Wymontownie pieca c.o.z części wspólnej

adaSWIadaSWI Użytkownik
edytowano października 2009 w Zarządzanie Nieruchomościami
Nasza wspólnota postanowiła zmienić Zarządcę, w związku z tym Spółdzielnia (dotychczasowy Zarządca) grozi, że wymontuje nam piec gazowy c.o.,który znajduje się w piwnicy naszej nieruchomości gdyż został on niegdyś przekazany Spółdzielni nieodpłatnie przez Agencję Własności Rolnej Skarbu Państwa. Piec ten został przekazany Spółdzielni jako Zarządcy nieruchomości, które należały kiedyś do byłych PGR-ów i z myślą o byłych pracownikach PGR, którzy wykupili dane im kiedyś mieszkania. Dodam, że przez cały czas współwłaściciele tej nieruchomości opłacali podatek od części wspólnej nieruchomości, oraz byli obciążani kosztami z tytułu eksploatacji tegoż pieca, serwisu, energii elektr. niezbędnej do działania pieca, obsługi pracownika i wszystkich przeglądów. Nadmieniam, że Spółdzielnia nie posiada udziałów w naszej nieruchomości. Obecnie Spółdzielnia grozi nam wymontowaniem go, gdyż uważa , że jest to jej własność. Czy ma do tego prawo?

Komentarze

  • Opcje
    wwwinylwwwinyl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    opłacali podatek od części wspólnej nieruchomości
    ???
    Z tego co mówisz, to piec na pewno nie jest własnością wspólnoty.
    Zatem mają prawo sobie go zabrać. Wy sobie kupicie nowy, a oni zostaną z niepotrzebnym piecem.
    Zatem może na zasadzie kompromisu odkupicie ich piec za jakąś rozsądną cenę. Tylko najpierw niech Wam pokażą umowę darowizny lub jakikolwiek inny dokument potwierdzający ich prawo własności.
  • Opcje
    adaSWIadaSWI Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witam!
    Dzięki za odpowiedź, ale jeżeli Wspólnota cały czas pokrywała wszystkie koszty utrzymania tego pieca, a Spółdzielnia otrzymała go właśnie dla potrzeb naszej Wspólnoty i umieszczony był w naszej nieruchomości, za którą każdy z nas płaci podatek, to czy mamy prawo wystąpić do Spółdzielni o zapłacenie nam zaległej dzierżawy naszego pomieszczenia? W końcu, jeżeli to jest ich własność, a nie ponosili żadnych kosztów związanych z tym piecem ( a Wspólnota - tak), to czy nie powinni zapłacić? Dodam jeszcze, że ten piec jest usytuowany w pomieszczeniu (piwnicy), w którym mieliśmy suszarnie, przez co zostaliśmy też jej pozbawieni a przy wykupie mieszkań takowa była. Ponadto jeżeli Spółdzielnia chce zabrać piec, to chyba musi nam zabezpieczyć c.o. w takim przynajmniej zakresie, w jakim było ono w czasie wykupu mieszkań. W naszym przypadku była to kotłownia węglowa.
    Jeszcze jeden szczegół: otóż niektórzy z mieszkańców jeszcze spłacają raty za wykup do Agencji Własności Rolnej, czyli w jakimś procencie Agencja jest jeszcze współwłaścicielem niektórych niespłaconych do końca mieszkań, czy również ci mieszkańcy mogą być pozbawieni centr.ogrzew. tak - sobie? Jeżeli jest na to jakaś podstawa prawna, to proszę o nią.
  • Opcje
    wwwinylwwwinyl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Spółdzielnia otrzymała go właśnie dla potrzeb naszej Wspólnoty
    - pokazuje tylko nieprzydatność tego pieca dla spółdzielni.
    czy mamy prawo wystąpić do Spółdzielni o zapłacenie nam zaległej dzierżawy naszego pomieszczenia?
    - wydaje mi się, że tak, ale...
    ...gdyby taka umowa była wcześniej i gdybyście obciążali spółdzielnię za najem to tylko byście na tym stracili.
    Dlaczego? Bo spółdzielnia potraktowałaby to (i słusznie) jako koszt uzyskania ciepła i uwzględniłaby ten koszt w cenie ciepła. Czyli spółdzielnia wyszłaby na zero, a Wasza wspólnota musiałaby byłaby zobowiązna odprowadzić podatek dochodowy od wynajmu.
    Gdy teraz to zrobicie grozi Wam to samo. Jeśli oni to przyjmą, to ponownie rozliczą ciepło i oddacie im co do grosza, a będziecie musieli zapłacić podatek...
    Ponadto jeżeli Spółdzielnia chce zabrać piec, to chyba musi nam zabezpieczyć c.o. w takim przynajmniej zakresie, w jakim było ono w czasie wykupu mieszkań. W naszym przypadku była to kotłownia węglowa.
    - nie ma podstawy prawnej.
    w jakimś procencie Agencja jest jeszcze współwłaścicielem niektórych niespłaconych do końca mieszkań,
    - albo jest właścicielem, albo nie jest - decyduje księga wieczysta.

    Widzę szansę następującą (choć nie wiem czy zgodną z prawem). Jeśli Agencja darowała ten piec spółdzielni z przeznaczeniem na produkcję ciepła dla Was, to teraz mogłaby wycofać się z tej darowizny, skoro piec ma już Wam nie służyć...

    W ogóle głupotą było darować piec spółdzielni...
  • Opcje
    TomTomTomTom Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Piec ten został przekazany Spółdzielni jako Zarządcy nieruchomości, które należały kiedyś do byłych PGR-ów i z myślą o byłych pracownikach PGR, którzy wykupili dane im kiedyś mieszkania.
    Czy Spółdzielnia zapłaciła za ten piec czy była to darowizna? Jeżeli darowizna to proszę sprawdzić zapisy umowy darowizny. W umowie AWR mógł określić konkretny cel darowizny, wskazując waszą nieruchomość. Wówczas w przypadku jej niewykorzystania na określony cel darowizna podlegałaby odwołaniu.
    Działania Spółdzielni - typowo odwetowe - chcą zarządzać na siłę.
    Zarząd wspólnoty powinien wystąpić na piśmie do AWR o wyjaśnienie dotyczące pieca. Czy była to sprzedaż czy darowizna?
    Tym bardziej, że AWR jest współwłaścicielem!
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    w jakimś procencie Agencja jest jeszcze współwłaścicielem niektórych niespłaconych do końca mieszkań
    Nie, AWR jest wierzycielem hipotecznym.
    Właścicielem jest ten, kto widnieje w dziale II księgi wieczystej.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.