Sofizmatyczna wypowiedź

wwwinylwwwinyl Użytkownik
edytowano października 2009 w Zarządzanie Nieruchomościami
Rzepa
Skutki formalnych błędów

[b]Uchwała podpisana przez nieuprawnioną osobę jest ważna, ale właściciel może odmówić jej wykonania[/b]. 

W praktyce może to na przykład wyglądać tak: właściciel otrzyma zawiadomienie o podwyżce zaliczki, z której jest niezadowolony. Jeśli będzie ono podpisane przez zarządcę, administratora czy księgową, jak to bywa w niektórych wspólnotach, czyli osoby nieuprawnione do reprezentacji wspólnoty, to właściciel lokalu może odmówić wnoszenia wyższych opłat i wpłacać zaliczki w dotychczasowej wysokości. 

Gdy wspólnota mieszkaniowa wniesie przeciwko niemu pozew do sądu, to ten powinien przyznać mu rację.

Komentarze

  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Cały ten artykulik jest kompletnie bez sensu.
    Najpierw pisze się: "Przepisy nic nie mówią, jak ma wyglądać porządek obrad na rocznym zebraniu, kto je prowadzi, protokołuje, jaki ma być protokół oraz jak przechowywać dokumentację", a potem używa się stwierdzeń kategorycznych, typu: "powinien"; "Protokół i uchwały podpisuje przewodniczący zebrania"; "Protokół z zebrania podpisuje protokolant oraz przewodniczący zebrania". Skoro nie ma żadnych przepisów w tej sprawie, to skąd ten kategoryczny ton? Żeby było śmieszniej, na koniec mamy znowu zastrzeżenie: "Nie oznacza to jednak, że jeżeli wspólnota postępuje inaczej, to działa nieprawidłowo." Po prostu ręce opadają...

    Rzepa w tej dziedzinie ma niski poziom i z upływem czasu niczego się nie uczy, tylko podchwytuje z forów internetowych najciekawsze tematy i wkleja na swojej stronie niewiele warte wierszówki. Kolejny przykład, to artykuł "W jaki sposób zarządzać wspólnotą mieszkaniową". Najsmutniejszy jest komentarz w ramce na końcu:
    Renata Krupa-Dąbrowska, "Rzeczpospolita"
    Bez odrębnego majątku
    Wspólnota mieszkaniowa nie ma osobowości prawnej. Ma jednak zdolność sądową. Może więc pozywać do sądu albo być pozywana. Nie posiada też odrębnego majątku. Cały jej majątek należy do poszczególnych właścicieli. I to oni odpowiadają za jej zobowiązania, ale tylko do wysokości swoich udziałów w nieruchomości wspólnej, czyli tak naprawdę wartości swoich mieszkań. Wszystko, co wspólnota nabywa (przez zarząd, pełnomocnika wspólnoty), jest współwłasnością właścicieli lokali.

    Najlepiej zobrazuje to przykład. Wspólnota kupiła działkę budowlaną, nie będzie ona jednak jej własnością, ale w ułamkowych częściach współwłasnością wszystkich właścicieli. Podobnie będzie też ze sprzedażą działki wspólnoty. Pieniądze z tego tytułu będą należeć w częściach ułamkowych do wszystkich właścicieli. (Link)
    Dla porównania:
    Sąd Najwyższy:
    Wspólnota mieszkaniowa, działając w ramach przyznanej jej zdolności prawnej, może nabywać prawa i obowiązki do własnego majątku.
    Przyjęcie, że wspólnota mieszkaniowa jest podmiotem stosunków cywilnoprawnych oznacza, iż może ona posiadać majątek odrębny od majątków właścicieli lokali (własny majątek). W skład tego majątku mogą jednak wejść jedynie prawa i obowiązki związane z gospodarowaniem nieruchomością wspólną, gdyż, jak wyżej wskazano, z przepisów ustawy o własności lokali wynika ograniczenie zakresu zdolności prawnej wspólnoty mieszkaniowej. Przepisy wskazanej ustawy pozwalają stwierdzić, że do majątku wspólnoty wchodzą przede wszystkim uiszczane przez właścicieli lokali zaliczki w formie bieżących opłat na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną (art. 13 ust. 1 w związku z art. 15 ust. 1 i art. 14 u.w.l.) oraz pożytki i inne dochody z nieruchomości wspólnej. Ponadto w skład majątku wspólnoty mogą wejść prawa wynikające z zawieranych przez nią w ramach gospodarowania nieruchomością wspólną umów (np. roszczenia wynikające z umów o remont nieruchomości wspólnej czy ocieplenie budynku), a także własność nieruchomości nabytej za zgodą właścicieli (art. 22 ust. 3 pkt 6a u.w.l.). W odniesieniu do tego ostatniego przypadku należy konsekwentnie stwierdzić, że w grę może wchodzić jedynie nieruchomość potrzebna do zarządzania nieruchomością wspólną (np. odrębna własność lokalu przeznaczonego na siedzibę zarządu wspólnoty).

    Majątek wspólnoty mieszkaniowej stanowi jej własny majątek jako osoby ustawowej. W obowiązującym stanie prawnym nie istnieją wystarczające podstawy do przyjęcia, że wspólnota zarządza jedynie majątkiem należącym do właścicieli lokali.

    Uchwała składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z dnia 21 grudnia 2007 r., III CZP 65/07. (Link)
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.