Zarząd Prywatną Kamienicą - Numer konta prywatny czy firmowy

janusz13janusz13 Użytkownik
Witam, sprawą spadkową przejąłem 80 proc udziałów nad kamienica. Pozostałe 20 proc ma współwłaściciel. Kamienica była dotychczas w zarządzie miasta. Przejąłem zarząd jako właściciel większosciowy za zgodą współwłaściciela. Mam pytanie dotyczące sposobu zarządzania kamienica. Nie jestem licencjonowanym zarządcą. Przejąłem kamienicę jako osoba prywatna. Czy muszę zakładać działalność i otworzyć firmowy rachunek w banku? Czy mogę otworzyć nowy rachunek prywatny jako zarządca na swoje dane i zwrócić się do firmy administrującej o przejęcie obowiązków? proszę o szybką odpowiedź bo nagli mnie koniecznośc poinformowania lokatorów gdzie należy uiszczać opłąty

Komentarze

  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie jestem licencjonowanym zarządcą. Przejąłem kamienicę jako osoba prywatna.
    To nie ma żadnego znaczenia.
    Pozostałe 20 proc ma współwłaściciel. Kamienica była dotychczas w zarządzie miasta. Przejąłem zarząd jako właściciel większosciowy za zgodą współwłaściciela.
    nagli mnie koniecznośc poinformowania lokatorów gdzie należy uiszczać opłąty
    Podstawowe pytanie - ile lokali (tych wyodrębnionych i niewyodrębnionych) liczy kamienica?
  • Opcje
    janusz13janusz13 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kamienica nie ma lokali wyodrębnionych. Całośc jest prywatna. Jest 20 lokali ktorych włascicielem jestem ja oraz współwłaściciel.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lipca 2016
    [cite] janusz13:[/cite]sprawą spadkową przejąłem 80 proc udziałów nad kamienica. Pozostałe 20 proc ma współwłaściciel.
    Kamienica nie ma lokali wyodrębnionych. Całośc jest prywatna.
    Jest 20 lokali ktorych włascicielem jestem ja oraz współwłaściciel.
    Czy mogę otworzyć nowy rachunek prywatny jako zarządca na swoje dane i zwrócić się do firmy administrującej o przejęcie obowiązków?
    uważam, że dla czystości sprawy powinniście założyć odrębne (wspólne z współwłaścicielem) konto bankowe dla czynszy oraz oboje spisać umowę na zarządzanie nieruchomością z firmą .
    [cite] janusz13:[/cite] Kamienica nie ma lokali wyodrębnionych.
    a czy jest podział co należy do ciebie ( które lokale) a co współwłaściciela?
  • Opcje
    PiotrekPiotrek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] janusz13:[/cite]Kamienica nie ma lokali wyodrębnionych. Całośc jest prywatna. Jest 20 lokali ktorych włascicielem jestem ja oraz współwłaściciel.
    Ale czy chodzi o brak wyodrębnienia nieruchomości lokalowej, czy o brak zaświadczenia o samodzielności lokalu (które notabene jest konieczne dla wyodrębnienia lokalu i ustanowienia nieruchomości lokalowej)?

    Jeżeli nie ma samodzielnych lokali, to w budynku nie istnieje wspólnota mieszkaniowa, jesteś współwłaścicielem budynku.

    Odnośnie tego, czy musisz zakładać działalność gospodarczą, to orzecznictwo jest rozbieżne. Teoretycznie będzie to działalność wykonywana "zarobkowo, w sposób zorganizowany i ciągły", ale to w zasadzie można powiedzieć o każdym najmie. Istotna jest skala działalności, ale czy najem 20 pomieszczeń urząd skarbowy uzna za "znaczną skalę", czy nie, tego nie sposób przewidzieć.

    Polecam:
    http://www.rp.pl/artykul/790655-Kiedy-najem-jest-dzialalnoscia-gospodarcza.html

    Tak czy inaczej rachunek bankowy powinieneś założyć odrębny, ponieważ będzie to rachunek wspólny z drugim współwłaścicielem.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Pytanie nie dotyczy najmu, lecz zarządzania przedmiotem współwłasności. Kwestię tę regulują przepisy k.c. dotyczące współwłasności.

    Współwłaściciel ma prawo i obowiązek współdziałać w zarządzie wspólną rzeczą, skoro zarządza "swoim", to żadna działalność gospodarcza nie jest mu do niczego potrzebna.
    Ma prawo pobierać wynagrodzenie, o czy stanowi art. 205 kodeksu cywilnego:
    "Współwłaściciel sprawujący zarząd rzeczą wspólną może żądać od pozostałych współwłaścicieli wynagrodzenia odpowiadającego uzasadnionemu nakładowi jego pracy."

    Do rozliczenia się z fiskusem wystarczy wypełnić pit PIT-8C o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika. Podatnik kwoty wykazane w informacji PIT-8C ma obowiązek uwzględnić w rocznym zeznaniu podatkowym, łącząc z innymi przychodami i dochodami uzyskanymi w roku podatkowym.


    Nie ma obowiązku zakładania rachunku bankowego, ponieważ to nie wspólnota mieszkaniowa, choć może warto rozliczać się przez bank dla przejrzystości.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.