Fundusz remontowy

Sebastian GSebastian G Użytkownik
edytowano kwietnia 2016 w Zarządzanie Nieruchomościami
Chciałbym się spytać, czy to, że płaci się za użytkowanie części wspólnej (ochrona, opłata administracyjna, sprzątanie itp.) w zależności od posiadanego metrażu mieszkania jest uregulowane jakimiś przepisami, czy też dopuszczalne są opłaty stałe w takiej samej wysokości dla każdego lokalu mieszkalnego bez zależności kto ile ma metrów kwadratowych.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Komentarze

  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano kwietnia 2016
    Sebastian G: w zależności od posiadanego metrażu mieszkania jest uregulowane jakimiś przepisami,
    Art. 31.3.Udział właściciela lokalu wyodrębnionego w nieruchomości wspólnej odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej lokalu wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi. Udział właściciela samodzielnych lokali niewyodrębnionych w nieruchomości wspólnej odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej tych lokali wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi.
    Art. 23.2.Uchwały zapadają większością głosów właścicieli lokali, liczoną według wielkości udziałów, chyba że w umowie lub w uchwale podjętej w tym trybie postanowiono, że w określonej sprawie na każdego właściciela przypada jeden głos.
    U mnie fundusz remontowy określany jest na podstawie posiadanych udziałów w NW.
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano kwietnia 2016
    ...czy to, że płaci się za użytkowanie części wspólnej (ochrona, opłata administracyjna, sprzątanie itp.) w zależności od posiadanego metrażu mieszkania jest uregulowane jakimiś przepisami, czy też dopuszczalne są opłaty stałe w takiej samej wysokości dla każdego lokalu mieszkalnego bez zależności kto ile ma metrów kwadratowych.
    Tak oczywiście - jest to jeden z podstawowych przepisów we wspólnocie (art. 12 ust. 2 UoWL), podstawowa zasada generalna - że koszty zarządu NW każdy właściciel płaci według udziałów a udział to (mówi o tym art. 3 ust. 3 UoWL) nic innego jak stosunek jednej powierzchni (lokalu) do drugiej (całości wszystkich lokali).
    Art. 12.
    2. Pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej ... przypadają właścicielom lokali w stosunku do ich udziałów. W takim samym stosunku właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej...
    W uzasadnionych przypadkach dla lokali użytkowych dopuszczalne są odstępstwa od tej zasady (art. 12 ust. 3).

    Poza tym jest jeszcze jeden przepis w tym temacie:
    Art. 17. Za zobowiązania dotyczące nieruchomości wspólnej odpowiada wspólnota mieszkaniowa bez ograniczeń, a każdy właściciel lokalu - w części odpowiadającej jego udziałowi w tej nieruchomości.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano kwietnia 2016
    [cite] Sebastian G:[/cite]Chciałbym się spytać,
    czy to, że płaci się za użytkowanie części wspólnej (ochrona, opłata administracyjna, sprzątanie itp.) w zależności od posiadanego metrażu mieszkania jest uregulowane jakimiś przepisami,
    nie jest to prawidłowe , bo zaliczki / koszty utrzymania NW nalicza się / rozlicza się wg udziału, a nie m2 pul.
    z ustawy o własności lokali :
    [b]Art. 12[/b]. 2. Pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem, a w części przekraczającej te potrzeby przypadają właścicielom lokali [b]w stosunku do ich udziałów. W takim samym stosunku właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej [/b]w części nie znajdującej pokrycia w pożytkach i innych przychodach.
    
    [cite] Sebastian G:[/cite] czy też dopuszczalne są opłaty stałe w takiej samej wysokości dla każdego lokalu mieszkalnego bez zależności kto ile ma metrów kwadratowych.
    i tak i nie ... wszytko zależy od tego czego ta opłata dotyczy
  • Opcje
    Sebastian GSebastian G Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czyli jak dobrze rozumiem powinienem płacić
    według udziału a nie według m2 mojego mieszkania?
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano kwietnia 2016
    Dobrze rozumujesz, że za koszty zarządu NW każdy właściciel płaci według udziałów (art. 3.3. u.o.w.l.) !
  • Opcje
    LaluniaLalunia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ... bo udział może być inaczej ustalony niż stosunek powierzchni (w sposób określony w art.3 ust.7 Ustawy o własności lokali).
    Może tak się zdarzyć, że dokonując podziału wg m2 powierzchni użytkowej otrzymamy poprawne wartości, ale nie jest to prawidłowy podział wydatków czy też pożytków.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano kwietnia 2016
    [cite] Sebastian G:[/cite]Czyli jak dobrze rozumiem powinienem płacić
    według udziału a nie według m2 mojego mieszkania?
    BINGO!!!

    [cite] elan124:[/cite]Dobrze rozumujesz, że za koszty zarządu NW każdy właściciel płaci według udziałów (art. 3.3. u.o.w.l.) !
    ???????????? co art. 3.3 UoWL ma wspólnego
    [b]Art. 3. 3.[/b] Udział właściciela lokalu wyodrębnionego w nieruchomości wspólnej odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej lokalu wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi. Udział właściciela samodzielnych lokali niewyodrębnionych w nieruchomości wspólnej odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej tych lokali wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi.
    
    3a. Na potrzeby stosowania ustawy przyjmuje się, że udział w nieruchomości wspólnej współwłaściciela lokalu w częściach ułamkowych odpowiada iloczynowi wielkości jego udziału we współwłasności lokalu i wielkości udziału we współwłasności nieruchomości wspólnej przypadającej na ten lokal.
    
  • Opcje
    bognabogna Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Udział powinien być ustalany według zapisów w ksiedze wieczystej.
    A co zrobic z takim włascicielem,który w ksiedze wieczystej ma zapisany udział 1,16, natomiast zarzadca skorygował mu do 11,6 i nie ma siły aby zmusić właściciela lokalu do korekty w jego KW.
    Prawdopodobnie jest to związane z opłatami za użytkowanie wieczyste w gminie, ponieważ gmina nalicz opłatę na podstawie KW.
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Rozumiem, że udział 11,6 jest tym prawidłowym, a w księdze doszło do omyłki pisarskiej z przecinkiem w niewłaściwym miejscu?
  • Opcje
    LaluniaLalunia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] bogna:[/cite]Udział powinien być ustalany według zapisów w ksiedze wieczystej.
    A co zrobic z takim włascicielem,który w ksiedze wieczystej ma zapisany udział 1,16, natomiast zarzadca skorygował mu do 11,6 i nie ma siły aby zmusić właściciela lokalu do korekty w jego KW.
    Prawdopodobnie jest to związane z opłatami za użytkowanie wieczyste w gminie, ponieważ gmina nalicz opłatę na podstawie KW.
    Udział ustalany jest w umowie wyodrębnienia lokalu, a w księdze wieczystej jest jedynie ujawniany. Ustawa o własności lokali nie odwołuje się do wartości ujawnionych w KW, a właśnie do udziału, którego sposób ustalenia określono w art.3 (ust.3 lub 7). Bez znaczenia zatem jest wartość podana w KW skoro wiadomo, że jest ona błędna. Należy zweryfikować umowę. Podstawa żądania takowej zawarta jest w art.29 ust.1e UWL Zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, może żądać od właścicieli lokali okazania dokumentów potwierdzających prawo własności lokali.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.