Posiadam dwie piwnice, czy muszę jedną zdać zarządcy ?

bambimbambim Użytkownik
Witam,

Proszę serdecznie o pomoc. Mam taką dość nietypową sprawę dotyczącą piwnicy…
Moi rodzice posiadają mieszkanie własnościowe, w budynku poniemieckim, powstałym jeszcze przed wojną. Wcześniej mieszkali w nim dziadkowie. Do każdego mieszkania w budynku była przydzielona piwnica i miejsce na strychu. Moi dziadkowie posiadali chyba najmniejszą piwnicę, taką małą klitkę (około 2,5 m2). W piwnicy, w miejscu pod klatką schodową, pod schodami, była niewielka przestrzeń, nieużytek. Wszyscy składowali tam jakieś śmieci. Dziadek był na tyle zaradny i bystry, że postanowił to zaadoptować na piwnicę. Dostał wówczas pozwolenie, ale nie ma na to żadnego dokumentu. Tak więc od 57 lat mieliśmy 2 piwnice. Parę lat temu sprzedano poddasze i powstały 3 nowe mieszkania. Oczywiście nowi mieszkańcy nie mieli piwnic, nic im to nie przeszkadzało. Po paru latach, nagle zaczęło widocznie im to przeszkadzać i dopatrzyli się, iż my mamy aż dwie. Parę dni temu, dostaliśmy od zarządcy pismo z informacją (nakazem) zwolnienia jednego z pomieszczeń i opróżnieniem go. Bez żadnego wyjaśnienia, beż żadnego powołania się na jakieś zapisy w ustawie, po prostu mamy dwie piwnice i mamy jedną zwolnić. Tyle lat mieliśmy 2 piwnice i nikomu to nie przeszkadzało, a teraz nagle jest problem. Ojciec próbował interweniować u zarządcy, ale został po prostu spławiony, pani powiedział że takie jest stanowisko i po prostu trzeba oddać. Można napisać ewentualnie odwołanie. Oczywiście, to że musimy oddać piwnicę jednemu z nowych nabywców poddasza jest tylko naszym domysłem, nie ma nigdzie takiej informacji w piśmie.
Moje prośba i pytanie brzmi:
- czy zarządca może tak bez niczego nakazać i zabrać jedną z piwnic?
- czy musi wskazać przyczynę?
- czy możemy się jakoś odwołać od tej decyzji?
- jeżeli możemy, to co bym miał napisać w takim odwołaniu?
- dodam, iż jedna piwnica jest bardzo mała, niewiele się w niej mieści, druga również jest niewymiarowa (długa i niska – pod klatką schodową), rodzice trzymają w niej opał;

Proszę serdecznie o pomoc. W zamian służę pomocą w sprawach gazowych…
Sprawa dość pilna, do 9 maja 2016 roku musimy przekazać odwołanie !!!

Z góry dziękuję za pomoc.

Komentarze

  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Posiadam dwie piwnice, czy muszę jedną zdać zarządcy ?
    A na jakiej to niby podstawie prawnej - przedstawił Ci papierek, że to jego własność?
    czy zarządca może tak bez niczego nakazać i zabrać jedną z piwnic?
    Nie może.
    Podstawowe pytanie - kto jest właścicielem kamienicy?
    Jeżeli jest to wspólnota to oznacza, że wszyscy właściciele lokali są współwłaścicielami kamienicy i zarządca nie ma nic do gadania - on jest od wykonywania Waszej woli.
    Czy przy wykupie mieszkania te dwie piwnice zostały wpisane do AN?
    Czy macie tylko spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu czy pełną własność wraz z udziałem w gruncie i częściach wspólnych?
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    bambim - te piwnice raczej nie są twoją własnością, tylko wszystkie są częścią wspólną.
    I ważne pytanie: czy ten zarządca to na pewno jest zarządca "powierzony", czy może pracujący dla was na zlecenie administrator?
    Tu zobacz, na czym polega róznica: https://forum.zarzadca.pl/wiki/zarzad
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] bambim:[/cite] Tak więc od 57 lat mieliśmy 2 piwnice.
    Parę lat temu sprzedano poddasze i powstały 3 nowe mieszkania.
    Oczywiście nowi mieszkańcy nie mieli piwnic, nic im to nie przeszkadzało.
    Po paru latach, nagle zaczęło widocznie im to przeszkadzać i dopatrzyli się, iż my mamy aż dwie. Parę dni temu, dostaliśmy od zarządcy pismo z informacją (nakazem) zwolnienia jednego z pomieszczeń i opróżnieniem go.
    napisz mu żeby się odpie.... i przez zasiedzenie (20) możesz z niej korzystać. W przypadku dalszego zastraszania oddasz sprawę do sądu.

    Sprawdź ile piwnic jest zapisane w akcie notarialnym nabycia lokalu. Jeżeli pomieszczenia piwnic nie zostały wpisane do aktów notarialnych , to zaproponuj nowy podział pomieszczeń piwnicznych łącznie z podziałem tych "dużych" .
    Moje prośba i pytanie brzmi:
    - czy zarządca może tak bez niczego nakazać i zabrać jedną z piwnic?
    każdy może pisać jeden lepiej drugi gorzej
    - czy musi wskazać przyczynę?
    powinien wskazać , bo to czynność prawna
    - czy możemy się jakoś odwołać od tej decyzji?
    zawsze i wskazać ze nic z tego nie będzie, bo przez zasiedzenie te pomieszczenia są przynależne do twojego lokalu
  • Opcje
    bambimbambim Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Do gecon:

    "A na jakiej to niby podstawie prawnej - przedstawił Ci papierek, że to jego własność?"

    W rozmowie z Ojcem, pani powołała się na zasadę: jedno mieszkanie - jedna piwnica. W piśmie nie było takiego stwierdzenia i żadnego odwołania prawnego, ale myślę, że po napisaniu naszego odwołania, takie już się pojawią;

    "Podstawowe pytanie - kto jest właścicielem kamienicy?
    Jeżeli jest to wspólnota to oznacza, że wszyscy właściciele lokali są współwłaścicielami kamienicy i zarządca nie ma nic do gadania - on jest od wykonywania Waszej woli."

    Właścicielem kamienicy są lokatorzy, wszyscy właściciele lokali, zarządca (wspólnota) jest tylko firmą wynajętą, która świadczy usługi administracyjne.

    "Czy przy wykupie mieszkania te dwie piwnice zostały wpisane do AN? "

    W akcie notarialnym jest tylko zapis o prawie do części wspólnych i są one wymienione: strychy, mury, itp... i również piwnica, ale nie ma napisane ile piwnic i o jakim metrażu.

    "Czy macie tylko spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu czy pełną własność wraz z udziałem w gruncie i częściach wspólnych?"

    Posiadamy pełną własność wraz z udziałem w gruncie i częściach wspólnych

    Czy powołanie się na zasadę zasiedzenia (więcej niż 20 lat) jest w świetle prawa respektowane? Czy takie odwołanie będzie miało sens i szanse...?
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano maja 2016
    Czyli w takiej sytuacji powtórzę:
    zarządca nie ma nic do gadania - on jest od wykonywania Waszej, właścicieli woli.
    pani powołała się na zasadę: jedno mieszkanie - jedna piwnica.
    Takie zasady ta pani to może sobie w swojej rodzinie wprowadzać.
    Tu popieram radę użytkownika KubaP:
    ...napisz mu żeby się odpie....
    Czy takie odwołanie będzie miało sens i szanse...?
    Nie odwołanie bo do kogo i od czego skoro zarządca nie jest uprawniony do wydawania decyzji w tej sprawie?
    Należy wystąpić do sądu z wnioskiem o zasiedzenie.
    Nie odpowiedziałaś czy macie zarząd, więc rozumiem, że to jest mała wspólnota (do 7 lokali).
    Więcej szczegółów masz tutaj:
    http://zasiedzenie.net/
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano maja 2016
    komentarz usunięto [Admin]
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    bambimbambim Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeżeli chodzi o zasiedzenie to nie ma czegoś takiego jak zasiedzenie piwnicy, więc ten wątek odpada.
    Podstawą prawną Pani prezes jest: jedno mieszkanie - jedna piwnica - nie wiem czy jest gdzieś taki zapis i czy jakaś ustawa to reguluje. Wiem jedno, na poddaszu są cztery (a nie jak myślałem 3) nowe mieszkania. Jak nowi nabywcy je kupowali to na pewno nie mieli zapisu w AN o piwnicy, bo nie mogli mieć, bo takowych nie ma (oprócz naszego właśnie magazynku).
    Zarządca występuje w imieniu zarządu wspólnoty (lokatorów). Planujemy właśnie wejść w dialog. Pismo za pismo, z prośbą o powołanie się na zapisy prawne i wyjaśnienie przyczyn takiej sytuacji. Później dialog i ewentualna ugoda....
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zarządca występuje w imieniu zarządu wspólnoty (lokatorów).
    To jakaś paranoja!
    Jeżeli jest zarząd to partnerem dla Was, dla właścicieli jest zarząd wspólnoty a nie zarządca-administrator.
    On nie ma nic do gadania, tak samo jak lokatorzy.
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Rzeczywiście nie ma zasiedzenia części wspólnej, która jest współwłasnością określonych znanych osób. Poprosiłem o usunięcie poprzedniego wpisu w całości.

    W gre może wchodzić jedynie zawarcie umowy quod usum. Możnaby wystąpić do wspólnoty mieszkaniowej z propozycją zawarcia umowy związanej z podziałem na wyłączne użytkowanie wszystkich pomieszczeń piwnicznych, tu możliwy koszt zw.wykonaniem inwentaryzacji piwnic

    http://www.infor.pl/prawo/gmina/nieruchomosci/293970,Czym-jest-umowa-o-podzial-nieruchomosci-do-korzystania.html

    Sformułowane przez administrację stwierdzenie?/żądanie? jest bezprawne (nie posiadające podstawy prawnej). Moim zdaniem również bezsensowne, bo jeżeli potrzeba dodatkowych kilku piwnic, to udostępnienie przez ojca tej jednej i tak niewiele załatwia.

    Zmuś administrację do wysiłku i zadaj pytanie o podstawę prawną sformułowanego roszczenia, Wchodzisz w dialog równorzędny z ludźmi, którym płacisz za administrowanie i udzielanie ci informacji. Albo bezpośrednio z zarządem, jeżeli jest zaangażowany w sprawę.

    Po prostu powymieniaj się dwoma - trzema pismami. Jeżeli będzie z tego wynikało, że na nową umowę quod usum nie ma szans, lub nie ma ona sensu przy dobrych chęciach właścicieli, lub nie ma możliwości technicznych/finansowych, żeby ten podział przeprowadzić, to pozostaje wam wszystkim...

    ... pozostawić kwestie piwnic w stanie zwyczajowego ustalonego starego quod usum, które funkcjonuje od dziesięcioleci. Czyli rodzaju trwałej prowizorki. W mojej startej kamienicy taki stan był zawsze i takim pozostanie, pomimo utworzenia dodatkowych lokali na poddaszu.
    Sprawa prawdopodobnie powraca tam na każdym zebraniu do dzisiaj nikt nie zamierza przeprowadzać inwentaryzacji i dzielić większych piwnic na mniejsze.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Zasiedzieć piwnicy nie można, bo to nie jest nieruchomość tylko jej część.
    Umowę quoad usum już Państwo macie, została zawarta 57 lat temu, teraz potrzebna byłaby w tym przedmiocie uchwała, samo pismo zarządcy nie wystarczy. Uchwałę można zaskarżyć.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.