Zwołanie zebrania

drag123drag123 Użytkownik
edytowano maja 2016 w O Forum
Jestem zarówno Administratorem Małej Wspólnoty jak i współwłaścicielem jednego z lokali(posiadam ponad 20% udziałów w Wspólnocie), chcę zwołać zebranie - by zrezygnować z pełnionej funkcji,czy zwołuję zebranie jako współwłaściciel - czy jako administrator.Z tego co doczytałem to jako administrator nie mogę.
Druga kwestia czy wszelkie decyzje- ewentualnie uchwały muszą przechodzić jednomyślnie?
Bez głosu sprzeciwu?

Komentarze

  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zrezygnujesz składając właścicielom oświadczenie woli. Do tego nie potrzebujesz zebrania.
    Pozostali właściciele nie mają nad czym glosować, ponieważ przejawów twojej wolej woli nikt nie ma prawa zatwierdzać głosowaniem. Jesteś wolnym człowiekiem, masz wolną wolę działania.
    Bynajmniej nie jesteś niewolnikiem wspólnoty mieszkaniowej.

    To, że rzucając papierami spowodujesz bałagan, to inna sprawa.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W takich wspólnotach jak twoja do zarządu nieruchomością wspólną stosuje się odpowiednio przepisy o współwłasności zawarte w Kodeksie cywilnym (kc) i w Kodeksie postępowania cywilnego (kpc). W przypadku tzw. czynności zwykłego zarządu obowiązuje zasada większości, liczonej według udziałów. W przypadku czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu konieczna jest jednomyślność wszystkich członków wspólnoty. Warto też zajrzeć do ustawy o własności lokali: http://www.zarzadca.pl/prawo/akty-prawne/dzienniki-ustaw/12-ustawa-o-wlasnosci-lokali.html
    Podstawową zasadą obowiązującą w małych wspólnotach mieszkaniowych rządzących się według przepisów kc i kpc jest zarząd własny współwłaścicieli. Każdy z nich jest bowiem zobowiązany do współdziałania w zarządzie nieruchomością wspólną. Nie ma żadnych przeszkód abyś zorganizował zebranie.
  • Opcje
    drag123drag123 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ja nie zrobię tego z dnia na dzień -dam właścicielom czas na wybór nowego -ale mam prośbę dot. drugiej kwestii tj. czy w Małych wspólnotach nadal wszelkie decyzje- ewentualnie uchwały muszą przechodzić jednomyślnie?
    Bez głosu sprzeciwu?
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano maja 2016
    Przeszkód nie ma. I to obojętne jako kto zwołasz. Możesz na nim złożyć rodzaj sprawozdania z działalności jako zarząd np. za okres kwiecień - maj 2016, czy jak tam u was to wypada, przedstawić sprawy aktualne, złożyć rezygnację, zaproponować sąsiadom co dalej w związku z twoją rezygnacją. Najlepiej właśnie w takiej kolejności.

    Właściciele wybór nowego zarządu (szumna nazwa w malej wspólnocie) powinni przegłosować raczej jednomyślnie. Ale jeżeli wybór kolejnej osoby jednomyślny nie będzie, to nic się nie stanie.
    Najwyżej ta osoba nie powinna tytułować się jako "zarząd", działać jak zarząd w zakresie zwykłych czynności, jak w dużej wspólnocie, ktoś jednak musi. Sam wiesz to najlepiej.

    Formalnego obowiązku wyłaniania czegokolwiek w małej wspólnocie w ogóle nie ma.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Drag123: czy w Małych wspólnotach nadal wszelkie decyzje- ewentualnie uchwały muszą przechodzić jednomyślnie ?
    TYLKO TE, o których wcześniej ci wspomniałem. No to jeszcze raz, w przypadku czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu konieczna jest jednomyślność wszystkich członków wspólnoty. Zbór czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu zawarty jest w: http://www.zarzadca.pl/prawo/akty-prawne/dzienniki-ustaw/12-ustawa-o-wlasnosci-lokali.html (art.22.3).
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.