Jak zmienić nieudolnego zarządcę

KubaKuba Użytkownik
edytowano października 2009 w Zarządzanie Nieruchomościami
Najczęściej jednak wspólnota decyduje się na zarząd powierzony – czyli wynajmuje firmę zarządzającą, która w jego imieniu zajmuje się wszystkimi sprawami wspólnoty. Ich zakres jest wyznaczony w ustawie o własności lokali, ustawie o gospodarce nieruchomościami oraz umowy ze wspólnotą mieszkaniową.
Jeśli wspólnota nie jest zadowolona ze swojego reprezentanta, może go zmienić. Najczęściej dzieje się to wtedy, gdy firma nie reaguje na informacje o awariach i zaniedbaniach. Zdarzają się też sytuacje, ze zarządca nie podejmuje się strategicznych zadań – jak np. organizacja funduszu remontowego.

By zmienić zarządcę potrzebne jest nadzwyczajne zebranie wspólnoty. Do jego powołania konieczny jest wniosek podpisany przez właścicieli posiadających 10 proc. udziałów w nieruchomości.

Zarządca, którego chcemy odwołać, nie może nie zgodzić się na zwołanie takiego zebrania. Jednak często zdarza się tak, że stara się tego uniknąć.

Co trzeba zrobić aby zwołać zebranie odwołujące zarządcę:
- złożyć wniosek podpisany przez właścicieli posiadających 10 proc. udziałów
- zaznaczyć w nim dokładny termin i godzinę spotkania, by zarządca nie odwlekał spotkania w czasie
- dołączyć projekt uchwały zmieniającej zarządcę i krótki porządek obrad (wybranie przewodniczącego zebrania, dyskusja nad uchwałą o odwołaniu zarządcy, głosowanie uchwały o odwołaniu zarządcy)
- w terminie nie późniejszym niż siedem dni przed zebraniem poinformować o nim wszystkich współwłaścicieli
- zaprosić na spotkanie notariusza, który poświadczy odwołanie zarządcy.

Ale niestety, często zdarza się jednak tak, że odwoływany zarządca robi wszystko, by uniemożliwić odwołanie i po prostu wbrew prawu nie zwołuje zebrania. Wspólnota może wtedy sama zorganizować takie spotkanie i zaprosić na nie zarządcę. Serwis Głosu Szczecińskiego http://je.pl/xyf5

Komentarze

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Często zarządzający, aby nie dopuścić do odwołania rzeczywiście ociągają się ze zwołaniem zebrania, ale właściciele nie są w takiej sytuacji bezsilni, ponieważ mogą sami je zorganizować. W dużych wspólnotach problemem może być brak frekwencji na zebraniu, dlatego warto zebrać pełnomocnictwa.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.