Termomodernizacja budynku - na wariackich papierach?

i-co-ty-na-toi-co-ty-na-to Użytkownik
edytowano czerwca 2016 w Zarządzanie Nieruchomościami
Przed miesiącem na zebraniu mojej wspólnoty podjęto uchwałę w sprawie termomodernizacji budynku. Nie uczestniczyłem w zebraniu, bo mam dość zarówno arogancji zarządu, jak i głupoty potulnych członków wspólnoty. Mam za sobą ponad 4 lata sporu sądowego, z kretyńskimi wyrokami sądów (chcących poznać szczegóły zachęcam do zapoznania się z innymi moimi wątkami na tym forum). Dziś dostałem list od zarządu, a wraz z nim kopię protokołu zebrania oraz kopię uchwały ws. termomodernizacji budynku. Wcale o to nie prosiłem; najwyraźniej zarząd postanowił mi pokazać, że on ma władzę i będzie robić, co mu się podoba.

"Alternatywy 4" jest niczym w porównaniu z tym, co dzieje się w tej wspólnocie. A może mi się tylko wydaje?


Oto fragmenty protokołu zebrania (uwaga: zachowałem oryginalną pisownię - w tym dość osobliwą stylistykę oraz interpunkcję; wyróżnienia pochodzą ode mnie):

Po stwierdzeniu ważności zebrania (wymagana większość członków wspólnoty - lista obecności w załączeniu) przystąpiono do wyboru prowadzącego zebranie. Padła jedna kadydatura w osobie p. S. Kandydaturę przyjęto jednogłośnie.

Przed odczytaniem porządku zebrania prowadzący przypomniał zebranym, że wszystkie głosowania w wspólnocie odbywają się przez podniesienie ręki na podstawie "Uchwały nr. 2 z dnia 1.05.1999 r." która mówi że każde głosowanie odbywa się w myśl zasady "jeden lokal - jeden głos (Dz.U.Nr 85 art.23 p.2).

[...]

Przygotowanie do remontu nieruchomości wspólnej (dokonanie wyboru wykonawców robót, ocieplenie budynku i stropodachu)
Prowadzący zaprezentował dwa warianty kolorystyki nowej elewacji naszego budynku (do wglądu w siedzibie wspólnoty tj. piwnica kl.24). Zebrani zaakceptowali kolorystykę jaśniejszą z małymi poprawkami (nr.2).

Następnie zostały przedstawione dwie z czterech firm budowlanych które, złożyły oferty na wykonanie termomodernizacji ściany frontowej, ścian szczytowych oraz ocieplenia stropodachu.
Firma pierwsza to [Nazwa 1 firmy]. Cena ofertowa na wykonawstwo ok. 240 tyś. zł (w tym 8% podatku Vat.) z gwarancją na 60 miesięcy.
Firma druga to [Nazwa 2 firmy]. Cena ofertowa to ok. 225 tyś. zł.(w tym 8% podatku Vat) z gwarancją na 60 miesięcy.

Obie firmy przedstawiły przybliżony termin realizacji prac tj. sierpień tego roku (czas realizacji ok. trzech miesięcy).

Zarząd wspólnoty przedstawił swoje spostrzeżenia i uwagi z oględzin wyremontowanych (ocieplonych) budynków przez obie firmy. Jeden w C. który, ocieplała firma [Nazwa 2 firmy], drugi w L., który ocieplała firma [Nazwa 1 firmy].

Następnie rozpoczęła się dyskusja na tematy techniczne i nie tylko, związane z ociepleniem stropodachu jak i samego budynku, zadano pytania na które w miarę możliwości i wiedzy odpowiadali na podstawie ofert obu firm członkowie zarządu.

Po wyczerpaniu wszystkich pytań zebrani zadecydowali by wykonawcą naszej inwestycji została firma budowlana [Nazwa 2 firmy]. Właściciele lokali zgromadzeni na zebraniu wraz z zarządem zaproponowali stosowny projekt uchwały, którą bez poprawek poddano pod głosowanie jako Uchwałę nr.11/2016.
Uchwałę przegłosowano i przyjęto jednogłośnie (w załączeniu).


A oto i sama uchwała:

UCHWAŁA NR 11/2016 WSPÓLNOTY MIESZKANIOWEJ {nazwa wspólnoty] Z DNIA 28.04.2016

W sprawie: termomodernizacji i remontu budynku na 2016 rok

Na podstawie art. 14 oraz art.22 ust. 2 z 24 czerwca 1994 roku o własności lokali (Dz.U.00.80.903) Uchwala się co następuje:

Zatwierdza się do wykonania i sfinansowania z funduszu remontowego w 2016 roku następujące prace:

1. Termomodernizacja budynku - elewacja frontowa i boki - koszt ok. 230 000, zł
2. Docieplenie stropodachu (Ekofiber) - koszt ok. 16 000, zł

[ulist][li]Wspólnota Mieszkaniowa upoważnia Zarząd Wspólnoty do reprezentowania Wspólnoty Mieszkaniowej we wszystkich procedurach administracyjnych i prawnych w sprawach dotyczących prac remontowych w 2016 roku.[/li][li]Upoważnia się Zarząd do zawarcia umów w imieniu Wspólnoty Mieszkaniowej na wykonanie prac remontowych, o których mowa w pkt. 1,2, niniejszej uchwały.[/li][li]Upoważnia się Zarząd wspólnoty do wydatkowania na poczet remontów, o których mowa w paragrafie 1,2, niniejszej uchwały, ze środków zgromadzonych na funduszu remontowym, zgodnie z ostateczną kwotą wg faktury wykonawcy.[/li][/ulist]

Uchwała obowiązuje od dnia podjęcia.

Za uchwała głosowało 23
Przeciw uchwale głosowało 0
Wstrzymało się od głosowania 0


Zatwierdzono wydatkowanie "około" podanych kwot i upoważniono zarząd do wydatkowania pieniędzy zgodnie z ostateczną kwotą podana na fakturze. Zaprezentowano dwie z czterech ofert. Dyskusji poddano kolorystykę elewacji. Wszystko zatwierdzono jednogłośnie wg zasady "jeden głos na lokal".

Budynek wspólnoty to 4-piętrowy 4-klatkowy blok z wielkiej płyty. Ocieplone zostaną trzy ściany: frontowa i szczytowe. Ściana tylnia (z balkonami) - nie.

Co Wy na to?

Komentarze

  • Opcje
    i-co-ty-na-toi-co-ty-na-to Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Przed miesiącem na zebraniu mojej wspólnoty podjęto uchwałę w sprawie termomodernizacji budynku. Nie uczestniczyłem w zebraniu, bo mam dość zarówno arogancji zarządu, jak i głupoty potulnych członków wspólnoty. Mam za sobą ponad 4 lata sporu sądowego, z kretyńskimi wyrokami sądów (chcących poznać szczegóły zachęcam do zapoznania się z innymi moimi wątkami na tym forum). Dziś dostałem list od zarządu, a wraz z nim kopię protokołu zebrania oraz kopię uchwały ws. termomodernizacji budynku. Wcale o to nie prosiłem; najwyraźniej zarząd postanowił mi pokazać, że on ma władzę i będzie robić, co mu się podoba.

    "Alternatywy 4" jest niczym w porównaniu z tym, co dzieje się w tej wspólnocie. A może mi się tylko wydaje?


    Oto fragmenty protokołu zebrania (uwaga: zachowałem oryginalną pisownię - w tym dość osobliwą stylistykę oraz interpunkcję; wyróżnienia pochodzą ode mnie):

    Po stwierdzeniu ważności zebrania (wymagana większość członków wspólnoty - lista obecności w załączeniu) przystąpiono do wyboru prowadzącego zebranie. Padła jedna kadydatura w osobie p. S. Kandydaturę przyjęto jednogłośnie.

    Przed odczytaniem porządku zebrania prowadzący przypomniał zebranym, że wszystkie głosowania w wspólnocie odbywają się przez podniesienie ręki na podstawie "Uchwały nr. 2 z dnia 1.05.1999 r." która mówi że każde głosowanie odbywa się w myśl zasady "jeden lokal - jeden głos (Dz.U.Nr 85 art.23 p.2).

    [...]

    Przygotowanie do remontu nieruchomości wspólnej (dokonanie wyboru wykonawców robót, ocieplenie budynku i stropodachu)
    Prowadzący zaprezentował dwa warianty kolorystyki nowej elewacji naszego budynku (do wglądu w siedzibie wspólnoty tj. piwnica kl.24). Zebrani zaakceptowali kolorystykę jaśniejszą z małymi poprawkami (nr.2).

    Następnie zostały przedstawione dwie z czterech firm budowlanych które, złożyły oferty na wykonanie termomodernizacji ściany frontowej, ścian szczytowych oraz ocieplenia stropodachu.
    Firma pierwsza to [Nazwa 1 firmy]. Cena ofertowa na wykonawstwo ok. 240 tyś. zł (w tym 8% podatku Vat.) z gwarancją na 60 miesięcy.
    Firma druga to [Nazwa 2 firmy]. Cena ofertowa to ok. 225 tyś. zł.(w tym 8% podatku Vat) z gwarancją na 60 miesięcy.

    Obie firmy przedstawiły przybliżony termin realizacji prac tj. sierpień tego roku (czas realizacji ok. trzech miesięcy).

    Zarząd wspólnoty przedstawił swoje spostrzeżenia i uwagi z oględzin wyremontowanych (ocieplonych) budynków przez obie firmy. Jeden w C. który, ocieplała firma [Nazwa 2 firmy], drugi w L., który ocieplała firma [Nazwa 1 firmy].

    Następnie rozpoczęła się dyskusja na tematy techniczne i nie tylko, związane z ociepleniem stropodachu jak i samego budynku, zadano pytania na które w miarę możliwości i wiedzy odpowiadali na podstawie ofert obu firm członkowie zarządu.

    Po wyczerpaniu wszystkich pytań zebrani zadecydowali by wykonawcą naszej inwestycji została firma budowlana [Nazwa 2 firmy]. Właściciele lokali zgromadzeni na zebraniu wraz z zarządem zaproponowali stosowny projekt uchwały, którą bez poprawek poddano pod głosowanie jako Uchwałę nr.11/2016.
    Uchwałę przegłosowano i przyjęto jednogłośnie (w załączeniu).


    A oto i sama uchwała:

    UCHWAŁA NR 11/2016 WSPÓLNOTY MIESZKANIOWEJ {nazwa wspólnoty] Z DNIA 28.04.2016

    W sprawie: termomodernizacji i remontu budynku na 2016 rok

    Na podstawie art. 14 oraz art.22 ust. 2 z 24 czerwca 1994 roku o własności lokali (Dz.U.00.80.903) Uchwala się co następuje:

    Zatwierdza się do wykonania i sfinansowania z funduszu remontowego w 2016 roku następujące prace:

    1. Termomodernizacja budynku - elewacja frontowa i boki - koszt ok. 230 000, zł
    2. Docieplenie stropodachu (Ekofiber) - koszt ok. 16 000, zł

    [ulist][li]Wspólnota Mieszkaniowa upoważnia Zarząd Wspólnoty do reprezentowania Wspólnoty Mieszkaniowej we wszystkich procedurach administracyjnych i prawnych w sprawach dotyczących prac remontowych w 2016 roku.[/li][li]Upoważnia się Zarząd do zawarcia umów w imieniu Wspólnoty Mieszkaniowej na wykonanie prac remontowych, o których mowa w pkt. 1,2, niniejszej uchwały.[/li][li]Upoważnia się Zarząd wspólnoty do wydatkowania na poczet remontów, o których mowa w paragrafie 1,2, niniejszej uchwały, ze środków zgromadzonych na funduszu remontowym, zgodnie z ostateczną kwotą wg faktury wykonawcy.[/li][/ulist]

    Uchwała obowiązuje od dnia podjęcia.

    Za uchwałą głosowało 23
    Przeciw uchwale głosowało 0
    Wstrzymało się od głosowania 0


    Zatwierdzono wydatkowanie "około" podanych kwot i upoważniono zarząd do wydatkowania pieniędzy zgodnie z ostateczną kwotą podana na fakturze. Zaprezentowano dwie z czterech ofert. Dyskusji poddano kolorystykę elewacji. Wszystko zatwierdzono jednogłośnie wg zasady "jeden głos na lokal".

    Budynek wspólnoty to 4-piętrowy 4-klatkowy blok z wielkiej płyty. Ocieplone zostaną trzy ściany: frontowa i szczytowe. Ściana tylna (z balkonami) - nie.

    Co Wy na to?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] i-co-ty-na-to:[/cite]Przed miesiącem na zebraniu mojej wspólnoty podjęto uchwałę w sprawie Uchwała obowiązuje od dnia podjęcia.

    Za uchwałą głosowało 23
    Przeciw uchwale głosowało 0
    Wstrzymało się od głosowania 0
    co to za wynik głosowania sprzeczny z UoWL , dla mnie ta uchwała nie obowiązuje i w ogóle nie istnieje.
    Głosowanie winno się odbyć udziałami
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    I-co-ty-na-to: Przed odczytaniem porządku zebrania prowadzący przypomniał zebranym, że wszystkie głosowania w wspólnocie odbywają się przez podniesienie ręki na podstawie "Uchwały nr. 2 z dnia 1.05.1999 r.", która mówi że każde głosowanie odbywa się w myśl zasady "jeden lokal - jeden głos (Dz.U.Nr 85 art.23 p.2)
    Wymieniona podstawa prawna: Art. 23.
    2. Uchwały zapadają większością głosów właścicieli lokali, liczoną według wielkości udziałów, chyba że w umowie lub w uchwale podjętej w tym trybie postanowiono, że w określonej sprawie na każdego właściciela przypada jeden głos.

    Panu Przewodniczącemu pokiełbasiło się coś w głowie ! Aby przejść do głosowania 1=1, to należy przegłosować to udziałami.
  • Opcje
    i-co-ty-na-toi-co-ty-na-to Użytkownik
    edytowano czerwca 2016
    [cite] elan124:[/cite]Panu Przewodniczącemu pokiełbasiło się coś w głowie ! Aby przejść do głosowania 1=1, to należy przegłosować to udziałami.
    Pokiełbasiło sie nie tylko panu przewodniczącemu. Również sądowi, który kilkakrotnie orzekał, że pan przewodniczący ma rację. Tu jest opis ostatniego razu: https://forum.zarzadca.pl/dyskusja/6922/glosowanie-wg-zasady-jeden-glos-na-lokal. Pan przewodniczący chciał pokazać, jaki jest ważny: ma za sobą sąd. Polska to dziwny kraj. Kraj, w którym sędziowie nie są sługami prawa, ale je tworzą na własny użytek. Człowiek domagający się poszanowania prawa jest traktowany jak wariat.

    Głosowanie to jedna sprawa, a druga: treść uchwały. Jak można zatwierdzić wydanie "około" jakiejś kwoty? Jak można upoważnić zarząd do zapłaty wg ostatecznej kwoty na fakturze?

    Na marginesie. Jakiś czas temu modernizowano pomieszczenie, by je przystosować do montażu węzła cieplnego. Zarząd zdobył jedną ofertę, w której nawet nie dokonano rozbicia na materiały i robociznę. Wykonawca napisał, że położy kafelki, pomaluje ściany, wymieni drzwi - zgodnie z projektem. I podał cenę. Tydzień później z tymże wykonawcą podpisano umowę. Po wykonaniu prac zapłacono mu 1.000 PLN + VAT więcej niż przewidywała umowa. Umowy nie aneksowano.

    Żeby było ciekawiej: węzeł wybudowano bez pozwolenia na budowę, czyli jako samowole budowlaną. Zgłosiłem to w nadzorze budwolanym - i tylko ywszedłem na durnia. Zarządowi dziwnie sprzyjają wszelkie instytucje powołane do stzreżenia prawa, z sądami na czele.

    Ciekawa wspólnota, prawda?
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A jak sadzisz dlaczego zarząd uparcie stosuje zasadę z uchwały z 1999 roku?
    Są nadal przekonani że ta uchwała jest zupełnie zgodna z prawem?
    Czy może widzą już to dobrze tylko idą w zaparte?
    Czy może za trudno jest komuś obliczać udziałami?
    A może po prostu robią ci na złość?
  • Opcje
    i-co-ty-na-toi-co-ty-na-to Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] blazejh:[/cite]A jak sadzisz dlaczego zarząd uparcie stosuje zasadę z uchwały z 1999 roku?
    Są nadal przekonani że ta uchwała jest zupełnie zgodna z prawem?
    Czy może widzą już to dobrze tylko idą w zaparte?
    Czy może za trudno jest komuś obliczać udziałami?
    A może po prostu robią ci na złość?
    Wszystko naraz.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano czerwca 2016
    Dziś dostałem list od zarządu, a wraz z nim kopię protokołu zebrania oraz kopię uchwały ws. termomodernizacji budynku. Wcale o to nie prosiłem; najwyraźniej zarząd postanowił mi pokazać, że on ma władzę i będzie robić, co mu się podoba.
    Niekoniecznie złe intencje, może wręcz odwrotnie.
    Dla mnie to wzorcowe zachowanie.
    Zarząd zawiadamia wszystkich (choć nie musi) o podjętych decyzjach i jak do nich doszło.
    Członkowie zarządu gdzieś jeździli, coś sprawdzali - super.
    Potem kolory, szczegóły. Niejedna wspólnota chciałaby mieć taki zarząd.

    Sprawę głosowania 1=1 zostawiam na boku. Wspólnota tkwi w błędzie i sąd ją w tym błędzie utwierdził, więc bić piany nie zamierzam.
    A może ta "Uchwała nr. 2 z dnia 1.05.1999 r." zyskała 100% akceptacji i jest umową...
  • Opcje
    i-co-ty-na-toi-co-ty-na-to Użytkownik
    edytowano czerwca 2016
    [cite] koziorozka:[/cite]Dla mnie to wzorcowe zachowanie. Zarząd zawiadamia wszystkich (choć nie musi) o podjętych decyzjach i jak do nich doszło.
    Zarząd nie zawiadamia wszystkich. Nigdy tego nie robił, a mnie onegdaj odmówił wglądu do jakichkolwiek dokumentów, bo zadawałem pytania. Sprawa trafiła do sądu.

    W tym roku po raz pierwszy (od powstania wspólnoty, czyli od 19 lat) przedłożył członkom wspólnoty projekty uchwał przed zebraniem rocznym. Tylko wskutek mojego wytrwałego uporu. Nigdy wcześniej tego nie zrobił. Ale i tak nie zachował 7-dniowego terminu wynikającego z ustawy. Wzorowe zachowanie, prawda?
    [cite] koziorozka:[/cite]A może ta "Uchwała nr. 2 z dnia 1.05.1999 r." zyskała 100% akceptacji i jest umową...
    Nie uzyskała.
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jest umową. Skutkiem tej umowy już szesnasty rok łamią uowl. I to prawdopodobnie w sytuacji, gdy robić tego wcale nie muszą.
  • Opcje
    i-co-ty-na-toi-co-ty-na-to Użytkownik
    edytowano czerwca 2016
    [cite] blazejh:[/cite]już szesnasty rok łamią uowl. I to prawdopodobnie w sytuacji, gdy robić tego wcale nie muszą.
    Muszą. Większość uchwał podjętych w ciągu minionych 17 lat nie uzyskała wymaganej większości 50%+ udziałów. Ale jeśli liczyć głosy "na sztuki" i zignorować fakt, że w zebraniach uczestniczyło zawsze kilka osób spoza wspólnoty bez pełnomocnictw, to mamy większość.

    A sądy wytrwale orzekają, że wszystko jest w porządku.
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    17 lat jak w świecie Kafki, czyli absurd z poparciem sądu.
    Co do treści podjętej uchwały to musisz jednak przyznać że jest postęp. Że zarząd odrobił sporo lekcji po tym jak przeciągnąłeś ich po sądach.
    Zaczęło się przestrzeganie podstawowych zasad. Na tym zebraniu odbyła się pierwsza rzeczowa dyskusja na ważny temat w historii waszej wspólnoty, co jest wyłącznie, sądzę, twoją zasługą, chociaż byłeś nieobecny.

    Nie sądzę że przysłali ci papiery żeby nagle, po raz enty pokazać ci kto rządzi. Raczej z obawy że znowu zaskarżysz uchwałę.
  • Opcje
    ANNAMARIAANNAMARIA Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Termomodernizacja wiąże się z audytem proszę mi powiedzieć czy audyt ma okres ważności, czy należy go aktualizować i kiedy. Jakie przepisy to określają.
    Pozdrawiam.

    Nowy doklejony: 07.06.16 12:57
    Wczoraj pytałam (Termomodernizacja wiąże się z audytem proszę mi powiedzieć czy audyt ma okres ważności, czy należy go aktualizować i kiedy. Jakie przepisy to określają), dziś ponawiam pytanie i dodaję, że audyt wykonaliśmy 3 lata temu nowy zarządca chce aby wykonać nowy chociaż nic się nie zmieniło.
    Pozdrawiam.
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ANNAMARIA: czy audyt ma okres ważności
    Nie.
    czy należy go aktualizować
    Tak.
    kiedy
    Wtedy, kiedy będziesz go chciała wykorzystać.
    Jakie przepisy to określają.
    Nijakie.
    audyt wykonaliśmy 3 lata temu nowy zarządca chce aby wykonać nowy chociaż nic się nie zmieniło.
    Przez ostatnie 3 lata zmieniło się bardzo dużo. Nowy zarządca uważa prawidłowo.
  • Opcje
    ANNAMARIAANNAMARIA Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Przez ostatnie 3 lata nie wykonano żadnych prac remontowych.
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [align=left]Ale zmieniło się wiele norm, przepisów, wskaźników, zasad sporządzania audytu i tym podobnych.

    W 2015 r. dokonano dwóch zmian przepisów dotyczących opracowywania audytów energetycznych. W lutym 2015 r. wprowadzono zmiany w metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej a druga zmiana została dokonana we wrześniu 2015 r. – rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Rozwoju zmieniającym rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i form audytu energetycznego oraz części audytu remontowego, wzorów kart audytów, a także algorytmu oceny opłacalności przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.

    Prosty wniosek jest taki, że każdy 2-3 letni audyt jest dzisiaj zwykłą makulaturą.
  • Opcje
    ANNAMARIAANNAMARIA Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Bardzo dziękuję.
    Pozdrawiam.
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ANNAMARIA: Termomodernizacja wiąże się z audytem
    Należałoby uściślić, że powinna wiązać się ale w 90% wspólnot termomodernizacje przeprowadza się bez żadnych audytów lecz tylko tzw quasi audytów lub w ogóle. W naszych warunkach jest to wyrzucanie pieniędzy w błoto. Każda firma docieplająca czy tego typu podobna a nawet każdy średnio rozgarnięty mieszkaniec bloków doskonale wie bez audytu jakiej grubości styropian dać, czy które okna wymienić i co zrobić aby poprawić termoizolacyjność budynku.
    ...wniosek jest taki, że każdy 2-3 letni audyt jest dzisiaj zwykłą makulaturą.
    Ja stawiam wniosek że audyt 1 roczny czy pięcioletni to taka sama makulatura, bo warunki atmosferyczne aż tak się nie zmieniły od wielu lat, beton aż tak nie skruszał i okna aż tak nie spróchniały.
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeżeli audyt nie jest podkładką pod jakiś kredyt, czy dotację, to zgoda, jest tylko podkładką pod kubek z kawą lub kawałkiem makulatury.

    Jeszcze ewentualnie można skutkiem audytu zafundować sobie współczynniki korygujące. Na zasadzie że bogatemu nie zabronisz.:tongue:
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.