ZMIANA ZARZĄDCY

ZenekGwintZenekGwint Użytkownik
edytowano kwietnia 2016 w Zarządzanie Nieruchomościami
Wspólnota mieszkaniowa (duża), której jestem członkiem chce zmienić zarządcę. Wspólnota powstała wskutek systematycznego wyodrębniania lokali w budynku komunalnym i sprzedaży tych lokali przez gminę. Przy wykupie poszczególnych lokali w aktach notarialnych wpisywano, że zarząd nieruchomością wspólną sprawuje spółka gminna. Ponieważ brak było w tych aktach wniosku o wpis do księgi wieczystej - wpisu o firmie sprawującej zarząd w księgach wieczystych nie dokonano. Każdy z właścicieli ma natomiast podpisaną z w/w spółką gminną indywidualną umowę o zarząd nieruchomością wspólną. Zarząd w osobach fizycznych spośród właścicieli nieruchomości nie został wybrany. Ponieważ nie jesteśmy zadowoleni z obecnego zarządcy, chcemy go zmienić i tu pojawia się problem. Obecny zarządca (spółka gminna z o.o.) poinformował nas, że należy podjąć uchwałę zaprotokołowaną przez notariusza, natomiast w wydziale ksiąg wieczystych dowiedzieliśmy się, że ponieważ w aktach kupna-sprzedaży naszych lokali nie ma wniosku o wpis do księgi wieczystej zarządcy sprawującego zarząd nieruchomością i takiego wpisu rzeczywiście w księgach nie ma, to zmiana zarządcy nie będzie wymagała protokołowania uchwały przez notariusza, co by stanowiło podstawę zmiany wpisu w księgach wieczystych, którego de fakto nie ma, a zapis w akcie notarialnym o firmie zarządzającej budynkiem ma jedynie charakter informacyjny dla właścicieli. Poinformowano nas, że wystarczy zwykła uchwała o wypowiedzeniu zarządu podjęta większością głosów lub wypowiedzenie umów indywidualnych przez członków wspólnoty. Jak powinniśmy zatem zrobić, żeby wypowiedzenie umowy było skuteczne? Czy notariusz będzie niezbędny czy uchwała będzie ważna bez jego obecności na zebraniu? Czy możemy po odwołaniu obecnego zarządcy od razu powołać nowego zarządce (firmę prywatną) poprzez podjęcie stosownej uchwały czy musimy najpierw wybrać zarząd z grona współwłaścicieli, który dopiero wybierze zarządcę i podpisze z nim umowę?

Komentarze

  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano kwietnia 2016
    Jak powinniśmy zatem zrobić, żeby wypowiedzenie umowy było skuteczne? Czy notariusz będzie niezbędny czy uchwała będzie ważna bez jego obecności na zebraniu? Czy możemy po odwołaniu obecnego zarządcy od razu powołać nowego zarządce (firmę prywatną) poprzez podjęcie stosownej uchwały czy musimy najpierw wybrać zarząd z grona współwłaścicieli, który dopiero wybierze zarządcę i podpisze z nim umowę?
    To trochę nie tak.
    Ponieważ macie tzw. zarząd powierzony firmie zarządzającej, macie dwa wyjścia.
    Albo:
    1) Zmieniacie ten sposób zarządu (z powierzonego na własny wybierany) - wtedy zgodnie z art. 18 ust. 2a UoWL podejmujecie uchwałę o zmianie sposobu zarządu z powierzonego na wybierany, którą musi zaprotokołować notariusz.
    Następnie już zwykłą uchwałą wybieracie sobie zarząd (np. 1-3 osobowy) na podstawie art. 20 ust.1 UoWL. Tenże nowo wybrany zarząd rozwiązuje umowę (jeżeli była) ze spółką gminną i ewentualnie podpisuje umowę o administrowanie NW z inną firmą czy jakimś administratorem albo samą tylko księgową.
    "Rządzi" wtedy wspólnotą zarząd a administrator (firma) jest do pomocy zarządowi.

    2) Nie zmieniacie sposobu zarządu lecz pozostawiacie dalej powierzony ale innej firmie (nie spółce gminnej). W takim wypadku rozwiązujecie umowę ze spółką gminną i podpisujecie umowę o powierzeniu zarządzania NW innej firmie.
    I tyle - nie potrzeba do tego uchwał, nie wybieracie zarządu i "rządzi" wtedy wspólnotą ta nowa firma.

    W Waszym przypadku (i w większości wspólnot) zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wariant "1".
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano kwietnia 2016
    [cite] ZenekGwint:[/cite] Wspólnota mieszkaniowa (duża), której jestem członkiem chce zmienić zarządcę.
    Ponieważ nie jesteśmy zadowoleni z obecnego zarządcy, chcemy go zmienić
    Ponieważ brak było w tych aktach wniosku o wpis do księgi wieczystej - wpisu o firmie sprawującej zarząd w księgach wieczystych nie dokonano.
    Każdy z właścicieli ma natomiast podpisaną z w/w spółką gminną indywidualną umowę o zarząd nieruchomością wspólną.
    no, to należy to zrobić... wypowiadając zwarte indywidualne umowy na obsługę z gminą.

    Jednocześnie wybrać Zarząd WM (art.20 UoWL) lub powierzyć zarządzanie nieruchomością wspólną innemu podmiotowi (art. 18.1 ), ale do tego potrzeby jest notariusz.
    [cite] ZenekGwint:[/cite] Poinformowano nas, że wystarczy zwykła uchwała o wypowiedzeniu zarządu podjęta większością głosów lub wypowiedzenie umów indywidualnych przez członków wspólnoty.
    i to była właściwa diagnoza /porada
    [cite] ZenekGwint:[/cite] Jak powinniśmy zatem zrobić, żeby wypowiedzenie umowy było skuteczne?
    Czy notariusz będzie niezbędny czy uchwała będzie ważna bez jego obecności na zebraniu?
    wypowiedzieć indywidualne umowy
    [cite] ZenekGwint:[/cite] Czy możemy po odwołaniu obecnego zarządcy od razu powołać nowego zarządce (firmę prywatną) poprzez podjęcie stosownej uchwały czy musimy najpierw wybrać zarząd z grona współwłaścicieli, który dopiero wybierze zarządcę i podpisze z nim umowę?
    po wypowiedzeniu możecie przystąpić do wyboru nowego podmiotu zarządzającym / administrującym częściami wspólnymi.
    Ja bym radził model : zarząd WM + administrator (podmiot )
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano kwietnia 2016
    Bardzo proszę zignorować rady użytkownika KubaP jako szkodliwe, pogmatwane, wprowadzające niepotrzebny mętlik - tzw. masło-maślane z którego nic nie wynika.
    Każdy z właścicieli ma natomiast podpisaną z w/w spółką gminną indywidualną umowę o zarząd nieruchomością wspólną.
    Takie umowy są nieważne jako że żaden z właścicieli nie był uprawniony do reprezentowania pozostałych współwłaścicieli NW.
    KubaP: ....to należy to zrobić... wypowiadając zwarte indywidualne umowy na obsługę z gminą.
    Totalna b....a - nie ma potrzeby wypowiadać tych umów bo niby kto miałby to zrobić.
    Któremu z właścicieli albo gminie będzie się chciało bawić w takie szopki ?!
    KubaP: Jednocześnie wybrać Zarząd WM...ale do tego potrzeby jest notariusz.
    B.....a - żeby mogli wybrać zarząd muszą najpierw zmienić sposób sprawowania zarządu NW.
    Kolejność postępowania masz opisaną w moich dwóch punktach - tego masz się trzymać!
    że wystarczy zwykła uchwała o wypowiedzeniu zarządu podjęta większością głosów lub wypowiedzenie umów indywidualnych przez członków wspólnoty.
    KubaP: i to była właściwa diagnoza /porada
    Totalna b.....a , dlaczego napisałem wyżej.
    Nie wystarczy też zwykła uchwała o wypowiedzeniu zarządu bo oni nie mają zarządu żeby go odwoływać uchwałą lecz mają zarządcę któremu powierzono zarządzanie NW
    KubaP: ...wypowiedzieć indywidualne umowy
    B.....a Wyżej wyjaśniałem dlaczego nie ma potrzeby tego robić.
    KubaP: ...po wypowiedzeniu możecie przystąpić do wyboru nowego podmiotu zarządzającym
    B.....a podmiotu zarządzającym się nie wybiera tylko podpisuje umowę o zarządzanie (administrowanie).
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano kwietnia 2016
    Zalecam zmianę sposobu zarządu na właścicielski - art 20 ustawy o własności lokali, według porady Gecona.
    Teraz macie zarząd powierzony - art 18.1. Zmiana tylko z notariuszem.

    Proszę nie chodzić do działu wieczysto - księgowego. Zdecydowanie plotą tam głupoty.
    To, że w aktach nie ma wniosku o wpis nie ma żadnego znaczenia. Nie ma go, bo nie był wymagany i potrzebny. Nie jest konstytutywny.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] ZenekGwint:[/cite] Obecny zarządca (spółka gminna z o.o.) poinformował nas, że należy podjąć uchwałę zaprotokołowaną przez notariusza, natomiast w wydziale ksiąg wieczystych dowiedzieliśmy się, że ponieważ w aktach kupna-sprzedaży naszych lokali nie ma wniosku o wpis do księgi wieczystej zarządcy sprawującego zarząd nieruchomością i takiego wpisu rzeczywiście w księgach nie ma, to zmiana zarządcy nie będzie wymagała protokołowania uchwały przez notariusza, co by stanowiło podstawę zmiany wpisu w księgach wieczystych, którego de fakto nie ma, a zapis w akcie notarialnym o firmie zarządzającej budynkiem ma jedynie charakter informacyjny dla właścicieli. Poinformowano nas, że wystarczy zwykła uchwała o wypowiedzeniu zarządu podjęta większością głosów lub wypowiedzenie umów indywidualnych przez członków wspólnoty. Jak powinniśmy zatem zrobić, żeby wypowiedzenie umowy było skuteczne? Czy notariusz będzie niezbędny czy uchwała będzie ważna bez jego obecności na zebraniu? Czy możemy po odwołaniu obecnego zarządcy od razu powołać nowego zarządce (firmę prywatną) poprzez podjęcie stosownej uchwały czy musimy najpierw wybrać zarząd z grona współwłaścicieli, który dopiero wybierze zarządcę i podpisze z nim umowę?

    Zarządca ma rację, natomiast w sądzie wprowadzono Pana w błąd. To, że nie ujawniono zarządu w księgach wieczystych nie oznacza, że nie został powierzony. Wpis powinien zostać dokonany, jednak nie ma on charakteru konstytutywnego, lecz deklaratoryjny. Jego brak skutkuje domniemaniem, że obowiązuje ustawowy sposób zarządu, co można łatwo obalić okazując akt notarialny.
    Możecie odwołać obecnego zarządcę w formie zwykłego wypowiedzenia, bo akurat wskazanie osoby zarządcy, w tym przypadku spółki gminnej to nie jest powierzenie zarządu.
    Po odwołaniu tej spółki nadal pozostanie zarząd powierzony.

    Możecie Państwo, o ile taki sposób zarządzania uważacie za korzystny na miejsce tej spółki powołać nowego zarządcę, zarząd powierzony pozostanie, ale zmieni się podmiot zarządzający.
    Moim zdaniem jednak zawsze lepiej zmienić sposób zarządu na ustawowy i wybrać zarząd, który podpisze umowę z zarządcą o administrowanie.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano kwietnia 2016
    [cite] blazejh:[/cite]
    Teraz macie zarząd powierzony - art 18.1. Zmiana tylko z notariuszem.
    a gdzieś to wyczytał ? bo ZenekGwint napisał ;
    [cite]ZenekGwint:[/cite]Wspólnota mieszkaniowa (duża), której jestem członkiem chce zmienić zarządcę.
    Ponieważ nie jesteśmy zadowoleni z obecnego zarządcy, chcemy go zmienić
    Ponieważ brak było w tych aktach wniosku o wpis do księgi wieczystej - wpisu o firmie sprawującej zarząd w księgach wieczystych nie dokonano.
    Każdy z właścicieli ma natomiast podpisaną z w/w spółką gminną indywidualną umowę o zarząd nieruchomością wspólną.
    ja wiem, że takie rozwiązanie Wam się głowie nie mieści, pewnie jest to ucieczka od zakazu sprawowania zarządu przez gminę , Polak potrafi...
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano kwietnia 2016
    ZenekGwint 1 dzień temu: Przy wykupie poszczególnych lokali w aktach notarialnych wpisywano, że zarząd nieruchomością wspólną sprawuje spółka gminna.
    Jest to klasyczne, zgodnie z art. 18 ust.1 UoWL - powierzenie sprawowania zarządu.
    :confused::bigsmile::confused:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Takie zapisy są nieważne jako że Gmina nie może prowadzić takiej działalności we wspólnotach mieszkaniowych.
    :confused::bigsmile::confused:
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano kwietnia 2016
    KubaP: Takie zapisy są nieważne
    B....a kompletna!

    Do 2005 roku gmina mogła zarządzać a potem, do dzisiaj jest różnie.
    "...Przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami, jednoznacznie wskazują, że możliwość powierzenia zarządzania gminnymi zasobami nieruchomości podmiotom tworzonym w tym celu przez jednostki samorządu terytorialnego może nastąpić wyłącznie co do tych nieruchomości, które są 100-proc. własnością gminy lub są przedmiotem użytkowania wieczystego gminy..."
    http://www.wm.info.pl/prawo/item/210-spolki-z-udzialem-gminy-a-zarzadzanie-wspolnotami
    "...spółka z o.o. powołana przez gminę nie jest jednostką organizacyjną gminy, a zwłaszcza jej zakładem budżetowym, lecz posiada odrębną osobowość prawną. Stąd też w opinii olsztyńskiego sądu nie ma formalnych przeszkód, by spółka taka, jako odrębny od gminy podmiot, wykonywała działalność gospodarczą w zakresie zarządzania nieruchomościami, o ile wchodzi to w zakres przedmiotu jej działalności..."
    - Sąd Okręgowy w Olsztynie wyrok z 24 listopada 2014, sygn. akt I C 405/14)
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Po to gmina tworzy spółki z o.o. żeby administrowały jej zasobami lub sprawowały zarząd powierzony.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Gecon: Bardzo proszę zignorować rady użytkownika KubaP jako szkodliwe, pogmatwane, wprowadzające niepotrzebny mętlik - tzw. masło-maślane z którego nic nie wynika
    Wątpię, czy admin weźmie pod uwagę takiego rodzaju recenzję... :wink:
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.