Zgoda na prowadzenie działalności w lokalu usługowym

mnowak7mnowak7 Użytkownik
edytowano października 2009 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam,

W naszej wspólnocie na parterze znajdują się lokale usługowe, czy właściciel takiego lokalu potrzebuje zgody mieszkańców na prowadzenie określonego rodzaju działalności w takim lokalu? Jeśli tak to czy to zależy od rodzaju prowadzonej działalności? (i gdzie można znaleźć listę takich działalności wymagających zgody)

Pozdrawiam Marcin.

Komentarze

  • Opcje
    TomTomTomTom Użytkownik
    edytowano listopada -1
    gdzie można znaleźć listę takich działalności wymagających zgody
    Każdy przypadek trzeba analizować indywidualnie.

    Np. w przypadku uruchomienia restauracji w lokalu zmiany polegające na ingerencji w części wspólne budynku będą wymagać ZAWSZE zgody wspólnoty
    Uchwały wprowadzające we wspólnocie np zakaz prowadzenia restauracji są bezskuteczne:

    Wykonanie takich otworów należy zakwalifikować jako przebudowę (art. 3 ust. 7a ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane, Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118, ze zm.), na którą nie może wyrazić zgody sam zarząd wspólnoty mieszkaniowej, gdyż jest to czynność przekraczająca zakres zwykłego zarządu, w związku z czym potrzebna jest uchwała właścicieli lokali, wyrażająca zgodę na dokonanie tej czynności (art. 22 ust. 2 w zw. z ust. 3 pkt 5 u.w.l.). Tymczasem treść podjętej przez wspólnotę uchwały wyraża sprzeciw przeciwko planowanemu wykorzystaniu lokalu powódki, nie odnosi się zaś zupełnie do kwestii związanych z jego przebudową. Zmiana przeznaczenia lokalu należącego do innego członka wspólnoty nie mieści się w katalogu czynności wymienionych w art. 22 u.w.l., a tym samym rozpoznawanie sprawy w kontekście tego przepisu nie znajduje uzasadnienia prawnego IV CSK 393/07
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To prawda - zmiany polegające na ingerencji w części wspólne budynku będą wymagać ZAWSZE zgody wspólnoty - i to niezależnie od tego, czy dotyczą restauracji (i w ogóle lokalu użytkowego), czy lokalu mieszkalnego. Dotyczy to poważnych remontów, modernizacji czy przebudowy lokalu, niezależnie od przyczyny.
    czy właściciel takiego lokalu potrzebuje zgody mieszkańców na prowadzenie określonego rodzaju działalności w takim lokalu?
    Nie. O sposobie korzystania z odrębnego lokalu decyduje jego właściciel.
    Z cytowanego przez TomToma wyroku Sądu Najwyższego najważniejszy dla Ciebie jest ten fragment:
    Zmiana przeznaczenia lokalu należącego do innego członka wspólnoty nie mieści się w katalogu czynności wymienionych w art. 22 u.w.l., a tym samym rozpoznawanie sprawy w kontekście tego przepisu nie znajduje uzasadnienia prawnego.
    Zgody wspólnoty wymaga natomiast planowana sprzedaż alkoholu w lokalu położonym w budynku wielorodzinnym. Pisemną zgodę WM przedsiębiorca ubiegający się o zezwolenie na sprzedaż alkoholu musi załączyć do wniosku o zezwolenie (art. 18.6 pkt 3 ustawy z dnia 26 października 1982 o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi).
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    W uzupełnieniu:
    wspólnota mieszkaniowa nie ma rzeczywiście bezpośredniego wpływu na rodzaj prowadzonej działalności.
    Niekiedy jednak określony rodzaj działalności wiąże się ze zmianą sposobu użytkowania lokalu, o czym mowa w art. 71 ustawy Prawo budowlane ( podjęcie bądź zaniechanie w obiekcie budowlanym lub jego części działalności zmieniającej warunki: bezpieczeństwa pożarowego, powodziowego, pracy, zdrowotne, higieniczno-sanitarne, ochrony środowiska bądź wielkość lub układ obciążeń).
    Zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części wymaga natomiast zgłoszenia właściwemu organowi.

    Członkowie wspólnoty (również inni użytkownicy lokali) mogą jednak w postępowaniu administracyjnym podejmować działania, które uniemożliwią prowadzenie działalności w lokalu, jeżeli działalność ta prowadzić będzie do zmiany sposobu jego użytkowania powodującej niedopuszczalne zagrożenia bezpieczeństwa ludzi lub mienia, pogorszenie stanu środowiska lub stanu zachowania zabytków, pogorszenie warunków zdrowotno-sanitarnych, wprowadzenie, utrwalenie bądź zwiększenie ograniczeń lub uciążliwości dla terenów sąsiednich. W takiej sytuacji organ może zgłosić sprzeciw.
    Pomocne orzecznictwo:
    http://www.zarzadca.pl/content/view/629/94/
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    TomTomTomTom Użytkownik
    edytowano października 2009
    Przy sprzedaży napojów alkoholowych w lokalu (restauracja, sklep itp):

    Do wniosku o wydanie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych należy dołączyć pisemną zgodę właściciela, użytkownika, zarządcy lub administratora budynku, jeżeli punkt sprzedaży jest zlokalizowany w budynku mieszkalnym wielorodzinnym - art. 18 ust. 6 pkt 3 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
  • Opcje
    mnowak7mnowak7 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    U nas sytuacja jest mocno kontrowersyjna:

    Ktoś wykańcza lokal usługowy. Właściciel lokalu po pytaniu administratora o rodzaj planowanej działalności rzucił słuchawką. Robotnicy wykańczający lokal mówią, że to punkt wydawania posiłków dla bezdomnych.

    No i mamy z jednej strony:

    prawo własności i być może altruistyczne poglądy właściciela (choć oczywiście już wszyscy spekulują czemu taki drogi lokal na taką działalność i doszukują się spisku)

    z drugiej strony:

    mieszkańców bojących się o bezpieczeństwo swoje i swoich dzieci, martwiących się o to że nikt nie kupi pozostałych lokali i nie doczekamy się "wygód" pod nosem, obawy że wzrosną nam koszty (ochrony i sprzątania) i spadnie wartość mieszkań.

    I co byście z takim problemem zrobili?
  • Opcje
    wwwinylwwwinyl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kiedy przekształca się lokal mieszkalny w niemieszkalny, to ma się obowiązek zgłosić to do UM, albowiem podatki od nieruchomości dla ww. rodzajów lokali są różne.
  • Opcje
    PoliterPoliter Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wspolnota mieszkaniowa w drodze uchwaly moze ustalic wyzsze oplaty dla wlasciciela
    lokalu uzytkowego jezeli uzasadnia to sposob korzystania przez niego z lokalu, czyli np
    wiecej ludzi przychodzi do lokalu to ustalacie uchwala wyzsze koszty za sprzatanie,
    energie elektryczna, wyzsze koszty ochrony nieruchomosci wspolnej i inne które beda
    wynikac ze zwiekszonej eksploatacji lokalu uzytkowego. Taka mozliwosc wynika z art 12
    ustawy o wlasnosci lokali. pozdrawiam
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Właściciel lokalu usługowego może w nim urządzić punkt do wydawania posiłków, jednak sposób korzystania z tego lokalu nie może utrudniać korzystania z innych lokali i nieruchomości wspólnej. Same obawy właścicieli nie stanowią podstawy do zakazania prowadzenia takiej działalności. Właściciel ma bowiem prawo w granicach określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego, z wyłączeniem innych osób, korzystać z rzeczy zgodnie ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem swego prawa, w szczególności może pobierać pożytki i inne dochody z rzeczy. W tych samych granicach może rozporządzać rzeczą (art. 140 k.c.).
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.