mieszkanie otrzymane w darowiźnie a zgłoszenie tego wspólnocie

ewkadewkad Użytkownik
Witam, 2 lata temu moja babcia przepisała mi mieszkanie w darowiźnie, aktem notarialnym. Nadal jednak tam mieszka i jest najemcą. Nie zamierzam tam nigdy mieszkać a po śmierci babci mieszkanie zostanie zapewne sprzedane. Nie zgłosiłam do wspólnoty faktu, ze jestem właścicielem mieszkania. Czy to ma jakieś znaczenie? Moja babcia ma już swoje lata i nie wychodzi z domu a ja nie chcę już jej mieszać z jakimiś papierami i chcę, żeby nadal miała poczucie, że jest to jej mieszkanie a nie moje. Muszę to zgłaszać?

Komentarze

  • Opcje
    HaneczkaHaneczka Użytkownik
    edytowano lipca 2016
    [cite] ewkad:[/cite] Czy to ma jakieś znaczenie?
    Oczywiście. Zmienił się właściciel mieszkania, a w związku z tym ma obowiązki nie tylko względem tego lokalu, ale i we wspólnocie - jako współwłaściciel nieruchomości.
    [cite] ewkad:[/cite]Muszę to zgłaszać?
    Powinnaś.
    Zgodnie z prawem to Ty (tylko i wyłącznie!) jesteś teraz stroną we wszystkich sprawach, które dotyczą tego lokalu i nieruchomości wspólnej.
  • Opcje
    ewkadewkad Użytkownik
    edytowano listopada -1
    to wiem, ale czy jak się nie zgłoszę to ktoś mi łeb urwie? rachunki są płacone z wyprzedzeniem, podatki też płacę. Nie chcę po prostu babci mieszać... jeśli wspólnota na tym nic nie traci, babcia i tak nie podejmuje żadnego głosu i nie podpisuje uchwał....
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Czy chodzi o to, aby babcia nie wiedziała, że przepisała mieszkanie w darowiźnie?

    Odpowiadając na pytanie - nie zasadniczo się nie wydarzy, jeżeli nie zostanie zgłoszona zmiana właściciela, skoro płacone są wszystkie rachunki i opłaty publicznoprawne a babcia nie głosuje (mogłaby jako pełnomocnik).
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] ewkad:[/cite] Witam, 2 lata temu moja babcia przepisała mi mieszkanie w darowiźnie, aktem notarialnym. Nadal jednak tam mieszka i jest najemcą. Nie zamierzam tam nigdy mieszkać a po śmierci babci mieszkanie zostanie zapewne sprzedane. Nie zgłosiłam do wspólnoty faktu, ze jestem właścicielem mieszkania.
    Czy to ma jakieś znaczenie?
    jest to zatajenie stanu faktycznego. Zmianę właściciela powinno się zgłosić w ciągu 7 dni , wysyłając do Zarządu / Administratora skan aktu darowizny i oświadczenie o ilości osób zamieszkujących, dane kontaktowe .
    [cite] ewkad:[/cite] Moja babcia ma już swoje lata i nie wychodzi z domu a ja nie chcę już jej mieszać z jakimiś papierami i chcę, żeby nadal miała poczucie, że jest to jej mieszkanie a nie moje. Muszę to zgłaszać?
    zgłaszając ten fakt we WM , uwolnisz babcię od tych papierów , bo to Ty teraz będziesz ją "reprezntować" na zebraniach WM

    [cite] ewkad:[/cite]to wiem, ale czy jak się nie zgłoszę to ktoś mi łeb urwie? rachunki są płacone z wyprzedzeniem, podatki też płacę.
    Nie chcę po prostu babci mieszać... jeśli wspólnota na tym nic nie traci, babcia i tak nie podejmuje żadnego głosu i nie podpisuje uchwał....
    w ewidencji właścicieli lokali, do której jest zobowiązana wspólnota , będzie nieporządek , poza tym we wspólnocie trzeba głosować pod uchwałami .
    taka postawa to jest a fe.
  • Opcje
    ewkadewkad Użytkownik
    edytowano listopada -1
    a wystarczyło tylko przeczytać to co napisałam, ze zrozumieniem...
    jak wygląda procedura przepisania czegoś w darowiźnie przed notariuszem, wiadomo. Jak na dodatek przepisuje to starsza osoba, to wiadomo, że na tą okoliczność dodatkowo jest przez notariusza przepytywana... Napisałam też, że babcia nie wychodzi z domu, więc na co jej pełnomocnictwo?!komentować więc "typowych" dywagacji nie zamierzam....
    Ja chciałam tylko wiedzieć, czy wspólnota nie ma z tego tytułu jakiś problemów, bo ostatnio postraszono mnie, że niektóre uchwały mogą być nieważne, skoro nie ujawniłam się jako właściciel i czy to nie wywoła jakiś skutków prawnych.
    A skoro napisałam, że to "babcia" to nie trudno się domyślić, że wojnę ma za sobą i czasy kiedy nic nie można było mieć swojego. Kiedy wreszcie to ma, to ja chcę, żeby do końca zbierała sobie rachunki za "swoje" mieszkanie, za swój prąd i swój gaz.....i żebym co miesiąc musiała z nimi dylać na pocztę, bo babcia bankom nie wierzy, mając świetną wciąż pamięć, pamięta doskonale ile i co jej zabrali...
    więc bardzo proszę o konkretną odpowiedź, i tyle...bez typowej, narodowej, głupiej............
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lipca 2016
    Ja chciałam tylko wiedzieć, czy wspólnota nie ma z tego tytułu jakiś problemów, bo ostatnio postraszono mnie,
    że niektóre uchwały mogą być nieważne, skoro nie ujawniłam się jako właściciel i czy to nie wywoła jakiś skutków prawnych.
    są, mogą być problemy ... lista właścicieli lokali nie jest zgodna ze stanem faktycznym , bo zataiłaś fakt zmiany właściciela lokalu przed Wspólnotą (Zarządem WM/Administratorem).
  • Opcje
    ewkadewkad Użytkownik
    edytowano listopada -1
    nie zataiłam, skoro zarządca nie sprawdza kto płaci podatki...
    a babcia nie przychodzi już od lat na zebrania i nie podpisuje żadnych uchwał...
    a nie może być tak, że ja jestem właścicielem mieszkania ale najemcą nadal babcia? chciałabym, żeby na rachunkach było jej imię i nazwisko i tyle...
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lipca 2016
    [cite] ewkad:[/cite]nie zataiłam, skoro zarządca nie sprawdza kto płaci podatki...
    a co zarządcę obchodzi kto płaci ... podatki , dla niego stroną jest tylko właściciel lokali .
    Twoja babcia teraz jest osobą trzecią dla wspólnoty , więc nie może otrzymywać dokumentów wspólnoty np. treści uchwał.
    [cite] ewkad:[/cite] a nie może być tak, że ja jestem właścicielem mieszkania ale najemcą nadal babcia?
    chciałabym, żeby na rachunkach było jej imię i nazwisko i tyle...
    nie, nie może tak być , widzę, że ty chcesz "jeść ciacho i mieć ciacho" - tak się nie da
    co najwyżej możesz dogadać się z Administratorem i dopisać do imienia i nazwiska babci, swoje dane osobowe, adres do korespondecji
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] KubaP:[/cite]jest to zatajenie stanu faktycznego[/b]. Zmianę właściciela powinno się zgłosić w ciągu 7 dni , wysyłając do Zarządu / Administratora skan aktu darowizny i oświadczenie o ilości osób zamieszkujących, dane kontaktowe .

    Proszę o podanie podstawy prawnej konstytuującej taki obowiązek.

    Nowy doklejony: 12.07.16 15:27
    [cite] ewkad:[/cite]
    a nie może być tak, że ja jestem właścicielem mieszkania ale najemcą nadal babcia? chciałabym, żeby na rachunkach było jej imię i nazwisko i tyle...
    Nie, ponieważ stroną dla wspólnoty mieszkaniowej jest właściciel lokalu.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lipca 2016
    [cite] Zarządca:[/cite]
    [cite] KubaP:[/cite]jest to zatajenie stanu faktycznego[/b]. Zmianę właściciela powinno się zgłosić w ciągu 7 dni , wysyłając do Zarządu / Administratora skan aktu darowizny i oświadczenie o ilości osób zamieszkujących, dane kontaktowe .
    Proszę o podanie podstawy prawnej konstytuującej taki obowiązek.
    nie znam , ale popieram takie zasady.
    Przez analogie, że notariusz jest zobowiązany zgłosić zmianę właściciela do SM oraz
    UoWL 
    [b]Art.29.[/b]1b. Zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, jest obowiązany sporządzić protokół przejęcia nieruchomości i jej dokumentacji technicznej (budowlanej, powykonawczej i książki obiektu budowlanego) w imieniu wspólnoty mieszkaniowej, przechowywać dokumentację techniczną budynku [b][color=#f00]oraz prowadzić i aktualizować spis właścicieli lokali i przypadających im udziałów w nieruchomości wspólnej. [/color]
    [/b]
    1e. Zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, [b][color=#f00]może żądać od właścicieli lokali okazania dokumentów potwierdzających prawo własności lokali[/color][/b].
    

    Nie rozumie , czy w tym kraju na wszytko trzeba podawać paragraf ?
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano lipca 2016
    ewkad - generalnie nic się nie zmienia, wszystko jest tak jak było za wyjątkiem nazwiska właściciela lokalu.
    Potwierdzam zdanie Zarzadcy: nic zasadniczo się nie wydarzy,
    Nie przejmuj się i nie słuchaj w ogóle komentarzy typu:
    jest to zatajenie stanu faktycznego
    - najpierw trzeba wiedzieć co oznacza słowo zatajenie a potem pisać takie b_e_nie
    powinno się zgłosić w ciągu 7 dni..... wysyłając do Zarządu / Administratora skan aktu darowizny i oświadczenie o ilości osób zamieszkujących, dane kontaktowe .
    B_d_ra kompletna! A może "przez analogię kosmiczną tylko 3 dni?"
    Zarząd wspólnoty (a tym bardziej administrator) nie ma prawa przechowywać jakichkolwiek AN w tym także AN darowizny - mówi o tym wyraźnie ustawa o ochronie danych osobowych. Jeżeli zarząd będzie miał jakieś "ale" to jedynym jego prawem jest zażądanie okazania dokumentów potwierdzających prawo własności lokalu. Zwracam uwagę na słowo "okazania".
    Cala sprawa nie jest żadnym problemem - wystarczy porozumieć się z zarządem, przedstawić sprawę o co w niej chodzi i....nie powinno być żadnych problemów.
    ostatnio postraszono mnie, że niektóre uchwały mogą być nieważne, skoro nie ujawniłam się jako właściciel i czy to nie wywoła jakiś skutków prawnych.
    To tych ich też postrasz środkowym palcem bo jeśli uchwały będą nieważne (???) to będzie problem zarządu a nie właściciela lokalu który od dawna nie głosuje (babcia).
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano lipca 2016
    [cite] ewkad:[/cite]Ja chciałam tylko wiedzieć, czy wspólnota nie ma z tego tytułu jakiś problemów, bo ostatnio postraszono mnie, że niektóre uchwały mogą być nieważne, skoro nie ujawniłam się jako właściciel i czy to nie wywoła jakiś skutków prawnych.
    Spokojnie, nikomu niczego nie musisz zgłaszać we wspólnocie, prawo od ciebie tego nie wymaga. To na zarządzie wspólnoty ciąży obowiązek aktualizowania spisu właścicieli lokali, a nie na tobie. Zarząd może aktualizować ten spis nawet codziennie, bo jest on dostępny on-line w internecie, ty nie jesteś do tego potrzebna, ani żadne twoje "zgłoszenia". Gdyby zarząd na podstawie art. 29 ust. 1e ustawy o własności lokali poprosił cię o okazanie dokumentów potwierdzających, że jesteś właścicielką, to wtedy pokażesz, i to wszystko. To jest problem zarządu, a nie twój. Ale zapewne nikt nie będzie cię o to prosił, dopóki nie wyrazisz ochoty wzięcia udziału w podejmowaniu uchwał.

    Uchwały ewentualnie mogłyby być nieważne (a w zasadzie "nieistniejące") tylko wtedy, gdyby twoja babcia, nie dysponując twoim upoważnieniem do głosowania, nadal brała udział w głosowaniach (z twojego opisu wynika, że raczej nie bierze udziału), i w dodatku głos babci musiałby być przeważający w kwestii ważności uchwały.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ewka - lepiej by było, żeby zarząd wiedział, kto jest właścicielem - księgi wieczyste są jawne, więc w każdej chwili mogą zajrzeć i sprawdzić.
    Albo zanieś kopię aktu notarialnego - babcia ci do tego nie jest potrzebna.
    Dopóki płacicie w terminie i nadal mieszka tyle sam o osób (wysokość zaliczek się nie zmienia), to nic złego się nie dzieje.
    Dobrze, żeby administrator miał do ciebie kontakt, gdyby coś nagłego się działo.
  • Opcje
    ewkadewkad Użytkownik
    edytowano lipca 2016
    dzięki gecon i Egzo za sensowną odpowiedź i poradę. Póki co, siedzę więc cicho..;)Moja babcia ma 91 lat i w pełni sprawny umysł. Wiem, że będzie jej przykro, jak zobaczy w swojej ukochanej książeczce czynszowej, że nie ma tam już jej nazwiska.. ani gazowni, ani elektrowni nie obchodzi właściciel tylko użytkownik lokalu, więc umowy nadal są na babcię, tylko tą wspólnotą się martwiłam. We wspólnocie wiedzą ile babcia ma lat, więc jej już nawet nie wzywają na żadne zebrania. Dzięki za zrozumienie sytuacji..
    (...)
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    HaneczkaHaneczka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] ewkad:[/cite] Nie chcę po prostu babci mieszać...
    A to z jakiego powodu...? :confused:
    Z jakiego powodu sprawy jawne, proste i oczywiste mają, według Ciebie, coś wspólnego z mieszaniem?
    A może... to babcia została tak zmieszana, że nie wiedziała co czyni podpisując tę darowiznę u notariusza, a dokładniej kiedy to ów notariusz przyszedł do niej do domu, bo przecież babcia z niego nie wychodzi?
    Czasem rodzina działa jak świetnie wyspecjalizowane służby specjalne... :tooth:
    [cite] ewkad:[/cite] jeśli wspólnota na tym nic nie traci, babcia i tak nie podejmuje żadnego głosu i nie podpisuje uchwał....
    Jak to nic nie traci?! :shocked:
    Traci!!!
    Bierność to nie jest przykład do naśladowania dla pozostałych współwłaścicieli. Nie tędy droga.
    Poza tym, tak wiele się teraz mówi o aktywizacji ludzi starszych...
    Powinni czuć się potrzebni, ważni i zauważani. Nie tylko powinni, ale wręcz muszą, by przetrwać i godnie żyć.

    Nowy doklejony: 13.07.16 00:06
    [cite] Egzo:[/cite]
    Spokojnie, nikomu niczego nie musisz zgłaszać we wspólnocie, prawo od ciebie tego nie wymaga.
    Panie Egzo, czy między prawem, a zwykłą, ludzką przyzwoitością i uczciwością jest jakaś rozbieżność? :sadwalk:
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano lipca 2016
    Rada praktyczna dotycząca tytułów wpłat. Obok adresu lokalu w tytule wpłaty pozostaw imię i nazwisko Babci ale dopisuj też swoje. Wpłaty opłat za lokal muszą być w jakiś sposób kojarzone z właścicielem.
    Jeśli będą kojarzone wyłącznie z osobą tylko ujawnioną w ewidencji lokali, to w pierwszym rzędzie kłopoty spadną na właściciela.

    Kiedyś zapewne będziesz sprzedawać ten lokal i będziesz potrzebowała zaświadczenia o niezaleganiu z opłatami. Zaświadczenie wystawia się dla zbywcy lokalu, a babcia nim już nigdy nie będzie.

    O wspólnotę się nie martw. Babcia albo nie głosuje, albo głosuje za ciebie jako twój pełnomocnik.

    Ktoś, kto martwi się o los uchwał w tej wspólnocie widocznie nie ma lepszych powodów do zmartwienia i lubi zawracać ludziom głowę.
    Komentarz edytowany blazejh
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.