wtedy beda "mogli" odtworzyc dokumentacje czyli przyjsc i odebrac, czy zarzadca moze odmnie zadac po takim czasie dokumentow musze teraz poniesc koszty (rekontrola i proba szczelnosci kosztuja) a ja nawet nie mam pojecia czy i dlaczego nie posiadaj takich dokumentow, czy to jest w obowiazku wspolwlasciciela nieruchomosci aby taka dokumentacje dostarczac

Komentarze

  • Opcje
    finezja22@op.plfinezja22@op.pl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wszystkie dokumenty są do odtworzenia , kopie znajdują się w urzędzie miasta, przecież występowaliście z wnioskami o zmiany w projektach ....może inwestor to robił....ale zgody muszą być ,bo bez tego nie mogły być realizowane przebudowy instalacji z żadnym mieszkaniu .
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] szymborek:[/cite]W roku 2008 moja babcia przebudowala wewnetrzna instalacje gazowa, projekt, pozwolenia odbiory posiadam ...
    tu pojawia sie problem z zarzadca teraz po tylu latach okazalo sie ze nie posiadaja swojego odbioru tej przebudowy, teraz zadaja odemnie rekontroli kominiarskiej,
    proby szczelnosci gazu,
    a co roku zarządcą nie robi przeglądów gazowych czy kominiarskich ? toż to szok ...
  • Opcje
    szymborekszymborek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    no wlasnie tu wszytsko jest tak pokrecone ze nie wiem do kogo z tym isc zostaje mi tylko chyba nadzor budowlany niech oni to rozwiaza, w nadzorze budowlanym wszytskie projekty sa zlozone potwierdzone rekontrola z 2008 przez kominiarza proba szczelnosci itp. w Tbs-ie nie maja jakiegos "swojego odbioru" te wszytskie dokumenty tez maja widocznie babcia doastarczyla je tu i tu tylko oni twierdza ze ktos od nich powinien przyjsc i tez ta przebudowe obejzec (nie wiem w jakim celu i po co), dalej szukajac informacji dlaczego nie maja "swojego odbioru" zaczelem przegladac dokumenty
    2010 przeglady ok
    2011 przeglady ok
    2012 przeglady ok i inwentaryzacja kominiarska z zaleceniami dla mnie o wykonanie nawiewnikow w oknach, i podlaczenie wentylacji z lazienki do jedego przewodu z wentylacja w kuchni - zalecenia wykonalem ale tez bez zadnych dokumentow potwierdzajacych.
    2013 przeglad gazowy ok - brak przegladu kominiarskiego
    2014 wszytskie przeglady ok
    2015 i tu sie dziaja rzeczy niezwykle bo o ile gazowy ok na moja prosbe przerpowadzono ponowna inwentaryzacje kominiarska a ta wykazuje ze powinienem podlaczyc sie wentylacja lazienki z innego komina tzn. przeprowadzic rure przez pol mieszkania do lazienki (juz nie moze byc w jednym kominie razem z kuchnia jak w zaleceniach z 2012)

    cos mi sie wydaje ze kominiarz ostro przez te lata nasza wspolnote naciagal bo bral forse i pewnie tylko podpisywal protokoly
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    2012 przeglady ok i inwentaryzacja kominiarska z zaleceniami dla mnie o wykonanie nawiewnikow w oknach, i podlaczenie wentylacji z lazienki do jedego przewodu z wentylacja w kuchni - zalecenia wykonalem ale tez bez zadnych dokumentow potwierdzajacych.
    2015 ... ponowna inwentaryzacje kominiarska a ta wykazuje ze powinienem podlaczyc sie wentylacja lazienki z innego komina tzn. przeprowadzic rure przez pol mieszkania do lazienki (juz nie moze byc w jednym kominie razem z kuchnia jak w zaleceniach z 2012)
    W przypadku wentylacji grawitacyjnej nIe może być teraz i nie mógł być w 2012 wspólny przewód wentylacyjny z kuchni i łazienki. W przypadku wentylacji mechanicznej również nie wolno łączyć przewodów z pomieszczeń o różnych wymaganiach użytkowych i sanitarno-zdrowotnych, nie dotyczy to jednak budynków jednorodzinnych i rekreacji indywidualnej oraz wydzielonych lokali mieszkalnych lub użytkowych z indywidualną zorganizowaną wentylacją nawiewno-wywiewną.

    Jeśli chodzi o instalację gazową, to skoro masz projekt i było pozwolenie na budowę, to przecież w projekcie musiała być rozwiązana sprawa wentylacji. W pozwoleniu masz napisane wszystkie warunki, również te dotyczące zakończenia robót i przystąpienia do użytkowania. Sprawdź w WA wniosek wraz z załącznikami, a w szczególności oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Zwróć uwagę na to, jakie nieruchomości są wymienione w oświadczeniu i jakie dokumenty są w nim powołane. Głównie chodzi mi o to, czy były prowadzone roboty w nieruchomości wspólnej i czy była zgoda wspólnoty.

    pozdr.
  • Opcje
    szymborekszymborek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie mam pojecia dlaczego takie zalecenia wydal w 2012 mam trzy kominy w kuchni
    1 - zajmuje wlasnie piec turbo
    2 - byl sama wentylacja kuchni na projekcie (ale nie widzialem w tym okresie projektow do pieca) wiec kominiarz zalecil aby poprowadzic rure do lazienki jakies 30 cm przekuc sie i bedzie w tym kominie wentylacja takze lazienki, wiesz wp44 ja sie tam na tym nie znam, dostalem zalecenia to je wykonalem.
    3 - wentylacja kuchni mieszkania wyzej

    teraz gdy przegladam ten projekt to mam zrobione tak jak powinno byc ze wszytskimi pozwoleniami, z dzinnikiem budowy, chodzi tylko o to ze TBS widocznie robi jakies porzadki w papierach i wyszlo ze oni jako zarzadca nie odebrali tej przebudowy co dla mnie jest glupota bo skoro kierownik budowy, nadzor budowlany, kominiarz i gazownia nie mieli zastrzezen i popodbijali wszystko, to po cholere jeszcze jakies odbiory przez TBS. Nawet w tych papierach znalazlem uchwaly wspolnoty na zgode na podlaczenie sie do czesci wspolnych, no wszystko jest oprocz glupiego swistka ze szanowny zarzadca TBS odebral bez zastrzezen.

    To nie sa jakies straszne koszty wykonac teraz rekontrole i odtworzyc ten ich papierek, tylko wychodzi na to ze jako zarzadca dali ciala przez kilka lat, braki w dokumentacji, w ogole nie pilnowali czy kominiarz naprawde wykonuje przeglady, wlasnie dlatego nie chce sie od razu poddac i zalatwic ta sprawe, chce aby to oni jako zarzadca, administrator i wiekszosciowy wspolwlasciciel przyznali sie ze dali ciala.
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kto dał ciała, a kto nie dał z przeglądami, to jest akurat sprawa wtórna w tym momencie. Sprawa podstawowa, to nieprawidłowości, które należy usunąć, jeśli rzeczywiście są.

    Po pierwsze: to, że jest w kuchni piec turbo (czyli kocioł z zamkniętą komorą spalania), to jedno, ale musi również być przewód wentylacyjny. Skoro pierwotny przewód wentylacyjny został zajęty przez przewód powietrzno-spalinowy kotła, to brakło jednego przewodu. Nie rozumiem, dlaczego w projekcie było napisane, że kuchnię masz wpiąć do łazienki. Tak nie należy robić.

    Nie napisałeś, czy masz wentylację naturalną (grawitacyjną), czy mechaniczną, np. wywiewną. Doprecyzuj też, czy są dwa niezależne przewody z kuchni i łazienki zamontowane w jednym kominie (np. murowanym z cegły), czy po prostu wloty z kuchni i łazienki są wpięte do jednego przewodu. To dosyć istotne.

    Odnośnie TBS: nie mam pewności, ale skoro to jest TBS, to lokal chyba nie jest Twój, tylko należy do TBS, a w takiej sytuacji właściciel ma prawo żądać dokumentacji powykonawczej. To, że się obudzili tak późno, to inna sprawa.
    szymborek:
    chce aby to oni jako zarzadca, administrator i wiekszosciowy wspolwlasciciel przyznali sie ze dali ciala.
    No, jeśli to Ci poprawi samopoczucie, to poproś ładnie, żeby się przyznali, że dali ciała, a potem - niestety - musisz wyprostować sprawy.

    Pozdrawiam
  • Opcje
    szymborekszymborek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    No wiec tak jak pisalem wczesniej
    sa trzy przewody kominowe
    1 przewod zajety przez kociol
    2 zajety przez moja wentylacje, wszystko to zgodnie z projektami, w czasie przebudowy instalacji
    3 - przewod wentylacja sasiada z gory

    W projekcie nie ma napisane ze mam podlaczyc wentylacje lazienki do przewodu w kuchni, te zalecenia wydal kominiarz w 2012 po co rocznym przegladzie bo uznal ze w mieszkaniach nie ma wentylacji lazienki, zreszta nigdy jej nie bylo ale przepisy sie zmieniaja i trza sie dostosowywac, wiec zalecil polaczenie tych wentylacji w jednym kominie, sasiadka z gory dostala zalecenie (teraz i ja je tez mam 2016 r) podlaczenia sie do komina w pokoju po zdemontowanym piecu kaflowym, ona to wykonala w 2012, ja swoje zalecenia z 2012 roku wykonalem czyli przebilem sie do lazienki i rurka podlaczylem do komina wspolnego z kuchnia, czyli wloty z kuchni i lazienki sa wpiete do jednego przewodu (juz zajetego w projekcie przebudowy i oznaczonego jako tylko wentylacja kuchni)

    Lokal jest moj jestem jednym z wspolwlascicieli (mala wspolnota 4 lokale) babcia mieszkanie wykupila juz w 2006 bo chciala mi przekazac jako darowizne, co uczynila w 2010, wiec nawet otrzymujac mieszkanie w darowiznie nie moglem wiedziec ze jakis tam dokumentow brakuje w TBS-ie,
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.