służebność

tomi1234tomi1234 Użytkownik
Witam,
W akcie notarialnym jest zapis, ze małżonkowie X zobowiązują się do ustanowienia slużebności przejazdu i przechodu przez swoją działkę na rzecz każdoczesnego właściciela działki Y. Co z najemcami mieszkającymi na działce Y? Czy mają prawo do przejazdu i przejscia przez działkę obciążoną? Skąd moze wynikaz zapis o każdoczenym właścicielu, czemu nie ujęto ewentualnych najemców ??

Komentarze

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Najemcy to osoby władające nieruchomością jak właściciel, który swoje uprawnienia w zakresie określonym w umowie najmu tym osobom przekazał.

    To oczywiste, że mają takie prawo.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    tomi1234tomi1234 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ale to oznacza, że ta służebność jest nałożona? czy tylko ci małżonkowie się do tego zobowiązują? tak naprawdę to tej służebności wcale nie musi byc, tak?
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano lipca 2016
    To oznacza że służebność jest drogą umowy ustanowiona na gruncie sąsiednim i korzysta z niej każdoczesny właściciel lub osoba działająca jak właściciel. Czyli najemca też. I następny najemca po tym najemcy też. itd.

    Okoliczność zawarcia umowy najmu lub podnajmu nieruchomości władnącej dla służebności przejazdu nie ma żadnego znaczenia.

    W szczególności fakt zawarcia umowy najmu nie może być przyczyną zniesienia służebności przejazdu. Byłoby to sprzeczne z celem dla którego ustanawia się taką służebność.
  • Opcje
    tomi1234tomi1234 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie wiem czy dobrze rozumiem. Czyli jeżeli w akcie napisano, że małżonkowie X zobowiązują się do ustanowienia służebności , itd, to domniemywac nalezy że ta służebność jest nałożona? Czy musi to wynikać z odrębnej jakiejś umowy.
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano lipca 2016
    Niczego nie trzeba domniemywać. Zasady ustanawiania służebności gruntowej wynikają wprost z ustawy.
    W tym przypadku służebność powstała w drodze umowy spisanej w formie aktu notarialnego i to wystarczyło do jej ustanowienia. Do ustanowienia wystarczyła jedna umowa przed notariuszem. Lub jedno jednostronne oświadczenie właściciela nieruchomości obciążonej, ale przed notariuszem.

    Nikt nie może zasłaniać się niewiedzą o służebności ponieważ jest wpisana do księgi wieczystej nieruchomości obciążonej. Nie trzeba więc "domniemywać", że istnieje lub że nie istnieje.

    Nowy doklejony: 19.07.16 16:00
    Chyba że mówimy o domniemaniu prawnym związanym z wpisem do kw.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.