Garaż z odrębną księgą wieczystą a opłaty miesięczne do czynszu

Bogdan_KowalczykBogdan_Kowalczyk Użytkownik
Witam,
Posiadam mieszkanie własnościowe.
Mieszkanie posiada odrębną księgę wieczystą.
Rok temu zakupiłem od developera garaż który należy do części budynku tzn na dole są garaże a nad garażem mieszkania.
Niedawno dowiedziałem się że wspólnota a raczej dwie osoby w tej wspólnocie czyli prezes i zastępca wprowadzić opłatę czynszową za metraż tego garażu do czynszu co miesięcznego.

Garaż posiada odrębną księgę wieczystą (jest to garaż z bramą garażową a nie garaż na wolnej przestrzeni)
Licznik prądu jest oddzielny dla tego garażu, nie korzysta z licznika tzw wspólnotowego dla garaży.


Proszę mi powiedzieć czy faktycznie wspólnota może to wprowadzić???? czy jest jakaś podstawa prawna aby tego uniknąć???
Jeśli nie ma to jaka część głosów musi być większa aby uchwała została podjęta.
Wspomnę iż dotychczas nie było takiej opłaty, to dopiero ma wejść tzn chcą wprowadzić...

Z tego co wiem nie wszystkie garaże znajdujące się posiadają własną księgę wieczystą.

Komentarze

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano maja 2016
    To nie może być opłata czynszowa, ponieważ czynsz jest wynagrodzeniem za korzystanie z cudzej rzeczy, z taką sytuacją mamy, np. do czynienia przy najmie, albo dzierżawie.

    Wspólnota mieszkaniowa zamierza raczej pobierać zaliczki na utrzymanie nieruchomości wspólnej i to jest prawidłowe. Jako właściciel garażu jest Pan współwłaścicielem nieruchomości wspólnej, wraz z prawem własności garażu nabył również udział w tej nieruchomości, która trzeba przecież utrzymywać. Utrzymuje się ją ze "składek" właścicieli lokali, czyli z zaliczek.

    Stanowi o tym art. 15 ust. 1 ustawy o własności lokali: "Na pokrycie kosztów zarządu właściciele lokali uiszczają zaliczki w formie bieżących opłat, płatne z góry do dnia 10 każdego miesiąca."
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zarządca: To nie może być opłata czynszowa
    Nieraz nadgorliwcy nazywają to: "czynsz administracyjny" :bigsmile:
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    O ile art 15 ust 1 jest dostateczną podstawą prawną do ustanowienia takich zaliczek, to zarząd mógłby projekt uchwały uzasadnić. Dwie rzeczy konkretnie:

    - czy rzeczywiście użytkowanie lokali garażowych wpływa na koszty wspólnoty
    - jeżeli wpływa, to czy poziom tych kosztów uzasadnia wprowadzenie odrębnej zaliczki, wypadałoby swkazać przede wszystkim rodzaj tych kosztów (oświetlenie placów manewrowych przed garażami? sprzątanie przed garażami?)

    Nie napisałeś czy nową opłatę mają wnosić wszyscy właściciele, czy tylko garażowicze.
  • Opcje
    Bogdan_KowalczykBogdan_Kowalczyk Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Na akcie notarialnym jest napisane (chyba najważniejsze rzeczy przepisałem)

    W akcie notarialnym jest zapisane:

    Zaświadczene wydane z upoważnienia starosty ........... w miejscowości..... dnia tego i tego nr.....
    stwierdzające że między innymi garaże wybudowane, oznaczone numerami ... do ... mieszczące się w budynku mieszkalnym wielorodzinnym położonym w miejscowości...... przy ulicy ........ stanowią samodzielne lokale w rozumieniu ustawy o własności lokali.

    opibnię techniczną do wydzielenia samodzielnych lokali mieszkalnych dodatkowych samodzielnych piwnic lokatorskich, samodzielnych garaży wybudowanych stanowiącą załącznik powyższego zaświadczenia opracowaną przez.........

    !!!
    Strony oświadczają że ustanawiają odrębną własność lokalu użytkowego garażu nr .... o powierzchni 32 m2 mieszczącego się na kondygnacji piwnicy budynku wielomieszkaniowego przy ulicy....... z własnością którego to lokalu związany jest udział wynoszący ........ części w użytkowaniu wieczystkim działki na której znajdują się dwa budynki z lokalami oraz we współwłasności części budynków i urządzeń, które nie służą wyłączenie do użytku właścicieli lokali.

    Dalej jest o stronach i kwocie zakupu...
    oraz o stanie faktcznym


    Dalej na końcu powtórzenie ale.

    Wydzielenie z księgi wieczystej kw...... lokalu użytkowego garażu nr .... o powierzchni 32m2 mieszczącego się na kondygnacji piwnicy budynki wielomieszkaniowego przy ulicy.....i założenie dla tego lokalu księgi weiczystej z wpisem w dziale 1 sp. udziełu wynoszącego ...... części w użytkowaniu wieczystym działki nr.... na której znajdują się dwa budynki z lokalami oraz we współwłasności części budynków i urządzeń, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokalu oraz wpisanie w dziale II ich jako właścicieli na prawach wspólności ustawowej majątkowej małżeńskiej na podstawie umowy ustanowienie odrębnej własności lokalu i jego sprzedaży z dnia....




    ======


    Co do mianowania prezesami i zastępcą to tak na dwie osoby gadają natomiast tak jak napisał ktoś napisał są to członkowie zarządu.


    Mi chodziło o to czy wspólnota zarząd może uchwalić dodatkową opłatę do czynszu za to że posiadam ten garaż.

    Wszyscy mieszkancy danego budynki nie posiadają garaży. Wszystkich mieszkań w budynku jest 9.
    Garaży w budynku są tylko 4.

    Czy da się uniknać owej opłaty??? Ile może wynosić taka opłata za metr??? Czy można obalić tą opłatę wraz ze wszystkimi osobami które te garaże posiadają????

    Każdy ma licznik oddzielny. Jedynie brama wjazdowa jest podpięta pod licznik wspólnoty tzw. chyba pod ten co na klatce schodowej świeci światło i potrącana jest z pieniędzy wszystkich. Ale to nie są jakieś duże koszta, zawsze można rozbić te parę groszy od tych co posiadają te garaże.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Bogdan_Kowalczyk: Mi chodziło o to, czy wspólnota zarząd może uchwalić dodatkową opłatę do czynszu, za to że posiadam ten garaż
    Ustalenie dodatkowej opłaty za tzw. "czynsz" powinna regulować odpowiednia uchwała właścicieli lokali a nie widzimisię Państwa Prezesostwa :wink:
  • Opcje
    Bogdan_KowalczykBogdan_Kowalczyk Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] elan124:[/cite]
    Bogdan_Kowalczyk: Mi chodziło o to, czy wspólnota zarząd może uchwalić dodatkową opłatę do czynszu, za to że posiadam ten garaż
    Ustalenie dodatkowej opłaty za tzw. "czynsz" powinna regulować odpowiednia uchwała właścicieli lokali a nie widzimisię Państwa Prezesostwa :wink:

    Czy wszyscy właściele lokali danego budynku muszą się zgodzić?
    Jak to jest prawnie?, W praktyce?

    proszę mnie źle nie zrozumieć, ale nie dość że trzeba opłacać raz w roku podatek od nieruchomości, za użytkowanie wieczyste gruntu to jeszcze za garaż...
    Ogólnie takie plany miały być chodzi mi o podstawę aby się na to nie zgodzić.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Bogdan_Kowalczyk : Jak to jest prawnie ?
    Prawnie jest tak: http://www.zarzadca.pl/prawo/akty-prawne/dzienniki-ustaw/12-ustawa-o-wlasnosci-lokali.html
  • Opcje
    Bogdan_KowalczykBogdan_Kowalczyk Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jak przeczytałem na innych forum

    "O tym - jakie to będą koszty, już nie decyduje wspólnota, ale sami właściciele garażu - ponieważ to jest samodzielny lokal. Właściciele garazu powinni się zebrać, ustalić, w jaki sposób będą zarządzali swoim garażem oraz sposób finansowania kosztów utrzymania garażu. To jest trochę obok wspólnoty (choć często to wspólnota - z przyczyn praktycznych - nadal zarządza lokalem garażowym) - i koszty powinny być rozliczane osobno."

    ===

    Oprócz wyjaśnienia jak to wygląda w KW napisane dwa posty wyżej to, to co napisałeś rozumiem, że właścicoele tych garaży mogą odrębnie nie zgodzić się na taki koszt miesięczny i sami przeznaczać odpowiednią sumę miesięcznie na utrzymanie m.in odśnieżania podjazdu do garaży, prądu za bramę automatycznego otwierania czy utrzymywania czystości.

    Dla mnie jest to trochę niedorzeczne płacić za garaż co mc pytam się za co? praktycznie za nic. Prąd w garażu sam płacę. A to co wymieniłem powyżej to równie dobrze osoby które posiadają garaże miedzy sobą mogą dojść do porozumienia. Koszt miesięczny jak dobrze wyliczałem to w granicach 40-60 zł co miesiąc, jest to duzo...
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To co zacytowałeś dotyczy hali garażowej, wiec zostawmy to na boku. Nie macie hali garażowej tylko garaże wyodrębnione prawnie i fizycznie i w bryle budynku.

    Jeżeli opłatę obliczasz aż na 40-60 tzn. że w naliczeniu będzie prawie wszystko to, co masz w naliczeniu za metry mieszkania. Mówię prawie, bo chyba ciepła i wody jednak tam się nie kalkuluje? To by było jak piszesz niedorzeczne.

    Natomiast wprowadzenie kilku innych zaliczek od tych garaży takie zupełnie niedorzeczne być nie musi a czasem może być nawet zasadne. Więc nie można tu napisać, bo nie znamy uzasadnienia p dla podjęcia tej uchwały. Oprócz tego oczywistego - że zastrzyk pieniędzy poprawi płynność wspólnoty.
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano maja 2016
    [cite] Bogdan_Kowalczyk:[/cite] Mi chodziło o to czy wspólnota zarząd może uchwalić dodatkową opłatę do czynszu za to że posiadam ten garaż.
    Zarząd na pewno nie może. Obawiam się jednak, że chodzi o coś innego, nie odróżniasz "zaliczki na utrzymanie nieruchomości wspólnej" od "czynszu". Jako właściciel lokali w ogóle nie płacisz żadnego czynszu, ani od garażu, ani od mieszkania. Przypuszczam, że sprawa wygląda tak, jak napisał wcześniej Zarządca: powinieneś ponosić zaliczki na utrzymanie NW proporcjonalnie do udziałów jakie ma twój garaż i mieszkanie w całej nieruchomości.

    Co prawda wspólnota może uchwalić wyższą zaliczkę na utrzymanie NW dla lokali użytkowych (np. za garaż), ale tylko wtedy, jeżeli uzasadnia to sposób korzystania z tych lokali - nie może to więc być decyzja zupełnie arbitralna.

    Żeby ustalić stan faktyczny napisz, czy dotychczas ponosiłeś na rzecz wspólnoty jakąkolwiek opłatę z tytułu własności garażu? Jeżeli tak, to z jakiego tytułu?
    Komentarz edytowany Egzo
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano maja 2016
    [cite] Bogdan_Kowalczyk:[/cite]
    Mieszkanie posiada odrębną księgę wieczystą.
    Rok temu zakupiłem od developera garaż który należy do części budynku tzn na dole są garaże a nad garażem mieszkania.
    Niedawno dowiedziałem się że wspólnota a raczej dwie osoby w tej wspólnocie czyli prezes i zastępca wprowadzić opłatę czynszową za metraż tego garażu do czynszu co miesięcznego.

    Garaż posiada odrębną księgę wieczystą (jest to garaż z bramą garażową a nie garaż na wolnej przestrzeni)
    Licznik prądu jest oddzielny dla tego garażu, nie korzysta z licznika tzw wspólnotowego dla garaży.


    Proszę mi powiedzieć czy faktycznie wspólnota może to wprowadzić???? czy jest jakaś podstawa prawna aby tego uniknąć???
    Jeśli nie ma to jaka część głosów musi być większa aby uchwała została podjęta.
    Wspomnę iż dotychczas nie było takiej opłaty, to dopiero ma wejść tzn chcą wprowadzić...

    Z tego co wiem nie wszystkie garaże znajdujące się posiadają własną księgę wieczystą.
    dlaczego nie napisałeś, że wraz z garażem kupiłeś udział w części wspólnej tak jak przy lokalu mieszkalnym

    Opłaty zaliczek na pokrycie kosztów utrzymania nieruchomości ( a nie czynsz) wnosi się zgodnie z posiadanym udziałem w NW ( art. 12.2 UoWL)
    Art.12.2. Pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem, a w części przekraczającej te potrzeby przypadają właścicielom lokali w stosunku do ich udziałów.[b] W takim samym stosunku właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej [/b]w części nie znajdującej pokrycia w pożytkach i innych przychodach.
    
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.