cofnięce zgody na ustalenie sposobu korzystania z miejsc postojowych

mada2601@wp.plmada2601@wp.pl Użytkownik
edytowano czerwca 2016 w Zarządzanie Nieruchomościami
witam,
mam pytanie w sprawie miejsc postojowych. podczas zebrania na którym wybrano zarząd jeden z lokalu ,bedący również zarządcą z ramienia dewelopera cofną zgodę na ustalenie sposobu korzystania z nieruchomości wspólnej.
W efekcie miejsca postojowe nie mogą byc sprzedawane przez dewelopera a trafiają do " majątku " wspólnoty.

Czy można cofnąć zgodę na ustalenie sposobu korzystania z takich miejsc? jest to o tyle dziwne , że najpierw się godzi ktoś w akcie a po miesiącu wycofuje tą że zgode.
z gory dziekuje

Komentarze

  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano czerwca 2016
    Odpowiedź na pierwsze pytanie: wycofanie się z umowy quod usum jednej osoby nie skutkuje rozwiązaniem całej umowy. Zniesienie użytkowania miejsc postojowych na wyłączność, czyli rozwiązanie umowy quod usum, możliwe byłoby jedynie za zgodą wszystkich osób, które nabyły ww prawo przy okazji zawarcia umowy sprzedaży lokalu. Jeżeli umówiło się wiele osób na taką formę użytkowania części wspólnych to jedna z nich tego nie zmieni.


    Raczej źle zrozumiałaś/eś treść oświadczenia złożonego przez przedstawiciela dewelopera, ani tym bardziej o rozwiązanie istniejących umów zawartych przed notariuszem.
    Prawdopodobnie chodzi o zapowiedź zmiany strategii dewelopera odnośnie sprzedaży w hali garażowej. Po prostu kolejne miejsca nie będą oddawane na wyłączne użytkowanie.

    Nie chodziłoby zatem o cofnięcie oświadczenia (zgody) woli dewelopera, które jest zawarte w istniejących aktach, tylko o to że takiego oświadczenia nie będzie w następnych.

    Nie ma w tym nic dziwnego, że deweloper zmienia strategię swojej sprzedaży. Przyczyna jest pewnie prozaiczna: nie ma już chętnych na wykup quod usum.
    Komentarz edytowany blazejh
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] mada2601@wp.pl:[/cite]witam,
    mam pytanie w sprawie miejsc postojowych. podczas zebrania na którym wybrano zarząd jeden z lokalu ,bedący również zarządcą z ramienia dewelopera cofną zgodę na ustalenie sposobu korzystania z nieruchomości wspólnej.
    W efekcie miejsca postojowe nie mogą byc sprzedawane przez dewelopera a trafiają do " majątku " wspólnoty.
    Pytanie : czy chodzi o miejsca postojowe /parkingowe w garażu wielostanowiskowym czy o miejsca na działce gruntowej ( obok budynku)?
  • Opcje
    mada2601@wp.plmada2601@wp.pl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    chodzi o miejsca postojowe na działce.dokładnie jeden z lokatorów napisał tak". . cofnelismy nasza zgodę jednemu ze wspolwlascicieli (deweloperowi )na ustalenie sposobu korzystania z nieruchomości wspólnej w zakresie miejsc postojowych". w związku z tym zarząd powinien przygotować projekt uchwały i poddać pod głosowanie uchwale w sprawie ustalenia sposobu korzystania z nieruchomości wspólnej w zakresie miejsc postojowych. w związku z tym ze przyznanie wyłącznego korzystania w określony sposób z nieruchomości jednemu ze wspolwlascicieli następuje ograniczenie prawa własności pozostałych wspolwlascicieli,takie ustalanie powinno odbywać się za stosownym wynagrodzeniem. przychody powinny wpływać na rzecz Wspólnoty. w związku z tym nieznane są nam dotychczasowe zasady ustalania sposobu korzystania w zakresie miejsc parkingowych,zarząd powinien zwrócić się do pełnomocnika spółki dewelopera z zapytaniem czy dotychczasowe ustalenie sposobu korzystania odbywało się odpłatnie i czy ewentualnie jakieś środki z tego tytułu powinny wpłynąć do WM."
    takie pismo napisał do nas lokator ,który wcześniej również był zarządca i był wpisywane w akt notarialny. czy ma rację cofnięcia? tera przedstawiam pełen obraz.
    dziękuję za pomoc
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano czerwca 2016
    [cite] mada2601@wp.pl:[/cite]chodzi o miejsca postojowe na działce.
    cofnelismy nasza zgodę jednemu ze wspolwlascicieli (deweloperowi )na ustalenie sposobu korzystania z nieruchomości wspólnej
    i ma racje, bo miejsca postojowe w kolo budynku powinny być ogólnodostępne
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie ma znaczenia gdzie są te miejsca. Ważne że są ustanowione quod usum na części wspólnej nieruchomości. Mogą być pod ziemią, na ziemi, nawet na dachu dla helikoptera.
    Poza tym jest tu pomieszanie dwóch zagadnień.

    1. Trzeba się uważnie wczytywać w to, co napisał ten właściciel/zarządca. Teraz z tego co piszesz wychodzi, że jemu nie chodzi o rozwiązanie umowy o wyłączne użytkowanie, tylko o ustanowienie odpłatności na rzecz współwłaścicieli nieruchomości wspólnej.


    2. Drugie zdanie jest w zasadzie prawdziwe. Zarząd powinien, poddać pod głosowanie, ale zupełnie nie z powodów które podaje autor tego pisemka. Rzeczywiście teoretycznie możecie zmienić postanowienia istniejącej umowy w drodze uchwały. Zagłosowana jednomyślnie, czyli razem z deweloperem, miałaby moc zmiany umowy. Są na to szanse?

    3. Trzecie zdanie o tym, że wyłączne użytkowanie ogranicza własność jest nieprawdziwe. Quod usum nie jest ograniczonym prawem rzeczowym. Ogranicza jedynie korzystanie z prawa własności. Niby drobiazg, ale chcecie być precyzyjni, obejść się bez notariusza, to nie piszcie w uchwale, że wprowadzacie odpłatność, bo qu "ogranicza własność".

    4. Dalej jest brak konsekwencji, bo jeśli chodzi tylko o pieniądze, to uchwała nie powinna się nazywać "w sprawie ustalenia sposobu korzystania z nieruchomości wspólnej w zakresie miejsc postojowych". Korzystanie z miejsc macie od dawna już ustalone, sposób tez był - w aktach notarialnych. Nie macie ustalonej odpłatności za korzystanie za te miejsca. Kogoś boli, nie to że quod usum istnieje, tylko że wspólnota nic z tego nie ma.

    5. Dalej jest pytanie od dwa rodzaje odpłatności, czyli pomieszanie dwóch zagadnień w jednym pytaniu. Deweloper na to pytanie nie odpowie, bo jest źle zadane. Ten pytający słabo ogarnia temat. Na pewno jest zarządcą? Dobrze, że nie waszym!
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Blazejh: tylko o ustanowienie odpłatności na rzecz współwłaścicieli nieruchomości wspólnej
    (...) tylko o ustanowienie PRZYSZŁEJ odpłatności na rzecz współwłaścicieli nieruchomości wspólnej. Za urządzenie miejsca postojowego właściwi właściciele z pewnością zapłacili deweloperowi, pozostaje sprawa do uzgodnienia związana z pozostałymi, niesprzedanymi miejscami.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano czerwca 2016
    [cite] blazejh:[/cite]Nie ma znaczenia gdzie są te miejsca. Ważne że są ustanowione quod usum na części wspólnej nieruchomości.
    Mogą być pod ziemią, na ziemi, nawet na dachu dla helikoptera.
    chyba się za bardzo rozpędziłeś jak to nie ma znaczenia?
    a jak chodzi o MP w garażu wielostanowiskowym to też obowiązuje umowa quod usum.

    Walić z dużego kalibru każdy potrafi , ale trafić już do celu to tylko nieliczni.
    Na forum każdy pisze to co chce i jak potrafi, co nie oznacza, że bicie piany przyniesie efekt ... pianę.
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano czerwca 2016
    [cite] elan124:[/cite]tylko o ustanowienie PRZYSZŁEJ odpłatności na rzecz współwłaścicieli nieruchomości wspólnej. Za urządzenie miejsca postojowego właściwi właściciele z pewnością zapłacili deweloperowi, pozostaje sprawa do uzgodnienia związana z pozostałymi, niesprzedanymi miejscami.

    To mniej więcej napisałem. Ktoś uważa, że na przyszłość, od dziś, wspólnota powinna kasować za wyłączne użytkowanie miejsc postojowych i wydaje się nie wiedzieć, że ludzie dali deweloperowi konkretną kasę za te miejsca jednorazowo i na pewno nie zagłosują "za". Trochę się dziwię, że ten ktoś nazywany jest zarządcą, bo to są zwykłe mrzonki.

    Na marginesie: nie słyszałem, żeby taką odpłatność w jakiejkolwiek wspólnocie funkcjonowała, ani tym bardziej żeby gdzieś ją nagle wprowadzono w drodze umowy włascicieli czy uchwały.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    wydaje się nie wiedzieć, że ludzie dali deweloperowi konkretną kasę za te miejsca jednorazowo
    Dali kasę za urządzenie miejsca postojowego a pozostali właściciele w swoich AN się nie sprzeciwiali. Pamiętajmy, że grunt pod miejscem postojowym to - nieruchomość wspólna.
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Najkrócej: omawiane pisemko wprowadza podwójny zamęt. Radziłbym autora tego pisemka omijać z zasady szerokim łukiem. Zawsze. Niech sobie wojuje sam, jeśli ma nadmiar energii.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] blazejh:[/cite]Na marginesie: nie słyszałem, żeby taką odpłatność w jakiejkolwiek wspólnocie funkcjonowała, ani tym bardziej żeby gdzieś ją nagle wprowadzono w drodze umowy włascicieli czy uchwały.
    są takie przypadki , płaci się WM za wyłączność parkowania na zewnętrznych MP ( umowa dzierżawy MP od wspólnoty) np. lokale użytkowe
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Blazejh: Niech sobie wojuje sam
    OK !
  • Opcje
    mada2601@wp.plmada2601@wp.pl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    dziękuję
    za pomoc. napisaliśmy swoją uchwałę. Jeżeli możecie oceńcie jej treść.

    Uchwała nr 3/2016

    Właścicieli lokali tworzących Wspólnotę Mieszkaniową nieruchomości

    przy .............. roku.

    Działając na podstawie art. 23 ustawy o własności lokali z dnia 24 czerwca 1994 roku właściciele lokali

    w nieruchomości położonej....................... postanawiają, co następuje:

    §1

    1.Wyrażają zgodę na zmianę sposobu korzystania z 88 miejsc postojowych, stanowiących zewnętrzną

    część nieruchomości wspólnej (zaznaczoną w załączniku graficznym w postaci mapy, stanowiącym

    załącznik nr 1 do niniejszej uchwały) położonej przy ........................prowadzi księgę wieczystą numer................ w ten sposób, że:

    a. właściciele lokali, którzy do dnia 17 kwietnia 2016 roku nabyli prawo do wyłącznego korzystania z

    miejsc postojowych, a ich prawo zostało ujawnione w księdze wieczystej budynku, prawo to

    b. właściciele lokali, którzy do 17 kwietnia 2016 roku nie nabyli prawa do wyłącznego korzystania z

    miejsc postojowych mogą je nabyć od Wspólnoty Mieszkaniowej za kwotę:

    1) 3000zł w przypadku gdy jest to pierwsze miejsce przynależne do lokalu.

    2) 4000zł w przypadku drugiego i kolejnych.

    2. Załącznik nr 2 stanowi wykaz miejsc postojowych, zawierający opis wolnych i wstępnie

    zarezerwowanych miejsc na dzień poddania pod głosowanie niniejszej uchwały. Załącznik nr 2

    uwzględnia dotychczasowy podział nieruchomości do wyłącznego korzystania wskazany w dziale III

    księgi wieczystej numer ...............

    3. W celu nabycia prawa wyłącznego korzystania z miejsca postojowego należy złożyć pisemny

    wniosek do Zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej o chęci nabycia ww. prawa.

    4. W pierwszej kolejności będą rozpatrywane wnioski właścicieli, którzy nie posiadają prawa

    wyłącznego korzystania z miejsc postojowych.

    5. W przypadku złożenia większej ilości wniosków niż ilość wolnych miejsc, o pozytywnym

    rozpatrzeniu wniosku decyduje data jego złożenia.

    6. W przypadku złożenia mniejszej ilości wniosków niż ilość wolnych miejsc, Zarząd Wspólnoty

    Mieszkaniowej do czasu sprzedaży praw do wyłącznego korzystania może przeznaczyć te miejsca do

    wynajmu, dla osób spoza Wspólnoty Mieszkaniowej, na warunkach komercyjnych według uznania

    ww. Zarządu lub jako miejsca gościnne.

    7. Właściciele poszczególnych lokali, którzy mają lub nabędą prawo do wyłącznego korzystania z

    danego miejsca postojowego, zobowiązani są do uiszczania miesięcznej opłaty eksploatacyjnej, której

    wysokość będzie określana w planie gospodarczym na dany rok.

    8. Środki pochodzące ze sprzedaży prawa do wyłącznego korzystania zasilą fundusz remontowo -

    inwestycyjny Wspólnoty Mieszkaniowej powołany odrębną uchwałą.

    9. Wspólnota Mieszkaniowa udziela pełnomocnictwa Zarządowi Wspólnoty Mieszkaniowej do

    zawierania w imieniu Wspólnoty Mieszkaniowej umów z poszczególnymi właścicielami dotyczących

    ustanowienia prawa wyłącznego korzystania z danych miejsc oraz umów najmu, o których mowa w

    10.Załącznik nr 1 i 2 stanowią integralną część niniejszej Uchwały.

    §2

    Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia

    §3

    Głosy nad przyjęciem uchwały będą zbierane w drodze indywidualnego zbierania głosów przez

    członków Zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej lub przez osoby upoważnione przez ww. Zarząd.
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano czerwca 2016
    [cite] mada2601@wp.pl:[/cite]
    a. właściciele lokali, którzy do dnia 17 kwietnia 2016 roku nabyli prawo do wyłącznego korzystania z

    miejsc postojowych, a ich prawo zostało ujawnione w księdze wieczystej budynku, prawo to...

    Uciekło ci najważniejsze słowo w całej uchwale.:smile:

    ...zachowują.

    Tylko z tym słowem cała uchwała ma sens.
    Całkiem nieźle napisana, niewiele do poprawki.
    Czyli na odpowiedź dewelopera na pisemko pana pieniacza nikt nie czeka?
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Blazejh: Tylko z tym słowem cała uchwała ma sens.
    Dlaczego ono zniknęło... ?
  • Opcje
    mada2601@wp.plmada2601@wp.pl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    słowo zachowuja jak najbardziej jest. oczywiście autorki pisma powiedziały,ze nie możemy zbierać głosów w trybie indywidualnym i musi być indywidualnym zebranie aby była uchwała ważna.
    o takie mi się lokator ki -administrator ki trafiły.
    na koniec napisały pismo do nas,ze uchwała ma wady
    prawne i abyśmy to pismo różnie śliczne (oczywiście jest ono na niekorzyść zarzadu). popierają się art 27 ustawy o własności lokali.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] mada2601@wp.pl:[/cite]słowo zachowuja jak najbardziej jest.
    oczywiście autorki pisma powiedziały,ze nie możemy zbierać głosów w trybie indywidualnym i musi być indywidualnym zebranie aby była uchwała ważna.
    o takie mi się lokator ki -administrator ki trafiły.
    dlaczego nie może być głosowana uchwała w trybie indywidualny ?BO? nic o tym nie napisałaś
    [cite] mada2601@wp.pl:[/cite] na koniec napisały pismo do nas,ze uchwała ma wady prawne i abyśmy to pismo różnie śliczne (oczywiście jest ono na niekorzyść zarzadu). popierają się art 27 ustawy o własności lokali.
    Jakie wady prawne ? konkrety
    rzucasz hasłami , które nie rozjaśniają sprawy tylko gmatwają
    [b]Art. 27[/b]. Każdy właściciel lokalu ma prawo i obowiązek współdziałania w zarządzie nieruchomością wspólną. Nie uchybia to jednak przepisom art. 21 ust. 1 i art. 22 ust. 1.
    
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dużo w tej wspólnocie dyskusji i pisania, a wiedzy nie przybywa.
    Uchwała wad prawnych nie ma, ale zróbcie to zebranie, bo sprawa dla niektórych jest kontrowersyjna. Połowa ludzi zainteresowanych wykupem miejsc zapewne nie rozumie co ma być głosowane. Niedobrze byłoby gdyby ludzie głosowali za czymś, czego właściwie nie rozumieją.
    Np. autorki pisma też zbytnio nie ogarniają, a głosować chcą przeciw. To też nie dziwi.

    Stanowisko dewelopera nie ulega zmianie?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.