Czy można odwołać zarząd WM

KleoMateoKleoMateo Użytkownik
edytowano kwietnia 2016 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam,
Na wstępie wszystkich Pozdrawiam, pisze do Was w sprawie zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej. Wspólnota mieszkaniowa składa się z 36 mieszkań a zarządza nią zarząd dwuosobowy wybrany głosowaniem mieszkańców. Wszystko było dobrze do pewnego momentu. Z początkiem roku było zebranie na temat kosztów remontów itp. oraz omówienie budowy instalacji gazowej do kuchenek które zostało przyjęte większością głosów i sprzedanie strychu jakiemuś inwestorowi który wybudowałby 8 mieszkań. Członek zarządu Wspólnoty nie chciał powiedzieć mieszkańcom co to za inwestor. Pytany za jaką kwotę mielibyśmy sprzedać ten strych odpowiada nam ze strychu nie da się wycenić (moim zdaniem śmiech na sali) ale w poczet oddania mu strychu, inwestor może nam wymienić piony kanalizacyjne, do budować balkony, zrobić gaz (w tym momencie zapaliła mi się czerwona lampka). Członek zarządu nie chce zorganizować spotkania z tym inwestorem. Nikt ze wspólnoty nie zgodził się na sprzedaż strychu. Po jakimś czasie doszliśmy do wniosku ze nie chcemy instalacji gazowej w bloku a pieniądze przeznaczyć na do budowę balkonów. Została napisana uchwała o odwołanie uchwały związanej z budową instalacji gazowej i zorganizowanie zebrania. Na zebraniu większość mieszkańców była za odwołaniem tejże uchwały, jak zwykle była kłótnia członek zarządu próbował zastraszyć mieszkancow (Wspólnota poniosła koszta 8tys. Za projekt instalacji i jakieś pozwolenia) tym ze będziemy oddawać pieniądze za to. Na zebraniu nie osiągnęliśmy większości i reszta głosów miała zostać zebrana przy obecności jednego z mieszkańców ale gość z zarzadu olał nas, chodzi sam po mieszkaniach i próbuje przekonać ludzi na swoją stronę oraz znowu zaczyna namawiać na sprzedaż strychu. Z tego co się zorientowałem zarząd ma 2 tyg na zebranie głosów i oddanie listy, do tej pory nie oddał i zaraz będzie miesiąc jak zbiera głosy.
Co możemy zrobić? Zgłosić wotum nieufnosci i zarazem uchwałę o odwołanie zarządu?
Pozdrawiam.

Komentarze

  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zgłosić wotum nieufnosci i zarazem uchwałę o odwołanie zarządu?
    Komu chcecie to zgłosić i co niby ma dać jakieś wotum nieufności? Bez sensu!
    W każdej wspólnocie a zwłaszcza dużej taka jak Twoja "rządzą" właściciele lokali a nie zarząd czy zarządca. To właściciele podejmują wszystkie ważne decyzje (na TAK lub na NIE) odpowiednimi uchwałami a zarząd ma je wykonywać a jeżeli nie chce, nie potrafi, działa na szkodę właścicieli - to należy zmienić taki zarząd.
    Na początek radzę dobrze przeczytać UoWL zwłaszcza art. 18-33 ze szczególnym zwróceniem uwagi na art. 20 ust.2 i art. 26.
  • Opcje
    KleoMateoKleoMateo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dzięki za odpowiedz. A tak jak w naszym przypadku, człowiek nie oddał jeszcze listy z iwidualnego zbierania głosów, wspólnota moze odwołać zarząd mimo że nie wiadomo jak z tymi głosami?
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KleoMateo: człowiek nie oddał jeszcze listy z iwidualnego zbierania głosów
    To jak najszybciej przeprowadźcie "własne" głosowanie po kolędzie.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano kwietnia 2016
    [cite] KleoMateo:[/cite]A tak jak w naszym przypadku, człowiek nie oddał jeszcze listy z iwidualnego zbierania głosów,
    wspólnota może odwołać zarząd mimo że nie wiadomo jak z tymi głosami?
    zbiorcza lista to przeżytek, znajdzie się taki, który ja porowie w strzępy listę i co wtedy :cry:

    Trendy teraz są indywidualne karty do głosowania .

    Zarząd trwa i trwa mać, dopóki nie będzie uchwały, która go odwoła.
    [cite] elan124:[/cite]
    KleoMateo: człowiek nie oddał jeszcze listy z iwidualnego zbierania głosów
    To jak najszybciej przeprowadźcie "własne" głosowanie po kolędzie.
    na Boże Narodzenie skończycie , będzie jak ulał
  • Opcje
    KleoMateoKleoMateo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Może do wakacji chlop się wyrobi. Czyli śmiało możemy napisać uchwałę o odwołanie zarządu.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KleoMateo: śmiało możemy napisać uchwałę o odwołanie zarządu
    Możecie, ale najlepiej będzie jak ją jeszcze... przegłosujecie na swoją korzyść.
  • Opcje
    KleoMateoKleoMateo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Powiem tak z tego co się zorientowałem to większość mieszkańców będzie "ZA" odwołaniem starego zarządu.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KleoMateo: to większość mieszkańców będzie "ZA"
    Lepiej jak będzie większość udziałów posiadanych przez właścicieli lokali. Mieszkańcy nic nie mają do głosowań we wspólnocie.
  • Opcje
    KleoMateoKleoMateo Użytkownik
    edytowano kwietnia 2016
    Tak tak. U nas w bloku praktycznie wszyscy mieszkańcy są właścicielami lokali. A jeszcze mam pytanie na temat co Pan pisał żeby samemu zebrać głosy na temat gazu, bo facetowi z zarzadu się nie spieszy. Jest jakas podkładka pod to żebym mógł się bronić w razie ataków tego gościa?
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KleoMateo: Jest jakas podkładka pod to, żebym mógł się bronić w razie ataków tego gościa ?
    Możesz mu wyrecytować dobitnie znane powiedzenie: „Wolnoć Tomku w swoim domku”... :bigsmile:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano maja 2016
    [cite] KleoMateo:[/cite]Tak tak. U nas w bloku praktycznie wszyscy mieszkańcy są właścicielami lokali. A jeszcze mam pytanie na temat co Pan pisał żeby samemu zebrać głosy na temat gazu, bo facetowi z zarzadu się nie spieszy. Jest jakas podkładka pod to żebym mógł się bronić w razie ataków tego gościa?
    [cite] elan124:[/cite]
    KleoMateo: Jest jakas podkładka pod to, żebym mógł się bronić w razie ataków tego gościa ?
    Możesz mu wyrecytować dobitnie znane powiedzenie: „Wolnoć Tomku w swoim domku”... :bigsmile:
    KleoMateo nie słuchaj porad z bajki "Mchu i paproci" o jakimś tam"Tomku w domku".

    Zapamiętaj sobie raz na zawsze, że jak we wspólnocie tworzysz jakiś dokument , to ten dokument może być wykorzystany w Sądzie , czyli taki dokument musi być pozbawiony wad. np . przez niewłaściwe zbieranie głosów , napastliwą agitację , ect.

    Jak jest wybrany Zarząd, to On ma obowiązek zbierania głosów pod uchwałą.
    [b]Art. 23.[/b] 1. Uchwały właścicieli lokali są podejmowane bądź na zebraniu, bądź [b]w drodze indywidualnego zbierania głosów przez [color=#f00]zarząd[/color];[/b] uchwała może być wynikiem głosów oddanych częściowo na zebraniu, częściowo w drodze indywidualnego ich zbierania.
    

    Jak Zarząd nie chce wykonywać nałożonych na niego obowiązków należy go odwołać .
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano maja 2016
    KubaP: Jak jest wybrany Zarząd, to On ma obowiązek zbierania głosów pod uchwałą
    KleoMateo, nie przejmuj się tym co pisze KubaP. Zarząd powinien (musi) a ty... możesz zbierać głosy pod uchwałą. Jest to naruszenie ustawy, ale ugruntowane orzecznictwo sądowe dopuszcza taką możliwość... Wszystko zależy od tego, czy nie popełnisz jakichś grubszych uchybień.
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano maja 2016
    KleoMateo - elan124 słusznie pisze, że zbieranie głosów przez właścicieli w sprawie uchwały o odwołanie zarządu jest dopuszczalne z oczywistych względów co widać na Twoim przykładzie gdy członkowie zarządu będą robić wszystko aby się nie odwołać - nie wiem dlaczego tak się trzymają tych stołków ale fakt jest faktem.
    Natomiast aby takie głosowanie miało sens dobrze jest aby byli już znani (wyznaczeni) kandydaci do nowego zarządu którzy będą chcieli być w zarządzie i będą chcieli coś robić.
    W sytuacji gdy uchwała kolędowana uzyska większość, powinni przejść od razu do działania aby mówiąc obcesowo "odciąć starych od koryta"i pokazać właścicielom, że można inaczej, lepiej.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano maja 2016
    [cite] gecon:[/cite]KleoMateo - elan124 słusznie pisze, że zbieranie głosów przez właścicieli w sprawie uchwały o odwołanie zarządu jest dopuszczalne z oczywistych względów
    [cite] KleoMateo:[/cite]A jeszcze mam pytanie na temat co Pan pisał żeby samemu zebrać głosy na temat gazu, bo facetowi z zarządu się nie spieszy.
    No, tak... "pisać każdy może jeden w temacie (lepiej), drugi gorzej( co mu na klawiaturkę skapnie)"
    [cite] gecon:[/cite]W sytuacji gdy uchwała kolędowana uzyska większość, powinni przejść od razu do działania aby mówiąc obcesowo "odciąć starych od koryta"i pokazać właścicielom, że można inaczej, lepiej.
    Trybem sprostowania ,
    zanim zacznie być wykonywana należy powiadomić na piśmie wszystkich właścicieli lokali o treści podjętej uchwały , bo każdy właściciel ma prawo jej zaskarżenia , ma na to czas 6 tygodni , ale kto by się tym przejmował.... "władza" jest w masie , co tam prawo.
    UoWL...
    [b]Art.23[/b]. 3. O treści uchwały, która została podjęta z udziałem głosów zebranych indywidualnie, każdy właściciel lokalu powinien zostać powiadomiony na piśmie.
    
    [cite] elan124:[/cite] Zarząd powinien (musi) a ty... możesz zbierać głosy pod uchwałą.
    Jest to naruszenie ustawy, ale ugruntowane orzecznictwo sądowe dopuszcza taką możliwość...
    tak, jest to dopuszczone, przy uchwale ws zmiany składu Zarządu WM ... w innych przypadka bywa różnie w Sądach
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KubaP: w innych przypadkach bywa różnie w Sądach
    Ale BYWA ! :wink:
  • Opcje
    KleoMateoKleoMateo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Podejrzewamy ze Pan z zarządu kręci coś na boku ale narazie nie jestem w stanie mu tego udowodnić.
    Jak zaczął namawiać wspólnotę do oddania strychu w poczet zrobienia balkonów i innych rzeczy dało mi do myślenia. Ostatnio byłem z ciekawości zobaczyć faktury z remontów itp to Panie były strasznie zdziwione ze chce zobaczyć. O ksero lub zrobienia zdjęć faktur mogłem zapomnieć nie pozwoliły mi z tego względu ze tam są dane innych osób. Powiedziały, jeżeli zarządca wspólnoty zgodzi się to będę mógł dostać ksero. Ale zarządcy nie było.
    Remonty ustawia pod swoich znajomych jak się domyślam, a niektóre ceny tychże remontów powodują zawrót głowy.
    Doprowadzenie światła do piwnic użytkowników. Jakiś Pan X z sąsiedniego bloku złożył propozycje zrobienia. Wycenił się na ok 5tys robocizny. W umowie o dzieło którą podpisali był punkt w którym pisało ze wspólnota zobowiązuje się do kupna materiału na ten remont (materiał kosztował 8tys)
    Wspólnota wybulila ponad 12 tys na ten prąd. Dla mnie cena remontu "kosmos". I to jeden przypadek z kilku.

    Wiec Panowie co robić? Czekać żeby oddał listę z głosowania i wtedy pisać uchwałę o odwołanie zarządu i dać im żeby zbierali podpisy pod tą uchwałę, czy teraz pisać i nie czekać na wynik głosowania?
    Pzdr
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KleoMateo: Więc Panowie co robić ? Czekać żeby oddał listę z głosowania i wtedy pisać uchwałę o odwołanie zarządu ?
    A kto ma być w tym NOWYM Zarządzie ?
  • Opcje
    KleoMateoKleoMateo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Powiem tak. Blok wojskowy. Jest wspólnota która wybrała zarząd a oprócz tego jest jeszcze jakiś administrator budynku który jest jak się domyślam z WAMu. A te Panie z którymi rozmawiałem pracują w WAMie i prowadzą całą kwitologie.
    W nowym zarządzie mają być dwie kobiety i sąsiad.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano maja 2016
    [cite] KleoMateo:[/cite]Powiem tak.
    Blok wojskowy. Jest wspólnota która wybrała zarząd a oprócz tego jest jeszcze jakiś administrator budynku
    który jest jak się domyślam z WAMu.
    A te Panie z którymi rozmawiałem pracują w WAM-ie i prowadzą całą kwitologie.
    W nowym zarządzie mają być dwie kobiety i sąsiad.
    Dość już demagogi! ( Wam-u już nie ma, jest AMW)
    kolego KleoMateo zacznij pisać o faktach, a nie o domysłach o sytuacji w twojej WM,
    bo się uczestnicy tego forum pozagryzają :wink:
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KleoMateo: W nowym zarządzie mają być dwie kobiety i sąsiad.
    No to go w końcu wybierzcie... :bigsmile:
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KleoMateo3 - łatwo nie będzie.
    Wybierzcie zarząd, to podstawa.
    Czy ktoś zbiera podpisy pod jakąś uchwałą czy nie zbiera, czy zebrał nie ma żadnego znaczenia. Zarząd to zarząd. Remont to remont. Nie mieszaj tych dwu spraw, bo one są rozdzielne.
    Nowy zarząd zdecyduje, czy dobrze mu się układa współpraca z administratorem, czy należy szukać nowego.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.