Ocieplenie budynku a elewacja

KabatkaKabatka Użytkownik
Dzień Dobry,
Bardzo proszę o pomoc i chociaż wiem, że jest to forum dla WM może udzielą mi Państwo porady lub wskażą miejsce gdzie szukać pomocy.
Mieszkanie na parterze w spółdzielni mieszkaniowej własnościowe prawo do lokalu.
Pod mieszkaniem zimny, zawilgocony garaż podziemny. Ogrzewanie gazowe - piece w każdym mieszkaniu.
Ekspertyza z użyciem kamery termowizyjnej wykazała "zimne" kanały wentylacyjne w ścianach pokoi, "zimne" okna, "zimną" podłogę.
W chwili obecnej prowadzone są prace ociepleniowe na zewnętrznych ścianach budynku z ... pominięciem parterów.
Decyzja o pominięciu parterów spowodowana jest tym, że na parterach położona jest cegła klinkierowa i wg. spółdzielni jej "zakrycie" ociepleniem wpłynie na estetykę budynku.
Czy jest to zgodne z prawem?
Z góry dziękuję za odpowiedzi

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano maja 2016
    [cite] Kabatka:[/cite]
    W chwili obecnej prowadzone są prace ociepleniowe na zewnętrznych ścianach budynku z ... pominięciem parterów.
    Decyzja o pominięciu parterów spowodowana jest tym, że na parterach położona jest cegła klinkierowa i wg. spółdzielni jej "zakrycie" ociepleniem wpłynie na estetykę budynku.
    Czy jest to zgodne z prawem?
    Nie, jakim prawem??? ... to tylko zwiększa koszty termomodernizacji o koszt odtworzenia elewacji - położenie płytek klinkierowych, aby "estetyka elewacji" była taka, jak przed dociepleniem .

    Możesz zażądać dopłat od spółdzielni do ogrzewania lokalu ze względu na brak ocielenia np. o współczynnik 0,7 X stawka za CO obecna.
  • Opcje
    KabatkaKabatka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy jest jakiś przepis na który mogę się powołać?
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano maja 2016
    Kabatka: Czy jest jakiś przepis na który mogę się powołać?
    Prawdopodobnie tylko par. 321 Dz.u. 2015 poz. 1422
    Kabatka: Pod mieszkaniem zimny, zawilgocony garaż podziemny..."zimne" kanały wentylacyjne w ścianach pokoi, "zimne" okna, "zimną" podłogę.
    Co to znaczy zimne kanały, zimne okna, zimna podłoga? Chciałabyś mieć podgrzewane okna i podgrzewaną podłogę? Podstawowym kryterium będzie tu temperatura powierzchni przegrody (ściana, podłoga) w mieszkaniu i kwestia wykraplania wilgoci. Jeśli było badanie kamerką, to wnieś o udostępnienie termogramów i wystąp o docieplenie stropu garażu oraz wymianę okien. Zaznaczam, że co do zasady powierzchnia okna ma niższą temperaturę, niż ściana, z uwagi na wyższy współczynnik przenikania ciepła. Nie wiem, czy jesteś jedyną mieszkanką parteru, czy masz jeszcze jakichś sąsiadów na parterze, ale lepiej naciskać na spółdzielnię w kilka osób.

    Z zimnymi kanałami w ścianach pokojów za dużo nie zrobimy, bo garaż ma mieć wentylację. Jeśli w garażu jest wentylacja mechaniczna, to wtedy można, a nawet należy zlikwidować przewody kominowe wentylacji grawitacyjnej. Chyba, że piszesz o kanałach nawiewnych do garażu, ale takowe powinny być zaizolowane. Trochę za mało konkretnych danych, a za dużo literatury pięknej. Tu trzeba operować konkretnymi parametrami, a nie zimny-ciepły, zawilgocony-osuszony.

    Pozdrawiam.
    KubaP: Możesz zażądać dopłat od spółdzielni do ogrzewania lokalu ze względu na brak ocielenia
    No tak. W dzisiejszych czasach wszystko jest możliwe. Zwłaszcza w tworze zwanym Unią Europejską. Na przykład sadownicy żądają dopłat z tytułu braku możliwości sprzedaży jabłek do Rosji. Widocznie można też żądać dopłat od spółdzielni ze wzgledu na brak ocielenia. Rozumiem, że tu chodzi o spółdzielnię mleczarską?

    A tymczasem w oczekiwaniu na ocielenie. :lookaround:
    Komentarz edytowany wp44
  • Opcje
    KabatkaKabatka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    wp 44
    Dziękuję za informacje.
    Zdaję sobie sprawę, że moje opisy nie są techniczne - nie znam się na tym, dlatego proszę o poradę mądrzejszych ode mnie.
    Na pewno zrobię tak, jak poradziłeś - poproszę o udostępnienie termogramów.
    Nie oczekuję podgrzewanej podłogi ani tym bardziej okien! Szukam rozwiązania problemu zimnego mieszkania - dzisiaj temperatura w mieszkaniu wynosiła 17 st. Spółdzielnia odmawia ocieplenia stropu garażu, gdyż cały czas w garażu są przecieki - od 12 lat problem nie jest rozwiązany.
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano maja 2016
    Porada Kuby o wyznaczenie współczynnika korygującego do rozliczania kosztów zużycia ciepła dla pominiętych przy dociepleniu nie jest wcale zła. Wprawdzie cieplej od tego nie będzie, ale byłaby to jednak jakieś zadośćuczynienie dla spółdzielców na parterze.

    Marne, bo marne, ale spółdzielni nic nie kosztujące - rekompensaty (lepsze słowo niż dopłata) w rozliczeniu udzielą sąsiedzi, którym docieplono ściany. Przepis by się znalazł.

    Biorąc pod uwagę że to spółdzielnia lepszej rady nie widzę.

    Można ewentualnie powalczyć, żeby w przyszłości parterom docieplono coś innego niż ściany.
    Pierwszy na myśl przychodzi oczywiście strop garażu... ale skoro przez 12 lat nie dało się załatwić problemu przecieków nad stropem garażu, a dało się ocieplić prawie cały blok, to pewnie chodzi o pieniądze.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Blazejh: Porada Kuby o wyznaczenie współczynnika korygującego do rozliczania kosztów zużycia ciepła dla pominiętych przy dociepleniu nie jest wcale zła.
    Stosowanie takich współczynników korekcyjnych (!?) u nas w kraju, to jest pic na wodę. Przecież ciepło dochodzące do danego lokalu mieszkalnego z instalacji ogrzewczej, nie jest zużywane tylko przez dane mieszkanie, ale zgodnie z prawami fizyki (w zależności od utrzymywanej przez lokatorów różnicy temperatur w poszczególnych lokalach), przechodzi także przez przegrody pomiędzy mieszkaniami. Brak wskazania zużycia przez ciepłomierz lokalowy (a tym bardziej przez podzielniki) nie oznacza, że dane mieszkanie nie zużywa ciepła. Otóż zużywa, ale nie to, które jest dostarczane przez instalację ogrzewczą, tylko to, które jest dostarczone przez niezdających sobie z tego sprawy sąsiadów. Przy takich perturbacjach z ciepłem, nie bardzo wierzę we wzorki proponowane do obliczeń przez "fachowe" firmy. Każdy budynek ma inne współczynniki korekcyjne, a nie takie same.
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano maja 2016
    Wcale nie jestem zwolennikiem komplikowania rozliczeń, ale jeżeli nie zastosować tego wynalazku w takim przypadku, to w jakim?

    Przecież argument spółdzielni o estetyce to też pic na wodę.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Blazejh: Przecież argument spółdzielni o estetyce to też pic na wodę
    To ja już wolę... ocielenie :bigsmile:
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kabatka: Zdaję sobie sprawę, że moje opisy nie są techniczne - nie znam się na tym, dlatego proszę o poradę mądrzejszych ode mnie.
    No to problem, bo gdzie tu znaleźć mądrzejszych od Ciebie? I skąd wiadomo, kto jest mądrzejszy, a kto głupszy?

    Krótko:

    okna - pomóc może tylko wymiana na bardziej energooszczędne, lub uszczelnienie; może są stare i wypaczone, z licznymi szczelinami, przez które infiltruje do lokalu nadmierna ilość powietrza zewnętrznego.

    temperatura 17 stopni - to już jest jakiś konkret, z którym możesz iść do spółdzielni. W pomieszczeniach mieszkalnych instalacje ogrzewcze powinny być tak projektowane i budowane, aby umożliwiały osiągnięcie temperatury +20 stopni, a w łazienkach +24 stopnie przy temperaturze obliczeniowej zewnętrznej (dawniej było +25 stopni, ale to wcześniej, niż 12 lat temu). Skoro u Ciebie instalacja nie osiąga projektowanej wydajności i spółdzielnia nie zamierza docieplać przegród zewnętrznych, ani stropu garażu, to niech się zajmą instalacją c.o. i na przykład wymienią u Ciebie grzejniki na większe.

    A propos - jak jesteś rozliczana za ciepło? Z m2?
    Kabatka: Spółdzielnia odmawia ocieplenia stropu garażu, gdyż cały czas w garażu są przecieki - od 12 lat problem nie jest rozwiązany.
    Jakiego rodzaju są to przecieki? Nieszczelna jest płyta stropowa garażu podziemnego w części poza obrysem budynku, czy nieszczelne są fundamenty/posadzka? Od razu nadmienię, że z przyczyn ekonomicznych ten drugi problem jest raczej nierozwiązywalny. Ten pierwszy trochę łatwiej, ale również bardzo kosztowny. Niemniej, tu również należy się powołać na przepisy techniczno-budowlane, a konkretnie na załącznik do rozporządzenia Dz.U. 75/2002, poz. 690, dotyczący wymagań izolacyjności cieplnej przegród. Należy jedynie pamiętać, aby nie powoływać się na przepisy aktualnie obowiązujące, tylko te z okresu, kiedy powstawał Twój budynek.
  • Opcje
    lukasollolukasollo Użytkownik
    edytowano lipca 2016
    Polecam zajrzeć na (...) i tam sprawdzić poradniki a przede wszystkim skorzystać z doradztwa tej firmy. Jest to kompleksowa obsługa dociepleń budynków a więc nie tylko doradzają ale także wykonują prace od początku do końca. Nie będzie problemu z podziałem robocizny a do tego korzystają z najnowszych technologii izolacyjnych.
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wyślij może ten wpis do spółdzielni mieszkaniowej, w której autorka wątku - Kabatka - posiada własnościowe prawo do lokalu. Na pewno zajrzą i przeczytają Twój poradnik, dzięki czemu nie będą mieli problemu z podziałem robocizny.

    :rolling: Ha, ha, ha....
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.