wymontowanie grzejnika z piwnicy
Joanna
Użytkownik
Witam Mam problem z Zarządcą w moim budynku. Otóż, w każdej piwnicy znajdują się grzejniki, które w chwili obecnej są wymontowywane. Zarządca stwierdził, iż ma prawo zabrać mi grzejnik, ale piwnica jest moja nie Jego Moim zdaniem nie ma takiego prawa. Proszę o podstawę prawną, iż on nie może zabierać wymontowanego grzejnika z mojej piwnicy
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Czy w Twoim budynku jest wspólnota mieszkaniowa?
Czy jesteś właścicielem lokalu?
Jeżeli tak, to czy w akcie notarialnym masz wpisaną piwnicę jako pomieszczenie przynależne?
Czy jest uchwała właścicieli lokali w sprawie demontażu grzejników w piwnicach?
Druga niezależna sprawa to własność grzejników - moim zdaniem urządzenia grzewcze (np. grzejnik) w lokalach są własnością ich właścicieli, chyba że wspólna instalacja realizowana była w przeszłości przez wspólnotę i z jej środków finansowych.
Kto ponosi koszty wymiany i naprawy grzejników w waszej wspólnocie ?
Zarządca nie ma prawa tak postąpić, a Ty nie musisz wpuszczać go w ogóle do swojej piwnicy.
Instalacja c.o. stanowi nieruchomość wspólną i decyzje, odnośnie zmian dokonywnych w tej instalacji, powinny odbywać się za zgodą wspólnoty, podjętą w formie uchwały. Decyzje o zmianach w instalacji c.o. są decyzjami przekraczającymi zarząd zwykły i leżą tylko i wyłącznie w gestii samych właścicieli.
Poza tym, jeśli nabyłaś lokal wraz z pomieszczeniem przynależnym, to masz udokumentowane prawo własności aktem notarialnym. Nabywając tę własność zapłaciłaś za lokal i pomieszczenie przynależne oraz udział w nieruchomości wspólnej będące w określonym stanie faktycznym, w momencie zakupu - w tym wypadku zapłaciłaś również za piwnicę, w której zamontowany jest grzejnik.
W Twojej określonej sytuacji pytanie jest ciekawe: czy w ogóle wspólnota może podjąć uchwłą decyzję o wymontowaniu grzejników z piwnic?
Jednak, ponieważ instalcja c.o. jest częścią nieruchomości wspólnej, to tylko właściciele mogą zadecydować o zmianach w niej dokonywanych.
Gdyby grzejniki były tylko Twoją własnością, ta miałabyś prawo sama je zdemontować lub zamienić na większe - a tak nie jest. Bez zgody wspólnoty nie można podjąć takich działań, a jeśli już wspólnota dokonuje jakichkolwiek zmian powinno to mieć swoje uzasadnienie, które będzie korzystne dla właścicieli i nie naruszające ich praw.
Uchwała Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 28 sierpnia 1997 r. III CZP 36/97
http://www.zarzadca.pl/content/view/34/94/
Oczywiście nie może ich zabrać jeśli nie kupowała ich wspólnota, tylko kupowali właściciele...