Podwójna opłata za piwnię. Czy zgodnie z prawem?

SilvanoirSilvanoir Użytkownik
Witam. Posiadam mieszkanie o pow. 32m2 (wpisane w KW jako odrębny lokal)z piwnicą 22m2 (wpisaną w akcie notarialnym jako pomieszczenie przynależne). Naliczana jest mi comiesięczna opłata na fundusz remontowy za 54m2 (lokal+piwnica łącznie) i oprócz tego opłata za pomieszczenie przynależne. Czy opłaty naliczane są prawidłowo? Czy gdy płacę za piwnicę jako część mieszkania to powinnam płacić za nią kolejny raz jako za pomieszczenie przynależne?

Dokument, który otrzymałam tutaj : http://iv.pl/images/18693683680022666312.jpg

Komentarze

  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Niestety, wszystko jest w porządku.
    Płacisz za tyle, ile masz w akcie notarialnym, czyli za 54,58 m kw:
    zaliczka na koszty zarządu - 1,42 zł za m kw.
    zaliczka na fundusz remontowy 3,5 zł za m kw.

    Wyodrębnianie w rozliczeniu pomieszczenia przynależnego nie jest konieczne.
  • Opcje
    SilvanoirSilvanoir Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A czy mozna zrzec sie piwnicy lub jej czesci lub sprzedać ja sasiadowi?
  • Opcje
    manman Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Silvanoir:[/cite]A czy mozna zrzec sie piwnicy lub jej czesci lub sprzedać ja sasiadowi?

    Jakiej wysokości jest ta piwnica?
    Jeśli ma mniej niż 2.2m to jej powierzchnię powinno się liczyć tylko w połowie.
  • Opcje
    SilvanoirSilvanoir Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zbadam to :) Dziękuję za pomysł. Czy tą zależność między wysokością pomieszczenia, a opłatami reguluje jakaś konkretna ustawa? Googlowałam trochę i wszędzie piszą, że to odnosi się do podatków. Czy jeśli piwnica posiada wysokość poniżej 2,2m mogę wystąpić do zarządcy o zmniejszenie kwoty funduszu remontowego?
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Możesz zarządcy zaproponować jedynie projekt uchwały zmieniający obecny plan gospodarczy, czy jak tam sobie nazwaliście uchwalę z zaliczkami.
    I zaproponować obniżenie opłaty eksploatacyjnej za pomieszczenia przynależne.
    Wysokość nie musi mieć tu znaczenia, ponieważ argumentem za propozycją jest odmienne przeznaczenie lokalu. I fakt, że w proporcji do kawalerki to jest duże pomieszczenie.

    Zarządca może odpowiedzieć, że takie rozwiązanie jest niezgodne z ustawą - będzie niestety miał rację.

    Wyguglowało ci prawdę o podatku od nieruchomości. Wysokość 2,2 m ma znaczenie od tego roku dla wysokości podatku od nieruchomości. Akurat nie ma ta wysokość znaczenia dla prywatnych piwnic, tylko dla pomieszczeń wspólnych, nie tylko w piwnicach położonych.
  • Opcje
    SilvanoirSilvanoir Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czyli nie ma zadnej mozliwosci obnizenia kosztow za mieszkanie i piwnice. A sprzedaz piwnicy? Czy jest taka opcja w polskim prawie?
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Pomieszczenia przynależnego w realu nie sprzedasz. Może teoretycznie jest taka możliwość, ale w praktyce nie spotkałam.
    Wynajmij piwnicę sąsiadowi i po kłopocie.
  • Opcje
    SilvanoirSilvanoir Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ostatnie pytanie. Czy wynajem pomieszczeń przynależnych jest inaczej regulowany prawnie niż np. wynajem mieszkania? Obowiązują jakieś stawki, konkretne zapisy w umowie wynajmu?

    Bardzo dziękuję za pomoc!
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie ma odrębnych przepisów dla wynajmu części nieruchomości. Stawki reguluje wolny rynek.
    Na potrzeby określenia stawki dla czynszu najmu piwnicy możesz kalkulować, że stałym kosztem najmu jest wyszczególnione na karcie opłat 31,75 pln.
    Wtedy zyskiem z najmu będzie kwota przewyższająca miesięcznie tę wartość.
    Tzn. że gdyby najemca oczekiwał, że czynsz powinien być niższy, to łatwo mu możesz pokazach, że jego oczekiwanie dla ciebie nie ma ekonomicznego sensu.
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ...31,75 pln
    ...gdyby najemca oczekiwał, że czynsz powinien być niższy, to łatwo mu możesz pokazach, że jego oczekiwanie dla ciebie nie ma ekonomicznego sensu.
    To całkowicie błędne założenie ekonomiczne.
    Nawet wynajem za 1 zł ma sens bo wtedy opłata, którą i tak trzeba ponosić czy wynajmie czy nie - zmniejsza się do kwoty 30,75 zł.
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Teoretycznie tak, ale zawierać umowę dla samego zawierania? Nie sądze żeby komuś się chciało dla przychodu rzędu 1 zł. Niech właściciel coś z tego ma, inaczej to zwykłe zawracanie sobie głowy.
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano maja 2016
    Nie no ta złotówka była symboliczna aby pokazać, że równie dobre z punktu ekonomicznego byłoby wynajęcie za 30,75 zł jak i za 32,75 zł.
  • Opcje
    SilvanoirSilvanoir Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziękuję serdecznie wszystkim za pomoc. Uspokoiliście moje nerwy :)
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Silvanoir:[/cite]Czyli nie ma zadnej mozliwosci obnizenia kosztow za mieszkanie i piwnice.
    A sprzedaz piwnicy? Czy jest taka opcja w polskim prawie?
    Jest oczywiści ... sprzedaj którąś z piwnic , z tym pomieszczeniem też jest naliczony udział w NW . Rzeczoznawca majątkowy ci ładnie wyłuszczy.
  • Opcje
    SilvanoirSilvanoir Użytkownik
    edytowano listopada -1
    To juz nie wiem czy mozna sprzedac sama piwnice czy nie :)
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Silvanoir:[/cite]To juz nie wiem czy mozna sprzedac sama piwnice czy nie :)
    a czemu nie można by było . Trzeba tylko uzyskać uchwałę o podziale udziałów od pozostałych właścicieli lokali.
  • Opcje
    SilvanoirSilvanoir Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jak wygląda taka procedura?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano czerwca 2016
    [cite] Silvanoir:[/cite]Jak wygląda taka procedura?
    tak jak przy sprzedaży lokalu ,
    jest jeden wyjątek... najpierw składasz wniosek do wspólnoty w formie uchwały o podział obecnego udziału .
    Jak już będziesz miał zgodę na podział udziału, to idziesz z nią i "kupującym" do notariusza i dokonujesz sprzedaży pomieszczenia piwnicznego.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.