wymontowanie grzejnika z piwnicy

JoannaJoanna Użytkownik
edytowano października 2009 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam Mam problem z Zarządcą w moim budynku. Otóż, w każdej piwnicy znajdują się grzejniki, które w chwili obecnej są wymontowywane. Zarządca stwierdził, iż ma prawo zabrać mi grzejnik, ale piwnica jest moja nie Jego Moim zdaniem nie ma takiego prawa. Proszę o podstawę prawną, iż on nie może zabierać wymontowanego grzejnika z mojej piwnicy

Komentarze

  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano października 2009
    Podaj więcej informacji, bo nie bardzo wiadomo, co Ci odpowiedzieć.
    Czy w Twoim budynku jest wspólnota mieszkaniowa?
    Czy jesteś właścicielem lokalu?
    Jeżeli tak, to czy w akcie notarialnym masz wpisaną piwnicę jako pomieszczenie przynależne?
    Czy jest uchwała właścicieli lokali w sprawie demontażu grzejników w piwnicach?
  • Opcje
    JoannaJoanna Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wspólnota jest, jestem właścicielem lokalu i w akcie notarialnym mam wpisaną piwnicę jako pomieszczenie przynależne Natomiast uchwały nie ma Demontaż ma swój cel - nie ogrzewać piwnic. Czy Zarządca ma prawo żądać abym dala jemu wymontowany grzejnik?
  • Opcje
    TomTomTomTom Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Trudno się zgodzić z ingerowaniem we wspólny system ogrzewania budynku bez uchwały właścicieli lokali w tej sprawie.
    Druga niezależna sprawa to własność grzejników - moim zdaniem urządzenia grzewcze (np. grzejnik) w lokalach są własnością ich właścicieli, chyba że wspólna instalacja realizowana była w przeszłości przez wspólnotę i z jej środków finansowych.

    Kto ponosi koszty wymiany i naprawy grzejników w waszej wspólnocie ?
  • Opcje
    HaneczkaHaneczka Użytkownik
    edytowano października 2009
    [cite] Joanna:[/cite] Otóż, w każdej piwnicy znajdują się grzejniki, które w chwili obecnej są wymontowywane. Zarządca stwierdził, iż ma prawo zabrać mi grzejnik, ale piwnica jest moja nie Jego Moim zdaniem nie ma takiego prawa.

    Zarządca nie ma prawa tak postąpić, a Ty nie musisz wpuszczać go w ogóle do swojej piwnicy.

    Instalacja c.o. stanowi nieruchomość wspólną i decyzje, odnośnie zmian dokonywnych w tej instalacji, powinny odbywać się za zgodą wspólnoty, podjętą w formie uchwały. Decyzje o zmianach w instalacji c.o. są decyzjami przekraczającymi zarząd zwykły i leżą tylko i wyłącznie w gestii samych właścicieli.

    Poza tym, jeśli nabyłaś lokal wraz z pomieszczeniem przynależnym, to masz udokumentowane prawo własności aktem notarialnym. Nabywając tę własność zapłaciłaś za lokal i pomieszczenie przynależne oraz udział w nieruchomości wspólnej będące w określonym stanie faktycznym, w momencie zakupu - w tym wypadku zapłaciłaś również za piwnicę, w której zamontowany jest grzejnik.
    W Twojej określonej sytuacji pytanie jest ciekawe: czy w ogóle wspólnota może podjąć uchwłą decyzję o wymontowaniu grzejników z piwnic?

    Jednak, ponieważ instalcja c.o. jest częścią nieruchomości wspólnej, to tylko właściciele mogą zadecydować o zmianach w niej dokonywanych.
    Gdyby grzejniki były tylko Twoją własnością, ta miałabyś prawo sama je zdemontować lub zamienić na większe - a tak nie jest. Bez zgody wspólnoty nie można podjąć takich działań, a jeśli już wspólnota dokonuje jakichkolwiek zmian powinno to mieć swoje uzasadnienie, które będzie korzystne dla właścicieli i nie naruszające ich praw.
    [cite] Joanna:[/cite] Proszę o podstawę prawną, iż on nie może zabierać wymontowanego grzejnika z mojej piwnicy
    Uchwała Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 28 sierpnia 1997 r. III CZP 36/97
    http://www.zarzadca.pl/content/view/34/94/
  • Opcje
    JoannaJoanna Użytkownik
    edytowano października 2009
    Wzięto kredyt na zamontowanie i KUPNO nowego pieca lecz grzejniki nie były kupowane przez wspólnotę.
  • Opcje
    wwwinylwwwinyl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Podejrzewam, że nie mamy wszystkich informacji i jednak może się okazać, że zarządca wykonujący polecenia wspólnoty ma prawo do realizacji projektu nowej sieci w budynku, w tym zdemontowania grzejników nie występujących w projekcie.
    Oczywiście nie może ich zabrać jeśli nie kupowała ich wspólnota, tylko kupowali właściciele...
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Jeżeli wspólnota podjęła uchwałę o częściowej likwidacji jednolitego systemu ogrzewania, to zarządca ma prawo wezwać właściciela do demontażu grzejnika, jednak nie może go oczywiście zabrać, skoro zakupił go właściciel i stanowi jego własność.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.