Rozliczenie lokatorów za przegląd okresowy wentylacji i gazu

chubbchubbschubbchubbs Użytkownik
Witam
Jestem laikiem w tym temacie a dokładnie jako zarządca( administrator ) budynku , w pracy przejąłem po byłym pracowniku obowiązki zarządcy budynku(ów) . Odpowiedzialny jestem za prowadzenie Książki obiektu , BHP , PPOZ i inne kontrole , przeglądy urządzeń, z tego względu mam jedno pytanie bo nie mogę nigdzie znaleźć odpowiedzi na moje pytanie , otóż:

1. Posiadamy budynek który częściowo ( parter ) jest jako biuro a na pierwszym i drugim piętrze znajdują się lokale mieszkalne ( 4 lokale )
Z racji że mamy wykonać ustawowy okresowy roczny przegląd instalacji gazowej oraz wentylacji/kominów nasuwa mi się pytanie odnośnie rozliczenia kosztów :

Firma kominiarska która będzie wykonywać przegląd wyliczyła mi koszt 250zł za budynek + 50zł od mieszkania .

Czy mogę obciążyć lokatorów kosztami przeglądów ich instalacji wentylacyjnej/gazowej czy muszę to pokryć z "własnej kieszeni" bo według ustaw to zarządca /właściciel obiektu/budynku ponosi koszty , ale w praktyce jak czytam to i tak to jets zabierane jak bywa w spółdzielniach/wspólnotach z funduszy remontowego .

Tutaj jest właścicielem firma budynku , jest Prezes firmy nie ma zarządu itp

Nie wiem jak do tego podejść , wcześniej lokatorzy płacili za przeglądy z własnej kieszenie FV była za przegląd ( komina , plus przyłącza gazu w piwnicy oraz przyłącza po pieca Gazowego i za część biurową budynku ) a lokatorzy dostawali KP od firmy kominiarskiej za instalacje gaz u nich i wentylacje bo przewodów kominowych nie mają

z góry dziękuje za odpowiedzi

Komentarze

  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jestem laikiem w tym temacie a dokładnie jako zarządca( administrator ) budynku , w pracy przejąłem po byłym pracowniku obowiązki zarządcy budynku(ów)...
    ...czy muszę to pokryć z "własnej kieszeni" bo według ustaw to zarządca /właściciel obiektu/budynku ponosi koszty
    Ty co najwyżej przejąłeś obowiązki administratora NW.
    Ty nie jesteś zarządcą budynku bo takowym jest albo wspólnota (jako właściciel) albo spółdzielnia a nie zarządca nieruchomości nawet z licencją.
  • Opcje
    chubbchubbschubbchubbs Użytkownik
    edytowano listopada -1
    jestem laikiem jak napisałem to czy jestem administratorem NW , zarzadca nie ważne poprostu mam taki problem i potrzebuje pomocy

    pozdrawiam
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano maja 2016
    Otrzymałeś prostą odpowiedź - skoro nie jesteś zarządcą budynku (notabene, nigdy nim nie będziesz raczej) to z jakiej racji masz płacić ze swojej kieszeni za coś co nie należy do twoich obowiązków.
    Przeglądy wszelakie budynku i instalacji to obowiązek zarządcy lub właściciela obiektu budowlanego (art. 61, 62 i 91a ustawy-prawo budowlane). Ty nie jesteś ani zarządcą obiektu (budynku) ani jego właścicielem.
    Swoją drogą podziwiam cię za odwagę - bo biorąc się za taką robotę jako laik narobisz sobie i właścicielom (lokatorom) więcej szkody niż pożytku.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    chubbchubbs: jestem laikiem
    To musisz mieć dużo pieniędzy w swojej "własnej kieszeni"... :wink:
  • Opcje
    chubbchubbschubbchubbs Użytkownik
    edytowano maja 2016
    od początku napiszę bo jak czytam forum to bardzo skrupulatnie piszecie pojęciami :)

    Mój szef ( właściciel budynku ) przekazał mi upoważnił do prowadzenie Książki Obiektu .

    Obiekt ( budynek ) składa się z
    - parteru ( część biurowa gdzie jest prowadzona działalność gospodarcza )
    - I i II piętro część lokatorska ( 4 mieszkania )

    Miesiąc temu został wykonany przegląd okresowy budowlany , mam z niego protokół oraz wpis do książki obiektu - nie było zastrzeżenia

    Teraz jeszcze chce zrobić przegląd okresowy roczny instalacji gazowej oraz kominowej wentylacji . I do tego przeglądu mam zapytanie czy cały koszt musi ponieść Właściciel budynku czy można obciążyć po przeglądzie Lokatorów , firma co będzie wykonywać przegląd tak jak pisałem na początku 250zł weźmie ca część biurową i po 50 za lokale mieszkalne

    myślę że teraz dobrze przedstawiłem sytuacje o co mi chodzi :)
    Komentarz edytowany chubbchubbs
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Mój szef ( właściciel budynku ) przekazał mi upoważni
    Czyli jest to budynek prywatny będący własnością Twojego szefa. Nie jest to spółdzilenia ani wspólnota.
    Z tego wynika, że za wszystkie przeglądy winien być obciążony kosztami tylko i wyłącznie właściciel budynku czyli Twój szef.
    Lokatorzy płacą tylko czynsz właścicielowi lokalu (budynku) i ich przeglądy nie obchodzą w zasadzie a tym bardziej koszty tych przeglądów.
  • Opcje
    chubbchubbschubbchubbs Użytkownik
    edytowano listopada -1
    i o to chodzi :) dziękuje ślicznie ;)

    ps. jeszcze mam zapytanie odnośnie audytu / certyfikatu energetycznego co w zeszłym roku weszło prawo
    czy w tym wypadku trzeba zrobić taki certyfikat czy też nie ?
    Oraz będzie wymiana w przyszłym roku pieca gazowego od centralnego ogrzewania czy taki certyfikat nie pomoże przy okazji w doborze odpowiedniego pieca aby jego efektywność energetyczna była odpowiednia do parametrów budynku ?

    pozdrawiam i miłej nocy i udanego długiego weekendu :P ja już na urlopie do poniedziałku :)
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To nie weszło w zeszłym roku, tylko znacznie wcześniej, tj. kilka lat temu. Świadectwo energetyczne powinno być sporządzone przed oddaniem do użytkowania, ponieważ jest załącznikiem do wniosku o pozwolenie na użytkowanie, który składa się do PINB. Bez świadectwa nie ma pozwolenia na użytkowanie. Pogrzeb trochę w dokumentacji budynku.
  • Opcje
    chubbchubbschubbchubbs Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ok poszukam , mam jeszcze jedno pytanie , bo koszt przeglądów rozwiązany z księgową i szefem wyjaśnione .

    Dowiedziałem się że z lokatorami jest w taki sposób:
    2 mieszkania są najmowane i lokatorzy płacą czynsz + koszty eksploatacji ( woda, ciepło )
    2 mieszkania są własnościowe - lokatorzy płacą tylko eksploatacje

    Co w tym wypadku zrobić odnośnie funduszu remontowego bo planowany jest remont klatki schodowej , czy mogę wprowadzić powiedzmy od nowego roku właścicielom tych 2 miezkań fundusz remontowy aby odkładało się na poczet przyszłych napraw , modernizacji itp ? czy ci właściciele muszą muszą sami zawiązać wspólnote mieszkaniową

    Temat trudny gdyż budynek jest z lat 80 który został kupiony w latach 90 z czego 2 mieszkania były kupione przez obecnych lokatorów ( tych 2 mieszkań własnościowych ) reszta budynku i działka jest właśnością szefa .
    Chciałbym aby od nowego roku uporządkować tą sprawę z lokatorami

    Ciepło rozliczamy na podstawię metrażu , wodę są liczniki od 2 lat w mieszkaniach

    pozdrawiam
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano maja 2016
    Temat trudny gdyż budynek jest z lat 80 który został kupiony w latach 90 z czego 2 mieszkania były kupione przez obecnych lokatorów ( tych 2 mieszkań własnościowych ) reszta budynku i działka jest właśnością szefa .
    Chciałbym aby od nowego roku uporządkować tą sprawę z lokatorami
    To zmienia postać rzeczy całkowicie w stosunku co do tej pory napisałeś!
    Podałeś nieprawdziwe dane i otrzymałeś "nieprawdziwą odpowiedź".
    Także odnośnie ponoszenia kosztów.
    Bo okazuje się, że twój szef nie jest właścicielem tego budynku skoro dwa lokale są również wykupione (wyodrębnione).
    Namieszałeś nieźle.
    Prawdopodobnie jesteście wspólnotą a to zupełnie inna para kaloszy.
    Żeby Ci rzetelnie odpowiedzieć musimy znać treść zapisów KW budynku a także zapisy dwóch AN kupna lokali oraz Twojego szefa, bo inaczej będziemy brnąć w ślepą uliczkę.
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    gecon: Podałeś nieprawdziwe dane i otrzymałeś "nieprawdziwą odpowiedź"
    No, nie może być inaczej. : ) To się nazywa GIGO.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    chubbchubbs - mieszkania są "własnościowe"?
    Własnościowe to może być prawo do lokalu spółdzielczego.
    U ciebie prawdopodobnie budynek ma 3 właścicieli (jednym z nich jest twój szef).
    Jeżeli tak, to jesteście tzw. małą wspólnotą a nie współwłasnością.
    To jest bardzo ważne rozróżnienie, bo wzajemne prawa i obowiązki regulują zupełnie inne przepisy.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] chubbchubbs:[/cite] Właściciel budynku czy można obciążyć po przeglądzie Lokatorów ,
    Koszty ponosi właściciel nieruchomości , jak są lokale czynszowe to w kalkulacji czynszu powinny być ukryte podstawowe koszty przeglądów
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.