Kogo pozwać za zalanie mieszkania?
Gość Zarzadca.pl
Użytkownik
Piękny wywód. Wkleiłem do ulubionych. Drażni tylko ostateczność podpowiedzi / ostatnie zdanie/ ,, – odpowiedzialność za zalanie lokalu ponosi najemca." Podpowiedź oparta na podstawie opisu zalania mieszkania poniżej tylko o wypowiedzi jednej strony / pytania czytelnika/ : A jakie zdanie w w/w sprawie ma najemca, który ma podobno zapłacić ? Brak na okoliczność ewentualnego sporu podpowiedzi, ze strony Zarządcy, o zebraniu ,,twardych dowodów". Np. w postaci: a). Protokołu z oględzin podpisanego przez wynajmującego i najemce. Lub b). Opisu przyczyn szkody i jej skutków sporządzonego przez rzeczoznawcę. J.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.
Komentarze
Najemca nie jest stroną w sporze ze Wspólnotą , chyba, że właściciel poda dane osobowe najemcy i wskaże go w oświadczeniu złożonym na piśmie, że to on jest sprawcą
Sprawcą szkody jest ten, kto zawinił. Jeżeli właściciel nie poda danych winowajcy, to nie odeprze tym samym zarzutu, że to on przyczynił się do szkody.
nie bym był taki odważny, co do tej tezy... niezależnie co tam zapisane jest w k.c..
Bo jak zawinił 10 latek, to do naprawienia szkody jest zobowiązany jego opiekun .
We wspólnocie to właściciel jest stroną i to on powinien być zobowiązany do jej naprawienia . Właściciel lokalu czerpie korzyści z najmu lokalu, to powinien odpowiadać za swych najemców. Następnie niech sobie dochodzi swych praw - odszkodowania , na podstawie zwartej umowy z najemcą .
Wiadomo, ta teoria nie przejdzie, ze względu na Gminy, które nie chcą brać odpowiedzialności za swych najemców.
W k.c. nie jest właśnie wprost i są dwie szkoły na ten temat, ostatnio Sąd Najwyższy lansuje tezę o odpowiedzialności na zasadzie winy i nikt jej na razie nie obalił.
Odnoszę czasami wrażenie, że w Sądzie tym również są pewne mody, jak coś jest modne i hot, to tak się orzeka, aby potem zmienić trend, np.:
"W wyroku z dnia 11 maja 2016 r., sygnatura akt: I CSK 415/15, Sąd Najwyższy za niezgodną z prawem uznał uchwałę w sprawie przyjęcia planu gospodarczego obejmującego poza kosztami na nieruchomość wspólną również i wydatki związane z utrzymaniem sąsiednich nieruchomości, m.in. lokalu garażowego.
Z kolei uzasadniając wyrok z dnia 26 czerwca 2015 r. sygnatura : I CSK 312/14, ten sam Sąd, lecz w innym składzie osobowym, przedstawił odmienne zapatrywanie na sprawę granic działalności uchwałodawczej członków wspólnoty, ponieważ uznał, że uchwała w sprawie przyjęcia rocznego planu gospodarczego zawierająca postanowienia dotyczące kosztów nieruchomości sąsiednich nie tylko, że nie narusza prawa, to jeszcze pełni ważną funkcję, ponieważ „stanowi ona informację o tym jakie są koszty zarządu nieruchomością wspólną i związane z nimi ściśle koszty zarządu nieruchomościami sąsiednimi oraz upoważnia zarząd do podejmowania czynności zmierzających do określenia zasad zarządu tymi nieruchomościami przez ich współwłaścicieli.” (por. uzasadnienia wyroku S.N. z 26.06.2015 r., sygn. akt: I CSK 312/14)."
Więcej na ten temat w artykule: "Do czego zdolna jest wspólnota mieszkaniowa?"
Artykuł na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
http://www.zarzadca.pl/komentarze/2870-do-czego-zdolna-jest-wspolnota-mieszkaniowa
Za zalanie odpowiada najemce lokalu gminnego i to on powinien naprawić szkodę, jeżeli nie chce, to trzeba iść do sądu wskazując jego, jako sprawę .
Sąd oceni i wyda wyrok obowiązujący strony .
Na forum nie wydaje sie wyroków o który zabiegasz.